پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۱۷

شرایط تحصیل در گرجستان بدون مدرک زبان

تحصیل در گرجستان,مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در گرجستان,،شرایط تحصیل در گرجستاندروس تحصیل در گرجستان اغلب به دو زبان گرجی و انگلیسی ارائه می شوند
یکی از مقاصدی که دانشجویان بین المللی برای تحصیل به آن سفر می کنند؛ گرجستان میباشد. ایرانیان بسیاری نیز برای تحصیل به این کشور جذب شده اند در این مقاله به بررسی مدارک لازم برای تحصیل در گرجستان، شرایط تحصیل و ... اشاره می کنیم با سرپوش همراه باشید.

تحصیل در گرجستان

توسعه و رشد سیستم اموزش عالی گرجستان بطور پیوسته در حال افزایش است. سالانه خدمات درجه یک این کشور نسبت به سال پیش ، افزوده می شود. همچنین دوره های جدید و برنامه های تحصیلی در گرجستان در هر سال معرفی می شود. با این وجود، روند پذیرش در دانشگاه های گرجستان، بسیار ساده است؛ به این خاطر که شرایط موردنیاز را به سختی می توان به دست آورد. گرجستان برای پذیرش دانشجویان بین المللی، شرایط راحتی را فراهم کرده است. دانشجویان متقاضی در بیشتر موارد نباید در ازمونها ثبت نام کنند و یا گواهی نامه های مهارت زبان انگلیسی( آیلتس، تافل یا سایر آزمون های بین المللی) را ارائه دهند. از طرف دیگر تحصیل در دانشگاه های گرجستان، بدون دانش کافی از زبان( مهارت زبان انگلیسی شما باید بین B2- C1 باشد) به سختی امکان پذیر است. علاوه‌براین ، زبان تدریس اکثر دانشگاه های گرجستان، انگلیسی می باشد.

مدارک لازم برای تحصیل در گرجستان

برای تحصیل در گرجستان به مداری نیاز است که در ادامه آورده شده است:

- اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

- اصل و کپی گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار

- ریز نمرات مقطع دبیرستان

- اصل و کپی مدرک دیپلم دبیرستان

- در صورت تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی ارائه مدرک پیش دانشگاهی

- معرفی یک حساب بانکی معتبر

- گواهی سلامت

- عکس رنگی ۴* ۳ و ۴* ۶ از هر کدام ۶ قطعه

- مدرک زبان انگلیسی یا گرجی

- تایید مدارک توسط سفارت

زبان تحصیل در کشور گرجستان

زبان تدریس دانشگاه های گرجستان به دو زبان گرجی و انگلیسی می باشد. البته تدریس به زبان روسی در برخی از رشته ها و دانشگاه های خاص امکانپذیر است. از شروط تحصیل در گرجستان می توان به داشتن مدرک زبان IELTS با نمره ۵.۵، تسلط بر زبان انگلیسی و یا داشتن مدرک زبان TOEFL با نمره ۸۰ اشاره کرد. دانشگاه های گرجستان برای دانشجویان خارجی که تسلط به زبان گرجی ندارند؛ این قابلیت را فراهم کرده تا به صورت اجباری در کلاس های اموزشی زبان گرجی بمدت ۱۳۰ ساعت شرکت کنند و با این زبان آشنایی پیدا کنند. در ماه سپتامبر، تمام مقاطع تحصیلی، تدریس خود را شروع می کنند و در ماه ژوئن تمام می کنند.

شرایط تحصیل در گرجستان,تحصیل در گرجستان بدون مدرک زبان,مزیت های تحصیل در گرجستانتحصیل در مدارس گرجستان از سن ۶ سالگی آغاز می گردد

مقاطع تحصیلی گرجستان

کشور گرجستان که پایتخت آن تفلیس نام دارد در منطقه قفقاز اوراسیا قرار دارد. چهار فصل در این کشور از نظر اب و هوایی دیده میشود. لاری به عنوان واحد پول کشور گرجستان محسوب میشود که بر روی محصولات به صورت GEL درج می شود. دانشگاه های کشور گرجستان، معمولاً زیاد است و دارای اعتبار جهانی می باشد. استاندارد های آموزشی این کشور، مطابق با استاندارد های آموزشی دانشگاه های اروپا و کانادا است.

* تحصیل در مدارس گرجستان:

دانش آموزان باید تحصیلات خود را از سن ۶ سالگی در مدارس گرجستان، شروع کنند و بمدت ۶ سال در این مقطع تحصیل کنند. آن ها بعد از این دوره، به دوره ۳ ساله تحصیلی بعدی وارد می شوند. دانش آموزان تا این بخش از تحصیلات، متحمل هیچ هزینه ای نمی شوند و درواقع تحصیل در این مقطع به صورت رایگان می باشد. دانش آموز میتواند بعد از سن ۱۵ سالگی، مدرک دیپلم خود را میگیرد.

* لیسانس در گرجستان :

یکی از شروط تحصیل در گرجستان در مقطع لیسانس، ارائه ی مدرک دیپلم دوازده ساله می باشد. دانشجویان محصل در رشته های فنی و حرفه ای دارای دیپلم ۱۱ ساله می باشند و باید با اخذ مدرک کاردانی خود در ایران برای تحصیل در گرجستان اقدام کند. مدت زمان تحصیل در گرجستان در مقطع لیسانس، ۳ تا ۴ سال زمان میبرد. دانشجویان میتوانند به تحصیل در این کشور در بسیاری از رشته های مورد علاقه خود مشغول شوند.

البته فراموش نکنید که درصورت تمایل به بازگشت، باید در دانشگاه هایی تحصیل کنید که توسط وزارت علوم تائید شده است؛ وگرنه باید هزینه بپردازید و برای معادل سازی مدرک خود زمان زیادی را صرف کنید. تحصیل در گرجستان در دوره لیسانس به زبان گرجی میباشد ، البته زبان تدریس برخی از دانشگاه ها انگلیسی است و میتوانید به تحصیل در این دانشگاه ها بپردازید ولی باید به زبان گرجی مسلط باشید. امکان کار کردن پس از فارغ التحصیلی برای شما وجود دارد و همچنین می توانید اقامت دائم بگیرید.

* تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در گرجستان:

شما باید بمدت یک سال و نیم تا دو سال در مقطع فوق لیسانس در گرجستان تحصیل کنید. با این که زبان رسمی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مانند مقطع کارشناسی، گرجی و روسی است اما به زبان انگلیسی، دوره های بسیار متنوعی برگزار میشود. دانشگاه های گرجستان از دانشجویان متقاضی، ازمون زبان میگیرند. در اکثر دانشگاه ها کسانی از ازمون زبان معاف می شوند که دارای مدرک آیلتس حداقل ۵٫۵ باشند.

* تحصیل در مقطع دکترا در کشور گرجستان:

تحصیل در گرجستان در مقطع دکتری بمدت ۳ تا ۵ سال زمان میبرد. یکی از امکانات دانشگاه های کشور گرجستان در مقطع دکتری اینست که دانشجویان می توانند به زبان انگلیسی و زبان های دیگری همچون آلمانی, فرانسوی و روسی در بسیاری از رشته های علوم مهندسی, مالی, حقوق و ادبیات مشغول به تحصیل شوند. درصورتی از داوطلبان ازمون تعيين سطح زبان نمیگیرند که فرد، دارای مدارکی همچون آیلس ۶ و یا تافل ۹۰ و یا معادل آن در زبان های دیگر باشد وگرنه باید در هنگام ورود به دانشگاه، دانش زبان خود را با شرکت در ازمون تعيين سطح زبان ثبت کند.

شرایط کار دانشجویی در گرجستان

دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در کشور گرجستان، مجوز کار بمدت۲۰ ساعت در هفته را دارند درحالیکه این مدت زمان در مقطع دکترا به حداکثر ۳۰ ساعت در هفته می رسد. مواردی همچون توانایی شما برای صحبت کردن و نوشتن به زبان گرجی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در پیدا کردن شغل در گرجستان به شمار می رود.

تحصیل پزشکی در گرجستان

قبولی در ازمون ورودی، یکی از ساختارهای تحصیل پزشکی در گرجستان محسوب میشود. تحصیل در گرجستان در رشته ی پزشکی به ۶ سال زمان نیاز دارد که ۲ دوره اصلی را دربر میگیرد. دانشجو باید به مدت ۲ سال در مرحله اول دوره مقدماتی پزشکی تحصیل کند و طول دوره ی مرحله دوم تحصیل پزشکی، ۴ ساله است که درواقع ۴ دوره اصلی دارد. تحصیل در گرجستان در رشته پزشکی با بازخوردهای مناسبی همراه میباشد که از آن ها می توان به بازار کار و منبع درامد مناسب اشاره کرد. هر ساله متقاضیان رشته پزشکی در این کشور، بیشتر میشوند.

مقاطع تحصیلی گرجستان,مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در گرجستان,تحصیل در مقطع دکترا در کشور گرجستانبرای تحصیل در گرجستان در مقطع لیسانس باید مدرک دیپلم دوازده ساله داشته باشید

اقامت بعد از تحصیل در گرجستان

درصورت دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های گرجستان، شما مجوز اخذ مدت زمان مشخص تحصیل اقامت موقت تحصیلی را دارید. اقامت شما تا زمانی که تحصیل تحصیل می کنید؛ اعتبار دارد و پس از ان باید از طرق دیگری درخواست اقامت مجدد بدهید. در صورت تمایل به دریافت اقامت دائم از طریق تحصیل، حتی درصورت تحصیل شما در این کشور به مدت ۱۰ سال، اقامتی بر مبانی سوابق تحصیلی به شما نمی دهند.

اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان

یکی از بورس های دردسترس ، بورسیه تحصیلی گرجستان نام دارد که برای ایرانیان، شرایط مناسبی را فراهم کرده است. یکی از روش های ساده برای پذیرش دانشجو، دعوت نامه تحصیلی میباشد و به دعوت نامه هایی اطلاق میباشد که برای فرد متقاضی ادامه تحصیل از طرف یکی از موسسات اموزش عالی یا دانشگاه های کشور گرجستان فرستاده می شود. ارسال این دعوت نامه باتوجه به مواردی امکانپذیر است که از آن ها می توان به صلاحیت های دانشجو و سابقه علمی و پژوهشی آن اشاره کرد. دعوت نامه تحصیلی برای افرادی مناسب است که میخواهند در تحصیلات تکمیلی، ادامه تحصیل دهند.

مزیت های تحصیل در گرجستان

از مزایای تحصیل در گرجستان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

>> یکی از فواید تحصیل در گرجستان، اخذ پذیرش سریع می باشد.

>> هزینه های به صرفه از دیگر مزایای تحصیل در گرجستان به شمار می رود.

>> امکان اخذ اقامت به کشور های اروپایی، پس از تحصیل در کشور گرجستان برای دانشجویان فراهم شده است.

>> دانشگاه های تراز اول اروپا، مدارک دانشگاه های کشور گرجستان را تائید کرده اند .

>> امکان اخذ پذیرش بدون نیاز به مدرک ایتلس از مهمترین مزایای تحصیل در گرجستان محسوب میشود.

معایب تحصیل در گرجستان

گرجستان با وجود مزایایش دارای معایب خاصی میباشد و همین امر باعث میشود تا تحصیل در گرجستان برای برخی از افراد، مناسب نباشد. گرجستان در برخی از موارد میتواند به دلیل پذیرش زیاد مهاجران در سال های اخیر برای دریافت ویزا و یا اخذ اقامت مشکلاتی را بوجود آورد.

- به خاطر امکانات مناسب و هزینه پائین، درخواست ورود به دانشگاه های گرجستان افزایش یافته و همین امر تا حدودی موجب رقابتی شدن پذیرش در دانشگاه شده است.

- زبان تدریس اکثر دروس رشته های تحصیلی در مقطع لیسانس، گرجی میباشد و متقاضیان تحصیل در این مقطع باید اشنا به زبان بومی این کشور باشند. یادگیری زبان گرجی به مواردی نیاز دارد که از آن ها می توان به صرف وقت، هزینه و انگیزه لازم اشاره نمود که بعضی از دانشجویان را از تحصیل در این کشور، منصرف می کند.

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی,تحصیل در گرجستان پزشکی,شرایط تحصیل در گرجستاناخذ پذیرش سریع یکی از مزایای تحصیل در گرجستان میباشد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 16
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش