شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۱۳۴

شرایط تحصیل در پرتغال در مقاطع مختلف تحصیلی چیست؟

تحصیل در پرتغال,ادامه تحصیل در پرتغال,شرایط ادامه تحصیل در پرتغالتحصیل در پرتغال جزو مهم‌ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی است
یکی از مهم ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی، تحصیل در پرتغال می باشد. بورسیه تحصیلی در نظام اموزشی کشور پرتغال برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در نظر گرفته شده است.

تحصیل در پرتغال

سطح علمی اکثر کشورهای اروپای غربی، بالاست و فارغ التحصیلان می توانند به بازار کار وارد شوند و اقامت دائم و تابعیت خود را پس از گذراندن مراحل قانونی بدست آورند. امروزه مدارک تحصیلی دانشگاه های پرتغال  در سطح بین الملل، اعتبار خوبی دارد. با توجه به اینکه صرفا افراد خاص از طبقه نخست می توانند برای تحصیلات عالیه در پرتغال اقدام کنند؛ این کشور، پائین ترین نرخ اموزش را دارد. البته درصد بیشتری از مردم از سال ۱۹۶۰ میلادی توانستند تحصیلات خود را در مقاطع مختلف ادامه دهند و پس از آن به دانشگاه بروند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی از پرتغال

ویزای شینگن نوع D بعنوان ویزای تحصیلی کشور پرتغال محسوب می شود. تمامی داوطلبان برای گرفتن ویزای دانشجویی پرتغال باید مدارک زیر را داشته باشند:

- پاسپورت متقاضی با حداقل ۶ ماه اعتبار

- پاسپورت قدیمی در صورت مهر شینگن

- پذیرش تحصیلی معتبر از پرتغال

- فرم درخواست ویزای دانشجویی

- نامه تمکن مالی از بانک

- گواهی بیمه نامه سلامت

نظام اموزشی تحصیل در پرتغال

>> تحصیل در مدارس پرتغال:

دانش آموزان برای تحصیل در پرتغال در مقطع پیش دبستانی می توانند به صورت اختیاری از سن ۳ الی ۵ سالگی اقدام کنند و مهدکودک های این کشور به دو صورت دولتی و خصوصی می باشند.هزینه ی تحصیل در مهدکودک های دولتی این کشور، رایگان است درحالیکه دانش آموزان برای مهدکودک های خصوصی باید شهریه بپردازند. اموزش دبستانی، وابسته به نظام اموزشی دولتی است. از اهداف اموزشی این مقطع می توان به گسترش مهارت های اجتماعی، فکری و حرکتی، برقراری ثبات عاطفی کودکان، عادات بهداشتی، پرداخت به کمبودها و رفتارهای نابه هنگام در کودکان و نقش مکمل اموزش خانواده اشاره کرد.

طول دوره ی تحصیل در پرتغال در مقطع ابتدایی، از سن ۶ الی ۱۰ سالگی بمدت ۴ سال میباشد درحالیکه طول دوره ی اموزش مقدماتی متوسطه از سن ۱۰ الی ۱۲ سالگی به مدت دو سال می باشد. دانش آموزان در مراحل بالاتر می توانند در آموزش مقدماتی متوسطه تا ۱۴ سالگی بمانند. آموزش پایه برای کودکانی الزامیست که به سن ۶ سالگی تا تاریخ ۱۵ سپتامبر سال تحصیلی رسیده باشند. درصورتی که بخشی از اموزش اجباری دولتی باشد؛ اموزش پایه در این کشور، رایگان است و داانشجویان نباید شهریه ای بپردازند.

>> تحصیل در پرتقال در مقطع کارشناسی:

مدت زمان تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی، حدود ۴ ساله می باشد. برخورداری دانش آموز از مدرک پیش دانشگاهی، از پیش نیازهای اصلی اشتغال به تحصیل در پرتغال در این مقطع است. چنانچه فرد متقاضی بنا به هر دلیلی، مدرک پیش دانشگاهی نداشته باشد؛ باید ابتدا با گذراندن این دوره، مجوز ورود به دانشگاه را بگیرد. برای این که در کشور پرتغال، مقطع کارشناسی خود را با موفقیت بگذرانید باید ۲۴۰ واحد درسی را پاس کنید. دانشجویان در دانشگاه های پرتغال، مقطع کارشناسی را با زبان پرتغالی و یا اسپانیایی، آموزس می بینند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی می توانند در این کشور تا حداکثر به مدت ۱ سال، حضور داشته باشند و در شغل مدنظرشان فعالیت کنند.

>> تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد:

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد، دو سال زمان میبرد و دانشجویان ملزم به گذراندن ۹۰ الی ۱۲۰ واحد درسی هستند تا مدرک کارشناسی ارشد را بگیرند. در کشور پرتغال به دو زبان انگلیسی و پرتغالی، مقطع کارشناسی ارشد را اموزش می دهند. دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در پرتغال، بیشتر قصد تحصیل در دانشگاه های بین المللی به زبان انگلیسی را دارند. متقاضیان باید مدرک IELTS 6  یا ۶.۵ را برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد ارائه دهند. البته دانشجویان بین المللی میتوانند درصورت گذراندن دوره های زبان پرتغالی یا اخذ پذیرش از دانشگاه های پرتغالی زبان به دانشگاه بروند و به زبان پرتغالی تحصیل نمایند. شهریه ی تحصیل در پرتغال به زبان پرتغالی، کم تر است.

بورسیه تحصیلی پرتغال,تحصیل در پرتغال بدون مدرک زبان,مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی از پرتغالیکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در پرتغال، هزینه تحصیل مناسب نسبت به سایر کشورهای اروپایی بود

>> تحصیل در پرتغال در مقطع دکترا:

مدت زمان تحصیل در پرتغال در دوره دکترا ۳ الی ۵ سال، بسته به رشته های تحصیلی می باشد. ارائه پایان نامه برای اخذ مدرک دکتری الزامیست. دانشجویان مقطع دکتری مجوز کار بمدت ۳۰ ساعت در هفته را دارند. دانشجویان به زبان رسمی پرتغال در مقطع کارشناسی، تحصیل می کنند درحالیکه زبان تحصیل در مقطع کارشناسی و دکتری، انگلیسی می باشد. بنابراین میتوانند پذیرش خود را بدون مدرک زبان پرتغالی بگیرند. دانشجویان باید در ماه سپتامبر و ژانویه برای پذیرش و تحصیل در پرتغال، اقدام کنند. شخص باید برای اخذ پذیرش، مکاتبه ای با اساتید دانشگاه داشته باشد و یک استاد سوپروایزر بیابد.

شما با تحصیل در پرتغال در مقطع دکتری می توانید در رشته های تحصیلی خود با اساتید و کارشناسان مجرب، کاملاً تخصصی کار کنید. تحصیل در پرتغال در مقطع دکتری، حالت رقابتی دارد، بنابریان متقاضیانی می توانند بورس تحصیلی بگیرند که شرایط ایده‌ال داشته باشند.

بورسیه تحصیلی پرتغال

بسیاری از دانشجویان ممتاز و برتر، همواره قصد تحصیل در پرتغال و اخذ بورسیه تحصیلی را دارند. البته داشتن رزومه آکادمیک و تحصیلی قوی، ارائه سطح زبان و کارهای پژوهشی و تحقیقاتی قوی برای درخواست بورسیه تحصیلی الزامیست. شما با استفاده از بورسیه تحصیلی نمیتوانید به صورت رایگان در پرتغال، تحصیل کنید بلکه با اخذ بورسیه، کمک هزینه هایی به شما تعلق ميگيرد که می توانید با هزینه کمتری در این کشور تحصیل کنید. معمولاً اشخاص خارجی می توانند بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا بگیرند درحالیکه این بورسیه در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در شرایط خاص به اتباع کشور خارجی تعلق می گیرد. 

تحصیل در پرتغال و کار دانشجویی

دانشجویان در حین تحصیل در مقطع کارشناسی، مجوز کار به مدت ۱۰ ساعت در هفته به صورت پاره وقت را دارند. در هر کشوری موفقیت در زمینه ی یافتن کار در حین تحصیل و یا پس از فارغ التحصیلی، به این بستگی دارد که فرد تا چه میزان به زبان آن کشور، تسلط دارد. همینطور از دیگر عوامل مؤثر برای ورود به بازار کارمیتوان به ویژگی های فردی و تجربه کاری اشاره کرد. دانشجویان باید این نکته را در نظر بگیرند که کار پاره وقت در حین تحصیل، بسیار مفید است؛ به این خاطر که نوعی سابقه کار برای آن ها محسوب میشود و بعد از تحصیل، راحت تر می تواند به بازار کار بروند و کار دائم خود را بدست آورند.

تحصیل در پرتقال در مقطع کارشناسی,شرایط ادامه تحصیل در پرتغالتحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی عموماً به زبان پرتغالی می باشد

دانشجویان بین المللی می توانند به مدت یک سال، پس از پایان تحصیل در پرتغال زندگی کنند و کار پیدا کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، مجوز کار در حین تحصیل بمدت ۲۰ ساعت در هفته را دارند. همچنین دانشجویان مقطع دکتری می توانند ۳۰ ساعت در هفته کار کنند.

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در پرتغال

همراهان( همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) دانشجویان متقاضی تحصیل در پرتغال میتوانند در این کشور، براساس قانون مصوب برای همراهان، حضور داشته باشند. چنانچه متقاضی تحصیل در پرتغال، بتواند در دانشگاه های این کشور پذیرش شود؛ مجوز درخواست ویزای همراه خانواده خود را دارد.

تحصیل در پرتغال و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

اشخاصی که میخواهند اقامت و تابعیت کشور پرتغال را بگیرند می توانند در این کشور، تحصیل کنند و پس از گذراندن دوره تحصیلی، یک پیشنهاد شغلی از کارفرما دریافت کند. وقتی که اقامت کاری را دریافت کردند؛ در کشور پرتغال بماند و گرنه تحصیل در پرتغال یا هر کشور دیگر به اخذ اقامت و تابعیت منجر می شود.

تحصیل در یک کشور کمک بسیار زیادی به شخص می کند تا کار و کارفرمایش را پیدا کند. بهتر است بدانید که شما با تحصیل در این کشور نمیتوانید اقامت دائم بگیرید و باید حداقل به مدت ۵ سال برای دریافت اقامت بلند مدت کشور پرتغال در این کشور زندگی کنید. در این صورت، مجوز درخواست اقامت بلند را دارد.

شخصی که بمدت ۵ سال بر طبق قوانین تبعیتی پرتغال، در این کشور زندگی کند و مسلط به زبان پرتغالی باشد و آشنا به فرهنگ و آداب و رسوم این کشور باشد؛ میتواند برای پاسپورت کشور پرتغال درخواست دهد.

مزایای تحصیل در پرتغال

مزایای تحصیل در پرتغال عبارتند از:

> هزینه تحصیل در پرتغال نسبت به سایر کشورهای اروپایی، بسیار مناسب است.

> شانس اخذ ویزای دانشجویی پرتغال با داشتن مدرک زبان انگلیسی یا پرتغالی افزایش می یابد و دانشجو راحتتر می تواند تحصیل کند.

> در مقاطع تحصیلی مختلف، بورسیه های متنوعی وجود دارد که بخشی از هزینه تحصیل در پرتغال با اخذ آنها پوشش داده می شود.

معایب تحصیل در پرتغال

مهم ترین معایب تحصیل در پرتغال به شرح زیر می باشد :

- یکی از معایب تحصیل در پرتغال اینست که کرایه خانه در شهرهای بزرگ، زیاد است.

-  زبان تحصیل در بعضی از رشته ها در پرتغال به زبان پرتغالی می باشد. بنابراین پیش از این که پذیرش تحصیلی پرتغال را بگیرید؛ باید به بررسی دانشگاه موردنظر ، رشته مد نظر و زبان تدریس بپردازید.

-  با توجه به مناسب بودن هزینه تحصیل و زندگی در پرتغال،  نسبت به سایر کشورهای اروپایی، حقوق و دستمزد دریافتی فارغ التحصیلان، کم است.

مزایای تحصیل در پرتغال,تحصیل در پرتغال,معایب تحصیل در پرتغال,تحصیل در پرتقال در مقطع کارشناسیتحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر می باشد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 11
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش