دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۳۳

تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف به چه صورت است؟

تحصیل در روسیه,تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم,ادامه تحصیل در روسیهبا توجه به دانشگاه موردنظر شما، حداقل معدل برای تحصیل در روسیه متفاوت است
به خاطر این که دانشگاه های روسیه با کیفیت است و هزینه زندگی در این کشور، پائین است؛ از این رو تحصیل در روسیه توسط ایرانیان موردتوجه قرار گرفته است. یکی از مزایای تحصیل در کشور روسیه پذیرش بدون ازمون ورودی و هزینه پائین دانشگاه ها می باشد.

تحصیل در روسیه

بیش از نیمی از شهروندان روسیه، از مدرک دانشگاهی برخوردارند. ویزای تحصیلی روسیه برای متقاضیان دانشگاه های خارج از کشور به عنوان یکی از انتخاب های ساده و پرسود محسوب میشود. روس ها دارای پیشینه اموزشی غنی میباشند و شرایط تحصیلی و اقامتی دانشگاه های این کشور برای دانشجویان به راحتی فراهم می شود و همچنین به دانشجویان کمک می کند تا با کشور روسیه سازگار شوند. انواع مختلفی از تخصص ها در دانشگاه های روسیه، آموزش داده میشود که شامل زمینه های مهندسی و علوم انسانی میباشد و اغلب در جایگاه دانشگاه های برتر قرار دارند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه

برای اینکه ویزای تحصیلی روسیه را دریافت کنید، باید در کشور خود به کنسولگری روسیه مراجعه کنید. در ادامه با مدارک موردنیاز اخذ ویزای تحصیلی برای کشور روسیه اشنا شوید:

- اصل و کپی پاسپورت معتبر

- دعوت نامه رسمی برای ورود به کشور روسیه( دریافت شده از یک دانشگاه معتبر)

- فرم های موردنیاز

- عکس به ابعاد ۳.۵ در ۴.۵ سانتیمتر

- تست سلامت( ایدز)

- اجازه پدر و مادر( برای افراد زیر ۱۸سال)

تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف

> تحصیل و اعزام دانشجو به مدارس روسیه:

سه مرحله از اموزش عمومی در روسیه وجود دارد. مدت زمان تحصیل در دوره ی ابتدایی، چهار سال است در حالیکه در دوره مقدماتی عمومی بمدت پنج سال میباشد و دوره ی متوسطه را در طول دو تا سه سال آموزش می دهند. معمولاً مدارس در روسیه از ساعت ۸ صبح باز میشوند و در ساعت ۱ یا ۲ بعدازظهر تعطیل میشوند. تعداد روزهایی که دانش آموزان در هر هفته در این کلاس ها حاضر می شوند ۵ روز است، اگرچه روزهای شنبه، بعضی از مدارس نیاز به مطالعه اضافی دارند. از موضوعات مورد تدریس در مدارس روسیه می توان به زبان روسی، ریاضیات، زبان خارجی، علوم اجتماعی( از جمله تاریخ و جغرافیا)، علوم رایانه، علوم طبیعی، صنایع دستی( به صورت جداگانه برای دختران و پسران تدریس می شود)، هنر و موسیقی، تربیت بدنی اشاره کرد.

شرایط تحصیل در روسیه,مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه,تحصیل در روسیه با مدرک دیپلممدت زمان تحصیل در روسیه در مقطع دکترا، ۴ سال میباشد

> تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم:

برای تحصیل در روسیه در مقطع دانشگاه به مدارکی نیاز دارید که از آن ها می توان به دیپلم و پیش دانشگاهی اشاره کرد و تمامی داوطلبان خارجی ملزم به گذراندن یک دوره پیش نیاز به نام پادفک هستند. توجه داشته باشید که روسیه به مدرک دیپلم مرتبط با رشته درخواستی شما نیازی ندارد و چنانچه موفق به گذراندن دوره پادفک شده باشید، می توانید به دانشگاه بروید. شروع تحصیل در روسیه در مقطع دانشگاه از دوره کارشناسی میباشد که بمدت چهار سال زمان میبرد و دانشجویان با گذراندن دوره پیش نیاز باید بتوانند تمامی مهارت های لازم نظیر زبان انتخابی را بدست می آورند، گاهی وقت ها بعضی از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویانشان از روش ازمون ورودی و یا مصاحبه کردن ، اقدام می کنند که در سایت دانشگاه، شرایط آن ذکر میشود.

> تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد:

مدرک تحصیلی دوره لیسانس شما باید برای تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد معتبر باشد و از دانشگاه خوبی گرفته شده باشد. بیشتر دوره های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد برخلاف دوره کارشناسی، غیر از زبان روسی به زبان انگلیسی ارائه میشوند که در این صورت یکی از مدارک موردنیاز برای دانشجویان متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی، داشتن مدرک آیلتس با نمره ۶ به بالا میباشد و یا این که از توانایی مصاحبه با دانشگاه برخوردار باشد، در بعضی از دانشگاه ها تنها درصورتی دانشجو می تواند برای این مقطع تحصیلی، بورسیه بگیرد که یک رزومه ی قوی داشته باشد.

این نکته را در نظر بگیرید که اگر دانشجو، قصد تحصیل در دانشگاه های روسیه در مقطع تحصیلات تکمیلی را داشته باشد باید در همان زمینه یا یک زمینه مشابه، دوره کارشناسی خود را تمام کرده باشد که چنینی شرطی در مقایسه با دانشگاه های سایر کشورها برای پذیرش، دشوار است.

شما می توانید با تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد، شانس خود را برای پذیرش در دوره دکترا در این کشور افزایش هید. معمولاً دانشگاه های روسیه در مقطع دکترا به دانشجویانی که در همین کشور، دوره قبلی خود را گذرانده اند بورسیه های تحصیلی را به خوبی ارائه میدهند ، دقت کنید که دانشگاه ها در طول سال، درخواست های زیادی دریافت می کنند، از این رو توصیه میشود که نسبت به ارسال مدارک خود به مدت چند ماه قبل از ددلاین دانشگاه انتخابی اقدام کنید تا با مشکلاتی همچون تأخیر مواجه نشوید.

تحصیل در روسیه,تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان,شرایط تحصیل در روسیهامکان تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان در تمامی رشته ها و مقاطع وجود دارد

> تحصیل در مقطع دکترا در روسیه:

داشتن مقالات ISI برای تحصیل در روسیه در مقطع دکترا علاوه بر رزومه تحصیلی مناسب و مدرک زبان، امری ضروری تلقی میشود. مدت زمان تحصیل در روسیه در مقطع دکترا، ۴ سال میباشد و دانشجویان در این مقطع می توانند کمک هزینه تحصیل دیافت کنند. امکان کار در حین تحصیل علاوه بر اخذ کمک هزینه برای تحصیل مقطع دکترا، برای دانشجویان وجود دارد.

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه

با توجه به دانشگاهی که دانشجو قصد تحصیل در آنرا دارد باید شرایط مختلفی را انجام دهد. شرط پذیرش بیشتر دانشگاه ها برای تحصیل در روسیه در مقطع لیسانس، برخورداری از معدل بالا، نتیجه ازمون ورودی و نتیجه مصاحبه می باشد. شما باید با توجه به برگزاری دوره های مقطع لیسانس به زبان روسی به واسطه ازمون EGE، میزان توانایی خود را در زبان روسی ثابت کنید. در صورت عدم تسلط به زبان روسی، بعضی از دانشگاه ها این قابلیت را دارند که برای شما دوره های یک ساله زبان روسی را برگزار کنند و شما نیز برای شرکت در ازمون میتوانید از طریق این دوره ها آمادگی پیدا کنید. زبان تدریس مقاطع بالاتر بطور گسترده، انگلیسی است؛ یعنی نیاز نیست که میزان توانایی خود در زبان روسی را ثابت کنید. با توجه به دانشگاه موردنظر شما، حداقل معدل برای تحصیل در روسیه متفاوت است. به عنوان مثال حداقل معدلی که باید برای تحصیل در دانشگاه های مهندسی سطح بالا در روسیه داشته باشید، ۱۶ است.

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

زبان تدریس اکثر دانشگاه های کشور روسیه، زبان روسی میباشد ، ولی برای انگلیس زبان ها و افراد خارجی که آشنایی به زبان روسی ندارند امکان تحصیل فراهم شده است. زبان روسی و انگلیسی دو زبانیست که برای تدریس بیشتر رشته های تحصیلی در روسیه از آن ها استفاده می شود و عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی، یکی از عوامل مهمیست که سبب شده تا افراد از کشورهای دیگر به دانشگاه های روسیه جذب شوند.

دانشجویان در بیشتر رشته های تحصیلی کشور روسیه می توانند بدون داشتن مدرک زبان به تحصیل بپردازند. در صورت عدم تسلط دانشجو به زبان انگلیسی یا روسی، باید پیش از این که در دانشگاه حضور یابد برای کسب مهارت های لازم در دوره های امادگی زبان انگلیسی شرکت کند. امکان تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان در تمامی رشته ها و مقاطع تحصیلی نظیر کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای دانشجو وجود دارد ولی چنانچه دانشجو مدرک زبان داشته باشد یا به زبان انگلیسی و روسی مسلط باشد برای او یک امتیاز ویژه محسوب می شود.

تحصیل در روسیه و ویزای همراه

امکان بردن همراه نظیر همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال وحتی والدین برای دانشجویان مشغول به تحصیل در روسیه وجود دارد.

تحصیل در روسیه و وضعیت اقامت پس از تحصیل

به طور کلی دانشجویان بعد از تحصیل در روسیه از روش های گوناگونی می توانند اقامت بگیرند که از این روشها می توان به تحصیل مجدد در مقاطع بالاتر، کارافرینی، پیدا کردن کار، سرمایه گذاری و یا ازدواج با یک تبعه روس اشاره کرد.

در کشور روسیه، یافتن شغل موردنظر سخت نیست و عموماً دانشجویان فارق التحصیل می توانند شغل موردنظر خود را در این کشور به راحتی پیدا کنند و بعد از آن می توانند درخواست اقامت دائم خود را با پرداخت چند سال مالیات بدهند. همچنین اگر شغل مورد نظر را پیدا نکنند یا از سوی یک کارفرما، دعوتنامه شغلی نداشته باشند؛ می توانند در این کشور از طریق کارآفرینی و یا سرمایه گذاری، نسبت به تغییر نوع ویزایشان اقدام کنند و به همان ترتیب برای دریافت اقامت دائم بعد از گذشت چند سال، درخواست نمایند و همچنین پس از گذشت ۵ سال از اقامت، درخواست پاسپورت روسیه را بدهند. یکی از روشهای دیگر درخواست اقامت دائم، ازدواج با یک تبعه روس میباشد که در آن صورت متقاضی بعد از تحصیل می تواند درخواست اقامت بدهد.

تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف,تحصیل در روسیه بدون کنکور,تحصیل در مقطع دکترا در روسیهاز فواید تحصیل در روسیه میتوان به استفاده از بورسیه ها و کمک هزینه های دانشجویی اشاره کرد

شرایط کار دانشجویی در حین تحصیل در روسیه

برای این که دانشجو مجوز کار پاره وقت دانشجویی را بگیرد باید مسلط به زبان روسی باشد. از این رو باید به شرکت در آزمون زبان روسی بپردازد. دومین مرحله اینست که دانشجو باید از نهادهای مختلف و اداره مهاجرت، کار دانشجویی را درخواست کند و در سومین مرحله در روند اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی، می تواند در ساعات محدودی در هفته کار کند.

دانشجویان می توانند باتوجه به کاری که در برگه مجوزشان ذکر شده، کار دانشجویی را انجام دهند. مدت اعتبار این مجوز کار، یک ساله است، از این رو باید نسبت به تمدید آن در هر سال اقدام کرد. در صورتی که دانشجو در دانشگاه مشغول به تحصیل باشد، مجوز کار پاره وقت دانشجویی معتبر است ولی به محض این که دانشجو دوره تحصیلی خود را تمام کرد و یا از تحصیل انصراف داد، این مجوز لغو می شود. تعداد ساعاتی که دانشجویان در مقطع تحصیلی کارشناسی در هر هفته میتوانند کار کنند ۱۰ ساعت میباشد ، درحالیکه این میزان ساعت برای دانشجویان مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا ۲۰ ساعت در هفته است. مدت زمان کار دانشجویی برای دانشجویان رشته پزشکی و دندانپزشکی در هر هفته ۱۰ ساعت است.

مزایای تحصیل در روسیه

مزایای تحصیل در روسیه عبارتند از:

>> یکی از مزایای تحصیل در روسیه بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاه ها می باشد.

>> پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی از دیگر فواید تحصیل در روسیه به شمار می رود.

>> تحصیل در روسیه، این قابلیت را دارد که کتاب های مرجع به زبان انگلیسی موجود است.

>> از فواید تحصیل در روسیه می توان به استفاده از بورسیه ها و کمک هزینه های دانشجویی اشاره کرد.

>> دانشجویان پس از تحصیل در روسیه می توانند به دانشگاه های برتر اروپا و آمریکا وارد شوند.

>> دانشجو بعد از فارغ تحصیل شدن در روسیه این قابلیت را دارد که به بازارهای کار کشورهای دیگر وارد شود.

>> شرکت در کنفرانس ها و گردهمایی های علمی جهان از مزایای تحصیل در روسیه محسوب میشود.

معایب تحصیل در روسیه

در ادامه با معایب تحصیل در روسیه آشنا شوید:

* سختی یادگیری زبان روسی از معایب تحصیل در روسیه به شمار می رود.

* درواقع برای دانشجویان خارجی با تحصیل در روسیه، مجوز کار تمام وقت و دائمی صادر نمیشود.

* مردم روسیه، طبیعت سردی دارند؛ به همین علت نمیتوان با آن ها صمیمی شد.

* یکی از معایب تحصیل در روسیه اینست که دانشجو باید بافرهنگ و اداب و رسوم مردم روس آشنایی داشته باشد.

,وضعیت اقامت در روسیه برای تحصیل,معایب تحصیل در روسیه,تحصیل در روسیهدانشجویان پس از تحصیل در روسیه می توانند به دانشگاه های برتر اروپا و آمریکا وارد شوند

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 19
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش