شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۳۳

آشنایی با شرایط تحصیل در تاجیکستان و امکانات آن

تحصیل در تاجیکستان,هزینه تحصیل در تاجیکستان,دانشگاه های رایگان تاجیکستانتحصیل در تاجیکستان به تنهایی سبب اخذ اقامت و تابعیت این کشور نمی شود
تحصیل در تاجیکستان برای بالا بردن سطح علمی به عنوان یک فرصت منحصر به فرد محسوب میشود و برای پیشرفت کردن ، فرصتی را برای شما فراهم می کند. از مزایای تحصیل در این کشور می توان به کشف مکان های جدید و یادگیری فرهنگ غنی اشاره کرد.

تحصیل در تاجیکستان

تاجیکستان به عنوان یک کشور کوهستانی به شمار میرود که در آن بارش های فراوانی صورت می گیرد. درواقع یکی از جذابیت های بین المللی تاجیکستان، شرایط اقلیمی آن میباشد و از دیگر دلایل گرایش ایرانیان به تحصیل در تاجیکستان می توان به امکان تحصیل به زبان انگلیسی، کم جمعیت بودن( ۸ میلیون نفر)، هزینه های مقرون به صرفه و رسمیت دین اسلام در این کشور اشاره کرد.

مدارک موردنیاز جهت پذیرش تاجیکستان

شما باید تمام مدارک لازم را هنگام درخواست پذیرش در دانشگاه های تاجیکستان ارائه دهید. از این رو باید از دانشگاه موردنظرتان، لیستی از اسناد لازم را درخواست کنید؛ به این خاطر که برای هر کشوری، این مدارک ممکن است متفاوت باشد.

> کلیه اسناد دانشگاهی

> فرم درخواست آنلاین

> گواهی نامه تافل یا آیلتس

> پاسپورت

> شناسه ایمیل

> اثبات پرداخت هزینه

> نامه های reccomendation( کارشناسی ارشد، دکتری)

> رزومه/ CV( کارشناسی ارشد، دکترا)

> بیمه سلامت و زندگی

> ویزای دانشجویی

> طرح پیشنهادی تحقیق( MA و PhD)

الزامات زبان برای تحصیل در تاجیکستان

مدرک اثبات کننده تسلط دانشجو به زبان انگلیسی از مهم ترین سندی به شمار میرود که دانشجو برای اخذ پذیرش از دانشگاه های تاجیکستان( و هر کشور دیگری) باید ارائه دهد. برای تحصیل در تاجیکستان در مقطع لیسانس باید علاوه بر قبولی در ازمون ورودی دانشگاه مورد نظرتان، مدرک دیپلم ارائه دهید. زبان تحصیل در تاجیکستان در مقطع فوق لیسانس، انگلیسی است و قطعاً دانشجو برای تحصیل باید مدرک زبان آیلتس بالاتر از ۶ را ارائه دهد. ارائه ی نمره زبان آیلتس ۷، شرط لازمه ی تحصیل در تاجیکستان در مقطع دکترا است، افراد علاقه مند به اخذ بورسیه تحصیل در تاجیکستان باید در پرونده خود، نمره آیلتس حتی بالاتر از ۷ را داشته باشند.

ادامه تحصیل در تاجیکستان دکتری,مدارک تحصیل در تاجیکستان,بورسیه تحصیلی در تاجیکستانزبان تحصیل در تاجیکستان نیز عموما زبان روسی و تاجیکی می باشد

تحصیل در تاجیکستان در مقاطع مختلف

>> تحصیل در تاجیکستان در مدارس تاجیکستان:

مدت زمان تحصیل در تاجیکستان در دوره ابتدایی حدود ۴ سال زمان میبرد که دانش آموزان در این مقطع از سنین ۶ تا ۱۱ سالگی، مشغول به تحصیل میشوند و بعد از گذراندن این دوره به مقطع تحصیلی متوسطه که دو مرحله است، می روند. به این صورت که در مرحله اول در کلاس پنجم تا نهم از سن ۱۱ تا ۱۵ سالگی به مدت ۵ سال تحصیل می کنند. بعد از آن دانش آموزان باید کلاس دهم و کلاس یازدهم را از سن ۱۵ تا ۱۷ سالگی به مدت دو سال اموزش ببینند. تحصیل در تاجیکستان در دوره ی ابتدایی برای دانش آموزان اجباریست که بعد از این دوره، مدرک تحصیلی اتمام دوره را دریافت میکنند.

>> تحصیل در تاجیکستان در مقطع کارشناسی:

مدت زمان تحصیل در تاجیکستان در دوره کارشناسی، ۴ سال طول میکشد. زبان تاجیکی و روسی از زبانهای تحصیل در این مقطع به شمار می رود. یکی از نکات قابل توجه اینست که وزارت علوم و بهداشت ایران، مدارکی که در رشته های پزشکی و داندانپزشکی صادر میشود را تایید نمی کند؛ از این رو برای متقاضیان رشته های پزشکی، مقصد مناسبی به شمار نمی رود. افرادی که قصد پذیرش تحصیلی در این مقطع را دارند؛ ملزم به ارائه ی مدرک دیپلم ۱۲ ساله هستند. در کشور تاجیکستان در مقطع لیسانس، حدود ۲۴ دانشگاه و مؤسسه عالی در ۱۳۰ رشته متفاوت وجود دارد. رشته های حمل و نقل، راه آهن و رشته های صنعتی از بیشترین رشته های موردنیاز در تاجیکستان به شمار می رود. متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید مسلط به زبان روسی یا تاجیکی باشند.

>> تحصیل در تاجیکستان در مقطع فوق لیسانس:

شما باید بمدت ۲ سال برای تحصیل در تاجیکستان در مقطع لیسانس درس بخوانید. مقطع فوق لیسانس در تاجیکستان در ۶ دانشگاه و ۸ مؤسسه تحقیقاتی، در ۱۱۴ رشته تخصصی ارائه می شود. مقطع فوق لیسانس در اغلب دانشگاه ها و موسسات اموزش عالی تاجیکستان به صورت آنلاین تدریس می شود. در مقطع فوق لیسانس، زبان تدریس در دانشگاه های تاجیکستان و موسسات آموزش عالی تاجیکستان، انگلیسی می باشد.

از این رو ارائه ی مدرک زبان آیلتس ۶ یکی از شروط تحصیل در تاجیکستان در مقطع فوق لیسانس است. دانشگاه های تاجیکستان، دوره های اموزشی زبان انگلیسی را برای دانشجویان فاقد مدرک زبان انگلیسی برگزار می کنند. این دانشجویان بعد از دریافت مدرک، مجوز ورود به بازار کار و یا ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند.

>> تحصیل در تاجیکستان در مقطع دکترا:

تحصیل در تاجیکستان در مقطع دکترا از جنبه ی پژوهشی و تحقیقاتی برخوردارست و دانشجویان باید علاوه بر این که در کلاس های درسی شرکت می کنند؛ پایان نامه بنویسند و از پایان نامه خود در پایان دوره تحصیلی دفاع کنند تا مدرک دکترا را دریافت کنند. دانشجویان با تحصیل در تاجیکستان در مقطع دکترا این قابلیت را دارند که مهارت های ارتباطی بین فرهنگ های متفاوت را بهبود دهند. دانشجویان پس از تحصیل در دانشگاه های معتبر تاجیکستان در مقطع دکترا، آینده شغلی بسیار مناسبی دارند. این دانشجویان همچنین مجوز تحصیل به صورت آنلاین را دارند.

تحصیل رایگان در تاجیکستان

برای تحصیل در تاجیکستان، بهتر است بدانید که هر رشته ای از شرایط خاصی برخوردارست و البته که موجب بهبود تحصیل میشود. دوره های کاردانی به عنوان نخستین مرحله تحصیلی در دانشگاه های کشور تاجیکستان محسوب میشود و البته که در این کشور، دوره های کارشناسی نیز شامل طرح تحصیل رایگان خواهد بود. افرادی که می خواهند در مقطع فوق لیسانس به صورت رایگان، تحصیل کنند باید با شرکت در یک ازمون ورودی به زبان روسی، شرایط خاص و مربوط به خود را طی کنند.

شما باید برای تحصیل در تاجیکستان به صورت رایگان، حداقل مسلط به زبان تاجیکی باشید. کسانی شانس پذیرش بالاتر دارند که قصد تحصیل در دوره دبیرستان و کم تر را در تاجیکستان داشته باشند. همچنین دیگر افردی که شانس بالاتری برای تحصیل رایگان در تاجیکستان دارند؛ می توان به افرادی اشاره کرد که در این کشور، قصد افزایش سطح سواد و علم خود را دارند. فضای تحصیلی در هر مؤسسه ای از این کشور با مؤسسه ی دیگر، متفاوت است و معمولاً شامل ترم های مشخص کمک هزینه تحصیلی خواهد بود. ایرانیان، مجوز تحصیل در تاجیکستان به صورت رایگان را دارند. هر شخص باید در یک ازمون به صورت جداگانه شرکت کند و با محک زدن شرایط علمی و تخصصی خود، شرایطش را بطور دقیق و اصولی فراهم کند.

ادامه تحصیل در تاجیکستان دکتری,مدارک تحصیل در تاجیکستان,بورسیه تحصیلی در تاجیکستاندانش آموزان متقاضی تحصیل در تاجیکستان تا ۱۷ سالگی تحصیلات اجباری را دنبال میکنند

کار دانشجویی در تاجیکستان

در تاجیکستان می توان به سختی، کاری را پیدا کرد و شغل هایی در بخش های تبلیغاتی، طرفداران بسیاری دارد. در تاجیکستان، مشاغل اموزشی، محبوبیت بسیاری دارند و گواهی نامه بین المللی TESOL از شروط ورود به مشاغل آموزشی محسوب میشود و البته داشتن مدرک CELTA نیز این امکان را فراهم می کند تا راحتتر وارد بازار کار شوید.

از دیگر موضوعاتی که موجب تغيير شرایط کاری در تاجیکستان میشود، وضعیت مالیاتی در این کشور می باشد؛ به این صورت که دانشجویان در مقطع لیسانس، مجوز کار بمدت ۱۲ ساعت را دارند درحالیکه این مدت زمان در مقطع فوق لیسانس، ۲۰ ساعت است. دانشجویان نیز مجور کار در فضای دانشگاهی را دارند.

تحصیل در تاجیکستان و بررسی ویزای همراه

در هنگام اخذ ویزای تحصیلی، داشتن ویزای همراه برای افراد متاهل و فرزند دار از اهمیت به سزایی برخوردار است. برای متقاضیان تحصیل در تاجیکستان، صدور ویزای تحصیلی این کشور، صرفا برای شخص دانشجو میباشد و برای همراهان چنین ویزایی صادر نمی شود. متقاضیان برای تحصیل در کنار همسر و فرزندانشان در یک کشور میتوانند به کشورهای اروپایی و یا کانادا و انگلستان بروند؛ زیرا در این کشورها در هنگام تحصیل، راه هایی وجود دارد که دانشجویان از آن طریق درکنار همسر و فرزندانشان باشند. دانشجویان برای تحصیل در تاجیکستان باید توجه داشته باشند که پس از ورود به این کشور به مدت ۶ ماه تا ۱ سال، ویزای خود را تمدید کنند تا بتوانند بمدت ۱ سال، اقامت تحصیلی خود را بگیرند.

ادامه تحصیل در تاجیکستان دکتری,مدارک تحصیل در تاجیکستان,بورسیه تحصیلی در تاجیکستانتحصیل در تاجیکستان در دوره کارشناسی برای متقاضیان ۴ سال خواهد بود

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 9
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه
ویژه سرپوش