جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰
۰۹:۰۱ - ۲۱ تير ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۴۱۷۱۷
اخبار کنکور و آزمون ها

۴۰ سؤال اشتباه و مشکل دار کنکور به روایت آموزش و پرورش/ واکنش رئیس سازمان سنجش کشور

کنکور,آموزش وپرورش
سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی معتقد است که ۴۰ سؤال کنکور سراسری ۱۴۰۰ یا خارج از کتاب طرح شده یا خارج از اهداف کتاب درسی و یا اشتباه است.

به گزارش فارس، کنکور سراسری ۱۴۰۰ به رغم اعتراض بعضی داوطلبان کنکور سراسری مبنی بر اینکه شرایط کشور کرونایی بوده، فاصله بین کنکور سراسری سال گذشته و کنکور سراسری امسال کمتر از یکسال است، فرصت مطالعه کم بوده و کنکور کارشناسی ارشد پس از کنکور سراسری پیش بینی شده است، طی ۴ روز از نهم تا دوازدهم تیر برگزار شد.

برگزاری کنکور با حواشی هم همراه بود که نخستین حواشی، ماجرا کلاهبرداری برخی افراد جهت فروش سؤالات کنکور و تقلب برخی داوطلبان بود؛ این مسئله تا جایی پیش رفت که متقلبانی دستگیر شدند و کلاهبردارانی به دام افتادند.

ولی حاشیه دوم کنکور سراسری ۱۴۰۰، مسئله سختی سؤالات بود؛ به گونه ای که بعضی داوطلبان عنوان کردند که سؤالات به قدری سخت بود که امکان پاسخگویی نبود؛ بعضی داوطلبان آنقدر از طراحی سؤالات سخت کنکور شاکی بودند که با ایجاد کمپین هایی، خواستار پیگیری مسؤولان شدند.

کنکور,آموزش وپرورش

* گلایه های داوطلبان به سؤالات سخت کنکور

داوطلبان کنکور سراسری عنوان می کردند که در طراحی سؤالات کنکور، عدالت در نظر گرفته نشده است.

یکی از داوطلبان کنکور سراسری ۱۴۰۰ به خبرنگار فارس خاطرنشان کرد:سؤالات به قدری مشکل بود که اصلاً باور نکردنی بود؛ حس می کردم سؤالات از کتاب هایی به جز کتاب درسی طرح شده است.

وی افزود :طراحی سؤالات سخت در شرایطی بود که ما نیمی از سال تحصیلی ۹۹ـ۹۸ و تمام سال تحصیلی ۱۴۰۰ـ۱۳۹۹ را به صورت مجازی درس خواندیم و حق مان اینگونه سؤال طرح کردن نبود.

کنکور,آموزش وپرورش

* ورود آموزش و پرورش به کنکور سراسری ۱۴۰۰

شکایت های داوطلبان کنکور سراسری، باعث شد که سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ورود کرد و سؤالات کنکور را رصدی کند و طی نامه هایی به وزیر آموزش و پرورش و سازمان سنجش، گلایه های خود را مطرح کند.

در نامه حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آمده است:« با توجه به گزارشات دریافتی و بررسی های انجام شده بر روی سؤالات آزمون سراسری امسال با اینکه انتظار می رفت با عنایت به هماهنگی و مکاتبات قبلی به عمل آمده با آن سازمان در طراحی سوالات آزمون امسال شرایط خاص کرونایی در نظر گرفته شود تا از فشارهای روانی که در این دو سال به دانش آموزان و خانواده های آنان وارد شده، کاسته شود، متاسفانه نه تنها در برخی از دروس( خاصه درس ریاضی) چنین چیزی رخ نداد بلکه شاهد عدم تطابق برخی از سوالات آزمون با رویکرد، اهداف و دامنه محتوایی کتاب های درسی بودیم، تاحدی که بعضی از سوالات صراحتا ناظر به مفاهیمی بود که در کتاب های درسی هیچ اشاره ای بدان نشده است».

همان روز رئیس سازمان سنجش کشور خطاب به حسن ملکی خواست که به صورت دقیق بگوید که کدام سؤال خارج از محتوا و اهداف کتاب درسی طرح شده است؛ وی خاطرنشان کرد:« سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به لحاظ تخصصی اعلام کند که کدام سؤال خارج از کتاب درسی طرح شده و کدام سؤال خارج از اهداف آموزشی بوده است».

کنکور,آموزش وپرورش

* سازمان سنجش:کنکور ۱۴۰۰ آسان تر شده است!

داستان به اینجا ختم نشد و سازمان سنجش، اطلاعیه ای را صادر کرد که در بخشی از این اطلاعیه آمده است:« در کنکور سراسری ۱۴۰۰، حدود ۷۱ عنوان درسی در پنج گروه آزمایشی، مورد آزمون قرار گرفته است که طبق برآورد نخست این سازمان، به غیر از درس ریاضی، بقیه دروس ۱۰ تا ۱۵ درصد آسان تر بوده است. برآورد سازمان حاکی از این است که آزمون در حالت کلی، نسبت به سال گذشته آسان تر شده است.

لازم به توضیح است دشوارتر شدن درس ریاضی نسبت به سال گذشته ، به علت سیستم محور بودن انتخاب سؤال بوده است و فردی نبوده است. کمااینکه این امر در درس شیمی آزمون سال قبل هم اتفاق افتاد و قاعدتاً با تراز کردن نمرات، مسئله سختی و آسانی سؤال ها حل خواهد شد».

توضیح سازمان سنجش این بود که اگر سؤالی سخت باشد برای همه سخت است و با تراز کردن نمرات، حق هیچکس ضایع نمی شود در حالی که داوطلبان عنوان می کردند که این کار موجب می شود که بین فرد درس خوانده و درس نخوانده تفاوتی نباشد.

کنکور,آموزش وپرورش

* ۴۰ سؤال اشتباه و مشکل دار

در پی اطلاعیه سازمان سنجش، سازمان پژوهش که عنوان کرده بود، سؤالات کنکور را رصد نموده است و به ذکر آمار درباره مشکلات و اشتباهات سؤالات کنکور پرداخت.

به عبارت دیگر این بار رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به ارائه آمار پرداخت و بیان کرد:تعداد سؤالات خارج از کتاب در رشته ریاضی هشت سؤال، در رشته تجربی دو سؤال و در رشته انسانی هم ۶ سؤال بوده است. تعداد سؤالات خارج از اهداف کتاب درسی نیز در درس ریاضی و رشته ریاضی ۱۲ سؤال و در رشته تجربی ۹ سؤال بوده است.

ملکی همچنین در خصوص تعداد سؤالات اشتباه بیان کرد :در درس ریاضی رشته ریاضی یک سؤال، در رشته تجربی دو سؤال بوده است.

کنکور,آموزش وپرورش

وی خطاب به مسؤولان سازمان سنجش گفت:اگر می خواهید اثبات شود ما اعلام کردیم که کارگروه تشکیل دهید تا کارشناسان ذیربط در آنجا حضور یافته و توضیحات لازم را ارائه کنند.

داوطلبان کنکوری که نسبت به زمان برگزاری کنکور گلایه مند بودند، حالا معتقدند که حق شان نیز ضایع شده است و خواستار پیگیری مسؤولان هستند.

اکنون باید دید مسؤولان سازمان سنجش چه اقدامی خواهند کرد؟ آیا به برگزاری کارگروه بین آموزش و پرورش و سازمان سنجش تن می دهند و آیا داوطلبانی که از این سؤالات آسیب دیدند، به حق خود خواهند رسید؟

سوالات آزمون کنکور تلفیقی از سوالات ترکیبی و مفهومی بوده است/ نتایج کنکور را به نفع متقاضیان تمام خواهیم کرد

خدایی گفت:اهداف آموزشی سازمان سنجش با آموزش و پرورش کاملاً متفاوت است، لذا سوالات آزمون کنکور شامل سوالات تلفیقی و ترکیبی و مفهومی بوده است.

کنکور,آموزش وپرورش

به گزارش باشگاه خبرنگاران، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش کشور در مورد نامه اخیر حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی که ادعا داشته حدود ۴۰ سؤال خارج از سوالات درسی و یا خارج از اهداف و سر فصل های آموزشی یا اشتباهات سوالات کنکور سراسری ۱۴۰، بیان کرد:در آزمون سراسری امسال ۷۱ عنوان درسی با حدود ۱۵۰۰ سؤال امتحان گرفته شده است که اگر خارج از کشور را نیز به این آمار اضافه کنیم این آمار به ۳ هزار سؤال نیز می رسد.

وی ادامه داد:تمامی مطالبی که همکاران آموزش و پرورش از آن گله مندند، مرتبط به رشته ریاضی است، ولی برآورد سازمان سنجش این است که کنکور امسال به غیر از ظرفیت ریاضی نسبت به سال گذشته حتی ۱۰ تا ۱۵ درصد ساده تر نیز شده است.

  • 10
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ما هواتنگ,بیوگرافی ما هواتنگ,زندگینامه ما هواتنگ زندگینامه ما هواتنگ رئیس شرکت اینترنتی چینی تنسنت (+ تصاویر)

زاده:۲۹ اکتبر ۱۹۷۱

زادگاه:گوانگ دونگ، چین

ملیت:چینی

محل تحصیل:دانشگاه شنژن

پیشه:رئیس هیئت مدیره تنسنت

ادامه
بیوگرافی سعید چنگیزیان,سعید چنگیزیان و همسرش الهام کردا,فیلم های سعید چنگیزیان بیوگرافی سعید چنگیزیان بازیگر تئاتر و سینمای کشور (+ تصاویر همسرش)

زاده: ۲۲ آذر ۱۳۵۶

محل تولد: سمنان

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی تئاتر

وضعیت تاهل: متاهل

سال های فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

ادامه
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
ثریا قاسمی و همسرش,مادر ثریا قاسمی,بیوگرافی ثریا قاسمی بیوگرافی ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۲۸ آذر ۱۳۱۹

زادگاه:تهران

حرفه:بازیگر و دوبلور

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
ویژه سرپوش