پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱
۲۱:۲۶ - ۰۱ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۰۱۱۵
اخبار کنکور و آزمون ها

موبایل خاموش هم تقلب محسوب می‌شود

کنکور ۱۴۰۱ چگونه برگزار خواهد شد؟/ از افزایش تدابیر امنیتی تا حذف خوداظهاری

کنکور ۱۴۰۱,تغییرات در کنکور ۱۴۰۱
بعداز گذشت دو سال، کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ در روزهای صفر کرونا برگزار می شود و یک میلیون و ۵۰۰ هزار کنکوری منتظر هستند از ۸ تیر ماه در کنکوری با جدیدترین تغییرات به رقابت باهم بپردازند.

ماراتن کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ در حالی از هفته آینده ۸ تیرماه آغاز می شود که امسال تغییرات زیادی در انتظار کنکوری ها است. تغییرات دفترچه های کنکور، آخرین سال مثبت بودن سوابق تحصیلی مؤثر در کنکور، تغییرات اجرایی در برگزاری کنکور به دلیل بیماری کرونا (corona) و کاهش چشم‌گیر داوطلبان گروه ریاضی و فنی از جمله این تغییرات است.

آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ به منظور پذیرش دانشجو در دوره های روزانه، نوبت دوم «شبانه»، نیمه حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همچنین رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی در روزهای چهارشنبه ۸ تیر، پنج شنبه ۹ تیر، جمعه ۱۰ تیر و شنبه ۱۱ تیر سال ۱۴۰۱ برگزار می شود.

رشد ۱۰ درصدی آمار ثبت نام کنندگان در کنکور ۱۴۰۱

تعداد یک میلیون و ۴۸۸ هزار و ۹۵۹ نفر در کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کردند که این آمار نسبت به سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۲۰ هزار نفر افزایش یافته است و رشد ۱۰ درصدی را نشان می دهد.

دکتر عبدالرسول پورعباس رییس سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو گفت:آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ بر مبنای مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال ۹۲ و سال ۹۵ که آخرین قوانین مصوب در حوزه کنکور را به تصویب رساندند برگزار می شود.

وی گفت: در کنکور سال ۱۴۰۱ تأثیر سوابق تحصیلی به صورت مثبت و ۴۰ درصد و ۶۰ درصد نمره بر اساس آزمون سراسری و بر اساس دروس عمومی و دروس تخصصی است. منظور از سوابق تحصیلی نمرات ۱۰ درس سال دوازدهم دانش آموزان است که به صورت مثبت اعمال می شود به این معنی که در صورتی اعمال می شود که نمره کل داوطلب را افزایش دهد. اگر کسی سوابق تحصیلی کمتری دارد به همان نسبت هم درصد آزمون فرد بالاتر محاسبه می شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در زمینه تغییرات شکلی دفترچه های کنکور سراسری ۱۴۰۱ که پیش از این از آنها رونمایی شده بود، اظهار‌کرد: این تغییر شکلی در بودجه بندی سوالات اثرات مثبتی دارد و داوطلب روان تر و راحت تر میتواند به سوالات پاسخ دهد.

وی گفت:در ابتدای جلسه دفترچه های دروس عمومی بهمراه پاسخنامه ها که به آن پیوست است در یک پوشش در اختیار داوطلب قرار می گیرد و داوطلب شخصاً باید پوشش را باز کند و ۷۵ دقیقه فرصت دارد که چهار درس عمومی زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی را پاسخ دهد.

پورعباس گفت: بعد از این که زمان پاسخگویی به دفترچه دروس عمومی تمام شد، فاصله کوتاهی به اندازه کمی تنفس و نوشیدن آب درنظر گرفته شده و بعد از آن بلافاصله دفترچه ها و پاسخنامه ها جمع آوری می شود. بلافاصله دفترچه های اختصاصی هر گروه آزمایشی به همراه پاسخنامه ها که به آن الحاق شده، توزیع می شود.

وی افزود: برخی از گروه های آزمایشی در مدت ۸۰ دقیقه و برخی دیگر در مدت ۹۰ دقیقه می توانند به سوالات پاسخ دهند و پس از آن دفترچه ها بهمراه پاسخنامه ها جمع آوری می شود. تنها تفاوت در گروه علوم تجربی است که یک دفترچه بهیاری به همراه پاسخنامه هم برای داوطلبان این گروه دارند.

رییس سازمان سنجش یادآور شد: امسال یکی دیگر از تغییرات دفترچه ها این است که تعداد سوالات و تعداد گزینه ها یکی است و کاملا با هم تطبیق داده شده است. به طور مثال یک درس از شماره ۱۰۱ آغاز شده در پاسخنامه از شماره ۱۰۱ آغاز شده تا داوطلب به راحتی گزینه ها را بزند.

امسال همه پاسخنامه های یک داوطلب باید امضا و اثر انگشت داشته باشد

وی خاطرنشان کرد :امسال همه پاسخنامه های یک داوطلب باید امضا و اثر انگشت داشته باشد. ضمن این که عکس های روی پاسخنامه ها امسال با شفافیت و کیفیت بهتری چاپ شده است تا داوطلبان مشکلی در شناسایی پاسخنامه های مربوط به خودشان نداشته باشند. ضمن اینکه پاسخنامه هر گروه آزمایشی رنگی متفاوت از دیگر گروه آزمایشی دارد و تمام پاسخنامه ها هم به همین ترتیب، حتی پوشش هر سری دفترچه و پاسخنامه هم رنگ متفاوتی دارند که کاملا مشخص باشند.

تدابیر امنیتی آزمون بیشتر می شود

پورعباس تأکید کرد: در آزمون امسال کار ویژه ای برای امنیت آزمون انجام شده است و با همکاري نهادهای امنیتی و انتظامی سعی داریم آزمون در آرامش کامل برگزار شود.

او با اشاره به استفاده از امکانات غیراستانداردی که تحت عنوان تقلب از آن یاد می شود، گفت: بدون هیچگونه اغماضی و با شدت زیاد، امنیت آزمون را زیر پوشش داریم. هر گونه وسیله اضافی به منزله تقلب است. در واقع هر وسیله اضافه ای که شبهه داشته باشد تقلب محسوب می شود و با سختی با متقلب برخورد می شود.

او اظهار‌کرد: داوطلبان کنکور فریب شبکه هایی که تبلیغ می کنند را نخورند. این شبکه ها تبلیغ می کنند و پول هنگفتی از داوطلب می گیرند و افرادی بوده اند که پول داده اند اما چیزی در دست ندارند و بعد هم مشخص شده است که کسی که از آنها پول گرفته وجود خارجی نداشته است. داوطلبان فکر نکنند که به آنها یک کیت خاصی می‌دهند که بیاورند سر جلسه و به امید تقلب بتوانند از آن استفاده کنند. تمام این کیت ها توسط دستگاه های کاشف حوزه های امنیتی و حفاظتی کشف و کشف آن به منزله تقلب متقن و قطعی محسوب می شود.

رئیس سازمان سنجش اضافه کرد: هر گونه وسیله غیراستانداردی که کشف شود و این وسیله توسط دوستان در حفاظت آزمون، حراست کل و وزارت اطلاعات و پلیس فتا کشف می شود و با شدت و حدت حافظ امنیت آزمون و حافظ منافع و رعایت عدالت آموزشی هستند و حتی به طور رندوم هم داوطلبان کنترل می شوند.

او تأکید کرد: ضمن این که دستگاه های حفاظتی و امنیتی بر فضای مجازی هم تسلط دارند و می دانند که داوطلبی که فعالیت مجازی دارد در کجا نشسته است. امسال هم بیش از گذشته این موضوع مدنظر قرار می گیرد.

طرح ساماندهی سهمیه ها هنوز نهایی نشده است و برای کنکور سال ۱۴۰۱ سهمیه ها هیچ تغییری ندارد

او درباره سهمیه های کنکور سراسری و طرحی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور ساماندهی سهمیه های آزمونی در جریان است، گفت: طرح ساماندهی سهمیه ها هنوز نهایی نشده است و برای کنکور سال ۱۴۰۱ سهمیه ها هیچ تغییری ندارد و همچنان سهمیه های مناطق، ایثارگران، ۲۵ درصد و ۵ درصد اجرا می شود.

رییس سازمان سنجش اظهار داشت: ما دو نوع پذیرش دانشجو داریم که یکی از طریق آزمون سراسری است و دیگری بر اساس معدل یا سوابق تحصیلی است و پذیرش بدون آزمون است. در رشته های بدون آزمون ملاک معدلی است که فرد به صورت خوداظهاری درج می کند. در واقع از داوطلب سوال می شود و وی هم معدل کتبی خود را درج می کند و اگر این معدل را درست درج نکند منجر به لغو قبولی می شود.

هر گونه تفاوت اعم از پائین تر یا بالاتر بودن معدل کتبی درج شده در فرم ثبت نام منجر به لغو قبولی در کنکور سراسری می شود

او ادامه داد: این اتفاق در پذیرش با آزمون هم رخ می دهد و داوطلب باید معدل درست را درج کند. تمامی داوطلبان تا زمان دریافت کارت موظف هستند که معدل خود را کنترل کنند و معدل خود را بر اساس سازوکاری که در دفترچه راهنمای ثبت نام قید شده است، تصحیح کنند چرا که هر گونه تفاوت اعم از پایین تر یا بالاتر بودن معدل کتبی درج شده در فرم ثبت نام منجر به لغو قبولی در کنکور سراسری می شود.

در تمامی حوزه ها مکانی برای افراد مشکوک به بیماری کرونا در نظر گرفته شده است

پورعباس درباره پروتکل های بهداشتی کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ و تفاوت آن با کنکورهای دو سال اخیر گفت:فاصله داوطلبان با یکدیگر یک متر است ولی توصیه کردیم که همه داوطلبان ماسک داشته باشند. دیگر خوداظهاری کرونا برای داوطلبان کنکور نداریم و با توجه به اینکه بیماری تا حد زیادی کنترل شده و بسياري از استان ها آمار صفر کرونا دارند، اگر شخصی خودش احساس بیماری کند و یا تست کرونای قطعی دارد در همه حوزه ها مکانی مختص این افراد در نظر گرفته شده تا بتوانند به راحتی آزمون خود را انجام دهند.

به گزارش مهر، در مجموع تعداد یک میلیون و ۴۸۸ هزار و ۹۵۹ نفر در پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر، زبان های خارجی ثبت نام کرده اند. البته برخی از داوطلبان در یک گروه آزمایشی، بعضی در دو گروه آزمایشی و برخی در سه گروه آزمایشی ثبت نام کرده اند.

جدول آمار ثبت نام در کنکور سراسری ۱۴۰۱

گروه آزمایشیداوطلب زنداوطلب مردجمع داوطلبان
علوم تجربی۳۷۴ هزار و ۷۱۲ نفر۱۹۹ هزار و ۷۶۰ نفر۵۷۴ هزار و ۴۷۲ نفر
علوم انسانی۲۴۹ هزار و ۵۱ نفر۱۶۳ هزار و ۵۲۶ نفر۴۱۲ هزار و ۵۷۷ نفر
علوم ریاضی و فنی۵۲ هزار و ۴۱۸ نفر۹۳ هزار و ۳۲۹ نفر۱۴۵ هزار و ۶۵۷ نفر
هنر۱۱۰ هزار و ۸۰۰ نفر۵۰ هزار و ۵۴۳ نفر۱۶۱ هزار و ۳۴۳ نفر
زبان‌های خارجی۱۲۷ هزار و ۹۷۳ نفر۶۶ هزار و ۹۳۷ نفر۱۹۴ هزار و ۹۱۰ نفر
جمع داوطلبان۹۱۴ هزار و ۹۵۴ داوطلب زن۵۷۴ هزار و ۵ داوطلب مردیک میلیون و ۴۸۸ هزار و ۹۵۹ نفر

بیشترین آمار ثبت نام کننده متعلق به گروه علوم تجربی با ۵۷۴ هزار و ۴۷۲ نفر است. همچنین تعداد زنان بیشتر از مردان ثبت نام کننده در کنکور ۱۴۰۱ است. ۶۱ درصد داوطلبان را زنان و ۳۹ درصد داوطلبان را مردان تشکیل می دهند.

کنکور ۱۴۰۱,تغییرات در کنکور ۱۴۰۱

جدول آماری زمان بندی و دفترچه‌ها و پاسخنامه‌های آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ در یک نگاه

گروه آزمایشیدروسسوال و زمان
گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی (مجموع دفترچه‌های اختصاصی: ۱۲۰ سوال / ۱۶۰ دقیقه)تعداد سوالزمان پاسخگویی
دفترچه عمومیدروس عمومی: زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی۱۰۰ سوال۷۵ دقیقه
دفترچه اختصاصی شماره ۲درس ریاضی۵۰ سوال۸۰ دقیقه
دفترچه اختصاصی شماره ۳درس فیزیک۴۰ سوال۵۰ دقیقه
درس شیمی۳۰ سوال۳۰ دقیقه
گروه آزمایشی علوم تجربی (مجموع دفترچه‌های اختصاصی: ۱۶۵ سوال / ۱۸۰ دقیقه)تعداد سوالزمان پاسخگویی
دفترچه عمومیدروس عمومی: زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی۱۰۰ سوال۷۵ دقیقه
دفترچه اختصاصی شماره ۲درس ریاضی۳۰ سوال۵۰ دقیقه
درس زیست شناسی۵۰ سوال۴۰ دقیقه
دفترچه اختصاصی شماره ۳درس فیزیک۳۰ سوال۳۷ دقیقه
درس شیمی۳۵ سوال۳۷ دقیقه
درس زمین‌شناسی۲۰ سوال۱۶ دقیقه
دفترچه اختصاصی شماره ۴دفترچه ویژه بهیاران۳۵ سوال۲۰ دقیقه
گروه آزمایشی علوم انسانی (مجموع دفترچه‌های اختصاصی: ۱۷۵ سوال / ۱۶۰ دقیقه)تعداد سوالزمان پاسخگویی
دفترچه عمومیدروس عمومی: زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی۱۰۰ سوال۷۵ دقیقه
دفترچه اختصاصی شماره ۲درس ریاضی۲۰ سوال۲۵ دقیقه
درس اقتصاد۱۵ سوال۱۰ دقیقه
درس زبان و ادبیات فارسی۳۰ سوال۳۰ دقیقه
درس علوم اجتماعی۲۰ سوال۱۵ دقیقه
دفترچه اختصاصی شماره ۳درس زبان عربی۲۰ سوال۲۰ دقیقه
درس تاریخ و جغرافیا۱۵ سوال / ۱۵ سوالمجموع ۲۵ دقیقه
درس فلسفه و منطق۲۰ سوال۲۰ دقیقه
درس روانشناسی۲۰ سوال۱۵ دقیقه
گروه آزمایشی هنر (مجموع دفترچه اختصاصی: ۱۶۰ سوال / ۱۶۵ دقیقه)تعداد سوالزمان پاسخگویی
دفترچه عمومیدروس عمومی: زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی۱۰۰ سوال۷۵ دقیقه
دفترچه اختصاصی شماره ۲دروس اختصاصی هنر: درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی فیزیک، ترسیم فنی، خلاقیت تصویری و تجسمی، خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی و خواص مواد۱۶۰ سوال۱۶۵ دقیقه
گروه آزمایشی زبان‌های خارجی (مجموع دفترچه اختصاصی: ۷۰ سوال / ۱۰۵ دقیقه)تعداد سوالزمان پاسخگویی
دفترچه عمومیدروس عمومی: زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی۱۰۰ سوال۷۵ دقیقه
دفترچه اختصاصی شماره ۲دروس اختصاصی زبان۷۰ سوال۱۰۵ دقیقه

زمان بندی برگزاری آزمون سراسری سال ۱۴۰۱

کنکور ۱۴۰۱,تغییرات در کنکور ۱۴۰۱

کدام گروه از داوطلبان کنکور نیاز به ارائه سوابق تحصیلی برای تأثیر در نمره کل نهایی دارند:

با توجه به ابلاغ قانون اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی و بر اساس مصوبه بیست و هشتمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ میزان تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ حداکثر ۴۰ درصد و با تأثیر مثبت به صورت زیر اعمال خواهد شد:

الف) آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۹۸ به بعد در نظام آموزشی جدید (۶- ۳- ۳) اخذ کرده و یا می کنند و امتحانات دروس پایه دوازدهم آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده یا می شود، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم- سال سوم دوره دوم متوسطه نظام جدید ۶- ۳- ۳) به میزان حداکثر ۴۰ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود متقاضی و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

ب) آن دسته از دیپلمه های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد در نظام آموزشی سالی واحدی یا ترمی واحدی دریافت کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم- سال سوم آموزش متوسطه نظام سالی واحدی/ ترمی واحدی) به میزان حداکثر ۳۰ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود متقاضی و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

ج) متقاضیان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۱۳۹۱- ۱۳۹۰ و به بعد از آن دریافت کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آن ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (پایه دوزادهم- سال آخر آموزش متوسطه نظام سالی واحدی/ ترمی واحدی) به میزان حداکثر ۱۰ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود متقاضی و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

د) سایر دیپلمه ها( غیر از بندهای الف، ب و ج) مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند.

یادآوری: بر اساس مصوبه دوازدهمین و پانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در تاریخ های ۱۷ تیرماه ۱۳۹۷ و ۸ دی ماه ۱۳۹۷ باتوجه به عدم وجود محدودیت نوع دیپلم برای شرکت در هریک از گروه های آزمایشی آزمون سراسری، دانش آموزان دیپلم فنی و حرفه ای و کار و دانش نظام آموزشی ۶- ۳- ۳ می توانند در آزمون سراسری شرکت کنند.

این دانش آموزان درصورت تمایل به اعمال سوابق تحصیلی باید در امتحان نهایی دروس شاخه نظری گروه آزمایشی مربوط شرکت کنند، در غیر این صورت مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند.

اعمال تأثیر مثبت سوابق تحصیلی بدان معناست که اگر سوابق تحصیلی (دیپلم یا پیش دانشگاهی)، در مقایسه با نمره آزمون متقاضی، باعث افزایش نمره کل نهایی در هر زیر گروه شود، اعمال خواهد شد و در غیر این صورت ، نمره کل آزمون به عنوان نمره کل نهایی در هر زیرگروه در نظر گرفته می شود.

کنکور سراسری ۱۴۰۱ بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید ۶- ۳- ۳

براساس مصوبات هفدهمین جلسه (۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۷) و بیست و چهارمین جلسه (۲۲ مهر ۱۳۹۹) و بیست و پنجمین جلسه (۲۰ آبان ۱۳۹۹) شورای سنجش و پذیرش دانشجو، آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ و آزمون های پس از آن، فقط بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید ۶- ۳- ۳ برگزار می شوند.

برای همه متقاضیان نظام سالی واحدی، ترمی واحدی، نظام قدیم و یا نظام جدید ۶- ۳- ۳ منحصراً یک نوع دفترچه سوال و بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید ۶- ۳- ۳ در نظر گرفته شده است.

مواد آزمون عمومی: سوالات دروس عمومی در سطح اطلاعات علمی کتاب های مربوط نظام جدید آموزشی ۶- ۳- ۳ طرح می شود. کتاب های منبع طرح سوال در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسی ۱۴۰۱ درج شده است.

مواد آزمون عمومی و اهمیت(ضریب): ضریب درس زبان و ادبیات فارسی ۴، ضریب درس فرهنگ و معارف اسلامی ۳، ضریب درس زبان عربی ۲ و ضریب درس زبان خارجی ۲ است.

* متقاضیان اقلیت های دینی( کلیمی، مسیحی، زرتشتی) برای دریافت سوالات معارف دینی خود به جای فرهنگ و معارف اسلامی، باید بند ۲۵ تقاضانامه ثبت نام اینترنتی را علامت بزنند.

آزمون اختصاصی: پرسش های دروس تخصصی در سطح اطلاعات علمی کتاب های مربوط به نظام جدید آموزشی ۶- ۳- ۳ طرح می شود. نمره کل هر متقاضی در هر زیرگروه، میانگین وزنی نمرات تراز دروس عمومی و دروس تخصصی وی با توجه به ضریب هر درس در آن زیرگروه است و ضریب دروس تخصصی سه برابر می شود.

همچنین نمره درس عملی طراحی رشته های آموزش هنر، ارتباط تصویری، نقاشی، طراحی پارچه، طراحی لباس، طراحی صنعتی و کتابت و نگارگری با ضریب ۴، نمره آزمون عملی رشته ادبیات نمایشی، بازیگری، نمایش عروسکی، طراحی صحنه، آهنگسازی، عکاسی و مجسمه سازی با ضریب ۴ و نمره آزمون عملی رشته های نوازندگی موسیقی ایرانی و نوازندگی موسیقی جهانی با ضریب ۶ و نمره آزمون عملی رشته علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی با ضریب ۴ محاسبه خواهد شد. درس عملی به عنوان یک درس تخصصی در نظر گرفته می شود.

کنکور ۱۴۰۱,تغییرات در کنکور ۱۴۰۱

موبایل خاموش هم تقلب محسوب می شود

متقاضیان باید از آوردن وسایل اضافی از جمله کیف دستی، ساک دستی، هرگونه دستگاه ارتباطی (از قبیل پیجر، تلفن همراه ، تبلت، قلم نوری، ساعت هوشمند، دستبند هوشمند، انگشتر هوشمند و …)، کیف، جزوه، کتاب، ماشین حساب، هرگونه نُت و یادداشت و نظایر آن و همچنین وسایل شخصی به جلسه آزمون اکیداً خودداری کنند.

به همراه داشتن هر کدام از وسایل مندرج در این بند دارای تبعات زیر خواهد بود:

۱. بعنوان تقلب و تخلف تلقی و با متقاضیان ذیربط براساس قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون های سراسری رفتار خواهد شد.

۲. درصورت همراه داشتن وسایل ذکر شده و تحویل آنها به هنگام ورود به محل حوزه در صورت مفقود شدن وسایل، حوزه برگزاری هیچگونه مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

۳. همراه داشتن تلفن همراه حتی به صورت خاموش در جلسه آزمون، موجب محرومیت از گزینش در آزمون خواهد شد.

۱۰ سال محرومیت از کنکور، ۵ سال حبس و ۱۰۰ میلیون تومان جریمه در انتظار متخلفان کنکوری

فهرست اعمال و تخلفات در کنکور سراسری

الف) ارتکاب هرگونه عملی که موجب بی نظمی در برگزاری آزمون شود یا همراه داشتن هرگونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل ارتباط الکترونیکی (حتی بصورت خاموش) و دستگاه های حافظه دار.

ب) ارتکاب هرگونه عمل خلاف مقررات که آزمون متقاضی را از نظر علمی خدشه دار سازد از قبیل:

۱. ارائه مدرک یا گواهی مجعول یا تصویر گواهی مجعول برای شرکت در آزمون.

۲. تبانی با متقاضیان یا افراد خارج از حوزه امتحانی یا دست اندرکاران آزمون از قبیل عوامل اجرایی و طراحان سوال برای تخلف در آزمون.

۳. ثبت نام در آزمون با هویت مجعول یا شرکت در جلسه آزمون به جای متقاضی اصلی.

ج) استفاده از هرگونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاه های حافظه دار.

د) کمک به متقاضی خارج از ضوابط برگزاری آزمون جهت پاسخ به سوالات.

ه) دسترسی غیرمجاز به اطلاعات مربوط به متقاضیان یا استفاده غیرمجاز از آنها.

و) هرگونه تغییر غیرمجاز سوالات، اوراق و پاسخنامه های متقاضیان یا سایر مدارک و دفاتر مربوط به آزمون.

ز) افشای سوالات آزمون یا تلاش در جهت دستیابی و افشای آن یا شرکت یا معاونت در این امر قبل یا حین برگزاری آزمون به هر نحو.

ح) خرید یا فروش سوالات آزمون یا پاسخ آن ها یا شرکت یا معاونت در این امر قبل یا حین برگزاری آزمون اعم از اینکه سوالات یا پاسخ آنها واقعی یا غیرواقعی باشد.

بر اساس ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون های سراسری مصوب مجلس شورای اسلامی هر گونه عملی که مشکلی در روند آزمون باشد تخلف محسوب می شود. همچنین بر اساس ماده ۶ این قانون هیأت های رسیدگی به تخلفات، صلاحیت صدور حکم به مجازات هایی از قبیل ۱۰ سال محرومیت تا جریمه مالی ۱۰۰ میلیون تومانی را دارند. ماده ۶- هیأت های رسیدگی به تخلفات، صلاحیت صدور حکم به مجازات های زیر را درباره متخلفان دارند:

الف: در مورد مشمولان بند (الف): اخطار کتبی با درج در پرونده متقاضی و اعلام به مراجع ذیربط یا محرومیت از گزینش در آزمون همان سال.

ب: در مورد مشمولان بند (ب) یا بند (ج): محرومیت از گزینش علمی در آزمون همان سال و ابطال قبولی متقاضی در همان سال و محرومیت از شرکت در آزمون از یک تا ۱۰ سال بعد.

تبصره- آرا هیأت های بدوی جز در مورد مشمولان بند (الف) ماده (۶) این قانون قابل تجدید نظر خواهی در هیأت تجدید نظر رسیدگی به تخلفات در ازمونها است.

ماده ۷- در مورد مشمولان بندهای (د)، (ه)، (و) (ز) و (ح) ماده (۵) هیأت های رسیدگی متهم را برای رسیدگی و اعمال جزای نقدی از ۱۰ میلیون ریال تا یک میلیارد ریال یا حبس از یک تا پنج سال یا هر دو مجازات به محاکم دادگستری معرفی می کند.

ماده ۸- ارتکاب هر یک از اعمال موضوع ماده (۵) چنانچه در قالب عضویت در یک گروه یا شبکه باشد موجب تشدید مجازات می شود و تشکیل دهنده و سرکرده گروه یا شبکه به حداکثر مجازات محکوم می شود. مجازات هر یک از اعضا که در ارتکاب تخلفات و جرایم فوق دخالتی نداشته باشند حسب مورد حداقل مجازات ذکر شده برای مرتکب است.

در صورت محکومیت قطعی فردی به یکی از مجازات های مندرج در این قانون، به استثنای مجازات مندرج در بند (الف) هیأت رسیدگی به تخلفات در ازمونها، قبولی وی در آزمون را ابطال می کند. در این صورت مؤسسه آموزشی مربوط از صدور و اعطای هرگونه گواهی یا مدرک به وی خودداری خواهد کرد و چنانچه گواهی فارغ التحصیلی به وی اعطا شده باشد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا وزارت آموزش و پرورش یا دانشگاه آزاد اسلامی ملزم به ابطال آن گواهی هستند.

چنانچه با بررسی های فنی و علمی، بین نمرات و رتبه اکتسابی متقاضی و سوابق تحصیلی وی مغایرت های غیرمتعارف مشهود و اساسی از قبیل عدم تطابق معدل دیپلم و دوره پیش دانشگاهی با رتبه و نمره اکتسابی در آزمون وجود داشته باشد، با تأیید هیأت های بدوی رسیدگی به تخلفات در آزمون ها از متقاضی در یک یا چند درس عمومی و اختصاصی امتحان مجدد به عمل می آید. تعیین وضعیت نهایی آزمون این متقاضی، بر اساس نتایج حاصل از امتحان مجدد بر عهده هیات بدوی است.

هر موسسه یا آموزشگاه علمی و آموزشی که برای افزایش آمادگی متقاضیان شرکت در آزمون های مورد بحث این قانون فعالیت می کند چنانچه در تخلفات ماده (۵) مشارکت داشته باشد مجوز تأسیس آن لغو می شود و مدیران مسؤول آنها علاوه بر محرومیت دائمی از تاسیس و اداره این گونه مراکز به مجازات های پیش بینی شده در این قانون و سایر قوانین محکوم میشوند و چنانچه مؤسسه یا آموزشگاه فاقد مجوز باشد مجازات مدیران مسؤول آن ها حداکثر مجازات مندرج در ماده (۶) است.

mehrnews.com
  • 10
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
کتاب های ابن حزم,لسان ابن حزم,عکس ابن حزم زندگی نامه ابن حزم فیلسوف، ادیب و شاعر قرن سوم هجری

نام‌های دیگر:  علی بن احمد اندلسی

نام پدر: احمد

متولد : ۳۸۴ق

محل تولد : قرطبه در اندلس

رحلت : ۴۵۶ ‌‎ق

ادامه
هندبالیست های معروف ایران,افتخارات سجاد استکی,تیم های سجاد استکی بیوگرافی و عکس های سجاد استکی هندبالیست معروف ایرانی

متولد: ۲۳ آوریل ۱۹۹۰

محل تولد: اصفهان، ایران

قد: ۱٫۹۰

رشته ورزشی: هندبالیست

پست: بک چپ

ادامه
ویژه سرپوش