شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
۱۳:۲۱ - ۰۳ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۰۱۶۸
اخبار کنکور و آزمون ها

انتخاب رشته ۴۰دقیقه‌ای، ۶۰۰ تا ۲.۵میلیون!

نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور
قیمت انتخاب رشته هر سال بطور معمول بین ۱۵ تا ۲۰ درصد بالا می رود. 

با شروع انتخاب رشته کنکور سراسری بازار مشاوران کنکور بسیار داغ شده است و در این یک هفته پول گزافی را جمع که نه، پارو می کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، انتخاب رشته دقیق و اصولی یکی از برگ های برنده داوطلبان کنکور سراسری برای قبولی در رشته و دانشگاه دلخواه است. با شروع انتخاب رشته و مدت زمان ۳ تا ۴ روزه بسیاری از مشاورزن کنکور از این آب گل آلود شروع به ماهی گیری می کنند و با اعلام قیمت های نجومی جیب بیش از یک میلیون خانواده را خالی می کنند.

انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ هم از روز گذشته چهارشنبه ۲ مهر ماه آغاز شده است و تا شنبه ۵ مهر ماه ادامه دارد. با شروع اعلام نتایج کنکور امسال هم مانند سال های گذشته بازار تبلیغات مشاوران داغ شده است. هر داوطلب کنکوری برای انتخاب رشته باید به یک مشاوره کنکور مراجعه کند تا باتوجه به رتبه کسب شده خود بتواند بر کرسی رشته و دانشگاه تراز کسب شده تکیه بزند.

بسياري از داوطلبان کنکور که سودای تکیه زدن بر کرسی های دانشگاه های دولتی را در سر می پروانند کر، کور و لال به این مشاوران و شعار های اغوا کننده آنها مراجعه می کنند. مشاورانی که ادعا می کنند با رتبه های نجومی شما را به دانشگاه ها دولتی و رشته های تاپ می رسانند. مشاورانی که با مراجعه به آنها و گذاشتن کارنامه اولیه کنکور روی میزشان و دیدن رتبه ۲۰ و ۳۰ هزار رقمی شما می گویند:قبول می شوید.

مجاز شدن یک میلیون و ۱۲ هزار نفر برای انتخاب رشته

فاطمه زرین آمیزی سخنگوی سازمان سنجش درباره تعداد داوطلبان مجاز شده به انتخاب رشته برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در کنکور سراسری، اظهار‌کرد: در کنکور گروه علوم ریاضی و فنی تعداد ۱۳۵ هزار و ۴۲۰ نفر و در گروه علوم تجربی تعداد ۳۵۲ هزار و ۹۲۳ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده اند.

مدیر کل روابط عمومی سازمان سنجش با اشاره به این که یک میلیون و ۱۲ هزار و ۴۰۶ نفر مجاز به انتخاب رشته در کنکور سراسری ۹۹ شده اند، اظهار‌کرد: در گروه علوم انسانی تعداد ۳۱۴ هزار و ۷۱ نفر، گروه هنر ۸۰ هزار و ۸۶ داوطلب و در گروه زبان های خارجی هم تعداد ۱۲۹ هزار و ۵۰۶ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده اند.

انتخاب رشته ۴۰ دقیقه ای ۶۰۰ تا ۲ و نیم میلیون

افشین مسافری مشاوره تحصیلی و کنکور به خبرنگار دانشگاهی درباره قیمت انتخاب رشته کنکور سراسری اظهار‌کرد: قیمت انتخاب رشته هر سال بطور معمول بین ۱۵ تا ۲۰ درصد بالا می رود. قیمت های مختلفی در بازه زمانی انتخاب رشته می شنویم از ۶۰۰ هزار تومان به بالا قیمت های مختلفی داریم.

این مشاوره تحصیلی در ادامه گفت: قیمت های غیر متعارف در مورد انتخاب رشته نه امسال بلکه هر سال زیاد است و می شنویم. بالاترین قیمتی که امسال از مشاوران شنیده ایم یک میلیون و ۸۰۰ تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. هر انتخاب رشته حداقل ۴۰ دقیقه زمان نیاز دارد و برخی از دانش آموزان به چند جلسه مشاوره نیاز دارند. البته برخی از مشاوران علاوه بر هزینه ثابت برای جلسات بیشتر هزینه جداگانه دریافت می کنند.

۴۰۰ نفر رزور برای یک مشاور کنکور

در تماس خبرنگار ما با یک مرکز مشاوره قیمت ۷۵۰ هزار تومان عنوان شد و بیان کردند باید قبل از مراجعه رزور انجام دهید تا زمانی برای شما مشخص شود و سپس مراجعه کنید.

پدر یک داوطلب کنکور ریاضی سال ۹۹ که کارمند است می گوید: برای مشاوره و انتخاب رشته نمی دانیم چه کار کنیم. به شدت سردرگم هستیم. در تماس با مشاوران مختلف هزینه های مختلفی از یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون و ۷۰۰ شنیده ایم که مراجعه نکردیم. با پرس و جوی فراوان یک مشاور پیدا کردیم که ۴۰۰ هزار تومان برای مشاوره دریافت میکرد که آن هم گفت ۴۰۰ نفر برای مشاوره وقت رزور کرده اند و دیگر وقت ندارم. الان نمی دانم که باید چکار کنیم. توان پرداخت این هزینه های بالا را هم نداریم.

گردش مالی ۶۰ میلیاردی انتخاب رشته کنکور

بازار یک هفته ای انتخاب رشته، تنها جزیی از صنعت پولساز کنکور است که در تمام طی سال و حتی در تمام مقاطع تحصیلی فعال است. سید محمد بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش آبان ۹۷ گفته بود: گردش مالی موسسات کمک آموزشی گاهی تا ۱۵ هزار میلیارد تومان گزارش می شود و این رقم بطور غیر رسمی تا ۴۰ هزار میلیارد نیز برآورد شده است.

رسول خضری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز اسفند ماه ۹۷ گفته بود: گردش مالی این آموزشگاه ها و موسسات خصوصی، یک الی ۲ برابر بودجه آموزش و پرورش است که اگر این پول در آموزش و پرورش و به صورت زیربنایی هزینه می شد، قطعا در حوزه آموزش و پرورش جز کشور های سرآمد مانند فلاند و ژاپن بودیم.

نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

عباس فرجی کارشناس تعلیم و تربیت نیز در این مورد گفته است:اگر داوطلبان بدانند که تمامی این انتخاب رشته ها با نرم‌افزاری خاص انجام می شود دیگر فریب این اشخاص را نمی خورند. همه این افرادی که مؤسسات انتخاب رشته راه اندازی کردند رقم های عجیب و غریبی از داوطلبان می گیرند بعضی از داوطلبان هم بخاطر شرایط خاصی که دارند این رقم ها را می پذیرند.

او با تأکید براینکه بعضی از اشخاص یک تا ۱۰ میلیون تومان برای انتخاب رشته می گیرند می گوید:جالب اینجاست برخی از همین افراد با وعده های مختلفی مثل قبولی قطعی در کنکور یا طرح ادعا های کذبی مثل استفاده از مشاوران و کارمندان سازمان سنجش، سعی می کنند اعتماد داوطلب و خانواده هایشان را جذب کنند، ولی این مسأله حقیقت ندارد. داوطلبان اصطلاحات دفترچه را نمی دانند و به همین دلیل به سراغ مؤسسات می روند و مبالغی هزینه می کنند در حالی که در خود دفترچه به صورت کامل همه موارد توضیح داده شده و مطالعه کامل آن کفایت می کند.

در حالی مشاوران کنکور هزینه ۴۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را برای مشاوره اعلام می کنند که انتخاب رشته در پایگاه های انتخاب رشته آموزش و پرورش بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزار تومان است و هزینه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش ۱۰ هزار تومان؟!

مشاوران کنکور دربرابر هجمه ها برای گردش مالی بالای خودشان اظهار کرده اند که تمام داوطلبان کنکور برای انتخاب رشته به مشاور مراجعه نمی کنند و از کل داوطلبان فقط ۱۰ درصد برای انتخاب رشته به مشاور مراجعه می کنند.

نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

در کنکور سراسری امسال یک میلیون و ۱۲ هزار و ۴۰۶ نفر مجاز به انتخاب رشته شده اند. اگر این ادعای مشاوران را بپذیریم که فقط ۱۰ درصد برای مشاوره مراجعه می کنند، ۱۰ درصد این تعداد می شود ۱۰۱ هزار و ۲۰۴ نفر، بر این اساس اگر به صورت میانگین حساب کنیم که هر داوطلب ۶۰۰ هزار تومان برای انتخاب رشته پرداخت کند، گردش مالی این مشاوران کنکور ۶۰ میلیارد و ۷۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می شود.

داوطلبان اگر دفترچه راهنمای انتخاب رشته را بخوانند و به تراز هم در هر زیر گروه و منطقه بومی خود توجه کنند خودشان هم میتوانند انتخاب رشته کنند و نیازی به صرف این هزینه های گزاف نیست. علاوه‌براین داوطلبان باید در قبول رتبه خود واقع بین باشند و فریب لفاظی های بعضی مشاوران سودجو را نخورند، زیرا هیچ انتخاب رشته ای نمی تواند فردی را که موفق به کسب حد نصاب لازم برای یک دانشگاه تاپ نشده باشد، روی صندلی آن دانشگاه بنشاند.

  • 10
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش