یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
۱۳:۲۱ - ۰۳ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۰۱۶۸
اخبار کنکور و آزمون ها

انتخاب رشته ۴۰دقیقه‌ای، ۶۰۰ تا ۲.۵میلیون!

نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور
قیمت انتخاب رشته هر سال بطور معمول بین ۱۵ تا ۲۰ درصد بالا می رود. 

با شروع انتخاب رشته کنکور سراسری بازار مشاوران کنکور بسیار داغ شده است و در این یک هفته پول گزافی را جمع که نه، پارو می کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، انتخاب رشته دقیق و اصولی یکی از برگ های برنده داوطلبان کنکور سراسری برای قبولی در رشته و دانشگاه دلخواه است. با شروع انتخاب رشته و مدت زمان ۳ تا ۴ روزه بسیاری از مشاورزن کنکور از این آب گل آلود شروع به ماهی گیری می کنند و با اعلام قیمت های نجومی جیب بیش از یک میلیون خانواده را خالی می کنند.

انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ هم از روز گذشته چهارشنبه ۲ مهر ماه آغاز شده است و تا شنبه ۵ مهر ماه ادامه دارد. با شروع اعلام نتایج کنکور امسال هم مانند سال های گذشته بازار تبلیغات مشاوران داغ شده است. هر داوطلب کنکوری برای انتخاب رشته باید به یک مشاوره کنکور مراجعه کند تا باتوجه به رتبه کسب شده خود بتواند بر کرسی رشته و دانشگاه تراز کسب شده تکیه بزند.

بسياري از داوطلبان کنکور که سودای تکیه زدن بر کرسی های دانشگاه های دولتی را در سر می پروانند کر، کور و لال به این مشاوران و شعار های اغوا کننده آنها مراجعه می کنند. مشاورانی که ادعا می کنند با رتبه های نجومی شما را به دانشگاه ها دولتی و رشته های تاپ می رسانند. مشاورانی که با مراجعه به آنها و گذاشتن کارنامه اولیه کنکور روی میزشان و دیدن رتبه ۲۰ و ۳۰ هزار رقمی شما می گویند:قبول می شوید.

مجاز شدن یک میلیون و ۱۲ هزار نفر برای انتخاب رشته

فاطمه زرین آمیزی سخنگوی سازمان سنجش درباره تعداد داوطلبان مجاز شده به انتخاب رشته برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در کنکور سراسری، اظهار‌کرد: در کنکور گروه علوم ریاضی و فنی تعداد ۱۳۵ هزار و ۴۲۰ نفر و در گروه علوم تجربی تعداد ۳۵۲ هزار و ۹۲۳ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده اند.

مدیر کل روابط عمومی سازمان سنجش با اشاره به این که یک میلیون و ۱۲ هزار و ۴۰۶ نفر مجاز به انتخاب رشته در کنکور سراسری ۹۹ شده اند، اظهار‌کرد: در گروه علوم انسانی تعداد ۳۱۴ هزار و ۷۱ نفر، گروه هنر ۸۰ هزار و ۸۶ داوطلب و در گروه زبان های خارجی هم تعداد ۱۲۹ هزار و ۵۰۶ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده اند.

انتخاب رشته ۴۰ دقیقه ای ۶۰۰ تا ۲ و نیم میلیون

افشین مسافری مشاوره تحصیلی و کنکور به خبرنگار دانشگاهی درباره قیمت انتخاب رشته کنکور سراسری اظهار‌کرد: قیمت انتخاب رشته هر سال بطور معمول بین ۱۵ تا ۲۰ درصد بالا می رود. قیمت های مختلفی در بازه زمانی انتخاب رشته می شنویم از ۶۰۰ هزار تومان به بالا قیمت های مختلفی داریم.

این مشاوره تحصیلی در ادامه گفت: قیمت های غیر متعارف در مورد انتخاب رشته نه امسال بلکه هر سال زیاد است و می شنویم. بالاترین قیمتی که امسال از مشاوران شنیده ایم یک میلیون و ۸۰۰ تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. هر انتخاب رشته حداقل ۴۰ دقیقه زمان نیاز دارد و برخی از دانش آموزان به چند جلسه مشاوره نیاز دارند. البته برخی از مشاوران علاوه بر هزینه ثابت برای جلسات بیشتر هزینه جداگانه دریافت می کنند.

۴۰۰ نفر رزور برای یک مشاور کنکور

در تماس خبرنگار ما با یک مرکز مشاوره قیمت ۷۵۰ هزار تومان عنوان شد و بیان کردند باید قبل از مراجعه رزور انجام دهید تا زمانی برای شما مشخص شود و سپس مراجعه کنید.

پدر یک داوطلب کنکور ریاضی سال ۹۹ که کارمند است می گوید: برای مشاوره و انتخاب رشته نمی دانیم چه کار کنیم. به شدت سردرگم هستیم. در تماس با مشاوران مختلف هزینه های مختلفی از یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون و ۷۰۰ شنیده ایم که مراجعه نکردیم. با پرس و جوی فراوان یک مشاور پیدا کردیم که ۴۰۰ هزار تومان برای مشاوره دریافت میکرد که آن هم گفت ۴۰۰ نفر برای مشاوره وقت رزور کرده اند و دیگر وقت ندارم. الان نمی دانم که باید چکار کنیم. توان پرداخت این هزینه های بالا را هم نداریم.

گردش مالی ۶۰ میلیاردی انتخاب رشته کنکور

بازار یک هفته ای انتخاب رشته، تنها جزیی از صنعت پولساز کنکور است که در تمام طی سال و حتی در تمام مقاطع تحصیلی فعال است. سید محمد بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش آبان ۹۷ گفته بود: گردش مالی موسسات کمک آموزشی گاهی تا ۱۵ هزار میلیارد تومان گزارش می شود و این رقم بطور غیر رسمی تا ۴۰ هزار میلیارد نیز برآورد شده است.

رسول خضری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز اسفند ماه ۹۷ گفته بود: گردش مالی این آموزشگاه ها و موسسات خصوصی، یک الی ۲ برابر بودجه آموزش و پرورش است که اگر این پول در آموزش و پرورش و به صورت زیربنایی هزینه می شد، قطعا در حوزه آموزش و پرورش جز کشور های سرآمد مانند فلاند و ژاپن بودیم.

نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

عباس فرجی کارشناس تعلیم و تربیت نیز در این مورد گفته است:اگر داوطلبان بدانند که تمامی این انتخاب رشته ها با نرم‌افزاری خاص انجام می شود دیگر فریب این اشخاص را نمی خورند. همه این افرادی که مؤسسات انتخاب رشته راه اندازی کردند رقم های عجیب و غریبی از داوطلبان می گیرند بعضی از داوطلبان هم بخاطر شرایط خاصی که دارند این رقم ها را می پذیرند.

او با تأکید براینکه بعضی از اشخاص یک تا ۱۰ میلیون تومان برای انتخاب رشته می گیرند می گوید:جالب اینجاست برخی از همین افراد با وعده های مختلفی مثل قبولی قطعی در کنکور یا طرح ادعا های کذبی مثل استفاده از مشاوران و کارمندان سازمان سنجش، سعی می کنند اعتماد داوطلب و خانواده هایشان را جذب کنند، ولی این مسأله حقیقت ندارد. داوطلبان اصطلاحات دفترچه را نمی دانند و به همین دلیل به سراغ مؤسسات می روند و مبالغی هزینه می کنند در حالی که در خود دفترچه به صورت کامل همه موارد توضیح داده شده و مطالعه کامل آن کفایت می کند.

در حالی مشاوران کنکور هزینه ۴۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را برای مشاوره اعلام می کنند که انتخاب رشته در پایگاه های انتخاب رشته آموزش و پرورش بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزار تومان است و هزینه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش ۱۰ هزار تومان؟!

مشاوران کنکور دربرابر هجمه ها برای گردش مالی بالای خودشان اظهار کرده اند که تمام داوطلبان کنکور برای انتخاب رشته به مشاور مراجعه نمی کنند و از کل داوطلبان فقط ۱۰ درصد برای انتخاب رشته به مشاور مراجعه می کنند.

نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

در کنکور سراسری امسال یک میلیون و ۱۲ هزار و ۴۰۶ نفر مجاز به انتخاب رشته شده اند. اگر این ادعای مشاوران را بپذیریم که فقط ۱۰ درصد برای مشاوره مراجعه می کنند، ۱۰ درصد این تعداد می شود ۱۰۱ هزار و ۲۰۴ نفر، بر این اساس اگر به صورت میانگین حساب کنیم که هر داوطلب ۶۰۰ هزار تومان برای انتخاب رشته پرداخت کند، گردش مالی این مشاوران کنکور ۶۰ میلیارد و ۷۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می شود.

داوطلبان اگر دفترچه راهنمای انتخاب رشته را بخوانند و به تراز هم در هر زیر گروه و منطقه بومی خود توجه کنند خودشان هم میتوانند انتخاب رشته کنند و نیازی به صرف این هزینه های گزاف نیست. علاوه‌براین داوطلبان باید در قبول رتبه خود واقع بین باشند و فریب لفاظی های بعضی مشاوران سودجو را نخورند، زیرا هیچ انتخاب رشته ای نمی تواند فردی را که موفق به کسب حد نصاب لازم برای یک دانشگاه تاپ نشده باشد، روی صندلی آن دانشگاه بنشاند.

  • 10
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ژوزه مورینیو,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو,فعالیت های ژوزه مورینیو بیوگرافی ژوزه مورینیو یکی از مربیان برتر فوتبال جهان + تصاویر خانوادگی

متولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳

محل تولد:پرتغال

فعالیت فعلی:مربیگری

پست گذشته:هافبک

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
راغب,زندگینامه راغب,اظهارات راغب در مورد مهاجرتش به یزد زندگینامه راغب خواننده ایرانی موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام هنری:مصطفی راغب

متولد:اسفند ماه ۱۳۶۸

زادگاه:تهران

مهارت:نقاشی، بازیگری و موسیقی پاپ

مدرک تحصیلی:کارشناسی مدیریت

شغل:تدریس و آموزش صداسازی و آواز

ادامه
محمود احمدی نژاد,دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژاد بیوگرافی محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زادروز: ۶ آبان ۱۳۳۵

زادگاه: آرادان، گرمسار، ایران

دین: اسلام، شیعه

ملیت:ایرانی

پیشه:سیاستمدار ،  هیئت علمی

ادامه
ساره بیات,عکس ساره بیات,بیوگرافی ساره بیات متولد بیوگرافی ساره بیات بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تایخ تولد: ۱۴ مهر ۱۳۵۸

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۸۰  تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
روبرت امرسون لوکاس,تصاویر روبرت امرسون لوکاس,بهینه‌سازی ساختار مالیات رابرت لوکاس بیوگرافی رابرت لوکاس و فعالیت های او در زمینه اقتصاد (+ تصاویر)

زاده:۱۵ سپتامبر ۱۹۳۷

زادگاه:یاکیما، واشینگتن,  ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد کلان

ملیت:ایالات متحده آمریکا

مکتب فکری:اقتصاد کلان کلاسیک نو

ادامه
بیوگرافی و زندگینامه لیندا کیانی عکس,لیندا کیانی,عکس های جدید لیندا کیانی بیوگرافی لیندا کیانی بازیگر موفق کشور (+ تصاویر اینستاگرامی)

تاریخ تولد:۲۳ شهریور ۱۳۵۹

محل تولد:آبادان

تحصیلات:فوق لیسانس فلسفه

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:بازیگر

ادامه
ابوریحان بیرونی,درباره ی ابوریحان بیرونی,شرح حال ابوریحان بیرونی زندگینامه ابوریحان بیرونی دانشمند مشهور ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۳ ذیحجه ۳۶۲

زادگاه:کاث،  خوارزم

ملیت:ایران

دین:اسلام

دیگر نام ها:ابوریحان محمد بن احمد بیرونی

ادامه
هادی ساعی,هادی ساعی در نقش,زندگینامه هادی ساعی زندگینامه هادی ساعی تکواندوکار پیشین و بازیگر ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ خرداد ۱۳۵۵

محل تولد:شهرستان بستان آباد

ملیت:ایرانی

سال های فعالیت:۱۳۸۷ – ۱۳۶۵

پیشه:مدیر ورزشی، بازیگر

ادامه
سبک خاص حجت اشرف زاده,شهرت حجت اشرف زاده با ماه و ماهی,حجت اشرف زاده بیوگرافی حجت اشرف زاده خواننده ترانه ی معروف ماه و ماهی (+ تصاویر خانوادگی)

نام:حجت اشرف زاده

تاریخ تولد:۱۲ آذر ۱۳۵۸

محل تولد: نیشابور- خراسان رضوی

سبک: تلفیقی پاپ و سنتی

تحصیلات: کارشناس نرم افزار

ملیت: ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش