یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹
۱۳:۲۱ - ۰۳ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۰۱۶۸
اخبار کنکور و آزمون ها

انتخاب رشته ۴۰دقیقه‌ای، ۶۰۰ تا ۲.۵میلیون!

نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور
قیمت انتخاب رشته هر سال بطور معمول بین ۱۵ تا ۲۰ درصد بالا می رود. 

با شروع انتخاب رشته کنکور سراسری بازار مشاوران کنکور بسیار داغ شده است و در این یک هفته پول گزافی را جمع که نه، پارو می کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، انتخاب رشته دقیق و اصولی یکی از برگ های برنده داوطلبان کنکور سراسری برای قبولی در رشته و دانشگاه دلخواه است. با شروع انتخاب رشته و مدت زمان ۳ تا ۴ روزه بسیاری از مشاورزن کنکور از این آب گل آلود شروع به ماهی گیری می کنند و با اعلام قیمت های نجومی جیب بیش از یک میلیون خانواده را خالی می کنند.

انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ هم از روز گذشته چهارشنبه ۲ مهر ماه آغاز شده است و تا شنبه ۵ مهر ماه ادامه دارد. با شروع اعلام نتایج کنکور امسال هم مانند سال های گذشته بازار تبلیغات مشاوران داغ شده است. هر داوطلب کنکوری برای انتخاب رشته باید به یک مشاوره کنکور مراجعه کند تا باتوجه به رتبه کسب شده خود بتواند بر کرسی رشته و دانشگاه تراز کسب شده تکیه بزند.

بسياري از داوطلبان کنکور که سودای تکیه زدن بر کرسی های دانشگاه های دولتی را در سر می پروانند کر، کور و لال به این مشاوران و شعار های اغوا کننده آنها مراجعه می کنند. مشاورانی که ادعا می کنند با رتبه های نجومی شما را به دانشگاه ها دولتی و رشته های تاپ می رسانند. مشاورانی که با مراجعه به آنها و گذاشتن کارنامه اولیه کنکور روی میزشان و دیدن رتبه ۲۰ و ۳۰ هزار رقمی شما می گویند:قبول می شوید.

مجاز شدن یک میلیون و ۱۲ هزار نفر برای انتخاب رشته

فاطمه زرین آمیزی سخنگوی سازمان سنجش درباره تعداد داوطلبان مجاز شده به انتخاب رشته برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در کنکور سراسری، اظهار‌کرد: در کنکور گروه علوم ریاضی و فنی تعداد ۱۳۵ هزار و ۴۲۰ نفر و در گروه علوم تجربی تعداد ۳۵۲ هزار و ۹۲۳ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده اند.

مدیر کل روابط عمومی سازمان سنجش با اشاره به این که یک میلیون و ۱۲ هزار و ۴۰۶ نفر مجاز به انتخاب رشته در کنکور سراسری ۹۹ شده اند، اظهار‌کرد: در گروه علوم انسانی تعداد ۳۱۴ هزار و ۷۱ نفر، گروه هنر ۸۰ هزار و ۸۶ داوطلب و در گروه زبان های خارجی هم تعداد ۱۲۹ هزار و ۵۰۶ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده اند.

انتخاب رشته ۴۰ دقیقه ای ۶۰۰ تا ۲ و نیم میلیون

افشین مسافری مشاوره تحصیلی و کنکور به خبرنگار دانشگاهی درباره قیمت انتخاب رشته کنکور سراسری اظهار‌کرد: قیمت انتخاب رشته هر سال بطور معمول بین ۱۵ تا ۲۰ درصد بالا می رود. قیمت های مختلفی در بازه زمانی انتخاب رشته می شنویم از ۶۰۰ هزار تومان به بالا قیمت های مختلفی داریم.

این مشاوره تحصیلی در ادامه گفت: قیمت های غیر متعارف در مورد انتخاب رشته نه امسال بلکه هر سال زیاد است و می شنویم. بالاترین قیمتی که امسال از مشاوران شنیده ایم یک میلیون و ۸۰۰ تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. هر انتخاب رشته حداقل ۴۰ دقیقه زمان نیاز دارد و برخی از دانش آموزان به چند جلسه مشاوره نیاز دارند. البته برخی از مشاوران علاوه بر هزینه ثابت برای جلسات بیشتر هزینه جداگانه دریافت می کنند.

۴۰۰ نفر رزور برای یک مشاور کنکور

در تماس خبرنگار ما با یک مرکز مشاوره قیمت ۷۵۰ هزار تومان عنوان شد و بیان کردند باید قبل از مراجعه رزور انجام دهید تا زمانی برای شما مشخص شود و سپس مراجعه کنید.

پدر یک داوطلب کنکور ریاضی سال ۹۹ که کارمند است می گوید: برای مشاوره و انتخاب رشته نمی دانیم چه کار کنیم. به شدت سردرگم هستیم. در تماس با مشاوران مختلف هزینه های مختلفی از یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون و ۷۰۰ شنیده ایم که مراجعه نکردیم. با پرس و جوی فراوان یک مشاور پیدا کردیم که ۴۰۰ هزار تومان برای مشاوره دریافت میکرد که آن هم گفت ۴۰۰ نفر برای مشاوره وقت رزور کرده اند و دیگر وقت ندارم. الان نمی دانم که باید چکار کنیم. توان پرداخت این هزینه های بالا را هم نداریم.

گردش مالی ۶۰ میلیاردی انتخاب رشته کنکور

بازار یک هفته ای انتخاب رشته، تنها جزیی از صنعت پولساز کنکور است که در تمام طی سال و حتی در تمام مقاطع تحصیلی فعال است. سید محمد بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش آبان ۹۷ گفته بود: گردش مالی موسسات کمک آموزشی گاهی تا ۱۵ هزار میلیارد تومان گزارش می شود و این رقم بطور غیر رسمی تا ۴۰ هزار میلیارد نیز برآورد شده است.

رسول خضری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز اسفند ماه ۹۷ گفته بود: گردش مالی این آموزشگاه ها و موسسات خصوصی، یک الی ۲ برابر بودجه آموزش و پرورش است که اگر این پول در آموزش و پرورش و به صورت زیربنایی هزینه می شد، قطعا در حوزه آموزش و پرورش جز کشور های سرآمد مانند فلاند و ژاپن بودیم.

نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

عباس فرجی کارشناس تعلیم و تربیت نیز در این مورد گفته است:اگر داوطلبان بدانند که تمامی این انتخاب رشته ها با نرم‌افزاری خاص انجام می شود دیگر فریب این اشخاص را نمی خورند. همه این افرادی که مؤسسات انتخاب رشته راه اندازی کردند رقم های عجیب و غریبی از داوطلبان می گیرند بعضی از داوطلبان هم بخاطر شرایط خاصی که دارند این رقم ها را می پذیرند.

او با تأکید براینکه بعضی از اشخاص یک تا ۱۰ میلیون تومان برای انتخاب رشته می گیرند می گوید:جالب اینجاست برخی از همین افراد با وعده های مختلفی مثل قبولی قطعی در کنکور یا طرح ادعا های کذبی مثل استفاده از مشاوران و کارمندان سازمان سنجش، سعی می کنند اعتماد داوطلب و خانواده هایشان را جذب کنند، ولی این مسأله حقیقت ندارد. داوطلبان اصطلاحات دفترچه را نمی دانند و به همین دلیل به سراغ مؤسسات می روند و مبالغی هزینه می کنند در حالی که در خود دفترچه به صورت کامل همه موارد توضیح داده شده و مطالعه کامل آن کفایت می کند.

در حالی مشاوران کنکور هزینه ۴۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را برای مشاوره اعلام می کنند که انتخاب رشته در پایگاه های انتخاب رشته آموزش و پرورش بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزار تومان است و هزینه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش ۱۰ هزار تومان؟!

مشاوران کنکور دربرابر هجمه ها برای گردش مالی بالای خودشان اظهار کرده اند که تمام داوطلبان کنکور برای انتخاب رشته به مشاور مراجعه نمی کنند و از کل داوطلبان فقط ۱۰ درصد برای انتخاب رشته به مشاور مراجعه می کنند.

نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور

در کنکور سراسری امسال یک میلیون و ۱۲ هزار و ۴۰۶ نفر مجاز به انتخاب رشته شده اند. اگر این ادعای مشاوران را بپذیریم که فقط ۱۰ درصد برای مشاوره مراجعه می کنند، ۱۰ درصد این تعداد می شود ۱۰۱ هزار و ۲۰۴ نفر، بر این اساس اگر به صورت میانگین حساب کنیم که هر داوطلب ۶۰۰ هزار تومان برای انتخاب رشته پرداخت کند، گردش مالی این مشاوران کنکور ۶۰ میلیارد و ۷۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می شود.

داوطلبان اگر دفترچه راهنمای انتخاب رشته را بخوانند و به تراز هم در هر زیر گروه و منطقه بومی خود توجه کنند خودشان هم میتوانند انتخاب رشته کنند و نیازی به صرف این هزینه های گزاف نیست. علاوه‌براین داوطلبان باید در قبول رتبه خود واقع بین باشند و فریب لفاظی های بعضی مشاوران سودجو را نخورند، زیرا هیچ انتخاب رشته ای نمی تواند فردی را که موفق به کسب حد نصاب لازم برای یک دانشگاه تاپ نشده باشد، روی صندلی آن دانشگاه بنشاند.

  • 10
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت عیسی (ع),معجزه حضرت عیسی (ع),لقب حضرت عیسی (ع) زندگینامه حضرت عیسی (ع) و آغاز رسالتش (+ تصاویر)

زادروز: ۴ قبل از میلاد

زادگاه: بیت لحم، از شهرهای ایالت ناصره 

درگذشت: ۳۰–۳۳ میلادی

علت فوت: مصلوب شدن

بعثت: در فلسطین مبعوث شد.

مدت عمر: ۳۳ سال

ادامه
کامالا هریس,زندگینامه کامالا هریس,ازدواج کامالا هریس بیوگرافی کامالا هریس و فعالیت های او در عرصه سیاست (+ تصاویر)

زاده:۲۰ اکتبر ۱۹۶۴ 

زادگاه: اوکلند، کالیفرنیا، آمریکا

حزب سیاسی: حزب دموکرات آمریکا

دین: باپتیست

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
لبرون جیمز,عکسهای لبرون جیمز,قد لبرون جیمز بیوگرافی لبرون جیمز، بسکتبالیست مشهور و با استعداد (+تصاویر)

لقب: کینگ جیمز

متولد: ۳۰ دسامبر ۱۹۸۴

محل تولد: آکرون اوهایو

قد: ۲۰۳ سانتیمتر

وضعیت تأهل: متأهل

ادامه
احمد جنتی,سن احمد جنتی,احمد جنتی بیوگرافی زندگینامه احمد جنتی و فعالیت های او (+ تصاویر)

زاده: ۳ اسفند ماه ۱۳۰۵  

زادگاه: لادان، اصفهان

شروع به کار : ۲۷ اسفند ماه ۱۳۷۵

سمت: پنجمین رئیس مجلس خبرگان رهبری

تحصیلات: اجتهاد

گمارنده: سید علی خامنه ای

ادامه
امام حسین (ع),درباره امام حسین (ع),تصاویر امام حسین (ع) زندگینامه امام حسین (ع) از امامت تا شهادتش

زادگاه: مدینه، حجاز

کنیه: اَباعَبْدِاللّه، ابوعلی

زادروز: ۳ شعبان ۴ ه‍.ق

نقش: سومین امام شیعیان

فوت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل دفن: حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
ویژه سرپوش