سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۱۴۷

معرفی دانشگاه جیرفت بهمراه دانشکده هایش

دانشگاه جیرفت,دانشگاه جیرفت کرمان,تاریخچه دانشگاه جیرفتدانشگاه جیرفت در استان کرمان واقع شده است
دانشگاه جیرفت با دو دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی بطور مستقل، فعالیت کرد. در نتیجه فعالیت های اموزشی و پژوهشی دانشگاه جیرفت از نیمسال اول سال تحصیلی ۹۰- ۸۹ به صورت مستقل آغاز شد. در این مطلب از سرپوش با دانشگاه جیرفت آشنا خواهید شد.

دانشگاه جیرفت

در سال ۱۳۶۸ یک دانشگاه دولتی در شهر جیرفت، استان کرمان به نام دانشگاه جیرفت، تأسیس و راه اندازی شد.

تاریخچه دانشگاه جیرفت

این مؤسسه در سال ۱۳۶۸، زیر نظر دانشگاه شهید باهنر کرمان، فعالیت خود را تحت عنوان آموزشکده کشاورزی در دو رشته امور فنی و امور زراعی شروع کرد. سپس رشته های دیگری که به این دانشکده اضافه شدند؛ شامل تکنولوژی ماشین های کشاورزی، تکنولوژی تولیدات گیاهی و تکنولوژی تولیدات دامی بودند.

دانشگاه جیرفت، فعالیت اموزشی و پژوهشی خود را در سال ۱۳۶۸ با عنوان آموزشکده اقماری دانشگاه شهید باهنر کرمان و اخذ موافقتنامه اصولی شورای گسترش اموزش عالی، آغاز کرد.

انجمن های علمی دانشگاه جیرفت,دانشگاه جیرفت کرمان,تاریخچه دانشگاه جیرفتدانشگاه جیرفت با قدمت بیش از ۳۰ سال، فعالیت آموزشی و پژوهشی خود را شروع کرد

این دانشگاه در طی این سالها مراحل توسعه خود را با کسب مجوز دانشکده و مجتمع اموزش عالی گذراند و در سال ۱۳۸۸ از دانشکده کشاورزی به دانشگاه جیرفت، ارتقاء یافت.

این مؤسسه اموزشی به صورت مستقل از نیمسال اول سال تحصیلی ۹۰- ۸۹ با عنوان دانشگاه جیرفت، مشغول به فعالیت شد.

شرایط پذیرش و ورود به دانشگاه جیرفت

از شرایط ثبت نام در دانشگاه جیرفت می توان به دارا بودن دیپلم نظام جدید اموزشی در شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش و مدرک پیش دانشگاهی اشاره کرد. چنانچه برای پذیرش در این دانشگاه از طریق کنکور سراسری اقدام کنید؛ ثبت نام شما برای ترم مهر به صورت اینترنتی و بعد از آن به صورت حضوری است.

دانشکده های دانشگاه جیرفت

تدریس هر رشته در هر دانشکده به شکلی خاص میباشد و تمامی امکانات، مرتبط با نوع تدریس و اموزش است. در ادامه با دانشکده های دانشگاه جیرفت اشنا شوید:

- دانشکده کشاورزی:

قبل از تأسیس دانشگاه جیرفت، در سال ۱۳۶۸ دانشکده کشاورزی در محل کنونی این دانشگاه با عنوان آموزشکده کشاوری جیرفت بوجود آمد. این آموزشکده در سال ۱۳۷۶ به دانشکده کشاورزی ارتقا یافت و سپس فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ تحت نظارت دانشگاه شهید باهنر کرمان با نام مجتمع آموزش عالی منابع طبیعی و علوم کشاورزی شروع کرد. دانشکده کشاورزی به عنوان قدیمی ترین دانشکده در دانشگاه جیرفت محسوب میشود که امکاناتی همچون فضای آموزشی مناسب مشتمل بر کلاس های اموزشی، مزارع اموزشی و پژوهشی، آزمایشگاه ها و کارگاه های تخصصی، گل خانه های اموزشی و کلکسیون درختان گرمسیری خرما را دارد. همچنین ایستگاه تحقیقاتی و آموزشی شهید بهشتی در این دانشکده است که ۲۷۰ هکتار زمین زراعی و باغات خرما دارد. همچنین ایستگاه دامپروی که با هدف اموزش دانشجویان مقطع کارشناسی و انجام پایان نامه های کارشناسی ارشد و طرح های پژوهشی اعضای هیأت علمی ایجاد شد؛ شامل بخش های گاوداری، گوسفندداری و مرغداری است.

- دانشکده منابع طبیعی:

رشته ی تحصیلی مهندسی منابع طبیعی به تدریج در سال های گذشته در دانشگاه جیرفت در گرایش هایی ازجمله مرتع و آبخیزداری، مدیریت مناطق خشک و بیابانی، علوم و مهندسی محیط زیست و علوم و مهندسی شیلات بوجود آمد که چندین دوره فارغ التحصیلی دارد.

دانشکده های دانشگاه جیرفت,شرایط پذیرش و ورود به دانشگاه جیرفتدانشگاه جیرفت از نیمسال اول سال تحصیلی ۹۰-۸۹ آغاز نمود

- دانشکده ادبیات و علوم انسانی:

دانشکده علوم انسانی از سال ۱۳۹۱، در سه رشته باستان شناسی ، تاریخ و زبان و ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی، دانشجو پذیرفت و مجوز گشایش رشته جغرافیا در مقطع کارشناسی و گشایش رشته باستان شناسی در مقطع کارشناسی ارشد را در راستای سیاست های توسعه خود در اواخر سال ۱۳۹۱ گرفت. در سال ۱۳۹۷ ساختمان جدید دانشکده ادبیات و علوم انسانی با ۸۵۰ مترمربع زیربنا افتتاح گردید و مجهز به امکانات هوشمندی از جمله سیستم" BMS" گردید. از دیگر امکانات این ساختمان می توان به ۷ کلاس درس، ۱۳ دفتر اساتید و یک کتابخانه تخصصی اشاره کرد.

- دانشکده علوم پایه:

در سال ۱۳۸۹ دانشکده علوم، با گشایش رشته زیست شناسی گیاهی، مشغول به فعالیت شد و در طول مدت چند سال، توسعه یافت. با افزایش کادر هیأت علمی و پذیرش دانشجو در دوره های روزانه و شبانه در سال ۱۳۹۲، رشته های جدیدی به این دانشکده اضافه گردید که شامل ریاضیات و کاربردها، شیمی محض و شیمی کاربردی بود.

اینک دانشکده علوم دانشگاه جیرفت بعنوان یکی از قطب های علمی مهم جنوب کشور محسوب میشود که در سه گروه زیست شناسی، شیمی و ریاضی فعالیت دارد و دارای اساتید مجرب و امکانات اموزشی و پژوهشی و تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته می باشد.

- دانشکده فنی مهندسی:

در بهمن سال ۱۳۹۰ دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه جیرفت در رشته مهندسی مکانیک، دانشجو پذیرفت. سپس در راستای توسعه سیاست های توسعه دانشگاه، در مهر ماه سال ۱۳۹۲ در رشته های مهندسی برق و عمران، دانشجو پذیرفت. از امکانات این دانشکده می توان به کارگاه های جوشکاری و تراشکاری، کارگاه مدار فرمان، کارگاه ماشین ابزار و ابزارسازی، ازمایشگاه های الکترونیک، دیجیتال، ابزار دقیق و کنترل صنعتی، مکانیک خاک، ماشین ‏های الکتریکی، مقاومت مصالح، مکانیک سیالات، ارتعاشات، ترمودینامیک، مقاومت مصالح و ازمایشگاه تکنولوژی بتن اشاره کرد. همچنین مجهزترین کارگاه PLC و اتوماسیون صنعتی در دانشکده فنی و مهندسی قرار دارد و این دانشکده دوره های آموزشی کنترل صنعتی را با نظارت مرکز اموزش های عالی ازاد دانشگاه به صورت منظم در سطح منطقه برگزار میکند.

انجمن های علمی دانشگاه جیرفت

انجمن های علمی دانشگاه جیرفت عبارتند از:

> انجمن علمی ماشین های کشاورزی

> انجمن علمی علوم دامی

> انجمن علمی منایع طبیعی

> انجمن علمی علوم گیاهی

> انجمن علمی- دانشجویی مهندسی مکانیک

> انجمن علمی- دانشجویی شیمی محض

دانشگاه جیرفت کرمان,تاریخچه دانشگاه جیرفت,دانشگاه جیرفتدانشگاه جیرفت یکی از دانشگاه های دولتی ایران است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 9
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش