شنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۳۰۰۶۴

آشنایی با شروع فعالیت دانشکده های دانشگاه ایلام

دانشگاه ایلام,کتابخانه مرکزی دانشگاه ایلام,رشته های دانشگاه ایلامنام دانشگاه ایلام از اول آموزشکده دامپروری ایلام بود
یکی از دانشگاه های دولتی در شهر ایلام که به وزارت علوم، تحقيقات و فن آوری ایران وابسته است و در این استان به عنوان مهمترین دانشگاه شناخته میشود، دانشگاه ایلام است.

دانشگاه ایلام

نام دانشگاه ایلام از اول آموزشکده دامپروری ایلام بود که به عنوان تنها دانشکده مستقل دامپروری و شاخه ای از دانشگاه رازی کرمانشاه از سال ۱۳۵۵ فعالیت خود را شروع کرد. این آموزشکده بعد از انقلاب فرهنگی به دانشکده کشاورزی تغيير کرد. باتوجه به اهداف انقلاب اسلامی مبنی بر توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مناطق محروم و به موجب سفر مقام معظم رهبری به ایلام در سال ۱۳۷۱ این دانشکده از دانشگاه رازی مستقل به دانشگاه ایلام ارتقاء و تغییرنام یافت. این دانشگاه اینک در مقاطع کاردانی، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری، ۱۲۰ رشته تحصیلی دارد.

پیشینه ی دانشگاه ایلام

در سال ۱۳۵۵ خورشیدی آموزشکدهٔ دامپروری ایلام با عنوان آموزشکده دامپروری مشغول به کار شد. پس از انقلاب فرهنگی این آموزشکده به دانشکدهٔ کشاورزی تبدیل شد و عاقبت با عنوان دانشگاه ایلام در سال ۱۳۷۱ خورشیدی معرفی شد.

دانشکده های دانشگاه ایلام

دانشگاه ایلام دارای ۷ دانشکده است:

* دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه ایلام

* دانشکدهٔ فنی و مهندسی دانشگاه ایلام

* دانشکدهٔ نفت و گاز دانشگاه ایلام

* دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه ایلام

* دانشکده علوم پایه دانشگاه ایلام

* دانشکده کشاورزی دانشگاه ایلام

* دانشکده پیرادامپزشکی دانشگاه ایلام

* دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه ایلام:

گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی، کار خود را در دانشگاه ایلام و در رشته ی علوم انسانی شروع کرد، این گروه با جذب ۳۰ دانشجو در مقطع کارشناسی( با گرایش دبیری زبان و ادبیات فارسی) فعالیت علمی و آموزشی خود را در سال ۱۳۷۲ و بخاطر سفر مقام معظم رهبری به استان و گسترش دانشگاه ایلام، شروع کرد. سرانجام این دانشکده موفق شد درسال ۱۳۸۵ مقطع کارشناسی ارشد را ایجاد کند. فعالیت مداوم گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی در جذب اساتید با مدرک دکتری و نیز داشتن دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد سبب شد تا در سال ۱۳۹۱ این گروه بتواند برای ایجاد مقطع دکتری زبان و ادبیات فارسی مجوزهای لازم را کسب نماید. گروه زبان و ادبیات فارسی اکنون با شش نفر عضو هیئت علمی تمام وقت و بالغ بر ۲۰۰ نفر دانشجو در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری زبان و ادبیات فارسی به فعالیت خود ادامه می دهد.

تصویر کلی از دانشگاه ایلام,دانشگاه ایلام,دانشکده های دانشگاه ایلامدانشگاه ایلام یکی از دانشگاه های کرمان است

* دانشکدهٔ فنی و مهندسی دانشگاه ایلام:

دانشکدهٔ فنی و مهندسی دانشگاه ایلام رشته های متنوعی دارد که از آن ها می توان به مهندسی مکانیک، شیمی، نفت، عمران، معماری، برق و نرم‌افزار اشاره کرد.

* دانشکدهٔ نفت و گاز دانشگاه ایلام:

مهندسی شیمی یکی از گرایشهای رشته مهندسی است که با طراحی، ساخت و بهره برداری از فرآیندها و کارخانجات مرتبط با صنایع شیمیایی سروکار دارد. کارخانجات بسیاری وجود دارند که از کاربردهای علم مهندسی شیمی بهره می برند که از آنها میتوان به واحدهای یک پالایشگاه، پتروشیمی، صنایع غذایی، صنایع چوب و کاغذ، صنایع شیمیایی و معدنی، صنایع پلیمر و بسیاری دیگر از صنایع بطور مستقیم اشاره کرد. طراحی فرآیند، جداسازی، پلیمر، ترموسینتیک و کاتالیت، بیوتکنولوژی، پالایش، صنایع غذایی، صنایع از مهمترین گرایش های این رشته از دانشگاه ایلام محسوب میشوند.

در سال ۱۳۹۱، دانشگاه ایلام در مقطع کارشناسی اقدام به جذب دانشجو نمود و مقطع کارشناسی ارشد گرایش جداسازی نیز درسال ۱۳۹۴ راه اندازی شد. رشته مهندسی نفت در سال ۹۸ با توجه به نیاز استان و توسعه روز افزون صنایع نفت و گاز در استان با جذب دانشجوی کارشناسی تاسیس گردید.

* دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه ایلام:

در شهریور سال ۱۳۹۲ دانشکده الهیات و معارف اسلامی با چهار گروه آموزشی علوم قرآن و حدیث، فلسفه و کلام اسلامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی و معارف اسلامی تأسیس و شروع به فعالیت کرد که این سه گروه تحصیلی اقدام به جذب دانشجو در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می نماید. این دانشکده با مهیا کردن امکانات کمک اموزشی مانند دستگاه های سمعی بصری، همچنین کتابخانه ای که مشتمل بر ۳۰۰۰ جلد کتاب و مرکز کامپیوتر و نشریات مرتبط بعنوان ابزار کمک آموزشی در صدد است تا آموزش را از نظر کیفی ارتقاء دهد.

* دانشکده علوم پایه دانشگاه ایلام:

در سال ۱۳۸۴ دانشکده علوم پایه دانشگاه ایلام کار خود را با یک گروه شیمی شروع کرد. این دانشکده چهار گروه آموزشی دارد که در آن ها دانشجو می پذیرد. از گروه آموزشی های دانشکده علوم پایه دانشگاه ایلام می توان به گروه ریاضی با چهار گرایش کارشناسی ارشد و گروه آموزشی شیمی با چهار گرایش ارشد و سه گرایش دکترا، گروه فیزیک با یک گرایش کارشناسی ارشد و گروه زیست با دو گرایش کارشناسی ارشد اشاره کرد.

دانشگاه ایلام,دانشکده کشاورزی دانشگاه ایلام,دانشکدهٔ فنی و مهندسی دانشگاه ایلامدر سال ۱۳۷۱ دانشکده دامپروری از دانشگاه رازی مستقل به دانشگاه ایلام ارتقاء و تغییرنام یافت

* دانشکده کشاورزی دانشگاه ایلام:

در سال ۱۳۵۵ دانشکده کشاورزی دانشگاه ایلام که از ابتدا نام آن، آموزشکده دامپروری ایلام بود، فعالیت خود را زیر نظر دانشگاه رازی و با امکانات بسیار محدود با یک رشته ی دامپروری شروع کرد.

* دانشکده پیرادامپزشکی دانشگاه ایلام:

در سال ۱۳۷۱ دانشکده پیرادامپزشکی دانشگاه ایلام تأسیس شد. رشته کاردانی دامپزشکی فعالیت خود را در آن زمان در قالب یک گروه در دانشکده کشاورزی بهمراه رشته علوم دامی شروع کرد. رشته کاردانی دامپزشکی در سال ۱۳۷۸ از دانشکده کشاورزی مجزا شد و آموزشکده دامپزشکی کار خود را بطور مستقل شروع کرد. اعضاء هیأت علمی آموزشکده که تقریبا از همان زمان مربی بودند، به دانشگاههای معتبر دنیا و ایران به منظور ادامه تحصیل و ارتقاء مرتبه دانش و مهارت خود رفتند و تخصص لازم را در رشته های مختلف و موردنیاز به دست آوردند.

از وظایفی که به آموزشکده پیرادامپزشکی دانشگاه ایلام در سال ۱۳۸۵ اضافه شد، تربیت دانشجو در مقطع کارشناسی ناپیوسته علوم آزمایشگاهی بود. آموزشکده دامپزشکی در سال ۱۳۹۰ به نام دانشکده پیرادامپزشکی تغییر پیدا کرد. در سال ۱۳۹۱ رشته بهداشت موادغذایی در مقطع کارشناسی و در سال ۱۳۹۳ رشته باکتری شناسی در مقطع کارشناسی ارشد به رشته های دانشکده پیرادامپزشکی اضافه شدند. در سال ۱۳۹۵ مجوز اخذ دانشجو در رشته کارشناسی پیوسته علوم آزمایشگاهی و کارشناسی ارشد بافت شناسی صادر شد و هم زمان رشته کارشناسی علوم و صنایع غذایی از دانشکده کشاورزی مجزا شد و از ان پس به دانشکده پیرادامپزشکی ملحق شد.

تأمین بهداشت دام، پیشگیری و مبارزه با بیماری های دامی و بیماری های مشترک بین انسان و دام و نهایتاً تأمین امنیت غذایی و سلامتی آحاد جامعه از اصلی ترین اهداف فعالان رشته دامپزشکی در سطح جامعه است که مراکز آموزش عالی وظایف و نقش کلیدی را در رشته دامپزشکی ایفا می کنند. یکی از ارکان اصلی دانشگاه ایلام که در سال ۱۳۷۲ راه اندازی شد، آموزشکده دامپزشکی بود که در نهایت در دی ماه ۱۳۹۰ به دانشکده پیرادامپزشکی تبدیل شد. تنها مرکز آموزشی دامپزشکی در سطح استان ایلام، دانشکده پیرادامپزشکی نام دارد، که با تأکید بر شاخص های کمی و کیفی به منظور توسعه آموزش دامپزشکی و تحقق اهداف عالیه در قالب برنامه های مدون، تلاش خود را می کند.

دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه ایلام,دانشکده علوم پایه دانشگاه ایلام,دانشگاه ایلامدانشگاه ایلام دارای ۷ دانشکده است

کتابخانه مرکزی دانشگاه ایلام

پربارترین کتابخانه دانشگاهی در استان ایلام، کتاب خانه مرکزی دانشگاه ایلام میباشد که شامل ۸۰هزار عنوان کتاب فارسی و لاتین، ۲ هزار پایان نامهٔ دانشجویان تحصیلات تکمیلی، مجلات چاپی و پایگاه های اطلاعاتی فارسی و لاتین می باشد. این کتابخانه توسط معاونت پژوهشی دانشگاه نظارت میشود و یکی از اعضای هیئت علمی، ریاست آنرا بر عهده دارد.

در سال ۱۳۶۳ کتابخانه مرکزی دانشگاه ایلام با نام کتابخانه آموزشکده دامپزشکی دانشگاه رازی کرمانشاه راه اندازی شد و هنگامی که دانشگاه ایلام در سال ۱۳۷۰ از دانشگاه رازی تحت عنوان کتابخانه مرکزی دانشگاه ایلام جدا شد، کار خود را با مساحت ۶۰۰ متر مربع و حدود ۷۰۰۰ جلد کتاب شروع کرد. این کتابخانه در پی سیاست های توسعه و نوسازی دانشگاه، در زمینی به گستره ۲ هکتار در سال۱۳۸۶ احداث شد و سرانجام باکمک بنیاد علمی آموزشی قلمچی در سال ۱۳۹۳ این پروژه به بهره برداری رسید. مساحت زمین این کتابخانه ۲۰۰۰ متر مربع بوده و با زیربنای ۶۲۴۱ متر مربع در ۵ طبقه ساخته شده است.

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 18
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رویا نونهالی,بیوگرافی رویا نونهالی,عکس رویا نونهالی بیوگرافی رویا نونهالی بازیگر تئاتر و سینمای ایران (+ تصاویر)

نام:رویا نونهالی

متولد:۲۴ بهمن ۱۳۴۱

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر، داور استعدادیابی

زمینه فعالیت:تئاتر و تلویزیون و سینما

سال های فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

ادامه
عقاید شهاب الدین یحیی سهروردی,زندگینامه ی شهاب الدین یحیی سهروردی,بیوگرافی شهاب الدین یحیی سهروردی زندگی نامه شهاب‌الدین یحیی سهروردی از کودکی تا به شهرت رسیدنش

زاده:۵۴۹ ق / ۱۱۵۵ م

زادگاه:سهرورد،  ایران

ملیت:ایرانی

درگذشت:۵ رجب ۵۸۷ ق

آرامگاه:قلعه حلب،  سوریه

ادامه
ما هواتنگ,بیوگرافی ما هواتنگ,زندگینامه ما هواتنگ زندگینامه ما هواتنگ رئیس شرکت اینترنتی چینی تنسنت (+ تصاویر)

زاده:۲۹ اکتبر ۱۹۷۱

زادگاه:گوانگ دونگ، چین

ملیت:چینی

محل تحصیل:دانشگاه شنژن

پیشه:رئیس هیئت مدیره تنسنت

ادامه
بیوگرافی سعید چنگیزیان,سعید چنگیزیان و همسرش الهام کردا,فیلم های سعید چنگیزیان بیوگرافی سعید چنگیزیان بازیگر تئاتر و سینمای کشور (+ تصاویر همسرش)

زاده: ۲۲ آذر ۱۳۵۶

محل تولد: سمنان

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی تئاتر

وضعیت تاهل: متاهل

سال های فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

ادامه
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
ثریا قاسمی و همسرش,مادر ثریا قاسمی,بیوگرافی ثریا قاسمی بیوگرافی ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۲۸ آذر ۱۳۱۹

زادگاه:تهران

حرفه:بازیگر و دوبلور

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
ویژه سرپوش