شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۱۳۵

معرفی دانشگاه ارومیه و تاریخچه ی آن

دانشگاه ارومیه,پردیس دانشگاه ارومیه,دانشگاه ارومیه ازادپس از انقلاب اسلامی نام دانشگاه رضائیه به دانشگاه ارومیه تغییر یافت
دانشگاه ارومیه در استان آذربایجان غربی است. آمریکاییان در قرن نوزدهم در شهر ارومیه اقدام به تأسیس این دانشگاه نمودند. بنای ابتدایی دانشگاه ارومیه به وسیله جوزف کاکرن٬ پزشک امریکایی متولد ارومیه تاسیس شد.

تاریخچه دانشگاه ارومیه

قدیمی ترین و مهم ترین دانشگاه و مرکز آموزش عالی موجود در آذربایجان غربی را باید دانشگاه ارومیه نام برد که تاریخ تأسیس آن به سال ۱۳۴۴ برمی گردد. آمریکاییان در قرن نوزدهم در ارومیه اقدام به تأسیس یک دانشگاه علوم پزشکی نمودند که این مؤسسه بعده ها به دانشگاه ارومیه و بعد به دانشگاه علوم پزشکی ارومیه تعلق گرفت.

بنای ابتدایی دانشگاه ارومیه به وسیله جوزف کاکرن٬ پزشک امریکایی متولد ارومیه٬ در اواخر قرن نوزدهم در محل فعلی پردیس شهر دانشگاه ارومیه بنیان نهاده شد. مؤسسه کاکرن یک کالج پزشکی بود که به آموزش علوم پزشکی به دانشجویان ایرانی می پرداخت. مدارک این دانشجویان به وسیله مظفر الدین شاه و جوزف کاکرن امضا می شد.

دانشکده پزشکی ارومیه در طی پنج دوره پنج ساله و به بازه زمانی ۲۷ سال فعالیت خود، جمعا ۲۶ پزشک ایرانی را فارغ التحصیل نمود و تحویل جامعه آن روز داد. بنا بر شواهد موجود، پیش از آن تاریخ فقط سه پزشک در شهر ارومیه مشغول طبابت بوده اند. نمونه هایی از گواهی نامه دو زبانه فارغ التحصیلی پزشکی این مؤسسه بعنوان مدرک باارزش در دانشگاه ارومیه امروزه هنوز موجود می باشد. در یکی از دوره های فارغ التحصیلی در سال ۱۲۷۷ مظفرالدین شاه خود شخصا همراه با دکتر کاکران گواهینامه های فارغ التحصیلی را امضا کرده و به فارغ التحصیلان اهدا نموده اند. فعالیت های این مؤسسه تا زمان مرگ ناگهانی دکتر کاکرن در سال ۱۹۰۵ میلادی ادامه داشت. بعدها پردیس شهر دانشگاه ارومیه در محل کالج پزشکی جوزف کاکرن تأسیس شد. اکنون یک ساختمان قدیمی معروف به ساختمان چوبی، اثر باقیمانده از نخستین دانشگاه ارومیه به شمار می رود.

رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه ارومیه,دانشگاه ارومیه,پردیس دانشگاهی دانشگاه ارومیهستاد مرکزی دانشگاه ارومیه

دانشکده های موجود در دانشگاه ارومیه

>> آموزشکده کشاورزی دانشگاه ارومیه: تاسيس آموزشکده کشاورزي اروميه در سال ۱۳۴۴ دقيقا ۶۰ سال بعد از تعطيلي دانشکده پزشکي اروميه که به علت فوت دکتر کاکران پيش آمد، اتفاق افتاده ‌است. دانشکده کشاورزي دانشگاه ارومیه که در پرديس نازلو مستقر مي باشد به شکل آموزشکده تاسيس شد و در سال ۱۳۴۷ با عنوان مستقل دانشکده کشاورزي و دامپروري به تصويب رسيد. ايجاد اين دانشکده در واقع، هسته اوليه تکوين و تشکيل ساير دانشکده ها را در دانشگاه اروميه گذاشت. اين دانشکده داراي گروه هاي مهندسي آب، زراعت و نباتات، علوم دامي، ماشين هاي کشاورزي، باغباني، علوم خاک، گياه پزشکي و گروه علوم و صنايع غذايي است که در سه مقطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکترا به تربيت دانشجو مي پردازد.

>> دانشکده دامپزشکی دانشگاه ارومیه: دانشکده دامپزشکي دانشگاه اروميه پس از دانشکده کشاورزي دومين دانشکده تاسيس شده دانشگاه اروميه است که در سال ۱۳۵۴ پايه ريزي شده است. دانشکده دامپزشکي اروميه از آزمايشگاه هاي مهجز آموزشي و تخصصي و مراکز آموزشي - خدماتي همچنين بيمارستان و درمانگاه تخصصي دامپزشکي بهره مي برد.

>> دانشکده علوم دانشگاه ارومیه: دانشکده علوم دانشگاه اروميه نيز از ديگر دانشکده هاي اين دانشگاه است که در سال ۱۳۵۶با پذيرش دانشجو در دو رشته علوم گياهي و دبيري فيزيک فعاليت خود را آغاز کرده است. اين دانشکده که در سايت نازلوي اروميه مستقر است در رشته هاي کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتراي تخصصي اقدام به جذب دانشجو در رشته هاي رياضي، زمين شناسي، زيست شناسي، علوم جانوري، بافت شناسي، شيمي، فيزيک مي کند.

دانشگاه ارومیه دامپزشکی,ساختمان فنی دانشگاه ارومیه,دانشگاه ارومیهفعالیت های آموزشی و تحقیقاتی دانشکده علوم دانشگاه اروميه

دانشگاه ارومیه بعد از آن با افتتاح دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال ۱۳۶۷ و دانشکده فنی در سال ۱۳۶۸ توسعه و گسترش بیشتری یافت و درحال حاضر با داشتن یازده دانشکده، یک مرکز آموزش عالی شهید باکری میاندوآب، یک مرکز نیمه حضوری ارومیه، یک مرکز نیمه حضوری میاندوآب، یک آموزشکده فنی در شهر خوی، چهار معاونت، شش مرکز تحقیقاتی، دو مرکز خدماتی، پنج مرکز مطالعاتی- پژوهشی، دو پژوهشکده، مرکز ICT، یک پارک علم و فناوری استان آذربایجان غربی، کتابخانه مرکزی و با داشتن یک موزه تاریخی طبیعی به فعالیت آموزشی و تحقیقاتی خود ادامه می دهد.

دانشگاه ارومیه,تاریخچه دانشگاه ارومیه,دانشگاه ارومیه دامپزشکیمکان کنونی دانشکده مهندسی دانشگاه ارومیه در پردیس نازلو است

پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی

- معرفی پژوهشکده زیست فناوری: تاسيس پژوهشکده زيست فناوري دانشگاه اروميه در سال ۱۳۷۹ با دريافت مجوز اصولي از وزارت علوم تحقيقات و فناوري، با هدف انجام تحقيقات پيشرفته، بومي سازي و گسترش فناوري، توليد مواد بيولوژيک و آموزش محققين و پژوهشگران ارشد در سطح منطقه اي و ملي در حوزه زيست فناوري مي باشد و به ياري خداوند از اواسط سال ۱۳۸۶ اين مجموعه با رفع نواقص تاسيساتي و تجهيزات دستگاهي راه اندازي و با ظرفيت کامل به طور شبانه روزي در اختيار محققين قرار گرفت.

- معرفی پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه: بحرانی شدن وضعیت دریاچه ارومیه در سال‌های اخیر و تشکیل ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۲، ضرورت شکل گیری یک مرکز تخصصی ویژه در خصوص دریاچه ارومیه را در دانشگاه ارومیه بیش از پیش تقویت نمود، لذا پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۲ تأسیس شد تا بدینوسیله شرایط ورود متخصصین مهندسی آب، آبخیزداری، سازه‌های آبی، محیط زیست، زمین شناسی و ... به جمع متخصصین موجود فراهم آید و فعالیت‌های گسترده‌تری برای احیای دریاچه ارومیه برنامه‌ریزی شود.

ساختمان فنی دانشگاه ارومیه,دانشگاه ارومیه,پردیس دانشگاه ارومیهپژوهشکده آرتیمیا, یکی از پژوهشکده های دانشگاه اروميه است

- پژوهشکده میکرو الکترونیک دانشگاه ارومیه: در سال ۱۳۷۵ گروه تحقيقي در زمينه ميكروالكترونيك به سرپرستي آقاي دكتر حديدي در دانشگاه اروميه شكل گرفت. اين گروه با خريد تعدادي كامپيوتر و نرم افزارهاي روز به صورت مجموعه كوچكي كار خود را آغاز كرد. به سال ۱۳۷۹ تحت عنوان (مركز تحقيقات ميكروالكترونيك) از وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري مجوز اصولي دريافت نمود. پس از موافقت دانشگاه اروميه در سال ۱۳۸۲ با ايجاد سازمان تشكيلاتي براي اين مجموعه تحت عنوان ‹‹پژوهشكده ميكروالكترونيك›› وزارت علوم، تحقيقات، و فنآوري نيز طي نامه شماره ۷۹۸۰/۲۲ مورخ ۹/۱۰/۸۳ با ايجاد پژوهشكده ميكروالكترونيك موافقت قطعي به عمل آورد.

- پژوهشکده نانو فناوری دانشگاه ارومیه: پژوهشکده نانوفناوری فعالیت آموزشی خود را با پذیرش دانشجو در رشته­ های نانو شیمی و نانو فیزیک در مقطع کارشناسی ارشد شروع کرده و هم اکنون پیگیر تاسیس رشته­ های جدیدی مانند مهندسی نانو پلیمر، نانو الکترونیک، نانو بیوتکنولوژی در مقطع کارشناسی ارشد و نانوشیمی در مقطع دکتری میباشد. از جمله آزمایشگاه های موجود در پژوهشکده نانوفناوری دانشگاه ارومیه می­توان به آزمایشگاه های شیمی آلی، شیمی تجزیه، آنالیز حرارتی، الکتروشیمی، سنتز و نانوالکترونیک مجهز به دستگاه­های TGA، DSC BET و سیستمهای الکتروشیمیایی AUTOLAB و PALMSENSE اشاره کرد.

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 18
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
رضا بهرام,زندگینامه رضا بهرام,رضا هلاورجانی بیوگرافی رضا بهرام از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

نام هنری: رضا بهرام

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۷۰

محل تولد: یزد

شغل: خواننده

سبک: پاپ

ادامه
شهریار مقانلو,عکس های شهریار مقانلو,شهریار مقانلو بازیکن فوتبال بیوگرافی شهریار مقانلو، اقای گل لیگ ازادگان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ماه ۱۳۷۳

محل تولد: زنجان

ملیت: ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۷ سانتی متر

ادامه
رضا صادقی,همسر رضا صادقی,آهنگ های رضا صادقی بیوگرافی رضا صادقی محبوب ترین خواننده مشکی پوش (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: پادشاه مشکی

تولد: ۲۵ مرداد ماه ۱۳۵۸

ملیت: ایرانی

سبک( ها): موسیقی پاپ ایرانی

ساز( ها): گیتار، پیانو، کیبورد

ادامه
صادق محرمی,صادق محرمی و خانواده اش,بیوگرافی صادق محرمی بیوگرافی صادق محرمی (+جدیدترین تصاویر)

زادروز: ۱۱ اسفند ۱۳۷۴

زادگاه: هشتپر، ایران

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۴ متر

پست: دفاع راست

ادامه
فرزاد فرزین,تصاویر فرزاد فرزین,مصاحبه با فرزاد فرزین بیوگرافی فرزاد فرزین خواننده و بازیگر محبوب (+ جدیدترین تصاویر)

تاریخ تولد: ۳ تیر ۱۳۶۰ 

ملیت: ایرانی

سبک ها: پاپ، راک، الکترونیک، جاز

حرفه ها: خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه سرا، بازیگر

سازها: گیتار، پیانو، کیبورد

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
ویژه سرپوش