سه شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۱۳۵

معرفی دانشگاه ارومیه و تاریخچه ی آن

دانشگاه ارومیه,پردیس دانشگاه ارومیه,دانشگاه ارومیه ازادپس از انقلاب اسلامی نام دانشگاه رضائیه به دانشگاه ارومیه تغییر یافت
دانشگاه ارومیه در استان آذربایجان غربی است. آمریکاییان در قرن نوزدهم در شهر ارومیه اقدام به تأسیس این دانشگاه نمودند. بنای ابتدایی دانشگاه ارومیه به وسیله جوزف کاکرن٬ پزشک امریکایی متولد ارومیه تاسیس شد.

تاریخچه دانشگاه ارومیه

قدیمی ترین و مهم ترین دانشگاه و مرکز آموزش عالی موجود در آذربایجان غربی را باید دانشگاه ارومیه نام برد که تاریخ تأسیس آن به سال ۱۳۴۴ برمی گردد. آمریکاییان در قرن نوزدهم در ارومیه اقدام به تأسیس یک دانشگاه علوم پزشکی نمودند که این مؤسسه بعده ها به دانشگاه ارومیه و بعد به دانشگاه علوم پزشکی ارومیه تعلق گرفت.

بنای ابتدایی دانشگاه ارومیه به وسیله جوزف کاکرن٬ پزشک امریکایی متولد ارومیه٬ در اواخر قرن نوزدهم در محل فعلی پردیس شهر دانشگاه ارومیه بنیان نهاده شد. مؤسسه کاکرن یک کالج پزشکی بود که به آموزش علوم پزشکی به دانشجویان ایرانی می پرداخت. مدارک این دانشجویان به وسیله مظفر الدین شاه و جوزف کاکرن امضا می شد.

دانشکده پزشکی ارومیه در طی پنج دوره پنج ساله و به بازه زمانی ۲۷ سال فعالیت خود، جمعا ۲۶ پزشک ایرانی را فارغ التحصیل نمود و تحویل جامعه آن روز داد. بنا بر شواهد موجود، پیش از آن تاریخ فقط سه پزشک در شهر ارومیه مشغول طبابت بوده اند. نمونه هایی از گواهی نامه دو زبانه فارغ التحصیلی پزشکی این مؤسسه بعنوان مدرک باارزش در دانشگاه ارومیه امروزه هنوز موجود می باشد. در یکی از دوره های فارغ التحصیلی در سال ۱۲۷۷ مظفرالدین شاه خود شخصا همراه با دکتر کاکران گواهینامه های فارغ التحصیلی را امضا کرده و به فارغ التحصیلان اهدا نموده اند. فعالیت های این مؤسسه تا زمان مرگ ناگهانی دکتر کاکرن در سال ۱۹۰۵ میلادی ادامه داشت. بعدها پردیس شهر دانشگاه ارومیه در محل کالج پزشکی جوزف کاکرن تأسیس شد. اکنون یک ساختمان قدیمی معروف به ساختمان چوبی، اثر باقیمانده از نخستین دانشگاه ارومیه به شمار می رود.

رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه ارومیه,دانشگاه ارومیه,پردیس دانشگاهی دانشگاه ارومیهستاد مرکزی دانشگاه ارومیه

دانشکده های موجود در دانشگاه ارومیه

>> آموزشکده کشاورزی دانشگاه ارومیه: تاسيس آموزشکده کشاورزي اروميه در سال ۱۳۴۴ دقيقا ۶۰ سال بعد از تعطيلي دانشکده پزشکي اروميه که به علت فوت دکتر کاکران پيش آمد، اتفاق افتاده ‌است. دانشکده کشاورزي دانشگاه ارومیه که در پرديس نازلو مستقر مي باشد به شکل آموزشکده تاسيس شد و در سال ۱۳۴۷ با عنوان مستقل دانشکده کشاورزي و دامپروري به تصويب رسيد. ايجاد اين دانشکده در واقع، هسته اوليه تکوين و تشکيل ساير دانشکده ها را در دانشگاه اروميه گذاشت. اين دانشکده داراي گروه هاي مهندسي آب، زراعت و نباتات، علوم دامي، ماشين هاي کشاورزي، باغباني، علوم خاک، گياه پزشکي و گروه علوم و صنايع غذايي است که در سه مقطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکترا به تربيت دانشجو مي پردازد.

>> دانشکده دامپزشکی دانشگاه ارومیه: دانشکده دامپزشکي دانشگاه اروميه پس از دانشکده کشاورزي دومين دانشکده تاسيس شده دانشگاه اروميه است که در سال ۱۳۵۴ پايه ريزي شده است. دانشکده دامپزشکي اروميه از آزمايشگاه هاي مهجز آموزشي و تخصصي و مراکز آموزشي - خدماتي همچنين بيمارستان و درمانگاه تخصصي دامپزشکي بهره مي برد.

>> دانشکده علوم دانشگاه ارومیه: دانشکده علوم دانشگاه اروميه نيز از ديگر دانشکده هاي اين دانشگاه است که در سال ۱۳۵۶با پذيرش دانشجو در دو رشته علوم گياهي و دبيري فيزيک فعاليت خود را آغاز کرده است. اين دانشکده که در سايت نازلوي اروميه مستقر است در رشته هاي کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتراي تخصصي اقدام به جذب دانشجو در رشته هاي رياضي، زمين شناسي، زيست شناسي، علوم جانوري، بافت شناسي، شيمي، فيزيک مي کند.

دانشگاه ارومیه دامپزشکی,ساختمان فنی دانشگاه ارومیه,دانشگاه ارومیهفعالیت های آموزشی و تحقیقاتی دانشکده علوم دانشگاه اروميه

دانشگاه ارومیه بعد از آن با افتتاح دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال ۱۳۶۷ و دانشکده فنی در سال ۱۳۶۸ توسعه و گسترش بیشتری یافت و درحال حاضر با داشتن یازده دانشکده، یک مرکز آموزش عالی شهید باکری میاندوآب، یک مرکز نیمه حضوری ارومیه، یک مرکز نیمه حضوری میاندوآب، یک آموزشکده فنی در شهر خوی، چهار معاونت، شش مرکز تحقیقاتی، دو مرکز خدماتی، پنج مرکز مطالعاتی- پژوهشی، دو پژوهشکده، مرکز ICT، یک پارک علم و فناوری استان آذربایجان غربی، کتابخانه مرکزی و با داشتن یک موزه تاریخی طبیعی به فعالیت آموزشی و تحقیقاتی خود ادامه می دهد.

دانشگاه ارومیه,تاریخچه دانشگاه ارومیه,دانشگاه ارومیه دامپزشکیمکان کنونی دانشکده مهندسی دانشگاه ارومیه در پردیس نازلو است

پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی

- معرفی پژوهشکده زیست فناوری: تاسيس پژوهشکده زيست فناوري دانشگاه اروميه در سال ۱۳۷۹ با دريافت مجوز اصولي از وزارت علوم تحقيقات و فناوري، با هدف انجام تحقيقات پيشرفته، بومي سازي و گسترش فناوري، توليد مواد بيولوژيک و آموزش محققين و پژوهشگران ارشد در سطح منطقه اي و ملي در حوزه زيست فناوري مي باشد و به ياري خداوند از اواسط سال ۱۳۸۶ اين مجموعه با رفع نواقص تاسيساتي و تجهيزات دستگاهي راه اندازي و با ظرفيت کامل به طور شبانه روزي در اختيار محققين قرار گرفت.

- معرفی پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه: بحرانی شدن وضعیت دریاچه ارومیه در سال‌های اخیر و تشکیل ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۲، ضرورت شکل گیری یک مرکز تخصصی ویژه در خصوص دریاچه ارومیه را در دانشگاه ارومیه بیش از پیش تقویت نمود، لذا پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۲ تأسیس شد تا بدینوسیله شرایط ورود متخصصین مهندسی آب، آبخیزداری، سازه‌های آبی، محیط زیست، زمین شناسی و ... به جمع متخصصین موجود فراهم آید و فعالیت‌های گسترده‌تری برای احیای دریاچه ارومیه برنامه‌ریزی شود.

ساختمان فنی دانشگاه ارومیه,دانشگاه ارومیه,پردیس دانشگاه ارومیهپژوهشکده آرتیمیا, یکی از پژوهشکده های دانشگاه اروميه است

- پژوهشکده میکرو الکترونیک دانشگاه ارومیه: در سال ۱۳۷۵ گروه تحقيقي در زمينه ميكروالكترونيك به سرپرستي آقاي دكتر حديدي در دانشگاه اروميه شكل گرفت. اين گروه با خريد تعدادي كامپيوتر و نرم افزارهاي روز به صورت مجموعه كوچكي كار خود را آغاز كرد. به سال ۱۳۷۹ تحت عنوان (مركز تحقيقات ميكروالكترونيك) از وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري مجوز اصولي دريافت نمود. پس از موافقت دانشگاه اروميه در سال ۱۳۸۲ با ايجاد سازمان تشكيلاتي براي اين مجموعه تحت عنوان ‹‹پژوهشكده ميكروالكترونيك›› وزارت علوم، تحقيقات، و فنآوري نيز طي نامه شماره ۷۹۸۰/۲۲ مورخ ۹/۱۰/۸۳ با ايجاد پژوهشكده ميكروالكترونيك موافقت قطعي به عمل آورد.

- پژوهشکده نانو فناوری دانشگاه ارومیه: پژوهشکده نانوفناوری فعالیت آموزشی خود را با پذیرش دانشجو در رشته­ های نانو شیمی و نانو فیزیک در مقطع کارشناسی ارشد شروع کرده و هم اکنون پیگیر تاسیس رشته­ های جدیدی مانند مهندسی نانو پلیمر، نانو الکترونیک، نانو بیوتکنولوژی در مقطع کارشناسی ارشد و نانوشیمی در مقطع دکتری میباشد. از جمله آزمایشگاه های موجود در پژوهشکده نانوفناوری دانشگاه ارومیه می­توان به آزمایشگاه های شیمی آلی، شیمی تجزیه، آنالیز حرارتی، الکتروشیمی، سنتز و نانوالکترونیک مجهز به دستگاه­های TGA، DSC BET و سیستمهای الکتروشیمیایی AUTOLAB و PALMSENSE اشاره کرد.

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 20
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه
ویژه سرپوش