دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
۲۰:۳۴ - ۱۷ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۱۶۲۲
دانشگاه

ادمه فضای اعتراضی شدید در دانشگاه ها؛

گزارشی از برخورد نیروهای امنیتی با دانشجویان معترض در روز دانشجو

حمله به دانشجویان,برخورد نیروهای امنیتی با دانشجویان معترض در روز دانشجو
کانال خبری شوراهای صنفی دانشجویان کشور، روز دانشجو، از برخورد نیروهای حراست با تجمعات دانشجویی در برخی دانشگاه‌های کشور به‌خصوص در دانشگاه تهران خبر داد. در مجموع فضای اغلب دانشگاه‌ها دیروز «امنیتی و ملتهب» گزارش شد.

روزنامه توسعه ایرانی: مراسم ۱۶ آذر و روز دانشجو در شرایط عادی هم سیاسی است، چه رسد به آنکه این مراسم به اعتراضات ۱۴۰۱ گره بخورد. طبیعتا این همپوشانی باعث شد مراسم امسال روز دانشجو ملتهب‌تر و پرتنش‌تر از سال‌های گذشته برگزار شود.

حضور ابراهیم رئیسی در دانشگاه تهران

رئیس‌جمهوری صبح روز ۱۶ آذر برای شرکت در مراسم گرامیداشت روز دانشجو راهی دانشگاه تهران شد و به همین دلیل فضای خیابان انقلاب به شدت امنیتی بود و نیروهای نظامی تمام راسته خیابان انقلاب را پوشش داده بودند و حراست دانشگاه با دقت بیشتری وضعیت دانشجویان برای حضور در دانشگاه را بررسی می‌کرد و البته خود ابراهیم رئیسی هم در میان سخنانش این نکته را گفت که به او توصیه شده به خاطر شرایط امروز برای سخنرانی در دانشگاه حاضر نشود یا دست‌کم به دانشگاه تهران نرود اما او نپذیرفته است.

در این سخنرانی دانشجویان هوادار دولت، حضور پررنگی داشتند از جمله یکی از آنها پرسید که چرا به سعید جلیلی مسئولیت نداده‌اید. یا در جای دیگری وقتی رئیسی از علت فیلتر شدن اینستاگرام و واتساپ گفت، حاضران برای او دست زدند و او را تشویق کردند.

رئیسی در پاسخ به سوال دانشجو مبنی بر اینکه چرا به سعید جلیلی مسئولیت نداده‌اید، گفت: «من خودم شخصا چند مسئولیت را به ایشان پیشنهاد دادم و ایشان نپذیرفتند؛ البته همین الان که ایشان در سایه قرار دارند به دولت کمک می‌کنند.»

در برنامه حضور رئیسی همچنین نمایندگان دانشجویی صحبت کردند که عمده صحبت‌های آنها، انتقاد به وعده‌های رئیسی بود؛ از جمله انتقاداتی که درباره فیلترینگ به رئیسی شد و او هم پاسخ داد: «من در انتخابات حرفی زدم که گاهی هم بعضی‌ها می‌خواهند آن را یادآوری کنند! من خودم یادم هست! هرآنچه را که گفتیم به خاطر داریم. سخن ما این است که اگر دشمن آمد در فضا و بستزی دشمنی کرد و خواست کشور را بهم بریزد شما می‌گویید به او اجازه بدهیم؟ محدودیت‌های ایجاد شده به دلیل اخلال دشمن و ایجاد ناامنی است که در آن ایجاد کرد؛ محدودسازی شده و حتما بدانید با شرایط امن، وضعیت متفاوت خواهد بود.

زاکانی در دانشگاه شهید بهشتی:تمام هنرتان سطل آشغال اتش زدن است

علیرضا زاکانی شهردار تهران، که روز سه‌شنبه به دانشگاه شریف رفته بود و حضور حاشیه‌ساز و ادبیات نامتعارفی داشت، دیروز به دانشگاه شهید بهشتی رفت و سخنرانی کرد. برخی منابع خبری گفته‌اند از حضور تعدادی از دانشجویان معترض جلوگیری شد. سخنرانی زاکانی با کف و سوت دانشجویان حامی‌اش همراه بود و تعداد اندکی از منتقدان حضور داشتند. از معدود دانشجویانی که در جلسه حضور داشتند، برخی شعار دادند و زاکانی در پاسخ به شعار گفت: «مرگ بر هرچه دیکتاتور در این کشور است اما آدرس اشتباهی ندهید و با ترقه‌بازی نمی‌شود انقلاب کرد.»

او خطاب به معترضین گفت: چرا علاقه دارید کسی جز خودتان حرف نزند؛ هیچ چیزی دستشان نیست و انقدر فشار می آورند وای به حال آنکه چیزی دستشان باشد.

وی گفت: ‌اینها کسانی هستند که تمام هنرشان سطل آشغال آتش زدن هست؛ همان گروه‌های فشار. نمی‌شود دانشجو صدایش بلند باشد، ذهنش هم دچار انجماد شده باشد و گوش شنوا هم نداشته باشد؛ او دانشجو نیست و در همان دروه دبیرستان و کودکی مانده است.

یادآور می‌شود تصاویر و فیلم‌هایی که از دانشگاه شهید بهشتی منتشر شد، نشان می‌داد که دانشجویان این دانشگاه سرودهای اعتراضی مختلفی در دانشگاه خواندند.

بعد از پایان سخنرانی روز سه‌شنبه زاکانی نیز ویدئویی از تجمع دانشجویان دانشگاه شریف در اعتراض به حضور شهردار تهران در این دانشگاه منتشر شد. این تجمعات با شعارهای تند دانشجویان همراه بود.

ذوالنوری:خواسته دانشجویان معترض «سلف مختلط و آغوش رایگان» است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، دیروز و همزمان با روز دانشجو گفت: بالاترین خواسته دانشجویان معترض «سلف مختلط و آغوش رایگان» است.

مجتبی ذوالنوری، در نشست علنی مجلس گفت: «دانشجویان با ایده و هدف سقوط نظام سلطه همراه انقلاب شدند و نباید اجازه بدهند که در بدنه جنبش دانشجویی مسیر انحرافی ایجاد شود که بالاترین همت آن‌ها سلف مختلط و آغوش رایگان است.»

توضیح وزیر ارشاد درمورد «نداشتنِ آزادیِ پس از بیان» در دانشگاه الزهرا

دیروز وزیر ارشاد همزامان با روز دانشجو، در دانشگاه الزهرا حضور یافت.

محمدمهدی اسماعیلی، درباره وضعیت هنرمندان و مشکلاتشان در شرایط این روزها، این‌طور اظهار کرد: امروز هر هنرمندی می‌خواهد برنامه‌ هنری را اجرا کند، عده‌ای به‌صورت سازماندهی‌شده، با فحاشی و تهدید مانع او می‌شوند. این چه نسبتی با آزادی کار و آزادی بیان دارد؟ یک‌برنامه هنری تنها متعلق به یک‌نفر نیست، گروهی آن را تدارک دیده‌اند؛ از گیشه‌داری که بلیت می‌فروشد تا متصدی نور و سالن و صدا همه در آن درگیرند. عده‌ای از اصحاب فرهنگ و هنر درگیر معیشت‌شان هستند و به‌خاطر این وضعیت دچار مشکل معیشتی شده‌اند.

در این بین تعدادی از دانشجویان نیز خواستار شنیدن صداهای معترض از سوی مسئولان بودند.

اسماعیلی در واکنش به صحبت یکی از دانشجویان مبنی‌ بر «نداشتنِ آزادیِ پس از بیان» تاکید کرد: اعتراض حق دانشجو و حق مردم است و ما بایستی اصل ۲۷ قانون اساسی را به‌خوبی اجرا کرده و فضا را به‌گونه‌ای متناسب با اعتراضات مردمی آماده کنیم.

برخورد نیروهای حراست و لباس‌شخصی با دانشجویان

کانال خبری شوراهای صنفی دانشجویان کشور، روز دانشجو، از برخورد نیروهای حراست با تجمعات دانشجویی در برخی دانشگاه‌های کشور به‌خصوص در دانشگاه تهران خبر داد. در مجموع فضای اغلب دانشگاه‌ها دیروز «امنیتی و ملتهب» گزارش شد.

دانشگاه‌های شهید بهشتی، هنر اصفهان، خوراسگان اصفهان، سوره تهران، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد تهران، آزاد رشت، دانشکده شیمی و محیط زیست دانشگاه تهران از جمله این دانشگاه‌ها هستند.

از دانشگاه فردوسی مشهد هم خبر رسید که تجمع دانشجویان این دانشگاه به تنش و درگیری منجر شد.

منابع خبری گفتند دیروز دانشجویان دانشگاه سوره نیز بر سرکلاس حاضر نشدند.

فضای اعتراضی شدید در دانشگاه خواجه نصیر

در دانشگاه‌های دیگر ایران وضعیت کمی ملتهب‌تر بود؛ برای مثال در دانشگاه خواجه نصیر تهران اعتراضات دانشجویی بسیار گسترده‌تر از دیگر دانشگاه گزارش شد و شعارهایی که در این دانشگاه سر داده شد نیز تندتر از سایر دانشگاه‌ها بود.

مهمترین اتفاقی که در دانشگاه خواجه نصیر رخ داد، راهپیمایی دانشجویان بود که در محوطه دانشگاه و حتی راهروهای ساختمان دانشگاه با شعارهایی همراه بود.

منابع خبری نیز اطلاع دادند برخی دانشجویان این دانشگاه همچون علیرضا پورصفر و محمدامین افتخاری بازداشت شدند.

بیشترین تجمعات دانشجویی در دانشگاه امیرکبیر

دیروز همچنین دانشجویان دانشگاه امیرکبیر مقابل دانشکده ریاضی تجمع کردند و شعارهای اعتراضی سر می‌دهند.

در میان دانشگاه‌های کشور، بیشترین تجمعات مربوط به دانشگاه امیرکبیر بود که در چند مورد، درگیری‌هایی نیز گزارش شد. با توجه به اینکه تعداد دانشجویان بازداشتی در این دانشگاه زیاد بوده است، تجمعات بیشتری در آن رخ داده است.

پلاکاردهای «زن زندگی آزادی» در دستان دانشجویان تربیت مدرس

دیروز تعداد اندکی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس نیز اقدام به تحصن کردند. تصاویر نشان داد تعداد این دانشجویان زیاد نبوده است. اعتراض این دانشجویان ظاهرا در واکنش به بازداشت چند نفر از دانشجویان این دانشگاه صورت گرفت.

تصاویری نیز از تعدادی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس منتشر شد که با در دست داشتن پلاکاردهای «زن زندگی آزادی» تجمع اعتراضی برگزار کردند.

واکنش آمریکا به حمله نیروهای امنیتی به دانشجویان در ایران
به گزارش ایرنا، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران در واشنگتن با اشاره به روز دانشجو در تداوم دخالت در امور داخلی ایران ادعا کرد: از گزارش ها مبنی بر حمله خشونت آمیز نیروهای امنیتی علیه دانشجویان در دانشگاه تهران آگاه هستیم.

این مقام وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: شجاعت مردم ایران، به ویژه زنان،‌ دختران و جوانان ایرانی الهام‌بخش مردم جهان است.

وی مدعی شد: دانشجویان و فرزندان ایران آینده‌ سازان کشورشان هستند اما مقامات به آنها حمله می‌کنند و هزاران نفر آنها را دستگیر کرده‌اند.

ند پرایس بدون به اشاره به نقش و دخالت کشورش در این ناآرامی ها مدعی شد: مردم ایران در حالی به تجمعات مسالمت‌آمیز خود ادامه می‌دهند که با سرکوب خشونت‌آمیز و مداوم مواجه هستند.

toseeirani.ir
  • 17
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
واقعا متاسفم
مشاهده کامنت های بیشتر
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
شهرام ناظری,بیوگرافی شهرام ناظری,عکس های شهرام ناظری بیوگرافی استاد شهرام ناظری؛ موسیقیدان بزرگ ایرانی

تاریخ تولد: ۲۹ بهمن ۱۳۲۸

محل تولد: کرمانشاه. ایران

حرفه: موسیقی دان، خواننده و آهنگسرا

ژانر: موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی کُردی، موسیقی مقامی و خانقاهی ایرانی

شروع فعالیت: ۱۳۵۲ تا کنون

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
ویژه سرپوش
X