دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۴۵ - ۱۶ آذر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۰۹۴۸
سرپوش فوتبالی

گزارش روزنامه شرق از ممانعت ماموران برای ورود زنان در دیدار پرسپولیس و الدحیل

دیدار پرسپولیس و الدحیل,ممانعت ماموران برای ورود زنان در دیدار پرسپولیس و الدحیل

روزنامه شرق نوشت: زنان با چشم‌های گریان و فریادهای عصبی تا پایان نیمه اول بازی پرسپولیس و الدحیل پشت درهای بسته استادیوم آزادی ایستادند؛ تلاشی نافرجام برای نشستن روی سکوهای تماشاگران که بارها و بارها اتفاق افتاده است.

برخی خانمها از یک هفته پیش بلیت بازی را خریده اند اما نمی‌دانسته که این‌بار هم فروش بلیت به زنان «برای شیره‌مالیدن بر سر فیفا» بوده است‌.

دوباره تعداد زیادی از زنان را به بهانه‌ای به استادیوم راه نمی‌دهند. مأموران زن و مرد زنجیره‌ای انسانی جلوی ورودی شماره دو ورزشگاه آزادی تشکیل داده‌اند و سدی مقابل پیشروی زنان شده‌اند.

سرباز لاغری که یونیفرم سبز تیره به تن دارد، فریاد می‌زند: «جلوی در اصلی بروید، ما اجازه نداریم این در را باز کنیم». زنان همهمه می‌کنند که جلوی در اصلی هم به آنها گفته شده است برای ورود به استادیوم مقابل در شماره دو بیایند. سرباز جواب می‌دهد: «می‌خواستند شما را سر کار بگذارند!». زنان در واکنش بوق می‌زنند و شعار می‌دهند: «سرباز در را باز کن... سرباز در را باز کن».

سرباز دیگری از پشت در به بالای نرده‌ها می‌آید و از بلندگوی دستی می‌گوید «خواهران محترم، خانم‌های عزیز برگردید بروید خانه‌های‌تان. ما صلاح شما را می‌خواهیم. استادیوم شلوغ است و سکوها جا ندارد».

صدای اعتراض زن‌ها بلند می‌شود. تعداد زیادی بلیت‌های‌شان را بالا می‌گیرند و می‌پرسند «پس چرا به ما بلیت فروختید؟». زن دیگری داد می‌زند «این کار شما دزدی است. مگر می‌شود بلیت را به ما بفروشید و صندلی‌ها را به مردان بدهید؟».

مأمور زنی جواب می‌دهد «به ما ربطی ندارد. ما مأمور هستیم و معذور». زنان زیادتری همهمه می‌کنند «یعنی چه که به شما ربطی ندارد؟ پس چه کسی باید پاسخ‌گو باشد؟». مأمور زن جواب می‌دهد «فدراسیون فوتبال... بروید در سایت فدراسیون فوتبال اعتراض کنید».

بلیت بلوک ۱۰۶ طبقه دوم به زنان ۵۰ هزار تومان فروخته شده است. مشخص نیست چه تعداد بلیت به زنان فروخته شده؛ اما آنها می‌گویند به دلیل محدودیت فروش بلیت به زنان، مجبور شده‌اند برای بلیت بالاتر از ۱۵۰ و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون تومان پول بدهند که بازی مهم و حساس پرسپولیس ایران و الدحیل قطر را از دست ندهند؛ بازی سرنوشت‌سازی که دختران پرسپولیسی را به امید صعود به یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا به پشت درهای بسته آزادی کشانده است.

حضور زنان روی سکوهای تماشای این بازی، تا دقیقه ۹۰ مورد مناقشه بود و برخی رسانه‌ها نوشته بودند که شورای تأمین اجازه فروش بلیت بازی‌های آسیایی به زنان را صادر نکرده و زنان به جای آن می‌توانند برای تماشای دربی به استادیوم آزادی بیایند.

هرچند برخی این بازی را تکراری می‌دانند و می‌گویند که فدراسیون فوتبال ایران آنها را ابزار «کلک‌زدن به فیفا» کرده است و در نهایت زن‌ها به‌صورت بسیار محدود و گزینشی وارد استادیوم‌ها می‌شوند.

همهمه و اعتراض‌ها ادامه دارد و سرباز پشت میله‌ها از بلندگو می‌گوید «خواهران عزیز، ما نگران امنیت و جان شما هستیم. خواهش می‌کنم برگردید خانه‌های‌تان و از تلویزیون بازی را ببینید. شما یادتان نمی‌آید در بازی با ژاپن تعدادی از تماشاگران در ازدحام و زیر دست و پا کشته شدند. شما زن هستید و ضعیف هستید و بعضی که بچه با خودتان آورده‌اید، کشته می‌شوید! جمعیت خیلی زیاد است. استادیوم جا ندارد».

دوباره زن‌ها معترضانه فریاد می‌زنند «زنانی که روی سکوها نشسته‌اند چه کسانی هستند؟ از کجا گزینش شده‌اند؟». مأمور زن جواب می‌دهد «آنها سه تا چهار ساعت پیش از شروع مسابقه آمده‌اند». زن دیگری فریاد می‌زند «من هم از ساعت ۴:۳۰ عصر اینجا هستم. چرا نتوانستم وارد شوم؟». زن دیگری داد می‌زند «استادیوم فقط برای زن‌ها جا ندارد. فقط زن‌ها باید از سه، چهار ساعت زودتر بیایند؟ چرا هیچ مردی پشت درهای بسته استادیوم آزادی نمانده است و همه وارد شده‌اند؟».

حق با او است و پشت درهای بسته استادیوم آزادی تقریبا مردی دیده نمی‌شود؛ جز چند نفری که میانه نیمه اول رسیده‌اند و از نرده‌ها بالا می‌روند که خود را دور از چشم مأموران به سکوهای تماشاگران برسانند.

مأمور فریاد می‌زند «ما نمی‌دانیم. از اینجا بروید و بیشتر از این ما را عصبی نکنید».

زنی با گریه داد می‌زند «شما ما را عصبی کرده‌اید. تمام کنید این بازی‌ها را...». زنی دیگر از لابه‌لای جمعیت فریاد می‌زند «نیمه اول دارد تمام می‌شود. چرا این‌قدر ما را اذیت می‌کنید؟». کسی می‌پرسد «بازی چند-چند است؟» و دیگری با گوشی نتایج زنده را چک می‌کند و می‌گوید «یک-یک است».

زنی با اشک‌های سرازیر داد می‌زند «ما را از دیدن این گل‌ها و شادی‌ها محروم می‌کنید و اشک‌مان را درمی‌آورید. در را باز کنید...». دیگری می‌گوید «آه زن‌ها پشت این بازی‌هاست!».

جمعیت به سمت در فشار می‌آورد. ناگهان زنجیره انسانی مأمورها غیب می‌شود و در باز می‌شود. زنها وارد می‌شوند. تعدادی به زمین می‌افتند و صدای گریه چند بچه بلند می‌شود. زنانی که جلوتر رفته‌اند جیغ می‌زنند گاز اشک‌آور زدند. ...».

زن‌ها پراکنده می‌شوند. زنی از صف جلو با گریه به عقب برمی‌گردد. به کسی پشت گوشی موبایل می‌گوید که او را کتک زده‌اند. می‌گوید به سینه‌اش مشت کوبیده‌اند و نفسش بالا نمی‌آید. نور فلش چند دوربین در سیاهی شب برق می‌زند. مأموران به سمت دوربین‌ها می‌دوند و گوشی‌ها را می‌گیرند تا عکس‌ها را پاک کنند.

سرتاسر محوطه اطراف آزادی خودروهای پلیس راهنمایی و رانندگی ایستاده‌اند و تعداد زیادی از زن‌ها ناامید و خشمناک از مقابل درهای استادیوم آزادی دور می‌شوند.

 • 11
 • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۴ تیر
  جام ملت های اروپا
  آلبانی - اسپانیا
  ۲۲:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  کرواسی - ایتالیا
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۵ تیر
  کوپا آمریکا
  کلمبیا - پاراگوئه
  ۰۱:۳۰
 • کوپا آمریکا
  برزیل - کاستاریکا
  ۰۴:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  فرانسه - لهستان
  ۱۹:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  هلند - اتریش
  ۱۹:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  دانمارک - صربستان
  ۲۲:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  انگلیس - اسلوونی
  ۲۲:۳۰
 • چهارشنبه ۶ تیر
  کوپا آمریکا
  پرو - کانادا
  ۰۱:۳۰
 • کوپا آمریکا
  شیلی - آرژانتین
  ۰۴:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  اسلواکی - رومانی
  ۱۹:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  اوکراین - بلژیک
  ۱۹:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  گرجستان - پرتغال
  ۲۲:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  جمهوری چک - ترکیه
  ۲۲:۳۰
 • پنج شنبه ۷ تیر
  کوپا آمریکا
  اکوادور - جامائیکا
  ۰۱:۳۰
 • کوپا آمریکا
  ونزوئلا - مکزیک
  ۰۴:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  ژاپن - کانادا
  ۱۸:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  لهستان - برزیل
  ۲۱:۳۰
ویژه سرپوش