پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
۱۷:۰۴ - ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۷۵۹۰
فوتبال ملی

در استرالیا کسی دنبال هجمه ساختن علیه داوران نیست

فغانی: شاید ایران نخواهد داور بین‌المللی‌اش باشم

علیرضا فغانی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,فوتبال ملی
داور بین المللی فوتبال ایران می گوید با استقبال مسئولان فدراسیون استرالیا یکسال به طور فول تایم در خدمت فوتبال این کشور خواهد بود.

به گزارش ورزش سه، علیرضا فغانی چند روز بعد از مهاجرت به کشور استرالیا با مسئولان فدراسیون فوتبال این کشور برای قضاوت در لیگ برتر این کشور به توافق رسید و روز گذشته قرارداد رسمی اش در این خصوص را منعقد کرد. فغانی با قراردادی که بسته از این پس به عنوان داور فول تایم در کشور استرالیا قضاوت خواهد کرد و به نوعی داور لژیونر فوتبال ایران خواهد بود.

فغانی بعد از عقد قرارداد با مسئولان فوتبالی کشور کانگوروها در گفت و گویی با رادیو صدای استرالیا شرکت کرد و صحبت های جالبی انجام داد که ماحصل آن را در ادامه می خوانید:

**به خاطر امتحانات دانشگاهی ام پارسال مهاجرت نکردم

با توجه به اینکه دوستان زیادی در کشور استرالیا از قدیم داشتم همواره فکر می کردم زمانی برای آینده بچه هایم به این کشور مهاجرت کنم. پارسال در زمان جام جهانی به همین واسطه توانستم ویزای کشور استرالیا را بگیرم. آن زمان اما خودم در گیر امتحانات دانشگاهی ام بودم و نتوانستم مهاجرت کنم و به الان موکول شد که با استقبال خانواده ام به این کشور آمدیم.

**استرالیایی ها از حضورم استقبال کردند

من صحبت های اولیه ای با فدراسیون فوتبال استرالیا از قبل انجام داده بودم. بعد از آنکه متوجه شدند به این کشور سفر کرده ام، استقبال خوبی انجام دادند و خودم هم با کمال میل پذیرفتم که یکسال با قرارداد مشخص در اختیار «اِی لیگ» استرالیا باشم.

**امیدوارم خاطرات خوبی از خودم به جا بگذارم

استرالیا، ژاپن و کره جنوبی کشورهایی هستند که در قاره آسیا به تعداد محدودی داور فول تایم می پذیرند . استرالیایی ها کلا سه داور فول تایم داشتند که من هم به آنها اضافه شدم. امیدوارم بتوانم خاطرات خوبی از خودم به جا بگذارم.

**در ایران هم سعی داشتم تجربیاتم را در اختیار جوان ها بگذارم

من زمانی که در ایران بودم هم سعی داشتم تجربیاتم را در اختیار داوران جوان تر بگذارم. البته در ایران کار آکادمیک و سازمان یافته ای صورت نمی گرفت اما در برخی کلاس ها لطف داشتند و از من می خواستند صحبت هایی انجام بدهم. در استرالیا اما ظاهرا برنامه ریزی دارند و اگر بخواهند با کمال میل در خدمت شان هستم. در فضای مجازی نیز دورادور در خدمت دوستان و داوران ایرانی ام هستم.

**هر ابلاغی در نظر بگیرند قبول می کنم

در ایران هم که حضور داشتم گفته بودم ما به نوعی کارمند فدراسیون محسوب می شویم و هر بازی برای مان در نظر بگیرند می رویم. الان دراسترالیا هم اینگونه است. هر زمان بازی ها شروع شود و هر ابلاغی که در نظر بگیرند قبول می کنیم و قضاوت می کنیم و سعی خواهم داشت شرایط بدنی و فنی مناسبی هم داشته باشم.

**استرالیا با فوتبال روز دنیا پیش می رود

با توجه به اینکه در لیگ قهرمانان آسیا داوران غرب آسیا برای شرق آسیایی ها و استرالیا سوت می زنند، بارها برای قضاوت به استرالیا آمده بودم. فکر می کنم فوتبال در سه کشور آسیایی استرالیا، کره و ژاپن با نظم خوبی پیش می رود. استرالیا کشوری است که در استفاده از فناوری VAR نیز پیش قدم بوده و اینکه مسئولانش با شرایط روز فوتبال دنیا پیش می روند، جای خوشحالی دارد و من هم خوشحالم که اینجا حضور دارم.

**اینجا مردم از فوتبال لذت می برند

در استرالیا فوتبال مثل ایران نیست. در تمام دنیا مردم به ورزشگاه می روند تا از فوتبال لذت ببرند و تیم شان چه ببرد و چه ببازد حرفه ای رفتار می کنند. البته اینطور نیست که اعتراضی نباشد اما بیشتر درک می کنند که ماهیت فوتبال برای چیست. ما در ایران مشکلات زیادی داشته و داریم و هجمه های زیادی قبل از بازی، در جریان و بعد از آن علیه داوران ایجاد می کنند که این خوب نیست. باید به سمت حرفه ای گری برویم و حاشیه ها را کنار بزنیم.

**خاطره جالب از قضاوت در استرالیا

من وقتی قضاوت می کنم هرگز به این فکر نمی کنم که دو تیم ناراحت هستند یا خوشحال. من چیزی که می بینم را قضاوت می کنم. شاید این برای برخی تیم ها خوشایند نباشد. قبلا برای تیم ملی استرالیا هم زیاد قضاوت کردم. فینال جام ملت ها را میان استرالیا و کره جنوبی سوت زدم. حتی در بازی آخر مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ بازی استرالیا و عراق را در همین جا سوت زدم که یک خاطره جالب هم دارم. استرالیایی ها در آن بازی یک بر صفر بردند و صعود کردند. جالب اینکه ایران هم با کره جنوبی در همان روز بازی داشت که با گل قوچان نژاد برنده شد و صعود کرد و ما هم که آن بازی را در استرالیا تماشا کردیم، از صعود تیم کشورمان خوشحال شدیم.

**مسافت شهرها در استرالیا مهم نیست

با توجه به شرایطی که کشور استرالیا دارد، بیشتر مسابقات در سیدنی و ملبورن و بریزبن و چند شهر دیگر برگزار می شود اما مشکلی برای مسافت های طولانی ندارم. من آمده ام که عاشقانه کار کنم و مسافت برایم مهم نیست.

**انتخاب بریزبن برای زندگی شخصی بود

انتخاب شهر بریزبن برای زندگی تصمیم شخصی ام بوده است. با توجه به دوستان خوبی که اینجا دارم، شهر بریزبن را انتخاب کردم و شاید در آینده برای زندگی به شهر دیگری بروم.

**شاید فدراسیون نخواهد در لیست بین المللی باشم

در قرارداد من چیزی درباره مسابقات بین المللی ذکر نشده است. در بحث بین المللی برخی افراد حاشیه درست کردند اما اولویت من این است چون از ایران کاندیدای جام جهانی شدیم، کارم را در بازی های خارجی به عنوان داور ایرانی جلو ببرم. مگر اینکه مسئولان فدراسیون فوتبال چون من در بازی های داخلی حضور ندارم، نخواهند در لیست بین المللی شان نیز باشم که در این صورت تصمیمات بعدی را اتخاذ خواهم کرد. اما تا زمانی که بخواهند در لیست بین المللی ایران حضور خواهم داشت.

**به هرچه می خواستم در داوری رسیدم

من در داوری به هرچیزی که می خواستم رسیدم. زمانی که داوری را شروع کردم آرزویم قضاوت فینال جام جهانی بود که اوایل مورد تمسخر بود. اما توانستم این باور را برای جوان ها ایجاد کنم که هیچ چیز غیرقابل دسترس نیست. در جام جهانی هم به یک قدمی رویایم رسیدم. بعد از آن زمانش بود که به خواسته های خانواده ام بیشتر اهمیت بدهم و به همین خاطر به استرالیا مهاجرت کردم.

**اینجا قانون و احترام به یکدیگر حاکم است

اولین بار نیست که در استرالیا حضور دارم. زمان جام ملت های آسیا ۴۰ روز اینجا بودم و بارها به این کشور سفر کردم. اینجا در همه مسائل قانون حکم فرما است و احترام در لایه های اقشار مختلف جامعه دیده می شود. این نویدبخش آن است که آینده خوبی برای بچه هایم رقم بخورد وزیاد نگران آینده نیستم.

**احساس غربت سخت است اما...

اگرچه دوری از خانواده و نزدیکان کمی سخت است و احساس غربت وجود دارد اما با توجه به دوستان خوبی که اینجا هستند و حمایت می کنند شرایط لذت بخش است. برای همه ایرانیان در سراسر دنیا آرزوی موفقیت می کنم.

**رقم قرارداد؟ نمی توانم بگویم!

گفتنی است؛ در بخشی از این گفت و گو از فغانی سوال شد که آیا می تواند رقم قراردادش با فدراسیون استرالیا را بیان کند که با پاسخ منفی او مواجه شد.

 • 19
 • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا حضرت ‌پور,بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور,زندگینامه محمدرضا حضرت ‌پور بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور (+تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ فروردین ۱۳۷۸

زادگاه:ارومیه، کشور ایران

شغل:بازیکن والیبال

پست در والیبال:لیبرو

قد:۱۸۷

وزن:۸۷ کیلوگرم

ادامه
وارن بافت,بیوگرافی وارن بافت,تجربیات وارن بافت بیوگرافی وارن بافت، مشهورترین سرمایه گذار آمریکایی (+ تصاویر)

متولد:۳۰ اوت ۱۹۳۰ ‏

محل تولد: اوماها، ایالات متحده آمریکا

دین: ندانم گرایی

همسران: سوزان بافت (۱۹۵۲–۲۰۰۴)، استرید مینکس (۲۰۰۶–تاکنون)

محل تحصیل: دانشگاه نبراسکا در لینکلن (کارشناسی مدیریت اجرایی)، دانشگاه کلمبیا (کارشناسی ارشد اقتصاد)

ادامه
شهرام محمودی,شهرام محمودی و سوگند خورشیدی,اینستاگرام شهرام محمودی بیوگرافی شهرام محمودی والیبالیست ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

تولد: ۱۳۶۷/۰۴/۲۹

زادگاه: میانه - آذربایجان شرقی 

قد: ۱۹۸ سانتیمتر 

پُست: پشت خط زن

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
مجتبی میرزاجانپور,بیوگرافی مجتبی میرزاجانپور,زندگینامه مجتبی میرزاجانپور بیوگرافی مجتبی میرزاجانپور(+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ مهر ۱۳۷۰

زادگاه: بابل ، ایران

ملیت : ایرانی

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: دریافت کننده قدرتی زن

قد: ۲۰۵ سانتی متر

ادامه
بوریس جانسون,تولد بوریس جانسون,همسر بوریس جانسون بیوگرافی بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۱۹ ژوئن ۱۹۶۴

محل تولد: نیویورک 

حزب سیاسی: حزب محافظه کار بریتانیا

والدین: استنلی جانسون (پدر)، شارلوت فاوست (مادر)

همسران: الگرا ماستین- اوون (۱۹۸۷ تا ۱۹۹۳)، ماریانا ویلر (۱۹۹۳ تا ۲۰۱۸)

ادامه
کارل ایکان,بیوگرافی کارل ایکان,زندگینامه کارل ایکان زندگینامه کارل ایکان سرمایه گذار موفق

تاریخ تولد: ۱۶ فوریهٔ ۱۹۳۶

زادگاه: کویینز، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:دانشگاه پرینستون، مدرسه پزشکی دانشگاه نیویورک

شغل: بنیانگذار آیکان اینترپرایسز

همسران: لیبا تریبال،  گیل گولدن

فرزندان: برت آیکان، میشل آیکان

ادامه
سعید واسعی,سعید واسعی فوتبالیست,بیوگرافی سعید واسعی بیوگرافی سعید واسعی و فعالیت های ورزشی آن (+ تصاویر)

تاریخ تولد: دوشنبه ۲۸ آذر ۱۳۷۳

محل تولد: مشهد

ملیت: ایران

پست بازی: هافبک

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
محمدرضا موذن,بیوگرافی محمدرضا موذن,زندگینامه محمدرضا موذن بیوگرافی محمدرضا موذن(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۳۷۰

زادگاه: تهران، ایران

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: لیبرو

قد:۱۷۵  سانتی متر

وزن: ۷۵ کیلوگرم

ادامه
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۱۴ خرداد
  معوقه هفته ۲۴ بوندسلیگا
  وردربرمن - فرانکفورت
  ساعت: ۲۳:۰۰
 • جمعه ۱۶ خرداد
  هفته ۳۰ بوندسلیگا آلمان
  فرایبورگ - مونشن گلادباخ
  ساعت: ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش