چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
۲۱:۲۳ - ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۵۹۲
لیگ برتر و جام حذفی

پرسپولیسی ها دوباره شروع کردند | پیروانی: قانون قرارداد ریالی را برای جلوگیری از قهرمانی پرسپولیس گذاشتند

افشین پیروانی,صحبت های افشین پیروانی درباره قانون قرارداد ریالی
افشین پیروانی معتقد است کسانی که قانون سقف قرارداد را نوشته‌اند فوتبالی نبوده یا این‌که به منظور خاصی آن را نوشته‌اند.

خبرورزشی نوشت: به نظر شما نقش مدیرورزشی یا به‌اصطلاح فوتبال ایران سرپرست تیم، در موفقیت آن تیم چیست؟ شاید بتوان گفت که بهترین نمونه برای تعریف مدیرورزشی یا جواب دادن به این پرسش، تیم بایرن مونیخ آلمان باشد. معتبرترین باشگاه آلمان، اغلب بهترین بازیکنان داخلی و خارجی این کشور را در اختیار دارد و عناوین زیادی در اروپا کسب کرده است. رویکرد مدیریتی در فوتبال آلمان تلفیقی از ورزشی و غیرورزشی است، به‌عبارت بهتر امور فنی و هدایت تیم توسط بازیکنان گذشته که پس از پایان عمر حرفه‌ایشان آموزش مدیریت می‌بینند، به‌عنوان «مدیر ورزشی» انجام می‌شود. در سال‌های اخیر ماتیاس سامر و حسن صالح حمیدزیچ به عنوان مدیرورزشی در تیم بایرن مونیخ مشغول به کار بوده‌اند.

در فوتبال ایران اما به‌ندرت می‌بینید انتخاب مدیر تیم یا سرپرست بر اساس منطق و اصول فوتبالی انجام شود. معمولا پیشکسوتان یک باشگاه به صرف بازی در آن تیم به عنوان سرپرست یا مدیرورزشی تیم برگزیده می‌شوند اما از آن بدتر رفقای مدیرعامل یا سفارش‌شده از بالا و... نیز چنین سمتی را برعهده گرفته‌اند که بر کسی پوشیده نیست. در این میان شاید پیروانی مدیر تیم پرسپولیس یک استثنا باشد. مردی که سال‌ها بازیکن و کاپیتان این تیم و حتی در مقطعی سرمربی قرمزها بوده است.

چند سالی می‌شود که افشین پیروانی به عنوان مدیر تیم پرسپولیس فعالیت می‌کند و آن‌قدر موفق بوده که یحیی گل‌محمدی که معمولا عادت به تعریف از کسی ندارد، لب به تحسین او بگشاید.

چند روزی بعد از پایان جام حذفی و مسابقات لیگ برتر، فرصتی دست داد که دقایقی با  افشین پیروانی هم‌کلام شویم و به قول معروف از هر دری صحبت کنیم. با ما و مدیر تیم پرسپولیس باشید تا انتهای این مصاحبه که... بهتر است خودتان بخوانید و قضاوت کنید.

اگر اجازه بدهید از آخر شروع کنیم و بپرسیم نظر شما در خصوص خداحافظی تلویحی یحیی گل‌محمدی چیست؟ شوکه نشدید؟!

یحیی گل‌محمدی نشان داد چه مربی بزرگ و پخته‌ای است. کار کردن در تیم پرسپولیس بسیار سخت و طاقت‌فرساست و فصل تازه‌به‌اتمام‌رسیده هم واقعا سخت‌تر از همیشه بود. با این وجود یحیی گل‌محمدی توانست از این آزمون سربلند بیرون آمده و با پیروزی در بازی‌های بزرگ در قهرمانی دبل کند. او عاشق پرسپولیس و کارش است اما خستگی یک فصل کار طاقت‌فرسا از یک طرف و برخی قوانین جدید غیرفوتبالی در فوتبال شاید مزید بر علت شده باشد.

متوجه شدیم منظور شما سقف بودجه باشگاه‌هاست که به آن هم خواهیم رسید اما ابتدا می‌خواهیم بگویید وجه تمایز یحیی گل‌محمدی با سایر مربیان چیست؟

واقعا برای کارش وقت می‌گذارد و عاشق مربیگری است. او ساعت ۸ صبح بعد از این‌که دخترش را می‌برد مدرسه، به ورزشگاه شهید کاظمی (محل تمرین پرسپولیس) می‌آمد و ساعت ۸ شب هم به خانه برمی‌گشت. ۱۲ ساعت در روز وقت می‌گذاشت، فیلم می‌دید و تلاش می‌کرد. ما رقیبان بسیار پرقدرتی داشتیم که تا بُن دندان مسلح بودند اما یحیی گل‌محمدی همه‌جوره تلاش کرد تا بتواند در بزنگاه‌ها سربلند از زمین خارج شود.

شما با یحیی گل‌محمدی در پرسپولیس و تیم ملی همبازی بودید. فکرش را می‌کردید آن مدافع آرام، سربه‌زیر و کم‌حرف روزی مربی موفقی شود؟

یحیی گل‌محمدی آن‌زمان هم خیلی اهل مطالعه و مدافع باهوشی بود. تجارب زیادی هم از بازی‌های آسیایی، جام ملت‌ها و جام جهانی داشت. همان‌زمان هم خیلی پی‌گیر بود و از آن گذشته با تمام احترام به تیم تربیت یزد، یحیی از لیگ یک شروع کرد و پله پله در مربیگری بالا آمد. الان هم در ۵۲ سالگی یکی از باتجربه‌ترین مربیان ایران است در حالی که سن و سال زیادی ندارد.

بی‌تعارف یحیی گل محمدی مشورت‌پذیر است؟

شما کافی است این سوال را از دستیارانش بپرسید. او همیشه بهترین کادرفنی و کمک‌ها را برای کارخودش انتخاب می‌کند. اغلب دستیاران یحیی گل‌محمدی هم در سال‌های اخیر مربیان موفقی شده‌اند و همواره نظر کمک‌هایش را می‌پرسد و به‌شدت مشورت‌پذیر است.

در دربی فینال حذفی تصاویر تلویزیونی پس از گل تیم پرسپولیس، شما را به تصویر کشید که به بازیکنان تیم چیزی گفتید که شادی آن‌ها کوتاه شد! ماجرا چه بود؟

آن لحظه هم فقط به بچه‌ها گفتم که زیاد شادی نکنید تا بازیکنان تصور نکنند کار تمام شده است. بازی استقلال به هرحال دربی است و فقط همین جمله را به بازیکنان گفتم. باور کنید هر بازی برای پرسپولیس سخت و دشوار بوده و فشاری که روی خود من بود، در هیچ سالی متحمل نشده بودم.

(به شوخی) نکند شما هم مثل یحیی گل‌محمدی خسته شده و قصد خداحافظی دارید؟!

بله، من هم واقعا خسته شدم. کار در پرسپولیس باعث افتخار و هر ثانیه‌اش لذت‌بخش است اما بسیار سخت است. یک‌سری از مدیران تیم‌ها نه دغدغه پول دارند، نه زمین تمرین، نه هتل، نه پرواز، نه پاداش، نه بدهی انباشته‌شده و نه لباس و... ولی متاسفانه آقای درویش و همه ما با این سختی‌ها کار کردیم. جا دارد واقعا از آقای رضا درویش و اعضای هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس تشکر می‌کنم. شاهدم مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با چه سختی و عشقی کار می‌کرد.

یک نمونه از این تلاش ها را که خودتان شاهد بودید را مثال می‌زنید؟

باور نمی‌کنید اما بارها پشت موتور دنبال فراهم کردن پول و منابع مالی برای پرسپولیس بود. این‌که یک تیم موفق و قهرمان می‌شود حتم بدانید پشت آن خیلی زحمات و تلاش نهفته است. شما بهتر از من می‌دانید خیلی از مدیران باشگاه‌های صنعتی چنین دغدغه‌ای اصلا ندارند. الان هم که سقف بودجه گذاشته‌اند که...

که چی؟! ابتدای این مصاحبه بحث سقف بودجه مطرح شد و این‌که آیا یکی از دلایل خداحافظی احتمالی یحیی گل‌محمدی با پرسپولیس این موضوع می‌تواند باشد؟

ببینید من بازیکن نیستم که در این داستان ذی‌نفع باشم اما واقعیت را به عنوان یک آدم فوتبالی می‌گویم که کسانی این قانون را تصویب کرده‌اند که یا از قهرمانی پرسپولیس عصبانی بوده‌اند یا ضرر و زیانی کرده و حالا قصد جبران دارند! (با لحن تندتری) آخر کدام بازیکن عاقل خارجی به ایران می‌آید و قرارداد ریالی می‌بندد؟! یک زمانی سقف قرارداد بازیکن مصوب کردند که حتما به خاطر دارید؟

سقف قرارداد ۳۵۰میلیون تومانی که فکر می‌کنم سال ۱۳۹۰ سازمان لیگ به تصویب رساند و تبدیل به کف قرارداد بازیکنان شد؟

دقیقا! من همین الان می‌گویم اغلب تیم‌های صنعتی محال است به این قانون پایبند باشند.

چرا؟

تیم‌های صنعتی راهکارهای زیادی دارند. شرکت‌های زیرمجموعه‌ای که این اجازه را می‌دهد بیشتر از پرسپولیس هزینه کنند و من تصور می‌کنم این قانون برای جلوگیری از ادامه قهرمانی‌های پرسپولیس باشد. قانونی که می‌تواند ترمز قهرمانی پرسپولیس را به سود بعضی‌ها بکشد!

چرا به ضرر فقط پرسپولیس؟!

در آن سال‌هایی که سقف قرارداد گذاشتند چه اتفاقی افتاد؟ چند سال پرسپولیس نتوانست قهرمان شود و الان هم به نظر می‌رسد این قانون به ضرر پرسپولیس باشد.

استقلال هم شرایطی مثل شما دارد. ندارد؟!

من در مورد پرسپولیس صحبت می‌کنم که حتی خرید یک آب معدنی هم در آن حساب و کتاب دارد! واقعا این قانون برای چیست؟ تیم داوری ما در دربی یعنی آخر فوتبال ایران هدست ندارند که با هم کنار زمین ارتباط بگیرند آن وقت دوستان درگیر سقف بودجه هستند! یحیی گل‌محمدی حرف قشنگی زد که آیا چهارتا فوتبالی را نمی‌توانستند قبل از تصویب این قانون صدا بزنند و نظر آن‌ها را بپرسند! دوستان می‌آیند درباره فیرپلی مالی در اروپا صحبت می‌کنند. آیا بودجه باشگاه پاری سن‌ژرمن با استراسبورگ یکی است؟ در انگلیس بودجه منچسترسیتی و وستهام یکی است؟ دوستانی این قانون را نوشته‌اند که با تمام احترامی که برای همه آن‌ها قائل هستم، فوتبالی نبوده یا این‌که به منظور خاصی آن را نوشته‌اند. من یک مثالی بزنم و سربسته بگویم که یک هلدینگ به راحتی می‌تواند به بازیکن پول بدهد و جایی هم ثبت نشود. آیا پرسپولیس می‌تواند چنین کاری کند یا پول زیرمیزی بدهد؟ معلوم است که نمی‌تواند! من همین‌جا به شما می‌گویم که حریف پرسپولیس در زمین نمی‌شوند و سقف بودجه می‌گذارند یا این‌که می‌گویند با بازیکنان خارجی قرارداد ریالی ببندید!

گئورگی گولسیانی هم ظاهرا از این موضوع شاکی شده و اعلام کرده ریالی قرارداد نمی‌بندد؟

حق دارد نبندد! من هم در السد قطر لژیونر بودم و هرگز حاضر نمی‌شدم قرارداد ریالی ببندم. این حرف‌ها یعنی چی؟!

قبول دارید که قرارداد برخی بازیکنان فوتبال به شکل بی‌رویه‌ای بالا رفته است؟

ببینید من خودم در همین پرسپولیس برای خرید و جذب بازیکن مذاکره کردم. تیم بستم و همه این راه‌ها را رفته‌ام. شما نمی‌توانید برای اصلاح یک شرایط بزنید کل ساختمال را بکوبید و خراب کنید. در فوتبال دنیا هم شرایط فرق می‌کند. امباپه یک قیمت دارد و اشرف حکیمی در پاری سن‌ژرمن یک قیمت و بازیکن رئال مادرید با حتی ستاره ختافه قیمتش متفاوت است.

بگذریم، به نظر شما سخت‌ترین بازی تیم پرسپولیس در فصل تازه به‌اتمام‌رسیده کدام بازی بود؟

انصافا بگویم همه بازی‌ها سخت بود. همه تیم‌ها جلوی پرسپولیس با انگیزه خاصی بازی می‌کردند و همین کار را سخت می‌کرد اما انصافا کادرفنی و بازیکنان ما با همت و تعصب فراوان جلوی همه جنگیدند تا دبل کنند.

بهترین بازیکن فصل پرسپولیس کدام بازیکن بود؟

بنویسید تیم پرسپولیس!

ستاره لیگ برتر؟

باز هم بنویسید تیم پرسپولیس!

منهای پرسپولیس، بهترین بازیکن لیگ برتر چه کسی بود؟

منهای تمام بازیکنان پرسپولیس به نظر من شهریار مغانلو آقای گل لیگ برتر خیلی خوب کار کرد و گل‌های حساسی برای تیمش به ثمر رساند. لطفا و حتما بنویسید بازیکنان پرسپولیس همگی ستاره و لایق بودند که توانستند دبل کنند و همزمان هم قهرمان لیگ برتر شوند و هم جام حذفی.

می‌خواهیم بپرسیم پدیده لیگ اما لابد باز هم می‌گویید پرسپولیس پدیده‌های زیادی داشت و... منهای پرسپولیس پدیده لیگ کدام بازیکن بود؟

باز با احترام به بازیکنان جوان پرسپولیس، با توجه به این‌که خودم دفاع وسط بودم و بازیکنان این پُست را با دقت بیشتری تماشا می‌کردم باید به دو مدافع جوان اشاره کنم. به نظر من محمدامین حزباوی کاپیتان تیم ملی جوانان و مدافع سابق فولاد خوزستان که به السد قطر پیوست به همراه سامان فلاح مدافع و کاپیتان جوان پیکان، پدیده های لیگ بودند.

و تیم منتخب لیگ بیست‌ودوم؟

با احترام به همه بازیکنان باید بگویم تیم منتخب لیگ بیست‌ودوم تمامی بازیکنان پرسپولیس به همراه کادرفنی و مدیریتی و... خلاصه همه اعضای این تیم بودند. واقعا نمی‌دانم چطور بگویم که در پرسپولیس این فصل، بازیکنان ذخیره و اصلی پرسپولیس چگونه یکدل و متحد بودند و این گروه هماهنگ و همدل در نهایت با شایستگی هم به عنوان قهرمانی رسید. 

نقش پیشکسوتان پرسپولیس در دبل قهرمانی چه اندازه بود؟

سوال بسیار به‌جایی پرسیدید. جا دارد من ابتدا از علی‌آقا پروین استاد و مربی خودم یاد کنم که سر تمرین تیم می‌آمد، بعد هر بازی زنگ می‌زد و تبریک می‌گفت و همواره حامی پرسپولیس بود. احمدرضا عابدزاده از آمریکا زنگ می‌زد و پیگیر نتایج پرسپولیس بود. همین‌طور بهروز رهبری‌فرد که بارها و بارها زنگ زد و تبریک گفت. حاجی مایلی‌کهن، ناصر محمدخانی، حمید درخشان، فرشاد پیوس، مرتضی کرمانی‌مقدم، مجتبی محرمی، حمید استیلی، رضا شاهرودی، پایان رأفت، مجتبی شیری، عارف محمدوند و خیلی از عزیزان دیگر که شاید الان حضور ذهن نداشته باشم و اگر اسمی از قلم افتاد به بزرگی خودشان ببخشند، در این فصل حمایت کرده و در این قهرمانی سهیم بودند. همین‌طور هواداران فهیم، عاشق و پرشور پرسپولیس که در تمامی فصل از تیم حمایت کرده و باعث دلگرمی ما شدند. این قهرمانی متعلق به همه این عزیزان است و مبارکشان باشد.

پرسپولیس باید در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کند. این تیم آماده پرسپولیس می‌تواند طلسم‌شکن شده و به عنوان قهرمانی آسیا برسد؟

خیلی رُک و شفاف بگویم با این قانون سقف بودجه باید آسیا را فراموش کنیم چه رسد به رقابت برای قهرمانی! با قرارداد ریالی و سقف بودجه می‌خواهیم به مصاف کریم بنزما و رونالدو برویم؟! کریم بنزما همین الان هم بهترین مهاجم نوک اسپانیاست. لطفا آسیا را فراموش کنید!

و بالاخره حرف پایانی؟

در پایان جا دارد تشکر ویژه‌ای از صداوسیما و اصحاب رسانه داشته باشم. این عزیزان در رسانه ملی و رسانه‌های نوشتاری خیلی زحمت کشیده و می‌کشند و این تلاش‌ها جای خداقوت و خسته نباشید دارد.

 • 11
 • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • سه شنبه ۲۹ خرداد
  لیگ ملت‌های والیبال
  هلند - برزیل
  ۱۲:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  کانادا - ژاپن
  ۱۶:۰۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  بلغارستان - ترکیه
  ۱۸:۰۰
 • جام ملت های اروپا
  ترکیه - گرجستان
  ۱۹:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  اسلوونی - آرژانتین
  ۲۲:۰۰
 • جام ملت های اروپا
  پرتغال - جمهوری چک
  ۲۲:۳۰
 • چهارشنبه ۳۰ خرداد
  لیگ ملت‌های والیبال
  آلمان - فرانسه
  ۱۰:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  ایران - آمریکا
  ۱۴:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  کرواسی - آلبانی
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر بسکتبال
  شهرداری گرگان - طبیعت
  ۱۷:۰۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  کوبا - صربستان
  ۱۸:۰۰
 • جام ملت های اروپا
  آلمان - مجارستان
  ۱۹:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  ایتالیا - لهستان
  ۲۲:۰۰
 • جام ملت های اروپا
  اسکاتلند - سوئیس
  ۲۲:۳۰
 • پنج شنبه ۳۱ خرداد
  لیگ MLS آمریکا
  اینتر میامی - کلومبوس کرو
  ۰۳:۰۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  آلمان - کانادا
  ۰۶:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  ایران - هلند
  ۱۰:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  برزیل - آمریکا
  ۱۴:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  ترکیه - آرژانتین
  ۱۴:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  اسلوونی - صربستان
  ۱۶:۳۰
 • جام حذفی ایران
  مس رفسنجان - سپاهان
  ۱۷:۴۵
 • لیگ ملت‌های والیبال
  بلغارستان - ایتالیا
  ۱۸:۰۰
 • جام ملت های اروپا
  دانمارک - انگلیس
  ۱۹:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  کوبا - اسلوونی
  ۲۲:۰۰
 • جام ملت های اروپا
  اسپانیا - ایتالیا
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش