۱۲:۰۷ - ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۱۲۰۰۹۲۶
لیگ برتر و جام حذفی

چرا لیگ برتر فوتبال تعطیل نمی‌شود؟

مسابقات لیگ برتر فوتبال,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

شیوع ویروس کرونا در ایران باعث نگرانی همه مردم شده است؛ این روزها همه جا حرف از تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا بعد از تعطیلات نوروز است؛ بسیاری از مراکز دولتی و عمومی خالی از کارمندان و فعالان شده و اکثر مردم در خانه‌های خود امور روزانه را از راه دور انجام می‌دهند تا از ویروس شوم درامان بمانند. این ماجرا در ورزش هم اثر خود را گذاشته و بسیاری از مسابقات در سراسر کشور لغو شده است. از این‌رو بازی‌های فوتبال هم بدون تماشاگر برگزار می‌شود که نمونه‌اش دیدار سپاهان و پرسپولیس و حاشیه‌های برگزارنشدن آن است. از این‌رو صدای اعتراض اهالی فوتبال بلند شده است؛ اینکه مسئولان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ مُصِرانه به دنبال برگزاری مسابقات لیگ‌برتر، لیگ یک و دو در شرایط خاص جامعه هستند، برای فوتبالی‌ها قابل درک نیست و به همین خاطر لب به انتقاد گشوده‌اند.

تقویم فشرده و ترس از گرفتن میزبانی

در هفته‌های گذشته بارها و بارها درباره تقویم فشرده مسابقات فوتبال داخلی ایران صحبت شده است. اینکه اگر حتی یک مسابقه به تعویق بیفتد، دیگر زمانی برای برگزاری آن نیست. از آنجایی که تیم‌ملی در تعطیلات نوروز و خردادماه بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی را انجام می‌دهد، عملا لیگ‌برتر و جام حذفی باید در مدت محدود انجام شود. از سوی دیگر، مسابقات لیگ قهرمانان آسیا هم وجود دارد و چهار نماینده ایران باید بازی‌های خود را در این حد فاصل دنبال کنند. به همین خاطر سازمان لیگ می‌خواهد قبل از خرداد ٩٩ هرطور شده، مسابقات را به پایان برساند. از سوی دیگر با توجه به اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا، دادن میزبانی لیگ قهرمانان به ایران را منوط به بازدید نمایندگان این سازمان از ایران طی اسفندماه کرده، ترس از این وجود دارد که اگر مسابقات لیگ داخلی ایران لغو شود، به بهانه ناامن‌بودن به‌طور رسمی میزبانی دیدارهای آسیایی از ایران گرفته شود.

حتی شاید میزبانی‌های تیم‌ملی نیز گرفته شود که در اولین گام بازی ایران – هنگ‌کنگ در روز ٧ فروردین به مشکل می‌خورد. از این دوموضوع به‌عنوان عوامل اصلی‌ که باعث می‌شود مسابقات فوتبال لغو نشود، یاد می‌کنند. مسائلی که اگرچه اهمیت ویژه‌ای دارد اما در مقابل جان فوتبالیست‌ها، مربیان و اعضای کادر پزشکی و تدارکات تیم‌ها ارزش چندانی نخواهد داشت.

اعتراض تند فوتبالی‌ها

لغونشدن مسابقات لیگ‌های فوتبال در سطح برتر و دسته‌های پایین‌تر اعتراض مدیران و مربیان و بازیکنان را به همراه داشته است. فرهاد مجیدی، سرمربی استقلال یکی از افرادی است که به موضوع اعتراض کرده؛ او گفته است: «باید از تصمیم‌گیرنده‌ها پرسید که آیا حتما باید یکی از ما جان خودمان را از دست بدهیم تا مسئولان به فکر سلامتی بازیکنان و مربیان باشند؟ ما جانمان را از سر راه آوردیم؟ ما ضدویروس هستیم؟! مگر بازی‌های لیگ ایتالیا لغو نشده؟ آنها کمتر از ما به فکر بهداشت و سلامتی‌شان هستند؟ ارزش جان انسان‌ها از فوتبال و لیگ‌برتر و لیگ قهرمانان آسیا خیلی خیلی بیشتر است.»

سعید آذری، مدیرعامل باشگاه فولاد هم یکی دیگر از اعتراض‌‌کنندگان است: ‌« این بازی با جان مردم، بازیکنان و خبرنگاران است و مثل اینکه یک عده نمی‌خواهند متوجه شوند این ویروس چقدر جدی است. متأسفانه همه چیزمان به همه چیزمان می‌آید.»

محمود فکری، سرمربی جدید نساجی هم گفته است: «خب این یک موقعیت غیرقابل پیش‌بینی است. این یک دشمن ناخوانده است. باید مدیریت فدراسیون بررسی کند که اگر سلامت بازیکنان، مردم و… در خطر است، بازی‌ها را لغو کنند و اگر ‌درصد خطرناک‌بودن ویروس کمتر است، فقط هواداران را دور کنند. امیدوارم این ویروس هم از روی زمین و هم ایران‌زمین دور شود و همه در امنیت خوب روانی زندگی کنند.» صادق صادقی، کاپیتان نفت مسجدسلیمان هم این‌طور به ماجرا واکنش نشان داد: «ما بازیکنان و دیگر اعضای تیم هم در معرض چنین ویروسی هستیم و ‌ای کاش که راه‌حلی انتخاب شود تا جان و سلامت بازیکنان نیز درخطر نباشد. این ویروس بازیکن و غیربازیکن نمی‌شناسد، قطعا باید فکری به حال بازیکنان و اعضای تیم هم شود.» بسیاری از فوتبالی‌های دیگر هم طی روزهای گذشته خواهان لغو مسابقات شدند و در مصاحبه‌های خود این مسأله را مطرح کردند تا مشخص شود تعطیلی لیگ‌برتر خواسته عمومی فعالان در فوتبال ایران است.

سکوت عجیب مسئولان فدراسیون و سازمان لیگ

درچنین شرایطی خیلی‌ها در انتظار واکنشی از سوی مقامات فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ هستند اما به طرز عجیبی همه آنها سکوت پیشه کردند و ترجیح می‌دهند اظهارنظری درباره این موضوع انجام ندهند. همین سکوت هم نشان می‌دهد که سازمان لیگ می‌خواهد هرطور شده، طبق برنامه بازی‌ها را برگزار کند. حال اینکه بدون تماشاگربودن آنها را از شور و هیجان همیشگی بیندازد، هم اهمیتی ندارد و البته که تنه به تنه‌شدن بازیکنان و مربیان هم شاید برای مدیران فوتبال ایران بی‌اهمیت باشد.

خلیلیان: چین هم بعد از ۴۵روز چنین تصمیمی گرفت

مهرزاد خلیلیان، رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی یکی از افرادی است که روزهای شلوغی را پشت‌سر می‌گذارد. نکته قابل توجه این است که او نیز ظاهرا به برگزاری مسابقات فوتبال داخلی درشرایط خاص که ویروس کرونا در جامعه فراگیر شده، اصرار دارد و دلایل غیرمنطقی برای این موضوع دارد. خلیلیان در گفت‌وگو با خبرنگار ما در پاسخ به این پرسش که چرا مسابقات لیگ‌برتر و لیگ‌های پایین‌تر لغو نمی‌شود، بیان کرد: «واقعیت این است که تنه به تنه‌شدن بازیکنان در زمین مسابقه هم خطرناک است و می‌تواند ویروس کرونا را منتقل کند. ما این موضوع را متوجه می‌شویم اما مگر می‌شود کل کشور را تعطیل کنیم؟‌

ما اگر همه چیز را تعلیق کنیم، که چیزی به دست نمی‌آوریم. به نظر من الان زمان آن است که با همدلی و دقت و تدبیر مسائل را جلو ببریم و به کنترل کرونا بپردازیم.»او درباره اینکه چین هم لیگ خود را به حالت تعلیق درآورده، گفت: «ببینید چینی‌ها چه زمانی این کار را کردند؛ ۴۵روز از زمان پیدایش اولین نفر کرونایی در چین گذشت و آنها حالا به فکر تعلیق مسابقات فوتبال افتادند. حرف من این است که از حالا نمی‌شود فوتبال را تعطیل کنیم. این موضوع نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد.»

از خلیلیان پرسیدیم که آیا جان فوتبالیست‌ها، مربیان و کادر اجرایی تیم‌ها اهمیتی ندارد که او پاسخ داد: «من عصبانیت جامعه را درک می‌کنم. فوتبالی‌ها را هم می‌فهمم اما واقعا فوتبال موضوعی نیست که بتوانیم همین‌طور ناگهانی آن را تعطیل کنیم.»او درباره ورزش‌های دیگر خاطرنشان کرد: «درباره رشته‌های دیگر هم شرایط این‌گونه است. به مرور تصمیم می‌گیریم و شاید در آینده به جایی برسیم که فوتبال را هم تعطیل کنیم اما الان زمان این موضوع نیست.»

خلیلیان حرف‌هایش را این‌طور به پایان برد: «به همه دوستان توصیه می‌کنم از روبوسی و بغل‌کردن‌های مرسوم در ورزش و به‌خصوص فوتبال پرهیز کنند. توصیه‌ام این است که حتی مُشت هم نزنند. در ستاد پیشگیری از کرونا در ورزش ما نیز با همکاری وزارت بهداشت بسیار فعال کار می‌کنیم و امور را جلو می‌بریم.»

shahrvanddaily.ir
  • 18
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
  • ۹ گل مهدی قایدی (استقلال)
    ۸ گل محمد نوری (پارس جنوبی جم) امیرارسلان مطهری (استقلال) مهدی ترابی (پرسپولیس) شیخ دیاباته (استقلال)
    ۷ گل
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید