دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
۰۸:۴۹ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۱۲۶۶
لیگ برتر و جام حذفی

چرا استقلالی ها باید به مجیدی اعتماد کنند؟/ رازهای فرهاد و استفاده درست از تکنولوژی!

فرهادمجیدی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

در شرایطی که هیچ کدام از هواداران استقلال حتی خوشبین ترین آنها فکر نمی کردند این تیم بتواند حریف اصفهانی را با اختلاف دو گل شکست بدهد اما این اتفاق درحالی افتاد که شاگردان مجیدی با یک بازی هوشمندانه و جسورانه حتی اجازه خلق کوچک ترین فرصتی را به سپاهانی ها نداده و موفق شدند به راحتی با دو گل حریف را این بار بدون سرمربی رهسپار خانه کنند.

سپاهان ۱۰ شب پیش بدون سرمربی آمد و شکست خورد و برگشت و این بار بازهم شکست را پذیرا شد با این تفاوت که دوشنبه شب بدون سرمربی تهران را به مقصد اصفهان ترک کرد، چون همان طور که برای اولین بار در« فرهیختگان» خبر دادیم قلعه نویی درصورتی که تیمش در تهران شکست می خورد احتمال زیادی برای استعفایش وجود داشت و اتفاقا برطبق پیش بینی ها همین امر محقق شد و ژنرال که روزهای سختی را چه از لحاظ مربیگری و چه از لحاظ سلامت جسمانی سپری می کند در پایان این دیدار با یک نامه از هواداران سپاهان و اصفهان زیبا خداحافظی کرد تا درنهایت کار او در اصفهان تمام شود، هرچند در این زمینه شنیده می شود پزشکان هرگونه هیجان و شادی را برای این سرمربی منع کرده اند و چه بسا این خداحافظی و استعفا به معنای پایان کار او در مربیگری باشد.

با این حال نوشتن درباره قلعه نویی و دلایل افت او که امروز کارش را به خداحافظی از سپاهان کشانده می تواند یک ماجرا و داستان جداگانه باشد، اما اتفاق مهم تری که دوشنبه شب ورزشگاه آزادی به خود دید تولد یک سرمربی جوان استقلالی بود که موفق شد در شبی که ستاره های کلیدی و هجومی اش را در ترکیب نداشت با دست های خالی و درحالی که طی روزهای گذشته انتقادات و هجمه های زیادی نیز به عملکردش شده بود از پس یک جنگ سخت و جدال حیثیتی برآمده و خودش را به عنوان یک ستاره نوظهور در مربیگری روی نیمکت آبی ها معرفی کند.

شب سختی که آسان شد

اگر بخواهیم کمی هم به دیدار دوشنبه شب نگاه فنی داشته باشیم ابتدا باید عنوان کنیم که استقلال بعد از بازگشت به دوران دفاع خطی موفقیت های خوبی را کسب کرده و چه بسا اگر این اتفاق زودتر هم می افتاد حالا معادلات جدول رده بندی لیگ برتر به گونه ای دیگر نوشته شده بود. از سوی دیگر همان طور که در بالا نوشتیم مجیدی درحالی این بازی را با دست پر به پایان برد که ۳ مهره را نداشت که هرکدام آنها می توانند سرنوشت یک مسابقه را به تنهایی تعیین کنند. اگرچه او تیمش را مقابل سپاهان در شبی که می شد اینچنین حدس زد که کار گره خورده و به اما و اگر کشیده شود، بسیار دفاعی تر از همیشه به میدان فرستاد و به قول داوود مهابادی اقتصادی حمله کرد و بعضا نیم نگاهی به ضدحمله داشت، اما با همین وضعیت هم کوچک ترین فرصتی در جریان ۹۰ دقیقه مسابقه به حریف قدرتمندش نداد تا با این چیرگی تاکتیکی، فرهاد نشان دهد در همین جوانی به یک بلوغ تاکتیکی در امر مربیگری رسیده و این بردها با تصادف و شانس و اقبال به دست نمی آید.

درواقع استقلال دوباره به روزهای اوج استراماچونی بازگشته و در همان روزهایی که با لشکری از غایبان هم سرمربی ایتالیایی موفق می شد حریفان را شکست دهد این بار اما با تلاش های کادر ایرانی انگار روح آن دوران دوباره در کالبد استقلال دمیده شده و این تیم به یک اعتمادبه نفس خوب برای کامیابی دست پیدا کرده است. فقط این حسرت چندساله هواداران برجاست که چرا موتور استقلال باز هم زمانی روشن شده که قهرمانی لیگ برتر از کف رفته است. هرچند در این مدت نیز برخی سعی کردند بردهای استقلال را به تکنولوژی مرتبط دانسته و کمترین تأثير گذاری را از طرف کادر فنی و سرمربی روی این روند قائل شوند، اما چیزی که در میدان عمل و واقعیت به وقوع پیوست این بود که حالا استقلال با فوتبالی چشم نواز و با اندیشه های سرمربی جوان خود حریفانش را شکست می دهد و تیم به این خودباوری رسیده که می تواند در آینده نزدیک کارهای بزرگ تری را هم انجام دهد.

فرهادمجیدی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

واحدی نیکبخت:مجیدی بلد است از تکنولوژی استفاده کند 

هرچه جلوتر می رویم تعداد پیشکسوتانی که موافق ادامه حضور مجیدی در استقلال هستند، بیشتر می شود. نفراتی که معتقدند مدیران باشگاه باید به فرهاد فرصت بدهند. علیرضا واحدی نیکبخت یکی از همین پیشکسوتان است. او درمورد عملکرد امیدوارانه فرهاد مجیدی به« فرهیختگان» گفت:« جزء اولین کسانی بودم که از مربیان جوان و به خصوص فرهاد مجیدی طرفداری کردم چون اعتقاد دارم باید آرام آرام نسل مربیان جوان وارد چرخه مربیگری شوند. اینکه یک مربی چون در دو سه بازی نتیجه نگرفته باید او را برکنار کرد منطق درستی نیست چون ما قبلا مربیانی داشته ایم که سال ها نتیجه نگرفته اند، اما هنوز قرارداد سه ساله می بندند. جالب اینکه برخی موفقیت های او را به تکنولوژی و اپل واچ مرتبط می دانند به نظر من فرهاد بلد است و می تواند از تکنولوژی استفاده کند و منتقدانش هم اگر بلد هستند استفاده کنند! با این بضاعتی که مجیدی جلوی سپاهان داشت و با مصدومان و محرومانی که بودند وقتی چنین نتیجه ای به دست آمد شاهکاری بود که مجیدی آن را انجام داد. پس اعتقاد دارم اگر می خواهیم در جام جهانی قطر موفق باشیم باید تفکرات قدیمی و از رده خارج شده را کنار بگذاریم و به مربیان جوان بها بدهیم. من کاری ندارم که فرهاد جلوی سپاهان نتیجه گرفته است یا در آینده چه اتفاقی می افتد و می تواند در دربی حذفی موفق باشد یا خیر، بلکه به این فکر می کنم که مربی جوان یعنی آینده فوتبال ایران.»

نیکبخت افزود:« شاید مجیدی راضی نباشد بگویم اما باز هم قبل از بازی او هزینه شخصی کرده و از جیبش به بازیکنان پاداش داده است. من برای دیدار با بازیکنان و فرهاد قبل از مسابقه به اردو رفتم و برای آنها آرزوی موفقیت کردم و مطمئن بودم استقلال این بازی را با تفکرات مجیدی از پیش رو برمی دارد. وقتی این یک دلی و ارتباط صمیمانه بین بازیکنان و مربی وجود دارد چرا نباید یک تیم موفق شود؟»

پیشکسوت استقلال درباره برخی اخلاق های خاص فرهاد مجیدی تأکید کرد:« گفته می شود فرهاد مشورت پذیر نیست، اما اگر این طور بود این کادر جوان و کاربلد را جمع نمی کرد. اتفاقا در این مدت این همه انتقاد از او شده و یک بار هم جواب منتقدان را نداده است. او به سیستمش اعتقاد و ایمان دارد و پای آن می ایستد و الان هم نتیجه گرفته است. امیدوارم همین طور پله های ترقی را طی کند چون لیاقتش را دارد.»

نیکبخت درباره اینکه مجیدی یک استقلالی واقعی است و به نظر می رسد هیچ گاه دوست ندارد از این تیم جدا شود، افزود:« بعید می دانم چنین اتفاقی بیفتد. فرهاد همان طور که در ایران در هیچ تیم دیگری بازی نکرد فکر نمی کنم در تیم دیگری هم به مربیگری فکر کند و مطمئنا این اتفاق نخواهد افتاد.»

#نه_ به_ استراماچونی

علاوه بر دست خالی فرهاد روی نیمکت برای یک ارنج درست و حسابی مقابل سپاهان، بعضا برخی موارد دیگر نیز در آستانه این دیدار بزرگ، مجیدی و شاگردانش را آشفته کرده و در همین راستا نیز هر روز یک شایعه حول محور این تیم با هدف زمین زدن سرمربی جوان و محبوب استقلال منتشر شد؛ اخباری مبنی بر اختلاف مجیدی با بازیکنان تا همین باب کردن هشتگ مربوط به بازگشت استراماچونی و ترند کردن آن در فضای مجازی تا به نوعی دشمنان استقلال از هر طریقی قبل از بازی با سپاهان زهر خود را بریزند.

بنابراین استقلال درحالی مقابل سپاهان به میدان رفت که حواس فرهاد فقط به مسائل تاکتیکی این دیدار نبود و نیم نگاهی هم به اخبار و حاشیه ها داشت چراکه این طور عنوان کردند که مدیریت و مسئولان باشگاه با وجود نتایجی که به دست آمده همچنان خواستار بازگشت سرمربی ایتالیایی هستند، این درحالی بود که هواداران استقلال نیز موج سواری روی این فضا را آغاز کردند و دوباره زیر تک پست استرا در اینستاگرام اصرار و التماس ها برای بازگشت شروع شد.

با این حال و طبق همه شواهد موجود به نظر می رسد عقلانی ترین و مطمئن ترین راه برای استقلال و آینده این تیم تداوم همکاری با فرهاد مجیدی باشد؛ سرمربی ای که در ایران بعد از اینکه پیراهن استقلال را پوشید دیگر بازیکن هیچ تیم دیگری نشد و تعصب و عرق خود به پیراهن آبی را به دفعات نشان داد، این بار هم می تواند در ردای سرمربیگری موفق عمل کند.

در این بین کاری به این نداریم که در این شرایط اقتصادی باید هزینه های سرمربی خارجی به دلار یا یورو پرداخت شود و کاری هم به این نداریم که استراماچونی چرا در بهترین شرایط و آرمانی ترین وضعیت، استقلال را به مقصد ایتالیا ترک کرد و کاری هم نداریم که وزارت دستور منع قرارداد با مربیان و بازیکنان خارجی را برای سرخابی ها صادر کرده و درنهایت خیلی هم نمی خواهیم به این موضوع بپردازیم که فصل بیستم بلافاصله بعد از فصل نوزدهم آغاز شده و به نوعی می توان آن را ادامه همین فصل نامید. گذشته از همه این حرف ها اما می توانیم به این نکته با جسارت و عقلانیت اشاره کنیم که با این وضعیت بهترین راه و منطقی ترین مسیر برای استقلال فصل بیستم، تداوم همکاری با فرهاد مجیدی است، حتی اگر او نتواند به سه قولی که داد جامه عمل پوشانده و حتی در ادامه و تا پایان فصل جاری نیز این موفقیت ها تکرار نشود.

فرهادمجیدی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

رازهای فرهاد

درست دقایقی بعد از مسابقه و پیروزی شیرین مقابل سپاهان، خبری منتشر می شود مبنی بر اینکه یک سرمایه دار با هماهنگی مدیریت باشگاه قصد دارد تا استراماچونی را به استقلال بازگرداند و این درحالی است که این جریان ضد مجیدی که البته رسانه ها و خبرنگاران خاص خودش را دارد از مدت ها قبل، جنگ علیه این سرمربی جوان را آغاز کرده و مدام می کوشد تا اینچنین القا کند که استقلال با این سرمربی جوان موفق نمی شود.

اخباری مبنی بر اختلاف بازیکنان با سرمربی و شرط آنها مبنی بر اینکه اگر مجیدی فصل آینده بماند آنها رفتنی خواهند شد یا لو دادن گاه و بی گاه ترکیب استقلال شب قبل از مسابقه های این تیم و درنهایت لیست های خرید کذایی و قرار دادن نام بازیکنان در لیست قرمز مجیدی برای فصل بعد، درحالی که فرهاد هنوز تصمیمی در این خصوص نگرفته است؛ همه و همه نشان از یک جنگ علنی علیه سرمربی خوش پوش استقلالی ها دارد. هرچند انتقادات رفتاری و چه بسا فنی هم به مجیدی وارد باشد که عمده ترین آن برمی گردد به عدم رویارویی او با اصحاب رسانه در کنفرانس های خبری یا بعضا انتقادناپذیری این مربی اما اینکه در دورانی که فرهاد با استقلال موفق می شود، این اخبار و حاشیه ها سر باز می کند، فقط علنی کردن یک جنگ تمام عیار با اوست و چه بسا همان افرادی که از مجیدی خواسته بودند که برود حالا به گونه ای دیگر درحال عملیاتی کردن این داستان بوده و ظاهرا تا وقتی مجیدی را از نیمکت استقلال جدا نکنند، خیالشان آرام نخواهد شد.

بنابراین هرچند برخی طرف حساب هیس فرهاد را امیر قلعه نویی می دانستند، اما برخورد گرم آنها قبل از مسابقه دوشنبه شب و مستاصل شدن امیر در جریان این مسابقه که حکایت از پایان تقریبی کار او در امر مربیگری دارد، نشان می دهد مجیدی احتمالا منظورش سرمربی استقلالی سپاهان نبوده و این هیس تاریخی را به سمت منتقدانی نشان می دهد که همچنان اصرار به جدایی و بازگشت استراماچونی دارند. هرچند برجسته کردن نام سرمربی ایتالیایی از دوست داشتن این مربی نبوده و آنها فقط می خواهند مجیدی را از استقلال دور کنند.

مصطفوی:حیف است استقلال مجیدی را از دست بدهد

صالح مصطفوی، عضو کادرفنی استقلال و جزء کسانی است که می تواند به خوبی درباره چگونگی رفتارهای مجیدی و کارهایی که برای استقلال انجام می دهد صحبت کند. وی درمورد برتری اندیشه های تاکتیکی فرهاد در رقابت های اخیر این تیم مقابل حریفان به« فرهیختگان» گفت:« فرهاد مجیدی یک مربی جوان است که وقت می گذارد و درباره تاکتیک های روز فوتبال جهان مطالعه و سعی می کند آنها را در تمرینات به بهترین شکل ممکن پیاده کند و تقریباً چیزی را از بازیکنان می خواهد که خودش تمرینات آن را انجام داده باشد. او قبلا تحت آموزش یک سیستم مربیگری اسپانیایی قرار داشته و اندیشه های آنها را دارد و فکر می کنم به مرور اگر زمان پیدا کند که در فوتبال ایران با تجربه تر شود، مربی بزرگی خواهد شد.»

وی درمورد اینکه هنوز شیطنت ها و بازی با اسم مربی ایتالیایی برای برهم زدن تمرکز مجیدی و استقلال ادامه دارد، گفت:« استراماچونی کارنامه اش معلوم است و فرهاد مجیدی هم فرهاد مجیدی است. بنابراین مقایسه کردن این دو نام با هم کار غلطی است. مجیدی در سخت ترین شرایط ممکن هدایت استقلال را برعهده گرفت و نتایج قابل قبولی هم با تیم کسب کرده است و به نظرم فرصتی که به مربیان دیگر در استقلال داده شد به مجیدی داده شود او می تواند به بهترین شکل پتانسیل خود را نشان داده و به یک مربی بزرگ تبدیل شود.»

مصطفوی درباره اینکه اگر قول های فرهاد محقق نشود باید چه سرنوشتی انتظار این سرمربی را بکشد، گفت:« اگر این قول ها هم محقق نشود باز هم باید در ادامه به مجیدی فرصت داد چون فرهاد هم دانش فنی اش را دارد و هم زمان می گذارد و هم درحال تلاش و کوشش است. از سوی دیگر او یک مربی جوان و آموزش دیده است و حیف است که با این همه محبوبیت بخواهیم این سرمایه را از دست بدهیم. قطعاً به آینده و کادر جوانش ایمان و اعتقاد دارم و ان شاءالله دوباره استقلال با این سرمربی به دوران اوجش باز خواهد گشت.»

farhikhtegandaily.com
 • 13
 • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویلیام شکسپیر,آثار ویلیام شکسپیر,کتاب ویلیام شکسپیر زندگینامه ویلیام شکسپیر (+ تصاویر)

متولد: ۲۶ ماه آوریل ۱۵۶۴میلادی

فوت: ۲۳ ماه آوریل ۱۶۱۶ میلادی

سمت: شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی

ملیت: انگلیسی

محل زندگی: لندن، استراتفورد

سبک نوشتاری: تئاتر رنسانس انگلستان

ادامه
نیوتون,زندگی نامه نیوتون,قانون های نیوتون زندگی نامه نیوتون بزرگترین و مشهورترین دانشمند جهان (+ تصاویر)

متولد: ۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳

محل تولد: روستای وولزثروپ، لینکلن شر، انگلستان

مرگ: ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ملیت: انگلیسی

رشته فعالیت: گرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره شناسی، فیزیولوژی، شیمی

دانش آموختهٔ: کالج ترینتی

ادامه
صادق هدایت,اشعار صادق هدایت,سگ ولگرد صادق هدایت بیوگرافی صادق هدایت از کودکی تا زمان خودکشی اش (+ تصاویر)

زادروز: ۲۸ بهمن ۱۲۸۱

ملیت: ایرانی

محل زندگی: ایران، هندوستان، فرانسه

مذهب: خداناباور، بی دین 

شغل: نویسنده، داستان نویس، مترجم، حسابدار بانک ملی ایران، کارمند وزارت خارجه

ادامه
مهناز افشار,عکس های جدید مهناز افشار,زندگینامه مهناز افشار بیوگرافی مهناز افشار و تصاویر اینستاگرامی او

تولد:۲۱ خردادماه ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

ملیت: ایرانی

شغل: هنرپیشه

سال های فعالیت: ۱۳۷۷ تاکنون

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۳۰ شهریور
  لیگ قهرمانان آسیا
  شهر خودرو - الهلال عربستان
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • هفته دوم لیگ برتر انگلیس
  چلسی - لیورپول
  ساعت: ۲۰:۰۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  استقلال - الشرطه عراق
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • هفته اول سری آ ایتالیا
  یوونتوس - سمپدوریا
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • دوشنبه ۳۱ شهریور
  لیگ قهرمانان آسیا
  پرسپولیس - الدحیل
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  سپاهان - العین امارات
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • هفته دوم لیگ برتر انگلیس
  ولورهمپتون - منچسترسیتی
  ساعت: ۲۲:۴۵
 • چهارشنبه ۲ مهر
  لیگ قهرمانان آسیا
  استقلال - الاهلی عربستان
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  شهر خودرو - پاختاکور
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • پنجشنبه ۳ مهر
  لیگ قهرمانان آسیا
  سپاهان - السد
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  پرسپولیس - شارجه امارات
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • سوپرجام اروپا
  بایرن مونیخ - سویا
  ساعت: ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش