۱۰:۰۶ - ۲۱ تير ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۴۰۵۷۵۵
جام جهانی

ناخودآگاه جمعی، فرانسه را به فينال برد

كارل گوستاو يونگ,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,جام جهانی

پيروزي فرانسه مقابل بلژيك، اگرچه محصول برتري تاكتيكي خروس‌ها بر شياطين سرخ بود، اما با چيزي به نام شخصيت و سابقه و تجربه هم مرتبط بود. منظور از تجربه، البته نه تجربه بازيكنان تشكيل‌دهنده يك تيم كه تجربه فوتبال ملي يك كشور است. بازيكنان بلژيك در جام جهاني ٢٠١٤، از حيث بازي در بالاترين سطح فوتبال غيرباشگاهي، كم‌تجربه‌تر از بازيكنان تيم ملي آرژانتين بودند و نهايتا هم آن بازي را ١ بر صفر باختند؛ اما همين مجموعه بازيكنان سرخپوش در قياس با بازيكنان تيم ملي فرانسه دچار كاستي تجربه حضور در تورنمنت‌هاي ملي نبودند. بلژيكي‌ها و فرانسوي‌ها هر دو در يك‌چهارم نهايي جام جهاني ٢٠١٤ طعم شكست را چشيدند (مقابل آرژانتين و آلمان) و در يورو ٢٠١٤ نيز حضور داشتند.

 

مجموعه بازيكنان تشكيل‌دهنده اين دو تيم، در چهار سال گذشته حضور در دو تورنمنت ملي مهم را تجربه كرده و به اندازه كافي پخته شده بودند. در سطح باشگاهي نيز بازيكنان هر دو تيم در بالاترين سطح فوتبال اروپا بازي مي‌كنند. ولي چرا قبل از بازي، به نظر مي‌رسيد فرانسوي‌ها كمي بيش از بلژيكي‌ها شانس دارند براي رسيدن به فينال؟ روند بازي هم نشان داد كه تيم فرانسه براي رسيدن به فينال، چيزي دارد كه بلژيك فاقد آن است. چيزي شبيه شخصيت و كاراكتر لازم براي فيناليست شدن. گويا در فوتبال، فراتر از تجربه شخصي بازيكنان و تجربه يك تيم، چيزي هم وجود دارد شبيه تجربه يك كشور. تجربه ملي، در فوتبال ظاهرا اهميت دارد.

 

تجربه‌اي كه آبشخورش تاريخ و سنت و سابقه و افتخارات فوتبال يك كشور است. در جام جهاني ٢٠٠٢، اگرچه كره جنوبي ايتاليا را در يك‌هشتم نهايي شكست داد، ولي تصور پيروزي كره‌اي‌ها مقابل آلمان در نيمه‌نهايي جام جهاني، بسيار دشوار بود. در سال ٢٠٠٦ هم اگرچه پرتغال رقيبي پاياپاي بود براي فرانسه، ولي باز چيزي علاوه بر كيفيت بازيكنان و كيفيت اين دو تيم، احتمال صعود فرانسه به فينال جام جهاني را بيشتر مي‌كرد.

 

نيز در ١٩٨٢، در مواجهه ايتاليا و لهستان در نيمه‌نهايي جام جهاني، سابقه دو بار قهرماني در جهان و يك‌بار قهرماني اروپا و نايب قهرماني در جام جهاني ١٩٧٠، دلالت داشت بر اينكه شانس صعود ايتاليا به فينال بيش از شانس لهستان است. باري، تاريخ و سنت و سابقه و افتخارات يك كشور در عرصه فوتبال، چيزي شبيه ناخودآگاه جمعي بازيكنان تيم ملي هر كشوري را برمي‌سازد؛ و اين ناخودآگاه جمعي، چون روح در روحيه و كاراكتر اين يا آن تيم ملي دميده مي‌شود.

 

و اگر آن تيم مشكل فني ويژه‌اي نداشته باشد، معمولا از حريفي كه ناخودآگاه جمعي‌اش كمتر بوي توفيق و قهرماني مي‌دهد، شانس بيشتري براي پيروزي دارد. اگر پلاتيني در جام جهاني ١٩٩٨ كاري كرده بود كه فرانسه تا فينال به پست برزيل نخورد، دليلش دقيقا همين برتري ناخودآگاه جمعي برزيل نسبت به فرانسه بود. فرانسوي‌ها به پيروزي مقابل برزيل كمتر اطمينان داشتند تا پيروزي در برابر ايتاليا و هلند و بسياري از تيم‌هاي ديگر آن جام. ناخودآگاه جمعي، تعبيري برساخته كارل گوستاو يونگ است. يونگ همانند فرويد به ضمير ناخودآگاه انسان باور داشت ولي برخلاف فرويد كه ناخودآگاه را برآمده از خودآگاه و وابسته به آن مي‌دانست، يونگ ناخودآگاه را تابع تمام‌عيار خودآگاه نمي‌دانست و براي آن استقلال يا مباني ديگري نيز قائل بود.

 

از نظر يونگ، خودآگاه ذهن انسان جزيره كوچكي است در دل اقيانوس ناخودآگاه. يونگ ناخودآگاه را نيز به دو بخش فردي و جمعي تقسيم مي‌كرد و معتقد بود ناخودآگاه فردي ريشه در خاطرات كودكي دارد اما آبشخور ناخودآگاه جمعي، تجارب اجداد و گذشتگان است. همين تجارب موفقيت‌آميز گذشتگان فرانسوي‌ها، نقش چشمگيري در برخورداري آنها از روحيه مساعدتر و شخصيت لازم براي غلبه بر حريف (بلژيك) و رسيدن به فينال جام جهاني داشت. فرانسوي‌ها در چهل سال گذشته، دو بار با ميشل پلاتيني به نيمه‌نهايي جام جهاني رسيده‌اند، دو بار هم با زيدان به فينال. يك‌بار با پلاتيني و يك‌بار هم با زيدان جام ملت‌هاي اروپا را فتح كرده‌اند. و آخرين بار دوازده سال پيش طعم فينال جام جهاني را چشيده‌اند. بگذريم كه مربي آنها، ديديه دشان، كاپيتان تيم فاتح جام ١٩٩٨ بوده است.

 

اگرچه هيچ يك از بازيكنان تيم ملي فرانسه در توفيقات و تجارب پلاتيني و زيدان و دشان و... شريك نبوده‌اند، اما آن بزرگي‌ها و موفقيت‌ها، آبشخور ناخودآگاه جمعي بازيكنان تيم كنوني فرانسه بوده است؛ آبشخوري كه بلژيكي‌ها از آن محروم بودند. يونگ با واكاوي و تعبير روياهاي بيمارانش به اين نتيجه رسيده بود كه پس از جنگ جهاني ديگري پس از جنگ جهاني اول در راه است. او در اين‌باره نوشته است كه ناخودآگاه جمعي اروپايي‌ها در آن دوران دلالت داشت بر اينكه جنگ عالم‌گير ديگري در راه است. اگرچه پيش‌بيني در فوتبال امر شاقي است، اما با مبنا قراردادن روانشناسي يونگ پيشاپيش به نظر مي‌رسيد كه ناخودآگاه جمعي فرانسوي ها، پلي است براي رسيدن آنها به فينال جام جهاني.

 

 

etemadn​ewspaper.‎​ir
 • 18
 • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.1 stars from 22 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌ زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌ زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
مریم معصومی,بیوگرافی مریم معصومی,عکس های مریم معصومی بیوگرافی مریم معصومی + عکس‌های جدید و مصاحبه جذاب او

نام کامل: مریم معصومی

تاریخ تولد:۲۴ اسفندماه ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: لیسانس علوم سیاسی

پیشه: بازیگر

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر، تلویزیون

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • ﺳﻪشنبه ۳۰ بهمن
  لیگ قهرمانان اروپا
  لیون - بارسلونا
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لیورپول - بایرن مونیخ
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • چهارشنبه ۱ اسفند
  هفته ۱۹ لیگ برتر ایران
  استقلال - پارس جنوبی جم
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اتلتیکو مادرید - یوونتوس
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  شالکه - منچسترسیتی
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • پنجشنبه ۲ اسفند
  لیگ اروپا
  زنیت - فنرباغچه
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • جمعه ۳ اسفند
  هفته ۱۹ لیگ برتر ایران
  پدیده شهر خودرو - سپیدرود
  ساعت: ۱۵:۳۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید