دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
۱۶:۵۰ - ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۱۲۴۱
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

اسراری درباره «دره پادشاهان» در مصر

دره پادشاهان مصر,اسرار دره پادشاهان در مصر
با اینکه «دره پادشاهان» در صدها سال پیش توسط سارقان غارت شده و بخش اعظمی از اشیاء ارزشمند آنها از مقبره ها خارج شده است، ولی طراحی داخلی آن همچنان بیانگر قدرت و تاثیرگذاری فرعون ها است.

بخش اعظمی از اطلاعاتی که امروزه درباره تمدن مصر باستان در اختیار داریم به لطف تمهیدات شگفت آور مصریان برای جهان پس از مرگ جمع آوری شده است. صندل های طلا و تابوت دان ها مجلل از جمله بقایای به جای مانده از صنعتگری مصر باستان هستند که در موزه های سراسر جهان به نمایش گذاشته شده اند. با این حال، بازدید از مقبره های واقعی مصریان باستان به بهترین شکل ممکن، شکوه این تمدن را به نمایش می گذارد. مشهورترین و مجلل ترین مجموعه مقبره های سلطنتی با نام «دره پادشاهان» شناخته می شود.

دره پادشاهان مصر,اسرار دره پادشاهان در مصرتصویر پانوراما از «دره پادشاهان»

به گزارش ایسنا به نقل از مدرن مت، «دره پادشاهان» که در خارج از« اقصر» واقع شده است، بعنوان یک گورستان وسیع بیش از ۶۰ مقبره متعلق به فرعون ها و اشراف زادگان «پادشاهی نوین» را در برگرفته است. از جمله اکتشافاتی که تاکنون در «دره پادشاهان» انجام شده است به کشف تالارهای «توت عنخ آمون»، «ستی یکم» و «رامسس دوم» میتوان اشاره کرد. مقبره همسران و بستگان فرعون ها نیز در مکان مشابهی ساخته شده اند که با نام «دره ملکه ها» شناخته می شود.

«دره پادشاهان» گورستان سلطنتی در نزدیکی «تبای» یا «اقصر» امروزی است. در این گورستان، فرعون ها و اشراف زادگان« پادشاهی نوین» (۱۵۳۹- ۱۰۷۵ پیش میلاد) دفن اند. تاکنون ۶۳ مقبره سنگی در این شناسایی شده است که در دو بخش «دره شرقی» و «دره غربی» واقع شده اند. «دره پادشاهان» با کشف مقبره« توت عنخ آمون» در سال ۱۹۲۲ به شهرت رسید و از آن تاکنون به یکی از مکان مهم برای مصرشناسان تبدیل شده است.

تاریخچه «دره پادشاهان»

پس از اتحاد مصر، تمدن مصر باستان وارد «پادشاهی نوین» شد. مصر در این دوره شاهد ثروت و پیشرفت چشمگیر بود. در همین دوره، فرعون ها خواستار مقبره های مجلل تری شدند تا نشان دهنده تاثیرگذاری آن ها باشد. به این ترتیب شماری از فرعون ها نخستین مقبره ها را در «دره پادشاهان» بنا کردند.

دره پادشاهان مصر,اسرار دره پادشاهان در مصرعکسی از «دره پادشاهان» ‌ متعلق به سال ۱۸۵۷

«دره پادشاهان» در پشت «تپه تبای» واقع شده است و فرعون ها توانستند در این مکان ، سازه هایی را بنا کنند که امکان نگهداری از اشیا مختلف برای زندگی پس از مرگ را داشته باشد. دور افتاده بودن این مکان نیز از مزایای آن محسوب می شد، چراکه در این شرایط حفاظت از مقبره ها در مقابل سارقان کار آسان تری بود.

دره پادشاهان مصر,اسرار دره پادشاهان در مصرتصویرگری مقبره «ستی یکم» ‌ از کتاب «تاریخچه معماری در تمام کشورها»

طراحی داخلی مقبره ها

تمامی ۶۳ مقبره ای که در این مکان شناسایی شده اند با کنده کاری درون تخته سنگ ساخته شده اند. هر یک از مقبره ها در اندازه ها و معماری متفاوتی ساخته شده اند.

در برخی از مقبره ها بیش از ۱۲۰ تالار وجود دارد ، این درحالی است که برخی از مقبره ها فقط یک تالار را در خود جای داده اند.

دره پادشاهان مصر,اسرار دره پادشاهان در مصر

با اینکه «دره پادشاهان» در صدها سال پیش توسط سارقان غارت شده و بخش اعظمی از اشیاء ارزشمند آنها از مقبره ها خارج شده است، ولی طراحی داخلی آن همچنان بیانگر قدرت و تاثیرگذاری فرعون ها است.

بیشتر تالارهای تابوت با متن های باستانی و مذهبی مختلف تزیین شده اند، برای مثال روی دیوارهای برخی از این مقبره ها صحنه هایی از «کتاب دروازه ها»، «کتاب غارها» و «کتاب زمین» نقش بسته است. هدف از این کار کمک به فرد متوفی در سفر به جهان پس مرگ بود.

دره پادشاهان مصر,اسرار دره پادشاهان در مصر

مقبره های دره شرقی

«دره شرقی» مکانی است که بیشتر مقبره های «دره پادشاهان» در آن واقع شده است. بزرگترین مقبره این مکان به« پسران رامسس دوم» تعلق دارد. با اینکه فقط در بخشی از این مقبره کاوش صورت گرفته است، کارشناسان تخمین می زنند دست کم چهار نفر از حدودا ۵۲ پسر «رامسس دوم» در این مکان دفن شده باشند.

دره پادشاهان مصر,اسرار دره پادشاهان در مصر سمت چپ‌: نقشه‌ای از «دره پادشاهان» ‌ سمت راست: یکی از مجسمه‌های «رامسس دوم» ‌

در سال ۲۰۰۶ مشخص شد، مقبره «پسران رامسس دوم» ۲۰۰ راهرو و تالار را شامل می شود و پیچیده ترین بنای این محوطه محسوب می شود. همچون سایر مقبره ها ، این مقبره نیز هدف غارتگران قرار گرفته است.

دره پادشاهان مصر,اسرار دره پادشاهان در مصرداخل مقبره «توت‌عنخ‌آمون» واقع در «دره پادشاهان»

با اینکه مقبره «توت عنخ آمون» به عنوان مشهورترین مقبره شناخته می شود، اما در ابعاد بسیار کوچکی ساخته شده است. مصرشناسان معتقد هستند به دلیل مرگ زودهنگام این فرعون ۱۸ یا ۱۹ساله، جسد او احتمالا به مقبره ای منتقل شده است که از قبل برنامه ریزی نشده بود. با این حال، این مقبره یکی از مهم ترین اکتشافات در حوزه مصرشناسی است؛ چراکه در زمان کشف آن، مجموعه وسیعی از آثار تاریخی درون آن وجود داشت.

مقبره های دره غربی

تا به حال فقط چهار مقبره در «دره غربی» شناسایی شده است، در نتیج گردشگران کم تر از این بخش از دره بازدید می کنند.

مقبره «آمنهوتپ سوم» نه تنها جسد فرعون، بلکه دو تالار برای همسران این فرعون را نیز درخود جای داده است و از این نظر در مقایسه با دیگر مقبره ها ، یک مقبره غیرمعمول محسوب می شود.

«دره ملکه ها»

دره پادشاهان مصر,اسرار دره پادشاهان در مصرتصویری از «دره ملکه‌ها»

در نزدیکی «دره پادشاهان» گورستانی برای همسران فرعون ها ساخته شده است که با نام« دره ملکه ها» شناخته می شود. مقبره های این گورستان نیز همچون «دره پادشاهان» با حفاری در دل سنگ ساخته شده اند. در مجموع بیش از ۱۰۰ مقبره در این مکان وجود دارد. مشهورترین این مقبره ها به «ملکه نفرتاری» همسر «رامسس دوم» تعلق دارد.

دره پادشاهان مصر,اسرار دره پادشاهان در مصرتصویری از دیوارنگاره‌ای واقع در مقبره «نفرتاری»

  • 16
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
سها نیاستی,سها نیاستی در فیلم سال دوم دانشکده من,سال دوم دانشکده من بیوگرافی و عکس های سها نیاستی بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۱۳۷۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر 

سال فعالیت: ۱۳۹۷ تا به حال

مدرک تحصیلی: مهندسی معماری از دانشگاه تهران

ادامه
عکس آرامگاه باباافضل کاشانی,بابا افضل الدین کاشانی,زندگی نامه افضل الدین کاشانی زندگی نامه افضل الدین کاشانی؛شاعر، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی

شهرت: بابا افضل

تاریخ تولد: نیمۀ اول قرن شش

محل تولد: کاشان 

وفات: حدود سال ۶۱۰

محل دفن: کوه ‌های مَرَق از قراء کاشان

ادامه
ویژه سرپوش