سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
۱۸:۱۶ - ۰۸ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۰۸۴۵
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون
آثار تاریخی که باستان‌شناسان از ویرانه‌های مصر باستان کشف کرده‌اند، همواره برای علاقه‌مندان به تاریخ هیجان‌انگیز بوده است. اشیاء پر زرق و برقی که سال‌ها پیش، از مقبره «توت‌عنخ‌آمون» فرعون مشهور مصر باستان کشف شده‌اند و در نوع خود بی‌نظیر و همچنان پس از گذشت هزاران سال حیرت‌آورند.

به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس، مقبره «توت‌عنخ‌آمون» درحالی چهارم نوامبر ۱۹۲۲ توسط باستان‌شناسان در «دره پادشاهان» کشف شد که مملو از گنجینه‌ بود. برخی از این آثار، مانند نقابِ مرگ او بسیار مشهور است، اما دیگران، مانند یک مانکن که احتملا به این پادشاه جوان در انتخاب لباس کمک می‌کرد کمتر از سایر آثار تاریخی این مقبره معروف هستند. در ادامه با ۱۵ گنج شگفت‌انگیز از مقبره «توت‌عنخ‌آمون» و اطلاعاتی که درباره فرعون نماد مصر باستان ارائه می‌دهند، آشنا خواهید شد:

۱. نقاب مرگ

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

نقاب مرگ «توت‌عنخ‌آمون» احتمالا مشهورترین شئ است که در مقبره این فرعون کشف شده است. این نقاب ۵۳ سانتی‌متری که روی صورت مومیایی فرعون قرار داده شده بود، بیش‌تر از طلا تشکیل شده و برای تزئین آن از سنگ‌های زینتی رنگی استفاده شده است. این نقاب ۱۰ کیلوگرم وزن دارد و برای ساخت چشم‌های آن از سنگ ابسیدین و کوارتز استفاده شده است. این نقاب، چهره «توت‌عنخ‌آمون» را با ریشی بلند و سربندی به شکل مار کبری به تصویر می‌کشد.

در پشت این نقاب طلسمی از «کتاب مردگان» به خط هیروگلیفی نوشته شده است تا از این‌که نقاب به عنوان چهره فرد متوفی عمل کند، اطمینان حاصل شود. روی یکی از سه تابوت تو در تویی که مومیایی «توت عنخ ‌آمون» در آن قرار داده شده است نیز این طلسم بار دیگر نوشته شده است.

۲. خنجرهای فلزی

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

«توت‌عنخ‌آمون» با دو خنجر دفن شد که یکی از آن‌ها تیغه آهنین و دیگری تیغه‌ای از جنس طلا داشت. هر دو این خنجرها در لایه‌های مختلفِ باندپیچی‌های مومیایی این فرعون کشف شده‌اند.

خنجر آهنین در نزدیکی پای راست «توت‌عنخ‌آمون» قرار داشته است. آهنی که برای ساخت تیغه این خنجر استفاده شده است در کره زمین وجود ندارد و از یک شهاب سنگ استخراج شده است. در طراحی قبضه این خنجر نیز از سنگ‌های کریستالی استفاده شده است و دسته آن نیز از جنس طلا است. خنجری که تیغه آن از جنس طلا است در بالای شکم «توت‌عنخ‌آمون» قرار داده شده بود.

۳. بازی تخته‌ای

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

دست کم چهار بازی تخته‌ای در مقبره «توت‌عنخ‌آمون» کشف شده است. برخی از بازی‌های تخته‌ای که در این مقبره کشف شده‌ با استفاده از عاج ساخته شده‌اند و به نظر می‌رسد برای بازی‌های «سینیت» و «بازی بیست‌تایی» طراحی شده‌اند.

هیچ‌کدام از قوانین این بازی‌های تخته‌ای مشخص نیست. بر اساس اطلاعات «موزه بزرگ مصر»، این بازی تخته‌ای که با نام «سینیت» شناخته می‌شود از ۳۰ خانه مربعی‌شکل تشکیل شده است و هدف بازیکنان عبور از تمامی قسمت‌های این تخته و جلوگیری از انجام این کار توسط رقیب بوده است.

قوانین «بازی بیست‌تایی» همچنان نامشخص است.

۴. مانکن لباس

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

یکی از اشیاء مهمی که در این مقبره کشف شده و کمتر از سایرین معروف است، مانکنی است که به «توت‌عنخ‌آمون» کمک می‌کرد، راحت‌تر لباس‌هایی را که می‌خواهد بپوشد، انتخاب کند. این مانکن  در حقیقت برای نگهداری از جواهرات و لباس‌های فرعون مورد استفاده قرار می‌گرفت.

۵. صندل‌های طلا

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

مومیایی «توت‌عنخ‌آمون» درحالی کشف شد که صندل‌های طلا پا کرده بود. طول هر یک از این صندل‌ها به ۲۹.۵ سانتی‌متر می‌رسد. به نظر نمی‌رسد، «توت‌عنخ‌ آمون» این صندل‌ها را در زمان حیات استفاده کرده باشد. این صندل‌ها احتمالا به طور ویژه برای مومیایی او ساخته شده بودند. صنعتگران این صندل‌ها را با بُرش دادن ورقه‌ای از طلا ساخته‌اند.

۶. تابوت توت‌عنخ‌آمون

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

مومیایی «توت‌عنخ‌آمون» در حالی در مقبره کشف شد که در سه تابوت تو در تو قرار داشت. مجموع وزن این تابوت‌ها به ۱.۲۵ تن می‌رسد. هر سه این تابوت‌ها به نحوی طراحی شده بودند که توت‌عنخ‌آمون را با ریش بلند و درحالی که عصای سلطنتی بر دست دارد به تصویر بکشند. به گفته وزارت آثار باستانی مصر، تابوت بیرونی با استفاده از چوب طلاکاری شده ساخته شده و در طراحی عصای سلطنتی آن از شیشه‌های سرخ و آبی استفاده شده است. تابوت دوم نیز از جنس چوب طلاکاری‌شده ساخته شده و روی آن گیاهان مختلفی از جمله گل‌های درحال تجزیه لوتوس قرار دارد. سومین تابوت اما، از جنس طلای خالص است و درحالی کشف شد که در لایه‌ای از پارچه کتان پیچانده شده بود.

۷. تخت پادشاهی توت‌عنخ‌آمون

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

در مقبره توت‌عنخ‌آمون دو تخت پادشاهی کشف شد، یکی از آن‌ها با استفاده از چوب درخت آبنوس ساخته شده است و از آن‌جایی که به شکل سریر کاهنان ساخته شده بود، «کارتر»، باستان‌شناسی که این مقبره را کشف کرد، از آن به عنوان «تخت پادشاهی معنوی» یاد کرد.

در تخت دیگر که گاهی از آن با نام «تخت پادشاهی طلا» یاد می‌شود، توت‌عنخ‌آمون و همسرش به تصویر کشیده شده است. این تخت پادشاهی یک متر ارتفاع دارد و درحالی کشف شد که دور آن پارچه پیچانده شده بود. پایه‌های این تخت پادشاهی به نحوی طراحی شده است که شبیه پاهای شیر باشد. این تخت پادشاهی از لایه‌های طلا و نقره پوشانده شده است و در طراحی آن سنگ‌های رنگارنگ به کار رفته است.

۸. ارابه‌ها

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

در مجموع شش ارابه در مقبره توت‌عنخ‌آمون کشف شد. «کارتر» _ باستان‌شناس _ از دو مورد از مجلل‌ترین این ارابه‌ها با عنوان «ارابه‌های حکومتی» ‌ یاد کرده است. کارشناسان با بررسی یکی از این ارابه‌های حکومتی دریافتند یک سایبان در بخش بالایی این ارابه وجود داشته که سایه مناسب برای اربه‌ران را فراهم می‌کرده است. در سمت راست این ارابه تصویری از شش اسیر خارجی نقش بسته و نام «توت‌عنخ‌آمون» و همسرش نیز به خط هیروگلیفی بروی آن نوشته شده است. همچنین روی این ارابه تصویری وجود دارد که شاهینی را با بال‌های گشوده به نمایش گذاشته است. نوشته هیروگلیفی که در نزدیک این تصویر وجود دارد، این شاهین را به عنوان «حوروس» ایزد مصر باستان معرفی کرده است.

۹.شیپورها

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

دو شیپور، یکی از جنس نقره و دیگری از جنس برنز که در مقبره توت‌عنخ‌آمون کشف شده‌اند، از جمله قدیمی‌ترین نمونه‌های باقی‌مانده از سازهایی هستند که با دمیدن نواخته می‌شوند.

«جیمز تپرن» موسیقی‌دان، در سال ۱۹۳۹ میلادی در برنامه‌ای که از بی‌بی‌سی پخش شد با این شیپورها اجرا کرد. امروزه استفاده از این شیپورها به دلیل آسیب‌پذیر بودن آن‌ها ممنوع است.

۱۰. مجسمه آنوبیس

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

این مجسمه «آنوبیس» که ایزد مصر باستان را با سری شبیه به شغال به تصویر می‌کشد در مقبره «توت‌عنخ‌آمون» کشف شد. این مجسمه از جنس چوب و طلا است. آنوبیس، ایزد مرتبط با روند مومیایی کردن در مصر باستان محسوب می‌شد.

۱۱. پلاک سینه

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

این اثر تاریخی نیز در مقبره توت‌عنخ‌آمون کشف شده است و در مرکز آن طلسمی به شکل یک سرگین‌غلتان ساخته شده است. استفاده از این نوع طلسم‌ها در مصر باستان رایج بود و سرگین‌غلتان نیز در مصر باستان به عنوان نمادی از تولد دوباره محسوب می‌شد.

۱۲. دیوارنگاره اُزیریس در مقبره

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

این دیوارنگاره که روی مقبره توت‌عنخ‌آمون نقش بسته است، اُزیریس ایزد جهان زیرزمینی و زندگی پس از مرگ در اساطیر مصر باستان را در مقابل فرعون توت‌عنخ‌آمون نشان می‌دهد. توت‌عنخ‌آمون در زمان مرگ حدودا ۱۹ساله بود.

۱۳. جعبه‌ای با تزئین‌های عاج

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

این جعبه چوبی که با عاج پوشانده شده، در مقبره توت‌عنخ‌آمون کشف شده است. روی این جعبه نقاشی‌هایی وجود دارد که تفسیر آن‌ها دشوار است.

۱۴. دیوارنگاره آنوبیس و حاثور

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

توت‌عنخ‌آمون در این دیوارنگاره در کنار آنوبیس و حاثور، ایزدان مصر باستان دیده می‌شود.

۱۵. دیوارنگاره حیوانات

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

در این دیوارنگاره مقبرۀ فرعون طلایی مصر، شش بابون به همراه یک سرگین‌غلتان سوار بر قایق دیده می‌شود.

  • 19
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
ویژه سرپوش