یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲
۱۸:۱۶ - ۰۸ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۰۸۴۵
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون
آثار تاریخی که باستان‌شناسان از ویرانه‌های مصر باستان کشف کرده‌اند، همواره برای علاقه‌مندان به تاریخ هیجان‌انگیز بوده است. اشیاء پر زرق و برقی که سال‌ها پیش، از مقبره «توت‌عنخ‌آمون» فرعون مشهور مصر باستان کشف شده‌اند و در نوع خود بی‌نظیر و همچنان پس از گذشت هزاران سال حیرت‌آورند.

به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس، مقبره «توت‌عنخ‌آمون» درحالی چهارم نوامبر ۱۹۲۲ توسط باستان‌شناسان در «دره پادشاهان» کشف شد که مملو از گنجینه‌ بود. برخی از این آثار، مانند نقابِ مرگ او بسیار مشهور است، اما دیگران، مانند یک مانکن که احتملا به این پادشاه جوان در انتخاب لباس کمک می‌کرد کمتر از سایر آثار تاریخی این مقبره معروف هستند. در ادامه با ۱۵ گنج شگفت‌انگیز از مقبره «توت‌عنخ‌آمون» و اطلاعاتی که درباره فرعون نماد مصر باستان ارائه می‌دهند، آشنا خواهید شد:

۱. نقاب مرگ

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

نقاب مرگ «توت‌عنخ‌آمون» احتمالا مشهورترین شئ است که در مقبره این فرعون کشف شده است. این نقاب ۵۳ سانتی‌متری که روی صورت مومیایی فرعون قرار داده شده بود، بیش‌تر از طلا تشکیل شده و برای تزئین آن از سنگ‌های زینتی رنگی استفاده شده است. این نقاب ۱۰ کیلوگرم وزن دارد و برای ساخت چشم‌های آن از سنگ ابسیدین و کوارتز استفاده شده است. این نقاب، چهره «توت‌عنخ‌آمون» را با ریشی بلند و سربندی به شکل مار کبری به تصویر می‌کشد.

در پشت این نقاب طلسمی از «کتاب مردگان» به خط هیروگلیفی نوشته شده است تا از این‌که نقاب به عنوان چهره فرد متوفی عمل کند، اطمینان حاصل شود. روی یکی از سه تابوت تو در تویی که مومیایی «توت عنخ ‌آمون» در آن قرار داده شده است نیز این طلسم بار دیگر نوشته شده است.

۲. خنجرهای فلزی

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

«توت‌عنخ‌آمون» با دو خنجر دفن شد که یکی از آن‌ها تیغه آهنین و دیگری تیغه‌ای از جنس طلا داشت. هر دو این خنجرها در لایه‌های مختلفِ باندپیچی‌های مومیایی این فرعون کشف شده‌اند.

خنجر آهنین در نزدیکی پای راست «توت‌عنخ‌آمون» قرار داشته است. آهنی که برای ساخت تیغه این خنجر استفاده شده است در کره زمین وجود ندارد و از یک شهاب سنگ استخراج شده است. در طراحی قبضه این خنجر نیز از سنگ‌های کریستالی استفاده شده است و دسته آن نیز از جنس طلا است. خنجری که تیغه آن از جنس طلا است در بالای شکم «توت‌عنخ‌آمون» قرار داده شده بود.

۳. بازی تخته‌ای

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

دست کم چهار بازی تخته‌ای در مقبره «توت‌عنخ‌آمون» کشف شده است. برخی از بازی‌های تخته‌ای که در این مقبره کشف شده‌ با استفاده از عاج ساخته شده‌اند و به نظر می‌رسد برای بازی‌های «سینیت» و «بازی بیست‌تایی» طراحی شده‌اند.

هیچ‌کدام از قوانین این بازی‌های تخته‌ای مشخص نیست. بر اساس اطلاعات «موزه بزرگ مصر»، این بازی تخته‌ای که با نام «سینیت» شناخته می‌شود از ۳۰ خانه مربعی‌شکل تشکیل شده است و هدف بازیکنان عبور از تمامی قسمت‌های این تخته و جلوگیری از انجام این کار توسط رقیب بوده است.

قوانین «بازی بیست‌تایی» همچنان نامشخص است.

۴. مانکن لباس

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

یکی از اشیاء مهمی که در این مقبره کشف شده و کمتر از سایرین معروف است، مانکنی است که به «توت‌عنخ‌آمون» کمک می‌کرد، راحت‌تر لباس‌هایی را که می‌خواهد بپوشد، انتخاب کند. این مانکن  در حقیقت برای نگهداری از جواهرات و لباس‌های فرعون مورد استفاده قرار می‌گرفت.

۵. صندل‌های طلا

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

مومیایی «توت‌عنخ‌آمون» درحالی کشف شد که صندل‌های طلا پا کرده بود. طول هر یک از این صندل‌ها به ۲۹.۵ سانتی‌متر می‌رسد. به نظر نمی‌رسد، «توت‌عنخ‌ آمون» این صندل‌ها را در زمان حیات استفاده کرده باشد. این صندل‌ها احتمالا به طور ویژه برای مومیایی او ساخته شده بودند. صنعتگران این صندل‌ها را با بُرش دادن ورقه‌ای از طلا ساخته‌اند.

۶. تابوت توت‌عنخ‌آمون

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

مومیایی «توت‌عنخ‌آمون» در حالی در مقبره کشف شد که در سه تابوت تو در تو قرار داشت. مجموع وزن این تابوت‌ها به ۱.۲۵ تن می‌رسد. هر سه این تابوت‌ها به نحوی طراحی شده بودند که توت‌عنخ‌آمون را با ریش بلند و درحالی که عصای سلطنتی بر دست دارد به تصویر بکشند. به گفته وزارت آثار باستانی مصر، تابوت بیرونی با استفاده از چوب طلاکاری شده ساخته شده و در طراحی عصای سلطنتی آن از شیشه‌های سرخ و آبی استفاده شده است. تابوت دوم نیز از جنس چوب طلاکاری‌شده ساخته شده و روی آن گیاهان مختلفی از جمله گل‌های درحال تجزیه لوتوس قرار دارد. سومین تابوت اما، از جنس طلای خالص است و درحالی کشف شد که در لایه‌ای از پارچه کتان پیچانده شده بود.

۷. تخت پادشاهی توت‌عنخ‌آمون

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

در مقبره توت‌عنخ‌آمون دو تخت پادشاهی کشف شد، یکی از آن‌ها با استفاده از چوب درخت آبنوس ساخته شده است و از آن‌جایی که به شکل سریر کاهنان ساخته شده بود، «کارتر»، باستان‌شناسی که این مقبره را کشف کرد، از آن به عنوان «تخت پادشاهی معنوی» یاد کرد.

در تخت دیگر که گاهی از آن با نام «تخت پادشاهی طلا» یاد می‌شود، توت‌عنخ‌آمون و همسرش به تصویر کشیده شده است. این تخت پادشاهی یک متر ارتفاع دارد و درحالی کشف شد که دور آن پارچه پیچانده شده بود. پایه‌های این تخت پادشاهی به نحوی طراحی شده است که شبیه پاهای شیر باشد. این تخت پادشاهی از لایه‌های طلا و نقره پوشانده شده است و در طراحی آن سنگ‌های رنگارنگ به کار رفته است.

۸. ارابه‌ها

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

در مجموع شش ارابه در مقبره توت‌عنخ‌آمون کشف شد. «کارتر» _ باستان‌شناس _ از دو مورد از مجلل‌ترین این ارابه‌ها با عنوان «ارابه‌های حکومتی» ‌ یاد کرده است. کارشناسان با بررسی یکی از این ارابه‌های حکومتی دریافتند یک سایبان در بخش بالایی این ارابه وجود داشته که سایه مناسب برای اربه‌ران را فراهم می‌کرده است. در سمت راست این ارابه تصویری از شش اسیر خارجی نقش بسته و نام «توت‌عنخ‌آمون» و همسرش نیز به خط هیروگلیفی بروی آن نوشته شده است. همچنین روی این ارابه تصویری وجود دارد که شاهینی را با بال‌های گشوده به نمایش گذاشته است. نوشته هیروگلیفی که در نزدیک این تصویر وجود دارد، این شاهین را به عنوان «حوروس» ایزد مصر باستان معرفی کرده است.

۹.شیپورها

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

دو شیپور، یکی از جنس نقره و دیگری از جنس برنز که در مقبره توت‌عنخ‌آمون کشف شده‌اند، از جمله قدیمی‌ترین نمونه‌های باقی‌مانده از سازهایی هستند که با دمیدن نواخته می‌شوند.

«جیمز تپرن» موسیقی‌دان، در سال ۱۹۳۹ میلادی در برنامه‌ای که از بی‌بی‌سی پخش شد با این شیپورها اجرا کرد. امروزه استفاده از این شیپورها به دلیل آسیب‌پذیر بودن آن‌ها ممنوع است.

۱۰. مجسمه آنوبیس

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

این مجسمه «آنوبیس» که ایزد مصر باستان را با سری شبیه به شغال به تصویر می‌کشد در مقبره «توت‌عنخ‌آمون» کشف شد. این مجسمه از جنس چوب و طلا است. آنوبیس، ایزد مرتبط با روند مومیایی کردن در مصر باستان محسوب می‌شد.

۱۱. پلاک سینه

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

این اثر تاریخی نیز در مقبره توت‌عنخ‌آمون کشف شده است و در مرکز آن طلسمی به شکل یک سرگین‌غلتان ساخته شده است. استفاده از این نوع طلسم‌ها در مصر باستان رایج بود و سرگین‌غلتان نیز در مصر باستان به عنوان نمادی از تولد دوباره محسوب می‌شد.

۱۲. دیوارنگاره اُزیریس در مقبره

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

این دیوارنگاره که روی مقبره توت‌عنخ‌آمون نقش بسته است، اُزیریس ایزد جهان زیرزمینی و زندگی پس از مرگ در اساطیر مصر باستان را در مقابل فرعون توت‌عنخ‌آمون نشان می‌دهد. توت‌عنخ‌آمون در زمان مرگ حدودا ۱۹ساله بود.

۱۳. جعبه‌ای با تزئین‌های عاج

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

این جعبه چوبی که با عاج پوشانده شده، در مقبره توت‌عنخ‌آمون کشف شده است. روی این جعبه نقاشی‌هایی وجود دارد که تفسیر آن‌ها دشوار است.

۱۴. دیوارنگاره آنوبیس و حاثور

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

توت‌عنخ‌آمون در این دیوارنگاره در کنار آنوبیس و حاثور، ایزدان مصر باستان دیده می‌شود.

۱۵. دیوارنگاره حیوانات

گنجینه‌های حیرت‌آور مقبره فرعون مصر,گنجینه های فرعون

در این دیوارنگاره مقبرۀ فرعون طلایی مصر، شش بابون به همراه یک سرگین‌غلتان سوار بر قایق دیده می‌شود.

  • 19
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش