شنبه ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
۱۷:۰۷ - ۱۴ آذر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۰۸۴۹
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

راز آثار باستانی مصری که در زیر یک مدرسه در اسکاتلند کشف شدند!

در نیمۀ قرن بیستم، در یکی از مدارس اسکاتلند چندین اثر باستانی متعلق به مصر باستان از زیر خاک بیرون آورده شدند. هنوز هیچ کس به طور دقیق راز مدفون شدن این آثار مصری در اسکاتلند را نمی‌داند.  

به گزارش فرادید، در سال ۱۹۵۲، یک دانش‌آموز پسر به عنوان تنبیه مجبور شد به باغبانی در محوطه مدرسه‌اش در یکی از شهرهای اسکاتلند کمک کند. او در حال کندن سیب‌زمینی از زمین بود و ناگهان به چیزی برخورد کرد که ابتدا آن را با سیب‌زمینی اشتباه گرفت، اما بعداً معلوم شد یک شاهکار مصری است که حدود ۴۰۰۰ سال پیش ساخته شده است. 

یافتن گنجینه‌های مصر باستان در اسکاتلند (و نه در زیر شن‌های اطراف قاهره) اتفاق عجیب و بعید به نظر می‌رسد، با این حال، این نخستین مورد از ۱۸ مورد اثر باستانی مصری بود که در سه نوبت جداگانه توسط دانش‌آموزان مدرسه طی حدود ۳۰ سال در غیرمنتظره‌ترین مکان یعنی در ساختمان یک مدرسه در نزدیک محله کوچک مونیمِیل در فایف اسکاتلند کشف شدند. 

یکی از معلمان کشف دانش‌آموز پسر را به موزه سلطنتی اسکاتلند برد، جایی که مصرشناس برجسته آن زمان، سیریل آلدرِد، اهمیت آن را به عنوان سر یک مجسمه ماسه‌سنگی قرمز مربوط به اواسط سلسله دوازدهم (حدود ۱۹۲۲-۱۸۵۵ قبل از میلاد) تشخیص داد؛ اثری که کیفیتش نشان از یک کار شاهانه و درجه یک داشت. 

چهارده سال بعد، در سال ۱۹۶۶، یک مجسمه کوچک برنزی از گاو نر آپیس در همان محوطه مدرسه توسط دانش‌آموزانی که در فضای باز کلاس ورزش می‌کردند، پیدا شد. حین تمرین خرک، یکی از پسرها روی چیز تیز و میخ‌مانندی که از زمین بیرون زده بود، افتاد. معلوم شد آن شئ مربوط به دوره متاخر یا بطلمیوسی (حدود ۶۶۴-۳۳۲ قبل از میلاد) است. 

معلم ناظر، «آقای مک‌نی»، شئ را برای شناسایی به موزه برد. عجیب اینکه آقای مک‌نی در واقع همان پسری بود که سال ۱۹۵۲ سر مجسمه را پیدا کرده بود. آلدرد پیشنهاد کرد کارکنان موزه آن را تمیز کنند، اما مک‌نی در یک تصمیم ناگهانی گاو نر را با خود برد و بدون هیچ اثری ناپدید شد. 

پس از بسته شدن مدرسه دال‌هاوسی، ساختمان تاریخی ملویل هاوس سال ۱۹۷۵ توسط شورای منطقه‌ای آن زمان فایف خریداری شد و تا سال ۱۹۹۸ از آن به عنوان مدرسه مسکونی برای مجرمان خردسال و کودکان دارای مشکلات رفتاری استفاده شد. 

سال ۱۹۸۴، دکتر الیزابت گورینگ، متصدی موزه باستان‌شناسی مدیترانه بود، یعنی زمانی که گروهی از نوجوانان با شیئی در دست برای شناسایی نزد او رفتند. آن‌ها حدس زده بودند که ممکن است آن شیء قدیمی باشد و حدسشان درست بود. آن شیء یک مجسمه برنزی مصر باستان از یک مرد بود. گورینگ متصدی پیشین، آلدرد را به یاد آورد که درباره یافته‌های قبلی مصری در محوطه ملویل به او گفته بود.  

کشف این مجسمه بدون تردید ثابت کرد زمانی کلکسیونی آنجا وجود داشته است، اما اینکه چگونه اشیاء سر از آنجا درآورده بودند و چرا در نهایت در آنجا مدفون شده بودند، معلوم نبود. 

الیزابت که کنجکاو شده بود، تصمیم گرفت موضوع را عمیق‌تر بررسی کند. به همین دلیل ترتیبی داد که از مدرسه بازدید کند تا مکان دفن مجسمه را ببیند. با این حال، حدود سه سال بعد که آن یافته به موزه آورده شد، یابنده‌ی آن سر از زندان ساتون در ادینبورگ در آورده بود. اما ملاقاتی با او در ملویل هاوس با نظارت افسر ناظر ترتیب داده شد و او نقطه حدسی اکتشافش را به الیزابت نشان داد. 

کارشناسان موزه بریتانیا هم‌عقیده بودند که این مجسمه نمایانگر کاهنی است که در حال آوردن هدایا است، یک موضوع غیرعادی. احتمالاً این اثر در طول سلسله بیست و پنجم (حدود ۷۴۷-۶۵۶ قبل از میلاد) ساخته شده بود. 

گورینگ محل را بیشتر کاوش کرد و اشیای دیگری پیدا کرد، از قسمت بالای یک مجسمه زیبا از الهه ایسیس که پسرش هوروس را می‌خورد گرفته تا بخشی از پلاک فیانس که روی آن چشم هوروس نقش بسته بود.

داوطلبان در حال حفاری در محوطه خانه ملویل، سال ۱۹۸۴ 

تحقیقات الیزابت گورینگ گسترش یافت تا مشخص شود آیا آن‌ها توسط یکی از اعضای خانواده لِوِن و مِلویل که زمانی ساکن آن ملک بودند جمع‌آوری شده‌اند یا خیر. اما سال ۱۹۸۴، توافق شد که یافته‌های آن سال گنجینه تلقی شوند و در موزه از آن‌ها نگهداری شود.

داستان این اکتشافات برای نخستین بار توسط گورینگ و جانشین او، دکتر مارگارت میتلند، در مجموعه مقالات انجمن عتیقه اسکاتلند در ۳۰ نوامبر امسال منتشر شده است. 

یکی از توضیحات احتمالی این است که صاحب آن‌ها الکساندر، لرد بالگونی بود؛ او وارث ملک بود که سال ۱۸۵۶ به همراه دو خواهرش برای بهبودی پس از بیمار شدن در طول خدمت در جنگ کریمه از مصر بازدید کرد. اما ضعیف‌تر از قبل به بریتانیا بازگشت و سال ۱۸۵۷ در سن ۲۴ سالگی بر اثر سل درگذشت. 

ممکن است این اندوه و رابطه آن آثار باستانی با مرگ زودهنگام او، کسی را بر آن داشته تا آن‌ها را از بین ببرد یا شاید داستان‌های «نفرین مومیایی» که مربوط به دهه ۱۸۶۰ می‌شود، چنین آثار باستانی را با بدبختی مرتبط دانسته و سبب شده کسی آن‌ها را دفن کند. 

میتلَند، متصدی اصلی NMS در مدیترانه باستان، گفته است: «ما مطمئن نیستیم خرافات نقشی در مدفون کردن آن‌ها داشته است یا خیر، اما غیرممکن نیست.» 

سر ماسه‌سنگی که ۱۱۰ میلی‌متر ارتفاع دارد در NMS به نمایش گذاشته شده است. به نقل از میتلَند: «این یک شاهکار خارق‌العاده است که از نظر فرهنگ مصری بسیار حائز اهمیت است.» 

گورینگ می‌افزاید: «هر متصدی موزه‌ای داستان‌های خارق‌العاده‌ای برای گفتن دارد، اما این یکی از خارق‌العاده‌ترین اتفاقاتی است که در ۲۶ سال حضورم در موزه تجربه کردم.»

  • 16
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش