جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۳۰ - ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۱۴۳۱
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

معمای حل نشدۀ پنج اثر مرموز باستانی

مجموعه‌ای از اشیاء جذاب و مرموز ,معمای حل نشدۀ پنج اثر مرموز باستانی

فهرستی که در این جا می‌خوانید مجموعه‌ای از اشیاء جذاب و مرموز را به شما معرفی می‌کند؛ این اشیاء نمونه‌های عالی هستند که نشان می‌دهند چرا کاوش در گذشته همچنان برای باستان‌شناسان حرفه‌ای و عموم مردم جذاب است.

در حالی که در واقعیت، باستان‌شناسان از بیشتر آثار تاریخی و قدمت و هدف ساخت آن‌ها درک خوبی دارند، مواردی هم وجود دارند که هنوز موجب سرگشتی و حیرت آن‌ها هستند.

به گزارش فرادید؛ فهرست زیر مجموعه‌ای از اشیاء جذاب و مرموز است. این اشیاء نمونه‌های عالی هستند که نشان می‌دهند چرا کاوش در گذشته همچنان برای حرفه‌ای‌ها و عموم مردم جذاب است. 

۱. گوی‌های سنگی عصر حجر

مجموعه‌ای از اشیاء جذاب و مرموز ,معمای حل نشدۀ پنج اثر مرموز باستانی

توپ‌های سنگی حکاکی‌شده‌ای که در اصل در اسکاتلند یافت می‌شوند و مربوط به دوره نوسنگی پسین (حدود ۳۲۰۰ تا ۲۵۰۰ قبل از میلاد) هستند، یکی از این معماها هستند. 

بیش از ۴۲۵ مورد از این توپ‌ها پیدا شده است. آن‌ها به طور کلی به اندازه یک توپ کریکت هستند و از سنگ‌هایی با جنس‌های مختلف ساخته شده‌اند. سطوح آن‌ها حجاری شده است، گاهی به صورت دیسک‌های دایره‌ای برجسته و گاهی با شکاف‌های عمیق که دستگیره‌ها و گوشه‌ها در برجسته‌کاری‌ها است. تزییناتی که به شکل مارپیچ یا اشکال متحدالمرکز هستند، بازتاب همان طرح‌هایی هستند که روی سفال‌ها و سنگ‌های یادبود آن دوران یافت می‌شود. 

برخی در گورها و برخی دیگر در سکونتگاه‌ها یافت شده‌اند. آن‌ها به ندرت یکسان هستند و بیشتر آن‌ها به تنهایی یافت می‌شوند، بنابراین به نظر نمی‌رسد بخشی از یک مجموعه باشند. ظاهراً از برخی از آن‌ها پیش از مدفون شدن، بسیار استفاده شده است. 

استفاده اولیه از این توپ‌های سنگی، درست از زمان کشف نخستین آن‌ها در قرن نوزدهم، منبع بحث‌های بسیار بوده است. 

آیا آن‌ها پرتابه‌هایی برای دفاع در برابر شکارچیان و مزاحمان بودند یا سلاح‌های جنگی یا اسباب بازی یا شاید وزنه‌های اندازه‌گیری، زیورآلات خانگی، اشیاء یادگاری، بلبرینگ برای جابجایی کلان‌سنگ‌ها یا نگهدارنده برای نخ؟ پاسخ هنوز روشن نشده است! 

۲. دوازده وجهی رومی

مجموعه‌ای از اشیاء جذاب و مرموز ,معمای حل نشدۀ پنج اثر مرموز باستانی

این اشیاء جذاب به تازگی سرفصل خبرها شده‌اند، چون نمونه‌ی جدیدی از آن‌ها که در نورتون دیزنی در لینکلن‌شایر کشف شده بحث‌های زیادی را در مورد عملکرد آن‌ها برانگیخته است. 

قدمت دوازده وجهی به دوره روم در بریتانیا (۴۳-۴۱۰ بعد از میلاد) بازمی‌گردد. حدود ۱۳۰ نمونه از آن‌ها در سراسر استان‌های شمال غربی امپراتوری روم سابق یافت شده که هر کدام با مهارت از آلیاژ مس ساخته شدند. 

هیچ ردپایی از این اشیاء در هنر یا ادبیات باستان وجود ندارد. آن‌ها اندازه‌های مختلفی دارند و به ندرت نشانی از استفاده یا سایش در آن‌ها دیده می‌شود. به همین دلیل، باستان‌شناسان هنوز نمی‌توانند در مورد کاربرد و هدف ساخت آن‌ها نظر قطعی بدهند. 

۳. طبل‌های گچی عصر حجر

مجموعه‌ای از اشیاء جذاب و مرموز ,معمای حل نشدۀ پنج اثر مرموز باستانی

سال ۱۸۸۹، سه استوانه گچ حکاکی شده در قبر کودکی در فولکتون، شمال یورکشایر کشف شد. این طبل‌های گچی دارای تزئینات هندسی هستند و ظاهرشان شبیه چشم، بینی و ابرو است. چهارمین طبل بدون تزئینات در لاوانت در غرب ساسکس در سال ۱۹۹۳ یافت شد. نمونه دیگری که بسیار آراسته بود نیز در برتون اگنس در شرق یورکشایر در سال ۲۰۱۵ پیدا شد. 

طبل برتون اگنس با یک توپ گچی، یک سنجاق از جنس استخوان و بقایای سه کودک که قدمت یکی از آن‌ها به ۳۰۰۵-۲۸۹۰ قبل از میلاد بازمی‌گردد، دفن شده بود. 

نقوش روی طبل‌ها بخشی از یک سنت زیبایی‌شناختی است که روی توپ‌های سنگی نوسنگی نیز یافت می‌شود. بعید است این طبل‌های گچی با وجود نامشان، به‌عنوان آلات موسیقی کاربرد داشته باشند، چون سایش مرتبط با استفاده از ضربات نیز در آن‌ها دیده نمی‌شود. 

برخی از محققان محیط آن‌ها را با یک معیار استاندارد طول به نام «پای بلند» مرتبط دانسته‌اند. برخی فکر می‌کنند آن‌ها نمادهایی سنگی از ظروف فاسدشدنی مانند کوزه‌ها یا سبدهای چوبی درب‌دار هستند. دیگران سعی کرده‌اند نشانه‌های هندسی روی آنها را به مشاهدات نجومی ربط دهند. اما به نظر می‌رسد حضور آن‌ها در قبر کودکانی که به دقت دفن شده‌اند معنای حساس‌تری داشته باشد. 

۴. حلقه موی عصر برنز

مجموعه‌ای از اشیاء جذاب و مرموز ,معمای حل نشدۀ پنج اثر مرموز باستانی

عصر برنز دوران طلاکاری استثنایی بود. زیورآلات شخصی بسیار زینتی از ورق و سیم طلا ساخته می‌شدند. این حلقه‌های کوچک باز مربوط به اواخر عصر برنز (حدود ۱۰۰۰ تا ۸۰۰ پیش از میلاد) هستند و در ایرلند، بریتانیا و بخش‌هایی از فرانسه یافت شده‌اند. 

این حلقه‌ها که معمولاً به صورت جفت مشابه کشف می‌شوند، می‌توانند ساده باشند یا حکاکی‌های ظریف و هندسی داشته باشند. 

تفسیرهای تازه حاکی از آن است که این حلقه‌ها ممکن است حلقه بینی، گوشواره یا تزئینات مو باشند. هیچ یک از این توضیحات رضایت‌بخش نیستند، چون عناصر مختلف طراحی حلقه‌ها سبب می‌شود برای پوشیدن مشکل یا ناراحتی ایجاد کنند. 

آنچه ما به آن نیاز داریم، زمینه کشف آن‌ها است، مثلاً کشف تازه آن‌ها در ترکیه، در گورهایی با جواهرات صورت نزدیک به جمجمه‌ها بوده است. 

۵. هاون‌های تزیینی رومی-بریتانیایی

مجموعه‌ای از اشیاء جذاب و مرموز ,معمای حل نشدۀ پنج اثر مرموز باستانی

این مجموعه‌های دو قسمتی هاون و دسته هاون کوچک از جنس آلیاژ مس به نام «آسیاب‌های زینتی» معروف شدند. آن‌ها معمولاً حلقه‌هایی برای آویزان کردن دارند و نقطه اتصال‌شان به شکل انسان یا حیوان است. 

پرندگان آبی و گاو نقوش تزئینی رایجی هستند که روی سایر ظروف رومی-بریتانیایی مانند فنجان و سطل نیز دیده می‌شوند.

این مجموعه‌های زینتی معمولاً بریتانیایی هستند و به ندرت در سرزمین اصلی اروپا یافت می‌شوند. قدمت آن‌ها به اواخر عصر آهن تا اوایل دوره روم (حدود ۱۰۰-۲۰۰ پس از میلاد) بازمی‌گردد.

اما رمز و راز این اشیاء در عملکرد آن‌ها نیست، بلکه در این است که از آن‌ها برای تهیه چه ماده‌ای استفاده شده است. شاید از آن‌ها برای تهیه دارو، لوازم آرایشی یا مواد مخدر استفاده شده باشد. محتویات این هاون‌ها تا کنون با موفقیت تجزیه و تحلیل نشده است. در چنین موقعیتی، یابنده‌های آماتور می‌توانند کمک بزرگی به باستان‌شناسان کنند، به این صورت که در برابر وسوسۀ تمیز کردن هاون‌ها مقاومت کنند و به جای این کار، آن‌ها را همانطور که یافتند به باستان‌شناسان تحویل دهند.

  • 10
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش