دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۲۰۰۲۳

راز داشتن پوستی درخشان و هیدراته با بهترین روتین برای پوست خشک

بهترین روتین پوستی برای پوست خشکبهترین روتین پوستی برای پوست خشک
داشتن پوستی خشک می‌تواند منجر به احساس کشش و عدم راحتی در پوست شود، اما با دنبال کردن بهترین روتین پوستی برای پوست خشک، می‌توانید بهبودی قابل توجهی را تجربه کنید. در این مقاله از سرپوش، به توضیحات و نکات مفید برای مراقبت از پوست خشک می‌پردازیم.

بهترین روتین برای پوست خشک

در دنیای شلوغ امروزی، به راحتی می توان درگیر کارهای روزمره شد و از مراقبت از پوست غافل شد. با این حال، داشتن یک بهترین روتین برای پوست خشک نه تنها برای حفظ سلامت پوست ضروری است، بلکه می تواند اعتماد به نفس و درخشش ظاهری شما را نیز افزایش دهد. پوست خشک، همانطور که از نامش پیداست، با کمبود رطوبت و چربی طبیعی مشخص می شود و می تواند منجر به علائمی مانند پوسته پوسته شدن، خارش، قرمزی و احساس کشیدگی شود.

چه پوستی خشک است؟

پوست خشک پوستی است که رطوبت کافی برای حفظ نرمی آن ندارد. اصطلاح پزشکی برای پوست خشک Xerosis است. پوست خشک مانند لکه های خشنی روی بدن ایجاد کند که درنهایت سبب پوسته پوسته شدن می شود. اگر پوست شما خشک باشد، ممکن است خارش داشته باشید، همچنین اگر این وضعیت وخیم و حاد باشد می تواند سبب ترک خوردگی و گاهی خونریزی شود. پوست خشک ممکن است در همه گروه های سنی ایجاد شود، اما در برخی از افراد مانند کسانی که در  آب و هوای خشک یا سرد زندگی می کنند، غالبا کار بیرون از خانه دارند، دست های خود را دائما می شویند، بیماری خاصی مانند آلرژی دارند یا سن آنها ۶۵ سال یا بیشتر شده است، با احتمال بیشتری رخ می دهد. 

اولین قدم برای بهترین روتین برای پوست خشک، تشخیص صحیح این نوع پوست است. برخی از علائم رایج پوست خشک عبارتند از:

- پوسته پوسته شدن که این علامت به خصوص در نواحی گونه ها، دور لب و اطراف چشم مشهود است.

- پوست خشک احساس زبری و خشکی به هنگام لمس دارد.

- خشکی پوست می تواند منجر به خارش و ناراحتی شود.

- در موارد شدیدتر، پوست خشک ممکن است دچار قرمزی شود.

- کمبود رطوبت می تواند باعث ایجاد خطوط ریز و چین و چروک های زودرس شود.

مرطوب سازی پوست خشک، بهترین روتین پوستی برای پوست خشکبهترین روتین پوستی برای پوست خشک؛ نشانه های پوست خشک

مراحل کلیدی روتین روز برای پوست خشک

استفاده از پاک کننده بدون کف:

هنگامی که صحبت از شستن صورت می شود، نوع پاک کننده ای که انتخاب می کنید مهم است. به دنبال محصولی باشید که به طور خاص با ترکیبات آبرسان ساخته شده باشد. این محصولات کثیفی و چربی را بدون ایجاد اختلال در لایه بیرونی پوست به روشی که برخی پاک‌کننده‌های کف‌زا انجام می‌دهند، از بین می‌برند. بسیاری از این محصولات از داروخانه ها قابل خریداری هستند.

استفاده از سرم ویتامین C:

پس از شستوشو توصیه می شود برای افزایش رطوبت، یک سرم ویتامین C استفاده کنید و اسید هیالورونیک را روی آن قرار دهید. اسید هیالورونیک یک مرطوب کننده شناخته شده برای پوست است که جذب آب را به پوست افزایش می دهد، درنهایت نیز چین و چروک ریز پوستی را کاهش خواهد داد.

استفاده از مرطوب کننده:

در حالی که برای برخی کرم های دارای SPF؛ مرطوب کننده و آبرسانی کافی برای روز را انجام می دهد، اگر کسی پوست خیلی خشکی دارد بهتر است قبل از SPF 30 یا بالاتر از مرطوب کننده استفاده کند. وقتی نوبت به خرید مرطوب کننده می رسد، به دنبال مرطوب کننده های سبک باشید که حاوی موادی هستند که می توانند سلول های زبر را نرم کرده و آبرسانی کنند و یک مهر و موم محافظ روی سطح پوست ایجاد خواهند کرد.

چربی پوست و هیدراتاسیون پوست دو موضوع مجزا هستند، و در واقع شما می‌توانید در تابستان بسیار چرب باشید، در عین حال پوست دهیدراته یا بدون آبی داشته باشید.

استفاده از کرم های ضد آفتاب:

هر نوع پوستی باید از SPF استفاده کند و پوست خشک نیز از این قاعده مستثنی نیست. اشعه خورشید و آلودگی باعث آسیب رادیکال های آزاد به پوست می شود که منجر به پیری زودرس خواهد شد. کسانی که پوست خشک دارند باید به دنبال ضد آفتاب هایی باشند که در کنار ضدآفتاب بودن به حفظ رطوبت پوست نیز کمک می کند. 

برای اطمینان از اینکه پوشش مناسبی دارید، به دنبال SPF 30 یا بالاتر باشید (آرایش با SPF باعث کاهش آن نمی شود) و مطمئن شوید که هر دو ساعت یکبار مجدداً استفاده کنید.

بهترین روتین پوستی روز برای پوست خشکبهترین روتین پوستی روز برای پوست خشک

مراحل کلیدی روتین شب برای پوست خشک

استفاده از تونر پاک کننده آرایش:

اولین قدم در برنامه شبانه پوست خشک شما باید یک تونر یا میسلار واتر برای پاک کردن آرایش و SPF در طول روز باشد.

استفاده از شوینده های دارای آبرسان:

پس از پاکسازی، از سرم های آبرسان و مواد موضعی استفاده کنید که می توانند به شما در حفظ رطوبت بیشتر کمک کنند، اگر فردی پوست بسیار خشکی دارد،نباید از مشتقات ویتامین A مانند رتینوئیدها و رتینول استفاده کند و به سرم اسید هیالورونیک خود اهمیت بیشتری دهد.

استفاده از رتینول یا درمان های نقطه ای:

اگر از یک ماده "فعال" مانند رتینول یا درمان لکه‌های بنزوئیل پراکسید برای جوش‌ها استفاده می‌کنید، این را به عنوان اولین قدم بعد از پاک‌سازی استفاده کنید. و در حالت ایده آل، برای جلوگیری از تحریک، حداقل ۲۰ دقیقه پس از تمیز کردن و خشک شدن پوست، صبر کنید. در این صورت مطمئن خواهید بود که هنگام استفاده از مواد فعال خود، پوست کاملاً خشک می شود و خشکی و تحریک را کاهش می دهد.

استفاده از سرم آبرسانی مانند هیالورونیک اسید:

در حالی که نیازی به تکمیل این مرحله ندارید، اگر پوست شما به طور مزمن خشک و کم آب باشد، توسط متخصصان پوست توصیه می شود. پس از استفاده از رتینول یا سایر فعال های پوستی، از یک سرم آبرسان مانند اسید هیالورونیک برای آبرسانی به پوست استفاده کنید.

نکته حرفه ای: در حالی که استفاده از رتینول روی پوست خشک ایده آل است، اسید هیالورونیک زمانی که روی پوست مرطوب استفاده می شود موثرتر است. بنابراین توصیه می کنیم بعد از استفاده از رتینول و قبل از استفاده از سرم هیالورونیک اسید صورت خود را مرطوب کنید.

استفاده از مرطوب کننده:

اگر پوست خشکی دارید، هرگز نباید مرطوب کننده را در روتین صبح یا بعد از ظهر خود حذف کنید، اما استفاده از آن در شب بسیار مهم است، زیرا در این زمان است که پوست شما وارد مرحله استراحت و ریکاوری می شود. برای افرادی که پوست خشک دارند، توصیه می‌کنم از کرم مرطوب‌کننده سنگین‌تر به جای لوسیون استفاده کنند. کرم سنگین تر تمایل به انسداد بیشتری دارد، که در صورت داشتن پوست خشک ضروری‌ترین نوع ماده‌ای است که باید به دنبال آن باشید. کرم سنگین تر ماندگاری بیشتری در پوست نیز خواهد داشت، در حالی که لوسیون ممکن است زودتر خشک شود.

استفاده از روغن صورت:

در صورت تمایل، می توانید؛ روغن صورت را به عنوان آخرین مرحله در روتین عصر خود اضافه کنید، البته اگر نوع پوست شما خشک و مستعد آکنه است، از این مرحله بگذرید.

بهترین روتین پوستی شب برای پوست خشکبهترین روتین پوستی شب برای پوست خشک

عادات روزانه برای مراقبت از پوست خشک

هنگامی که رطوبت هوا کاهش می یابد یا پوست شما خشک می شود، حتماً موارد زیر را رعایت کنید:

- زمان دوش گرفتن؛ در حمام را ببندید.

- از آب گرم به جای گرم استفاده کنید.

- زمان خود را برای دوش گرفتن یا حمام به ۵ یا ۱۰ دقیقه محدود کنید.

- بدن خود را با یک پاک کننده ملایم و بدون عطر بشویید.

- به اندازه کافی از پاک کننده استفاده کنید تا کثیفی و روغن را از بین ببرد، اما از استفاده بیش از حد از شوینده به طوریکه کف غلیظ مشاهده شود، پرهیز کنید.

- پوست خود را به آرامی با حوله خشک کنید.

- بلافاصله پس از خشک شدن پوست، مرطوب کننده را بمالید.

- بلافاصله پس از شستشو از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. پمادها، کرم ها و لوسیون ها (مرطوب کننده ها) با به دام انداختن رطوبت موجود در پوست شما عمل می کنند.

- به جای لوسیون از پماد یا کرم استفاده کنید. پمادها و کرم ها نسبت به لوسیون ها موثرتر و کمتر تحریک کننده هستند. به دنبال کرم یا پمادی باشید که حاوی یک یا چند مورد از روغن جوجوبا، دایمتیکون، گلیسرین، اسیدهیالورونیک، اسید لاکتیک، لانولین، روغن معدنی، کره شیا باشد.

- ربرای رفع خشکی دست ها یک کرم دست بدون چربی همراه خود داشته باشید و بعد از هر بار شستن دست از آن استفاده کنید.

- از بالم لب استفاده کنید.

برای پوست خشک از چه محصولاتی نباید استفاده کرد؟

استفاده از محصولات مراقبت از پوست حاوی هر یک از موارد زیر را متوقف کنید:

- الکل (به جز ضدعفونی کننده دست)

- آلفا هیدروکسی اسید (AHA)

- رایحه، از جمله صابون های دئودورانت

- رتینوئیدها

- اجتناب از این محصولات به پوست شما کمک می کند تا روغن طبیعی خود را حفظ کند.

استفاده از مرطوب کننده برای پوست خشک، بهترین روتین پوستی برای پوست خشکبهترین روتین پوستی برای پوست خشک و موارد ممنوع استفاده

سخن پایانی درباره بهترین روتین برای پوست خشک

داشتن یک بهترین روتین برای پوست خشک نه تنها برای حفظ سلامت پوست ضروری است، راه های مختلفی برای داشتن بهترین روتین برای پوست خشک وجود دارد. با کمی دقت و حوصله می توانید روتینی مناسب با نیازهای پوست خود پیدا کنید و از داشتن پوستی شاداب و درخشان لذت ببرید.

گردآوری: بخش مراقبت و زیبایی سرپوش

  • 15
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش