پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۸۱۲۰۰۰۰۳

اگر فرزندم علائم کرونا داشت چه کار کنم؟

ویروس کرونا,علائم ویروس کرونا,راه های پیشگیری از ویروس کرونا,اطلاعیه یونیسف در مورد کرونا,ویروس COVID- ۱۹
صندوق کودکان سازمان ملل متحد( یونیسف) در اطلاعیه ای به والدین سفارش کرد چنانچه خود یا کودکتان علائمی از کرونا (corona) دارید، از همان اول کمک پزشکی بگیرید و تلاش کنید از حضور در مکان های عمومی مثل محل کار، مدرسه ها و وسایل نقلیه عمومی بپرهیزید تا از انتقال به سایرین جلوگیری شود.

در اطلاعیه یونیسف که روز یکشنبه انتشار یافته، آمده است:کرونا ویروس جدید( CoV) نوعی جدید از ویروس است. بیماری ایجاد شده با ویروس کرونا (corona) که به آن بیماری کرونا ۲۰۱۹( COVID- ۱۹) می گویند، بار اول در ووهان چین شناسایی شد. CO مخفف کرونا، VI مخفف ویروس و D به معنی بیماری( در انگلیسی). پیشتر به این بیماری« کروناویروس جدید ۲۰۱۹» یا« nCoV- ۲۰۱۹» می گفتند.

ویروس COVID- ۱۹ ویروس جدیدی بوده و به خانواده ویروس هایی مانند سارس( سندروم تنفسی حاد) و دیگر سرما خوردگی های معمولی مرتبط است.

ویروس COVID- ۱۹ چطور انتشار می شود؟

ویروس از روش تماس مستقیم با قطره های تنفسی شخص آلوده از طریق سرفه (cough) و عطسه (sneeze) و تماس با سطوح آلوده به ویروس منتقل می شود. ویروس COVID- ۱۹ می­تواند ساعت ها روی سطوح زنده بماند، ولی یک ضدعفونی ساده میتواند آنرا از بین ببرد.

علائم کروناویروس (Coronaviruses) چیست؟

علائم حاوی تب، سرفه و نفس تنگی است. در مواد حادتر عفونت میتواند منجر به ذات الریه ( پنومونی یا همان عفونت ریه) یا مشکلات تنفسی شود. در موردهای نادر این بیماری کشنده خواهد بود.

علائم بیماری شبیه آنفلوآنزا یا سرما خوردگی معمولی است، که بسیار رایج تر از COVID- ۱۹ هستند. به همین علت برای تائید اینکه کسی COVID- ۱۹ گرفته باشد، باید آزمایش شود. نکته دارای اهمیت این است که اقدامات کلیدی پیشگیرانه را بخاطر بسپاریم که شست وشوی دست ها و رعایت موارد بهداشتی تنفسی یعنی پوشاندن دهان موقع عطسه یا سرفه (cough) با دستمال یا آرنج خم شده، بعد از آن انداختن دستمال درون سطح زباله در بسته، از موردهای پیشگیری است. همینطور واکسن بیماری آنفولانزا هم راه پیشگیری مناسبی است، براین اساس از یاد نبرید که واکسیناسیون خود و فرزندان تان را بموقع انجام دهید.

چگونه می توان خطر عفونت را کاهش داد؟

با رعایت چهار مورد احتیاطی زیر میتوانید جلوی خطر عفونت برای خود و خانواده تان را بگیرید:دست های خود را به طور مداوم با آب و صابون یا ژل ضدعفونی الکل دار بشویید، زمان عطسه یا سرفه جلوی دهان (Mouth) خود را با دستمال یا آرنج خم شده تان بگیرید، و دستمال را داخل سطح دربسته بیاندازید، از تماس نزدیک با افردی که سرما خورده اند یا علائمی شبیه بیماری آنفولانزا دارند پرهیز کنید و چنانچه تب دارید، سرفه (cough) می کنید یا حس می کنید مشکل تنفس دارید حتماً به دکتر مراجعه کنید.

آیا باید ماسک بزنم؟

چنانچه علائم تنفسی مثل سرفه یا عطسه دارید، برای مراقبت از دیگران استفاده از ماسک پزشکی سفارش می شود. در صورتیکه هیچگونه علائمی ندارید، نیازی به استفاده از ماسک نیست.

درصورت استفاده از ماسک، برای اطمینان از اثرگذاری آن و جلوگیری از افزایش خطر انتقال ویروس، باید از آن درست استفاده کرده و بعد از استعمال هم درست دفع کرد.

استفاده از ماسک تنها برای جلوگیری از عفونت کافی نیست و بایستی با شست وشوی مکرر دست ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه و سرفه، و جلوگیری از تماس نزدیک با افردی که علائم سرماخوردگی یا بیماری آنفولانزا دارند( سرفه (cough)، عطسه، تب) همراه باشد.

آیا ویروس جدید روی خردسالان تأثیر می گذارد؟

این ویروس جدید است و ما هنوز نمی دانیم که چه تأثیری بر خردسالان یا زنان حامله خواهد گذاشت. می دانیم که ممکن است افراد در هر سنی به این ویروس آلوده شوند، ولیکن تا به حال موارد نسبتاً اندکی از COVID- ۱۹ در بین بچه ها گزارش شده است. ویروس در موارد نادر کشنده است، و تا به حال بیشتر موارد منجر به مرگ در میان افراد پیرتر با بیماری های زمینه ای دیده شده است.

چنانچه فرزندم علائم کرونا داشت چه کار کنم؟

حتماً درمان پزشکی را شروع کنید، ولی به یاد داشته باشید که فعلا در نیمکره شمالی فصل آنفلوآنزا است و علائم COVID- ۱۹ مانند سرفه یا تب میتواند شبیه علائم آنفلوآنزا یا سرماخوردگی که بسیار هم شایع هستند، باشد.

رعایت نکات بهداشتی دست ها یعنی شست وشوی مرتب دست ها و بهداشت تنفسی را امتداد دهید و واکسیناسیون کودکان خود را بموقع انجام دهید تا بچه درمقابل دیگر ویروس ها و باکتری (Bacterium) های بیماری زا در امان باشد.

در مورد دیگر عفونت های دستگاه تنفسی من جمله بیماری آنفولانزا، چنانچه خودتان یا کودکتان علائمی دارد، از همان ابتدا کمک پزشکی بگیرید و تلاش کنید از حضور در مکان های عمومی مثل محل کار، مدارس و وسایل نقلیه عمومی پرهیز کنید، تا از سرایت به دیگران جلوگیری شود.

اگر یکی از افراد خانواده علائم بیماری را داشته باشد چه کار باید کرد؟

در شرایطی که شما یا کودکتان تب، سرفه یا تنگی نفس دارید، باید از همان آغاز بروز علائم از پزشک کمک بخواهید. در صورتیکه به مناطقی که COVD- ۱۹ در آن جا گزارش شده سفر نموده اید ، یا اگر در تماس با فردی بوده اید که جدیدا به یکی از چنین مناطقی سفر کرده و علائم تنفسی دارد، با پزشک خود یا با کارمندان بهداشت تماس حاصل فرمائید و موضوع را با آن ها درمیان گذاشته و مشورت کنید.

آیا باید کودک را در خانه نگهدارم و به مدرسه نفرستم؟

اگر کودک شما علائم بیماری را دارد، از پزشک کمک بخواهید و به دستوراتی که پزشک یا کارمند بهداشتی می دهد عمل کنید. درغیر اینصورت، مثل سایر عفونت های دستگاه تنفسی من جمله بیماری آنفولانزا، وی را در خانه بستری کنید و به خوبی از او نگهداری کنید و به اماکن عمومی نروید تا بیماری به دیگران سرایت نکند.

اگر کودکتان علائمی مانند تب یا سرفه ندارد، و اگر بخش نامه ای درباره بهداشت عمومی یا توصیه های رسمی مشابه دیگری راجع به مدارس اخذ نکرده اید، بهتر است که کودک تان را به مدرسه بفرستید.

به جای اینکه بچه ها را از مدرسه دور نگهدارید، به آن ها تعلیم دهید که دست های خود را خوب بشویند و اقدامات بهداشتی مربوط به تنفس را در مدرسه و دیگر اماکن انجام دهند، من جمله شست وشوی مرتب دست ها، پوشاندن دهان (Mouth) به هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم شده، و بعد انداختن دستمال داخل سطل دربسته، لمس نکردن چشم ها، دهان یا بینی در حالتی که دست ها کاملاً شسته نشده اند.

برترین راه شستن کامل دست ها چگونه است؟

شیر آب را باز کنید و دست ها را زیر آن بگیرید، تمام دست تان را به صابون آغشته کنید، تمام سطوح دست ها را به بازه زمانی دست کم ۲۰ ثانیه با صابون بمالید، از پشت دستها، بین انگشتان و زیر ناخن (Nails) ها، دست ها را کاملاً با آب بشویید و دست ها را با دستمال تمیز یا حوله یک بار مصرف خشک کنید.

دست ها را به خصوص پیش از خوردن غذا، پس از فین کردن، سرفه یا عطسه و دستشویی مرتب بشویید و چنانچه آب و صابون در دسترس ندارید، از ژل شست وشوی دست الکلی با حداقل ۶۰ الکل استفاده کنید. اگر دستان بصورت مشهود کثیف هستند، حتماً با آب و صابون بشویید.

آیا زنان باردار می توانند ویروس کرونا را به جنین خود منتقل کنند؟

هنوز شواهد کافی مبتنی بر اینکه ویروس بتواند در دوران حاملگی از مادر به جنین انتقال یابد یا تأثیر بالقوه این بیماری بر روی کودک وجود ندارد. این موضوع در حال حاضر در دست بررسی است. زنان باردار باید موردهای احتیاطی مقتضی برای مراقبت از خود در برابر این ویروس را به عمل بیاورند و درصورتی که علائمی شبیه تب، سرفه یا تنگی نفس در خود مشاهده کردند، به سرعت به پزشک مراجعه کنند.

آیا مادری که آلوده به کرونا ویروس باشد، می تواند همچنان به نوازد خود شیر بدهد؟

تمام مادران در مناطق آلوده و پرخطر که علائمی مانند تب، سرفه یا نفس تنگی دارند، بایستی هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنند و دستورالعمل هایی که پزشک یا کارمند بهداشت می‌دهند را رعایت کنند. با توجه به فواید تغذیه با شیر مادر (Breast milk) و نقش کم رنگ شیر مادر در انتقال ویروس های تنفسی، مادر میتواند ضمن رعایت کلیه راهکارهای احتیاطی لازم همچنان به شیردهی ادامه دهد.

درباره مادرانی که علائم بیماری را دارند شیردهی مشکلی ندارد، مشروط بر اینکه به هنگام در آغوش گرفتن کودک و نزدیک بودن به کودک من جمله هنگام شیردهی ماسک بزنند، دست ها را قبل و بعد تماس با کودک( از جمله هنگام شیردهی) بشویند و سطوح آلوده را تمیز و ضدعفونی کنند – همانند تمامی مواردی که وقتی کسی مشکوک به COVID- ۱۹ و یا بیماریش تأیید شده باشد در تعامل با افراد دیگر از جمله با بچه ها باید انجام دهد.

اگر مادر شدیداً بیمار باشد، باید وی را به دوشیدن شیر و دادن آن به کودک با فنجان تمیز یا قاشق ترغیب کرد و در تمام این مراحل همان روش های جلوگیری از عفونت را نیز رعایت کنند.

یونیسف برای کمک چه کارهایی انجام می دهد؟

پاسخ فعلی یونیسف تمرکز بر حمایت از دولت چین و طیف گسترده تری از کشورهای منطقه آسیای شرقی و اقیانوس (Ocean) آرام است که بيش ترین موارد تا به حال در آن ها گزارش شده است. از نهم ماه بهمن ، یونیسف ۱۳ تُن لوازم، من جمله لباس های محافظ، ماسک، عینک و دستکش برای استفاده کارمندان بهداشتی از راه هوایی واصل کرده است. محموله های بیشتری هم آماده ارسال یوده و یونیسف در حال انتخاب مناطق کلیدی است که بیشتر نیاز به کمک دارند.

باتوجه به ماهیت غیرقابل پیش بینی ویروس و انتشار مستمر آن، یونیسف همینطور با دولت ها، همتایان خود در سازمان بهداشت جهانی، و دیگر شرکای خود در زمینه تهیه برنامه های اضطراری در دیگر مناطق، به خصوص کشورهای با ساختارهای بهداشتی ضعیف تر و ظرفیت های محدودتر در مبارزه با شیوع بیماری های این چنینی، در رابطه است. ۲۸ بهمن ماه قبل یونیسف تقاضای ۴۲.۳ میلیون دلار برای بالابردن سطح کمک های مالی در تلاش برای مهار شیوع ویروس COVID- ۱۹ داد.

بودجه های اولیه صرف فعالیت های یونیسف در جهت کاهش انتقال ویروس از جمله تقویت اطلاع رسانی در خصوص خطر و مقابله با اطلاعات اشتباه خواهد شد تا کودکان، زنان باردار و خانواده های آن ها بدانند که چطور از انتشار COVID- ۱۹ جلوگیری کنند و از کجا میتوانند کمک بگیرند.

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه خردسالان در سرتاسر دنیا است. با همراهی و مشارکت با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای تمامی کودکان، به خصوص آسیب پذیرترین آن ها، جامه عمل بپوشاند.

ویروس کرونا (corona) از دی ماه گذشته تا کنون بیش از دو هزار قربانی گرفته است. تقریباً تمامی جانباختگان از کشور چین، کشوری که ویروس از آنجا شیوع پیدا کرد، هستند. چهار نفر هم در ایران بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته اند. ایران پس از کشور چین دومین آمار فوتی کرونا در جهان را دارد.

بیماری جدید کرونا با نام« کووید- ۱۹» از ابتدای ماه دسامبر سال پیش میلادی( دی ماه ) در استان هوبی چین شیوع یافت و تا به حال ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده و جان ۲ هزار و ۲۳۳ تن را گرفته است.

کیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز قبل( یک شنبه) خاطرنشان کرد:تعداد تلفات بیماری کرونا (corona) در ایران به هشت و تعداد مبتلایان به ۴۳ نفر رسید.

irna.ir
  • 12
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X