چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۹۰۱۰۰۰۸۳

ویروس‌ها چگونه نام‌گذاری شدند؟

نحوه ی نامگذاری ویروس‌ها,روش دانشمندان برای نامگذاری ویروس های جدید,ویروس H1N1,ویروس MERS_ CoV,انواع ویروس ها
بهتر است بدانیم، نامگذاری ویروس های یافته شده، خود یک فرآیند جدی و تخصصی است که پژوهشگران طبق چهارچوب و پایه های علمی ویروس های جدید را نام گذاری می کنند، نه بر اساس سلایق شخصی.

احتمالا دانستن جواب این سؤال برای شما هم جذاب باشد که دانشمندان بر چه اساسی ویروس های جدید را نام گذاری می کنند؟ بهتر است بدانیم، نامگذاری ویروس های یافته شده، خود یک فرایند جدی و تخصصی است که پژوهشگران بر اساس چهارچوب و پایه های علمی ویروس های جدید را نام گذاری می کنند، نه بر اساس سلایق شخصی.« ایرنا زندگی»، نام گذاری ۷ مورد از ویروس ها را طبق مطالعات ریدرزدایجست انجام شده، گردآوری کرده است. در این شرایطی که همه جا حرف از ویروس ها است احتمالا متوجه این مسئله شده باشید که یک ویروس امکان دارد چند تا اسم داشته باشد، یکی اسم علمی و دیگری اسمی که عموم مردم، ویروس را خطاب می کنند.

بر اساس گزارش بی بی سی فیوچر، اسم های علمی ویروس ها به وسیله« کمیته بین المللی آرایه شناسی ویروسی» نام گذاری می شود که طبق سایز و شکل ویروس است. ولی اسم های عمومی که در بین مردم رواج بیشتری دارد، گرفته شده از قسمتی اسم علمی است که با لحجه ها، گویش ها و زبان ها مختلف ترکیب می ‍شود و در بین شهروندان آن منطقه رواج می یابد.

CoV- ۲

در این روزهایی که مستندهای بسیاری درباره ی کوید۱۹ ساخته شده است احتمالا بدانید که ابتدا در ووهان چین به این ویروس« ناول کروناویروس» می گفتند که به معنی« کروناویروس جدید» بود. به گزارش بی بی سی فیوچر، کوید ۱۹ را بعد از آن به« Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus Two» نام خواندند که به اختصار SARS- CoV۲ نامیدند این نام منعکس کننده این است که یکی از خانواده های بیماری سارس است. دانشمندان متوجه شدند که این نام خیلی مشابه نام ویروس سارس که در سال ۲۰۰۳ در کشور چین رواج داشته و سبب وحشت هم می شود، پس تصیمیم بر آن شد که تغییراتی را لحاظ کنند؛ اما در این زمان نام های زیادی بدون هیچ اساس علمی، رواج یافتند، مثل ویروس چینی و آنفولانزای ووهان، که بر اساس گزارش سازمان جهانی سلامت( WHO)، این نام ها نژادپرستانه و برای ضربه زدن به اقتصاد، مردم و ملیت یک کشور طراحی شدند. در آخر سارس از ابتدای نام« SARS- CoV۲» حذف شد و سال کشف ویروس بر روی آن اثر گذاشت و حالا ما آنرا با نام« CoV- 19» می شماسیم.

H1N1

این همان آنفولانزای فصلی ای است که در پاییز گذشته ایران بسیاری را درگیر کرد؛ ولی کشنده نیست. این ویروس هم نام طولانی ای دارد، نام علمی آن( H1N1‏) A/California/04/2009)) است. دستورالعملی که سازمان بهداشت جهانی در سال ۱۸۹۰ تصویب کرد به اینصورت بود که اسم ویروس ها باید بر اساس میزان آلودگی، مکانی که منشاء ویروس است، سال کشف، سال بوجود آمدن و نوع پروتئینی که در آنتی ژن آن وجود دارد ، به صورت اعداد بیان شوند.

در اسم علمی این ویروس آمده است که این بیماری آنفلوانزا شایع نوع A است که برای بار اول در سال ۲۰۰۹ در کالیفرنیا کشف شد، این چهارمین ویروس در نوع کشف شده خود است و پروتئین های خاص آن هماناگلوتینین نوع ۱ و نورآمینیداز است. این بیماری آنفولانزا همچنین بعنوان آنفلوانزای خوکی معروف است؛ چون مثل ویروسهایی است که بطور معمول در بین خوکها مشاهده میشود؛ ولی در واقعیت این بیماری هنگام خوردن گوشت خوک آلوده به انسان منتقل نشده بود، این نام( آنفولانزای خوکی) برای کشاورزان گوشت خوک معضلات فروش را، ایجاد کرد. چند کشور من جمله چین، روسیه و اوکراین ؛حتی واردات گوشت خوک از مکزیک را هم ممنوع کردند.

نحوه ی نامگذاری ویروس‌ها,روش دانشمندان برای نامگذاری ویروس های جدید,ویروس H1N1,ویروس MERS_ CoV,انواع ویروس ها

MERS_ CoV

نام این کروناویروس( CoV رسمی در انتهای آن) مخفف سندرم تنفسی خاورمیانه است. دکتر کیجی فوکودا، معاون مدیر کل امنیت بهداشت در سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۱۵ برای پاسخ به تصمیم این سازمان برای تغییر استانداردهای نام گذاری خود برای ویروس ها، گفت:" بعضی از این نام ها با تشدید اثرات منفی بر جوامع و اقتصاد آن ها همراه است». یعنی، وقتی نام ویروسها بر اساس مکانی است که ویروس در آن جا کشف شده، این امر می تواند منجر به بروز تبعات ضد اجتماعات مذهبی و قومی شود. موانعی برای سفر، تجارت نیز ایجاد می کند.

HIV

ویروس نقص ایمنی انسان( HIV) باعث بیماری به نام سندرم نقص سیستم ایمنی اکتسابی( ایدز) میشود که فعلا حدود ۱.۱ میلیون نفر در آمريکا به آن مبتلا هستند. به اندازه کافی وحشتناک است که وقتی HIV در دهه ۱۹۸۰ برای بار اول ظاهر شد، با مردان همجنسگرا( اشتباه) برابر شد و بیماری کمبود ایمنی مرتبط با همجنسگرا یا GRID نام گرفت. بر اساس گزارش پاسفیک استاندارد، تا هنگامی که دانشمندان دریافتند که این افراد هم دگرجنسگرا و هموفیلی را نیز آلوده میکنند، رواج ایدز ادامه یافت. متأسفانه، براساس گزارش بیبیسی فیوچر، نام اولیه نه تنها اهانت آمیز بود؛ بلکه تلاشهایی را برای کنترل آن( به وسیله کنگره) هم مختل کرده باشد؛ چون این مسئله بعنوان یک« مسئله طاقت فرسا » شناخته شده است.

Avian Flu

ویروسهایی که در پرنده ها ظاهر می شوند به ندرت به انسان منتقل میشوند. دو نوع آنفلوانزای مرغی موجود است که نگرانی زیادی را ایجاد کرده است. بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها( CDC)، یکی از این اولین بار در سال ۲۰۱۳ در کشور چین ظاهر شد و با نام H7N9 آسیایی نامگذاری شده است، که برای آنفلوانزای مرغی نوع الف( H7N9) کوتاه مدت است. آسیا جایی که این ویروس از آن سرچشمه گرفته است، الف برای نوع آنفلوانزا و H7N9 برای انواع پروتئینهای هموگلوتینین و نورآمینیداز موجود در آن. نوع دیگر اولین بار در سال ۱۹۹۷ در انسان تشخیص داده شد و طی این سالها چندین تجدید حیات هم داشته است. این بیماری آنفولانزای مرغی الف بسیار بیماریزا( H5N1) است؛ حتی اگر برای مدت زمان اندکی باشد.

  • 13
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش