یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۹۰۱۰۰۰۷۲

روش صحیح استفاده از ماسک N95

روش صحیح استفاده از ماسک N95,ماسک N95,تاثیر استفاده از ماسک N95 در پیشگیری از کرونا,mask n95,کاربردهای ماسک N95
قبل از قرار دادن ماسک، دستان خود را به خوبی بشویید. از صابون و آب استفاده کنید و دستان خود را به خوبی خشک کنید تا ماسک مرطوب نشود. این کار سبب می شود تا قبل از قرار دادن ماسک، بطور تصادفی آلوده نشوید.

ماسک N95 ساخته شده است برای فیلتر کردن ذرات پرخطر، روشی سبک و نسبتاً ارزان برای تنفس هوای پاک و جلوگیری از بیماری ها است.

انتخاب ماسک مناسب:

برای فیلتر کردن ذرات موجود در هوا، ماسک صورت N95 را انتخاب کنید. ماسک های صورت N95 برای محافظت از ریه های شما از ذرات موجود در هوا گزینه ای عالی است که میتواند بخارهای فلزات( مثل موارد ایجاد شده در جوشکاری)، مواد معدنی، گرد و غبار (Dust) یا ذرات بیولوژیکی مثل ویروس ها باشد. شما میتوانید از ماسک های N95 در هنگام وقوع شیوع آنفولانزا، کرونا (corona) یا اگر آلاینده ها یا حریق باعث شده کیفیت هوا ضعیف شود استفاده کنید. این ماسک ها از جنس فوم ساختاری و سبک ساخته شده و بر روی بینی و دهان (Mouth) شما مناسب هستند.

روش صحیح استفاده از ماسک N95,ماسک N95,تاثیر استفاده از ماسک N95 در پیشگیری از کرونا,mask n95,کاربردهای ماسک N95 روش صحیح پوشیدن ماسک N95

 نسخه های خاص ساخته شده هم برای افراد مشاغل صنعتی در دسترس هستند و ماسک های جراحی N95 برای جراحان حرفه ای در دسترس هستند.

عدد ۹۵ به درصد ذراتی که ماسک میتواند فیلتر کند اشاره دارد. ماسک N95 می تواند ۹۵٪ از گرد و غبار و ذرات را فیلتر کند.

 در صورت وجود ذرات معلق نفتی و روغنی در هوا از ماسك N95 استفاده نشود، چون روغن به فیلتر آسیب وارد می كند." N" در واقع مخفف عبارت" Not resistant to oil" به معنی در برابر روغن مقاوم نیست.

روش صحیح استفاده از ماسک N95,ماسک N95,تاثیر استفاده از ماسک N95 در پیشگیری از کرونا,mask n95,کاربردهای ماسک N95 دستورالعمل استفاده از ماسک n95

در صورتیکه در معرض جو روغنی قرار دارید از ماسک R یا P استفاده کنید. در مواردی که در معرض روغنهای معدنی، حیوانی، گیاهی یا مصنوعی قرار دارید، به دنبال ماسک مشخص شده R یا P باشید." R" مخفف" مقاوم در برابر روغن" است، به این معنی که شما را برای مدت زمان مشخص شده روی بسته بندی ، از بخارات روغن محافظت می کند." P" مخفف" ضد روغنی یا بسیار مقاوم" است.

این ماسک ها همینطور با طبقه بندی اعداد مانند P100 و R 95 همراه هستند. این تعداد درصد ذره ای است که فیلتر می کنند.

اگر در معرض گازها یا بخارهایی هستید که بیشتر از حد مجاز این ماسک ها هستند، به دنبال دستگاه تنفسی باشید که از قوطی های مخصوص یا کارتریج های مخصوص استفاده می کند تا هوا بطور موثرتری فیلتر شود.

اندازه مناسب ماسک را انتخاب کنید:بسته به نوع ماسک N95 خاصی که انتخاب می کنید، اندازه های موجود از کوچک تا متوسط ​​و بزرگ متغیر است. اطمینان حاصل کنید که ماسک احساس راحتی دارید.

در صورت پیدایش بیماری تنفسی یا قلبی با پزشک خود مشورت کنید. ماسک صورت N95 میتواند تنفس را دشوارتر کند، به ویژه اگر شما یک بیماری مزمن قلبی یا تنفسی دارید. با پزشک خود حرف بزنید تا ببینید چه اقدامات احتیاطی دیگری را میتوانید انجام دهید. شاید بتوانید از مدلی با دریچه های بازدم استفاده کنید، که می تواند تنفس را راحت کند و حرارت را در ماسک تقلیل دهد، هرچند در صورت نیاز به حفظ محیطی استریل مثل اتاق عمل، نباید از این نسخه ها استفاده کنید. اگر هر یک از شرایط زیر را دارید پیش از استفاده با پزشک خود مشورت کنید:

مشکلات تنفسی

آمفیزم

بیماری انسدادی مزمن ریوی( COPD)

آسم

مشکلات قلبی- ریوی

روش صحیح استفاده از ماسک N95,ماسک N95,تاثیر استفاده از ماسک N95 در پیشگیری از کرونا,mask n95,کاربردهای ماسک N95ماسک صورت فیلتردار N95

قبل از گذاشتن ماسک، دستان خود را به خوبی بشویید. از صابون و آب استفاده کنید و دستان خود را به خوبی خشک کنید تا ماسک مرطوب نشود. این کار سبب می شود تا قبل از قرار دادن ماسک، بطور تصادفی آلوده نشوید.

ماسک را با یک دست نگه دارید و آنرا روی دهان و بینی خود قرار دهید. ماسک را طوری قرار دهید که بالای ماسک بر روی پل بینی قرار گیرد و پایین باید درست زیر چانه شما باشد.

سعی کنید فقط قسمت بیرونی و لبه های ماسک را لمس کنید.

روش صحیح استفاده از ماسک N95,ماسک N95,تاثیر استفاده از ماسک N95 در پیشگیری از کرونا,mask n95,کاربردهای ماسک N95 روش صحیح استفاده از ماسک N95

بند های پایین و بالا را روی سر خود بکشید. چنانچه ماسک شما دو بند دارد، قسمت پایین آنرا بالای سر خود بکشید و آنرا دور گردن خود، درست زیر گوش خود، محکم کنید. در ادامه ماسک را با دست دیگر محکم نگه دارید. سپس بند بالا را به طرف بالا بکشید و آنرا بالای گوش خود قرار دهید.

روش صحیح استفاده از ماسک N95,ماسک N95,تاثیر استفاده از ماسک N95 در پیشگیری از کرونا,mask n95,کاربردهای ماسک N95 نحوه صحیح استفاده از ماسک صورت N95

قطعه بینی را در اطراف پل بینی خود قالب بزنید. با نوک انگشتان خود هر طرف گیره فلزی بالای ماسک خود را تنظیم کنید. انگشتان خود را در دو طرف نوار بکشید، آنرا در امتداد پل بینی خود بکشید.

روش صحیح استفاده از ماسک N95,ماسک N95,تاثیر استفاده از ماسک N95 در پیشگیری از کرونا,mask n95,کاربردهای ماسک N95 نحوه صحیح پوشیدن ماسک صورت N95

به دنبال راه حل های جایگزین برای کودکان باشید. ماسک های N95 برای کودکان طراحی نشده اند و بدرستی روی صورت آن ها قرار نمی گیرند. در عوض ، اگر کیفیت هوا ضعیف است، کودکان را تا حد ممکن در خانه نگه دارید. در مورد شیوع آنفولانزا، کرونا (corona) و... اقدامات احتیاطی اضافی انجام دهید، مانند اینکه بچه ها پیش از غذا و بعد از عطسه (sneeze) یا سرفه (cough)، دست خود را بشویند. همچنین میتوانید از ماسک هایی که مخصوص کودکان ساخته شده است استفاده کنید، هرچند آن ها از نوع N95 نیستند.

از ماسک N95 در بچه های کمتر از ۱۷- ۱۸ سال استفاده نکنید.

روش صحیح استفاده از ماسک N95,ماسک N95,تاثیر استفاده از ماسک N95 در پیشگیری از کرونا,mask n95,کاربردهای ماسک N95 ماسک صورت N95

بررسی ماسک:

از طریق ماسک نفس بکشید و آزمایش کنید. هر دو دست را در برابر ماسک قرار دهید و نفس بکشید تا مطمئن شوید که ماسک در صورت شما درست قرار گرفته است. اگر احساس نشت هوا از ناحیه بینی دارید، گیره بینی را مجدداً قالب بزنید. اگر از لبه های ماسک آمده است، بندها را در دو طرف سر خود تنظیم کنید.

با کشیدن بندهای بالای سر خود، ماسک خود را بردارید. بدون دست زدن به قسمت جلوی ماسک، بند پایین را بالای سر خود بکشید، بعد از آن بند بالایی را به طرف بالا بکشید.

می توانید ماسک را دور ریخته و یا آنرا در یک ظرف تمیز و بسته نگه دارید.

از لمس کردن خود ماسک پرهیز کنید، چون امکان دارد آلوده باشد.

روش صحیح استفاده از ماسک N95,ماسک N95,تاثیر استفاده از ماسک N95 در پیشگیری از کرونا,mask n95,کاربردهای ماسک N95 روش صحیح پوشیدن ماسک N95

اگر از ماسک در محیط پزشکی استفاده کردید، ماسک خود را دور بیندازید. اگر از ماسک خود تماس با بیمار یا بعنوان راهی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری در شیوع بیماری استفاده کرده اید ، قسمت بیرونی ماسک شما احتمالاً آلوده شده است. دفع آن بدرستی تضمین می کند که با ذرات آلوده در تماس نخواهید بود. با استفاده از بندها، ماسک را با دقت نگه دارید و آنرا داخل سطل زباله بیندازید.

beytoote.com
  • 14
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش