شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۰۷۴

کولیت روده |علائم، تشخیص و درمان کولیت روده

کولیت روده,کولیت روده چیست,تعریف کولیت رودهکولیت روده بیماری مرتبط با روده بزرگ است
کولیت روده بیماری است که سبب التهاب و زخم در پوشش داخلی( دیواره) روده ی بزرگ( کولون) می شود و معمولاً بر بخش پایینی روده ی بزرگ( کولون سیگموئید) و راست روده( رکتوم) تأثیر می گذارد، اما میتواند کل روده ی بزرگ را هم درگیر کند. 

کولیت روده چیست؟

بیماری کولیت روده یکی از بیماری های التهاب روده است که با علایمی مانند صدا دادن شکم و دردهای مزمن آغاز می شود و درمان آن به چند شیوه در پزشکی و طب سنتی انجام می شود.

کولیت اولسراتیو( Ulcerative colitis) که به کولیت روده( ورم و یا آماس روده) نیز معروف است در واقع بیماری التهابی روده است که سبب التهاب طولانی مدت همراه با علایم زخم می شود، غیراز زخم های دستگاه گوارش، این شرایط برروی  درز انقباض روده بزرگ (Large intestine) و رکتوم تأثير می گذارد.

کولیت روده به بیماری ای گفته می شود که روده بزرگ دچار التهاب و زخم شده باشد. افراد پیش از ۳۰ سالگی به آسانی به این بیماری مبتلا میشوند ، کولیت روده میتواند دچار ناتوانی و در نتیجه عوارض تهدید کننده زندگی شود. کولیت روده عموما داخلی ترین سطح روده بزرگ ( کولون) و راست روده( رکتوم) را تحت‌تأثیر قرار می دهد.

کولیت روده نیز میتواند ناتوان کننده و پرخطر باشد. سایر مشکلات استرس زا در زندگی نیز میتوانند سبب مشکلات گوارشی گردد. گاهی اوقات استرس می تواند موجب کولیت روده شود بدین ترتیب، از طریق تمرین های کششی، تمرین مدیتیشن و تمرین تنفس، ميزان استرس را کاهش دهید.

علت بروز بیماری کولیت روده

علت بیماری کولیت روده به علت سو عملکرد سیستم ایمنی بدن روی باکتری های طبیعی درون دستگاه گوارش به وجود می آید که البته رژیم غذایی نامطلوب و استرس هم در تشدید این بیماری تأثیرگذار است.استرس به عنوان عامل اصلی ابتلا به این بیماری نمی باشد اما میتواند آنرا تشدید کند.

علائم بیماری کولیت روده

علایم کولیت روده بستگی به محل و شدت التهاب میتواند بطور گسترده ای متفاوت باشد ؛اگر از کولیت روده رنج می برید، امکان دارد علایم و نشانه های مشترک زیر را داشته باشید: 

 • خونریزی از مقعد
 • خونریزی از رکتوم( راست روده)
 • کم آب شدن بدن و نفخ شکم
 • احساس فوریت برای دفع
 • دل پیچه و درد شدید در اطراف راست روده
 • از دست دادن وزن یا از دست دادن اشتها
 • درد مقعد به صورت جدا از هم
 • ضربان قلب سریع
 • دردهای شدید شکمی همزمان با حرکات روده
 • گرفتگی یا درد شکم
 • عدم توانایی دفع مدفوع

همچنين این بیماری میتواند سبب مشکلات دیگری مثل درد مفصل، مشکلات چشم یا بیماری کبد شود. کولیت روده در خردسالان هم با علایم خاصی مانند تب، بیماری اسهال، درد شکم و مدفوع خونی همراه است.

تشخیص بیماری کولیت روده

تشخیص کولیت روده,کولیت روده,درمان کولیت رودهکولیت روده خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد

معمولاً برای تشخیص این بیماری از کولونوسکوپی بهمراه نمونه برداری استفاده می شود. همچنين از کولونوسکوپی برای تشخیص این که افراد مبتلا به بیماری کولیت روده به سرطان کولون نیز مبتلا هستند یا خیر استفاده می شود.

برای تشخیص کولیت روده هم از آزمایش ها و معاینات مختلفی استفاده می شود. نمونه از ازمایش ها و معاینه ها به اختصار توضیح داده شده است:

 • معاینه مفاصل
 • ازمایش مدفوع از نظر انگل و عفونت هم انجام می شود؛
 • معاینه مقعدی
 •  تصویربرداری های پزشکی

عوارض بیماری کولیت روده

کولیت روده خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ (Colorectal cancer) را افزایش می دهد. باتوجه به این افزایش خطر، پزشک شما کولونوسکوپی را انجام می دهد و زمانی که تشخیص بیماری کولیت را می دهید، سرطان را باید بررسی کنید. غربالگری منظم و مرتب به کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون کمک می کند. با پیگیری میتواند سلول های پیش سرطانی را در اوایل تشخیص دهد. کولیت روده ممکن است به بعضی مشکلات بهداشتی جدّي همراه با عوارض منجر شود، از جمله : 

 • سنگ کلیه
 • تورم کولون
 • التهاب مفاصل، پوست و یا چشم ها
 • خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ
 • ضخامت دیواره روده
 • التهاب مفاصل بین استخوان های ستون فقرات
 • زخم در دهان
 • بیماری کبدی( نادر)

موارد غیرمجاز در بیماری کولیت روده

۱- بعضی خوراکی ها و مواد غذایی ها وجود دارد که میتوان با نخوردن آنها به روند بهبود بیماری کمک کرد

۲- غذاهای پرادویه و پرنمک

۳- غذاهایی که در ظرف های آلومینیومی طبخ میشوند

۴- شکر و نان سفید

۵- قهوه، چای پررنگ و نسکافه

۶- اجتناب از خوردن وعده های غذایی بزرگ

۷- کاهش مصرف لبنیات

۸- عدم سیگار کشیدن و مصرف الکل

۹- حذف غذاهای سرخ کردنی

۱۰- حذف غذاها و خوراکی های تند

رژیم غذایی مناسب بیماری کولیت روده

علائم کولیت روده,روش درمانی کولیت روده,کولیت رودهدرد در شکم ناشی از بیماری کولیت روده
 • مصرف وعده های غذایی کوچک
 • ورزش در کنار تغذیه مناسب میتواند از این بیماری جلوگیری کند
 • مصرف ميزان آب کافی در روز
 • مصرف پروتئین و مکمل های ویتامین C
 • مصرف برنج سفید و ماکارونی ساده
 • مصرف روغن زیتون و روغن ماهی
 • مصرف مقدار زيادي مایعات

درمان بیماری کولیت روده

کولیت روده,بیماری کولیت روده,روش های درمانی کولیت رودهبیماری کولیت روده درمان قطعی ندارد

بیماری "کولیت روده" مزمن بوده و درمان قطعی آن زمان بسیار طولانی را می طلبد؛ بدین ترتیب اموزش نحوه زندگی با آن مهم است. مریض باید تحت نظارت دایم قرار گیرد، تا در جهت جلوگیری از بدتر شدن وضعیت به او کمک شود. برای علاج کولیت بهتر است یکسری غذا ها مثل قورمه سبزی، آش رشته، خورشت لپه، ماکارونی، انواع فست فود مصرف نشود، این خوراکی ها علایم این بیماری را افزایش می‌دهند و درمان کولیت را به تعویق می اندازند.

شایعترین داروهای ضدالتهابی برای درمان بیماری های التهابی روده، ترکیبات ۵ASA نامیده می شوند. مانند سولفاسالازین و مسالازین.داروهایی که برای کنترل علائم بیماری و بهبود کیفیت زندگی بیمار تجویز میشوند منجر به درمان این بیماری نمی شوند ولی کمک می کنند که مریض بتواند مثل افراد سالم زندگی کند.

درصورتی که علایم کولیت روده خفیف باشد بیمار میتواند از داروهای بدون نسخه مانند ایمیدیوم استفاده کند،ولی پیش از مصرف این دارو حتماً با پزشک متخصص مشورت شود.

بیماری کولیت روده نیاز به تکمیل دوره درمان برای بهبود کامل دارد و فورا پس از کاهش یا قطع علایم بیماری نباید درمان را رها کرد.

عوارض جانبی داروها در کوتاه مدت شامل تغییرات خلق وخو ، مشکلات خواب، افزایش یا کاهش وزن ، تغيير شکل بدن، ورم صورت و بروز آکنه صورت است، خشکی پوست بدن به خصوص کف دست و صورت، ریزش مو و چه بسا در برخی موارد عقیم شدن موقتی و عوارض کم تر معمول ولی شدیدتر، عبارتند از تب، مشکلات قلبی و کبدی.

درمان کولیت روده از طریق جراحی

درمان کولیت روده,بیماری کولیت روده,کولیت رودهروش درمانی و جراحی کولیت روده

جراحی در مواردی که بیمار مبتلا به شرایط التهابی تهدید کننده حیات، مثل خونریزی حاد، سوراخ شدن روده و عفونت، باشد ضروری می باشد. باید توجه داشت که پیش از عمل جراحی تمام راه‌های منطقی درمان، امتحان شده باشد. 

در حالتی که علایم بیماری کولیت روده رفته رفته شدیدتر شود و داروها هم اصلاً کمکی به بهبود آن نکند الزامی است که برای برداشتن روده بزرگ عمل جراحی انجام شود تا از سرطان روده بزرگ (سرطان کولون) هم جلوگیری شود. این عمل همان کولکتومی یا حذف روده بزرگ است.

 درمان قطعی این بیماری خارج کردن روده بزرگ به وسیلهٔ جراحی میباشد که تنها در بیمارانی که علایمشان با استفاده از داروهای مختلف کنترل نمی شود، انجام می شود. هزینه جراحی نیز باتوجه به ميزان پیشرفت بیماری تعیین می شود.برای علاج کولیت روده از طريق جراحی باتوجه به مواردی مانند: سن بیمار، ميزان پیشرفت بیماری و سلامت کلی بیمار نوع جراحی به دو نوع تقسیم می شود.

۱- کل روده بزرگ حذف می شود و بعد از آن برای تخلیه ضایعات یک کیسه خارجی به وجود می آید که به پوست وصل است.

۲- با استفاده از روش های جدید جراحی یک کیسه داخلی در روده کوچک ایجاد می کنند که به عضله مقعد وصل است.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

 • 10
 • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش