دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۲۶

چگونه احتمال سکته قلبی را کاهش دهیم؟

سکته قلبی چیست,احتمال سکته قلبی,HDL چیستجلوگیری از سکته قلبی

چربی خون از عواملی است که در سکته‌های قلبی نقش قابل توجهی دارد‌. کلسترول مفید که HDL نامیده می‌شود نقش مهمی در پیشگیری از سکته قلبی دارد و لازم است که از حد معینی پایین‌تر نباشد.‌ سبک تغذیه نامناسب و تحرک کم می‌تواند باعث افزایش احتمال سکته قلبی شود‌. به کمک آزمایش HDL می‌توانید نسبت به میزان چربی خون خود آگاه شوید و از سکته‌ قلبی پیشگیری کرد‌. در این مقاله نحوه پیشگیری از سکته قلبی با آزمایش HDL توضیح داده می‌شود.

سکته قلبی چیست؟

سکته قلبی زمانی اتفاق میفتد که جریان خونی که اکسیژن را به بخشی از عضله قلب شما می‌رساند ناگهان مسدود شود‌. در این هنگام قلب شما نمی‌تواند اکسیژن کافی دریافت کند و در صورتی که خون به سرعت به جریان نیفتد، عضله قلب شروع به مردن می‌کند‌.

سکته قلبی همان ایست قلبی نیست‌. ایست قلبی زمانی رخ می‌دهد که قلب شما به طور ناگهانی و غیرمنتظره از تپش می‌ایستد‌. سکته قلبی می‌تواند باعث ایست قلبی ناگهانی شود‌. بیشتر حملات قلبی ناشی از بیماری عروق کرونر است‌. به کمک آزمایش HDL و کنترل مداوم چربی خون می‌توان از سکته قلبی پیشگیری کرد‌. سن، سبک زندگی و سایر شرایط پزشکی می‌تواند خطر سکته قلبی را افزایش دهد‌. علائم شایع سکته عبارتند از:

• درد قفسه سینه که ممکن است مانند فشار، سفتی، درد، فشردن یا درد باشد‌.

• درد یا ناراحتی که به شانه، بازو، پشت، گردن، فک، دندان‌ها یا گاهی اوقات بالای شکم گسترش می‌یابد‌.

• عرق سرد

• خستگی

• سوزش سر دل یا سوء هاضمه

• سبکی سر یا سرگیجه ناگهانی

• حالت تهوع

• تنگی نفس

انواع خدمات آزمایش خون و ادرار,کاهش احتمال سکته قلبی,HDL در آزمایش خون چیستHDL چیست ؟

HDL چیست ؟

HDL در آزمایش خون چیست؟ کلسترول یک ماده به شکل موم است که در عملکرد درست سلول‌های بدن نقش مهمی ایفا می‌کند‌. با این حال، تجمع انواع خاصی از کلسترول در شریان‌های شما می‌تواند خطر بیماری قلبی، سکته مغزی، حملات قلبی و سایر مشکلات سلامتی را افزایش دهد‌. کلسترول HDL یا  HDL-C همان‌طور که در بالا گفتیم به عنوان کلسترول خوب شناخته می‌شود؛ زیرا با سلامت قلب و عروق مرتبط است‌. در مقابل، کلسترول LDL که کلسترول بد نامیده می‌شود‌. به طور کلی باید گفت عملکرد این دو چربی در خون شما متضاد یک‌دیگر است‌. زیرا HDL باعث انتقال کلسترول به کبد شده و با تجزیه آن در کبد از بدن دفع می‌شود‌. در صورتی که LDL کلسترول را به سمت رگ‌های خونی هدایت کند، می‌تواند باعث ایجاد پلاک و سکته قلبی شود‌. به همین دلیل آزمایش HDL و اطلاع از میزان کلسترول مفید اهمیت دارد‌.

HDL در آزمایش خون چیست؟

HDL در آزمایش خون، میزان کلسترول خوب را در نمونه خون شما اندازه‌گیری می‌کند‌. البته این آزمایش به عنوان بخشی از آزمایش کلسترول انجام می‌شود‌. در صورتی که کسی در خانواده شما سابقه سکته قلبی دارد، دخانیات مصرف می‌کنید، بیش از ۱۰ کیلو اضافه وزن دارید، فشار خون شما بالا است و یا بالاتر از ۴۵ سال دارید توصیه می‌شود که هر شش ماه یکبار این آزمایش را انجام دهید‌.

در صورتی که آزمایش HDL شما در محدوده مناسب نباشد پزشک ممکن است به کمک دارو یا اصلاح تغذیه به افزایش آن و کاهش احتمال سکته قلبی کمک کند‌.

عوامل متعددی در تفسیر آزمایش HDL,افزایش سطح HDL,سطح HDL مناسبHDL چیست ؟

مقدار نرمال HDL در آزمایش خون

میزان HDL  با واحد میلی‌گرم در دسی‌لیتر خون (mg/dL) اندازه‌گیری می‌شود‌. نتیجه آزمایش شما میزان کلسترول HDL و همچنین محدوده طبیعی آن را مشخص می‌کند. در ادامه محدوده طبیعی و تفسیر آزمایش HDL را شرح می‌دهیم.

سطح HDL مناسب

همان‌طور که گفتیم HDL به عنوان کلسترول مفید شناخته می‌شود و به همین دلیل میزان بالاتر آن بهتر است و اعداد بالای ۶۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر به طور کلی عالی در نظر گرفته می‌شود‌.

در حالت طبیعی، میزان HDL بالاتر با کاهش خطر سکته قلبی ارتباط دارد‌. با این حال، کلسترول HDL بالا می‌تواند به دلیل تیروئید پرکار، مصرف بعضی داروها و استعال الکل رخ دهد‌. HDL بالا در اثر عوامل ژنتیکی نیز می‌تواند ایجاد شود. در این موارد کلسترول HDL بالا می‌تواند مضر باشد.

سطح HDL خطرناک

در صورتی که سطح کلسترول HDL در آزمایش خون کمتر از ۴۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد، پایین در نظر گرفته می‌شود، اگرچه برخی تحقیقات نشان داده است مقدار زیر ۵۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر می‌تواند برای زنان هشدار دهنده باشد.

کلسترول HDL پایین یک عامل خطر برای مشکلات قلبی عروقی از جمله شرایط جدی مانند بیماری قلبی و سکته است‌. کلسترول HDL پایین می‌تواند نشانه بعضی بیماری‌ها مثل دیابت یا بیماری‌های عفونی نیز باشد.

عوامل متعددی در تفسیر آزمایش HDL شما نقش دارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

• جنسیت بیمار

• سن

• سابقه سکته قلبی یا فشار خون

• مجموع فاکتورهای قابل اندازه‌گیری در آزمایش کلسترول

نحوه افزایش HDL پایین در آزمایش خون

اگر میزان آزمایش HDL فردی خیلی پایین باشد، پزشک ممکن است درمان را برای افزایش آن توصیه کند‌. موثرترین روش‌ها برای افزایش سطح HDL شامل موارد زیر است:

• داشتن یک رژیم غذایی سالم تر

• حفظ وزن متوسط

• ورزش کردن بیشتر

• ترک سیگار

• کاهش مصرف الکل

• درمان دیابت، در صورت وجود

همچنین، از آنجایی که برخی داروها سطح کلسترول HDL را کاهش می‌دهند، پزشک ممکن است تغییر در رژیم دارویی فرد را توصیه کند‌.

نکات مهم پیش از تست HDL

پس از آنکه به پرسش "HDL چیست؟" پاسخ داده شد، بهتر است بدانید آزمایش HDL به تنهایی نیازی به ناشتا بودن ندارد، اما از آنجا که ممکن است پزشک بخواهد فاکتورهای دیگری را نیز در نمونه خون شما بررسی کند ممکن است لازم باشد که ۸ تا ۱۲ ساعت چیزی نخورید. به همین دلیل باید با پزشک خود در مورد اینکه باید ناشتا باشید یا خیر صحبت کنید‌.

همچنین بعضی داروها و بیماری‌های زمینه‌ای می‌تواند در نتیجه آزمایش شما تاثیر بگذارد. در مورد تمام داروهای مصرفی و بیماری‌هایی مثل دیابت یا فشار خون با پزشک خود مشورت کنید.

آزمایش hdl,سطح HDL خطرناک,انجام آزمایش HDL در منزل با هومکاآزمایش HDL

انجام آزمایش HDL در منزل با هومکا

کنترل میزان چربی خون می‌تواند به پیشگیری از سکته قلبی کمک کند. در صورتی که تحت عوامل موثر در سکته قلبی قرار دارید بهتر است آزمایش HDL را انجام دهید. این آزمایش و سایر آزمایش‌های پزشکی را می‌توانید با استفاده از خدمات آزمایش در منزل هومکا، به راحتی در خانه خود انجام دهید.

بهتر است بدانید که انواع خدمات آزمایش خون و ادرار توسط مجموعه هومکا و زیر نظر بیمه پایه و تکمیلی قابل انجام است. برای انجام انواع آزمایش خون در منزل تبریز، تهران، مشهد، کرج، رشت، شیراز، اهواز و اصفهان می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید یا به سایت هومکا به نشانی www.homeca.ir مراجعه کنید.

  • 16
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
عکس های فرانسوا پینو,بیوگرافی فرانسوا پینو,بیوگرافی میلیارد معروف فرانسوا پینو زندگی نامه فرانسوا پینو؛ کارآفرین و بازرگان میلیاردر فرانسوی

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۳۶

محل تولد: کوت-دارمور، فرانسه

حرفه: کارآفرین و بازرگان فرانسوی

دارایی: ۱۵ میلیارد دلار

فرزندان: فرانسوا هنری پینو

ادامه
دوئین جانسون,فیلم های دوئین جانسون,زندگی نامه دوئین جانسون بیوگرافی دوئین جانسون معروفترین بازیگر هالیوود + عکس همسر و فرزندانش

تاریخ تولد: ۲ مه ۱۹۷۲

محل تولد: هیوارد، کالیفرنیا، ایالات متحده

حرفه: کشتی‌گیر حرفه‌ای، بازیگر و تهیه ‌کننده

قد: ۱۹۶ سانتی متر

وزن: ۲۶۰  پوند

ادامه
ویژه سرپوش