پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
۱۱:۵۶ - ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۰۰۱۲
حوزه بهداشت و رفاه

جزئیات شیوه جدید پذیرش کرونایی ها در بیمارستان

بیماران کرونایی,بستری بیماران کرونایی
رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت تختهای بیمارستانی کرونایی در خیز چهارم بیماری در کشور، بیان کرد:بر اساس پروتکل جدیدی که ابلاغ شده، بیمارانی که در ابتدای بیماری قرار دارند و در مرحله نخست هستند، به اورژانس بیمارستان یا در کلینیک های تنفسی آمده، در آنجا پزشک متخصص بیمار را ویزیت می کند، دارو برایشان تجویز می شود. بر این اساس بیمار روزانه مراجعه نموده و داروهای تزریقی شان را دریافت می کنند و سپس به منزل بازمی گردند.

دکتر رضا گلپیرا در گفت وگو با ایسنا، در مورد وضعیت تخت های بیمارستانی کرونا (corona) ، خاطرنشان کرد:اکنون تعداد بیمارستان ها بسیار زیاد است، ولی هنوز به جایی نرسیده ایم که اعلام کنیم که ظرفیت تخت های کرونا در بیمارستان ها کاملاً پُر شده و ما هنوز هم تخت عادی و هم تخت آی سی یو خالی هم در سطح کشور و هم در تهران داریم. در بسیاری از شهرستان ها داریم به لبه تیغ نزدیک می شویم، ولی هنوز اوضاع به آنجا نرسیده است.

او تأکید کرد:هنوز تخت های کرونایی کاملاً پر نشده و در حال مدیریت تخت ها هستیم. در عین حال در حال آماده کردن تخت های جدید عادی و آی سی یو هستیم.

به چه علت در پیک های گذشته مردم از نقاهتگاه استفاده نکردند؟

لزوم استفاده از هتل ها در شرایط فعلی؛ سازمان گردشگری کمک کند

او در مورد نیاز به ایجاد نقاهتگاه یا بیمارستان های صحرایی برای بستری بیماران مبتلا به کرونا (corona) ، بیان کرد:در حال حاضر لزومی به ایجاد بیمارستان صحرایی نیست، ولی در زمینه نقاهتگاه باید توجه کرد که بسیاری از دوستان اعتقادی به نقاهتگاه ندارند. برای این که شاید نتوانستیم در کشورمان نقاهتگاهایی را فراهم کنیم که مانند نقاهتگاه های کشورهای دیگر دارای امکانات مناسبی باشند. این موضوع همیاری چند سازمانی نیاز دارد. مردم باید در نقاهتگاه احساس آرامش کنند. در ابتدای کرونا که نقاهتگاه های بسیار بزرگ ایجاد کردیم، شرایط به گونه ای بود که هیچ یک از افراد رغبت نکردند که در نقاهتگاه بمانند. نکته اینجاست که نقاهتگاه باید ساختاری داشته باشد که برای پذیرش ماندگاری مردم مناسب باشد.

گلپیرا خاطرنشان کرد:در صورتیکه واقعا سازمان گردشگری می توانست کمک کند، هماهنگ میکرد و از هتل ها استفاده می کردیم، خوب بود، ولی این موضوع نیاز به همکاری بین بخشی دارد. البته این موضوع باید در سطح ستاد مطرح شود، من به شخصه فکر می کنم که این اقدام میتواند مؤثر باشد. به هر حال وقتی مردم می خواهند در جایی به نام نقاهتگاه استراحت کنند، امکاناتی مانند فضای مناسب، حمام، سرویس بهداشتی مناسب و... داشته باشد. وقتی نقاهتگاهی ۱۰۰ تخت داشته باشد، اما چهار سرویس بهداشتی و یک حمام داشته باشد، مردم راحت نیستند و باید این موارد رعایت شود. در صورتیکه واقعا بشود چنین جایی را فراهم کرد که توانایی سرویس دهی مناسب به مردم را داشته باشد، از نظر من اکنون وقت خوبی برای ایجاد چنین جایی است.

پروتکل بیمارستانی جدید برای مبتلایان به کووید- ۱۹

به چه دلیل برخی کرونایی ها در بیمارستان بستری نمی شوند؟

او در مورد نحوه بستری بیماران مبتلا به کرونا (corona) در بیمارستان ها و ایجاد مراکز مراقبت حاد تنفسی برای بیمارانی که بدحال نیستند ولی نیاز به دارو دارند، خاطرنشان کرد :بر اساس پروتکل جدیدی که ابلاغ شده، بیمارانی که در ابتدای بیماری قرار دارند و در مرحله نخست هستند و حال شان بد نیست، ولی بیماری در آنها شکل گرفته است، به جای اینکه او را روی تخت بیمارستان بستری نگه داریم و از این جهت که بتوانیم تخت را به یک بیمار بسیار بدحال اختصاص دهیم، این افراد را که در مراحل نخست بیماری هستند، به اورژانس بیمارستان یا در کلینیک های تنفسی که اکنون در تمام بیمارستان های دولتی آنها را راه اندازی کردیم، می آوریم، در آنجا پزشک متخصص بیمار را ویزیت می کند، دارو برایشان تجویز می شود. بر این اساس بیمار روزانه مراجعه کرده و داروهای تزریقی شان را دریافت می کنند و سپس به منزل بازمی گردند.

گلپیرا بیان کرد:در عین حال در بیمارستان هم سیستمی آماده شده تا اگر احیانا حال بیمار بد شد، با بیمارستان تماس می گیرد و اگر دچار مشکل شدند در همان بیمارستانی که پرونده دارند، بستری می شوند. اگر حال شان رو به بهبود بود که بین سه تا پنج روز داروهایشان را دریافت نموده و بقیه دوران نقاهت شان را در منزل می گذرانند. این اقدام به ما کمک زیادی می کند که بار اضافه ای را که اکنون به بیمارستان ها تحمیل می شود، کاهش دهیم. در حال حاضر اگر به بسیاری از بیمارستان های ما مراجعه کنید، شاهدید که بیماران خوشحال هستند که علائمی در آنها ظاهر شده و درگیری های بسیار جزئی دارند، در بیمارستان دارو می گیرند و بعد به خانه رفته و تحت مراقبت ها و معاینات روزانه قرار می گیرند. به طوریکه هم با آنها تماس گرفته می شود و هر روز صبحی که مراجعه می کنند، دوباره معاینه می شوند.

خطر رفت و آمد کرونا (corona) مثبت ها و لزوم ایجاد نقاهتگاه با امکانات مناسب

وی درباره خطر رفت و آمد این بیماران از خانه به بیمارستان و احتمال انتقال بیماری، بیان کرد:این موضوع درست است و این خطر وجود دارد. بهرحال رفت و آمد این بیماران خطراتی دارد، اما اکنون در این وضعیت این اقدام یکی از روش هایی است که تصمیم گیری و ابلاغ شد. به هر حال این خطر هم وجود دارد و به همین علت در صورتیکه می توانستیم در جایی مانند نقاهتگاه یا هتل مناسب این بیماران را نگهداری نموده و تیم پزشکی را در آنجا مستقر می کردیم تا بیماران طی این چند روز در آنجا نگهداری شوند، بهتر، مفیدتر و موثرتر بود.

علامت خفیف داشتید، در خانه بمانید

گلپیرا در ادامه تأکید کرد:مردم در نخستین لحظه ای که علامت دار شدند، به مراکز ۱۶ ساعته مراجعه نموده و تعیین تکلیف شوند که آیا بیماری شان شدید است یا خیر. زیرا برخی مردم به اشتباه صبر می کنند تا بیماری در آن ها سنگین شود و بعد مراجعه می کنند، ولی اگر در وضعیت عادی بودند و فقط یک ضعف مختصر و علائم سرماخوردگی مختصر دارند، در خانه بمانند؛ اما به محض اینکه احساس کردند حال شان دارد سنگین می شود، تنفس شان راحت نیست، دردشان دارد زیاد می شود و سردرد شدید یا تنگی نفش پیدا کردند، سریع یا به مراکز ۱۶ ساعته یا به کلینیک های تنفسی بیمارستان مراجعه کنند.

او بیان کرد:بیمارانی که تست شان مثبت شده و هیچ علامت سنگینی ندارند، نیاز نیست به بیمارستان بیایند، بلکه در خانه بمانند، قرنطینه خانگی داشته باشند، مایعات زیاد بخورند و استراحت کنند. متأسفانه برخی افراد وقتی می بینند علامت کم دارند، به سطح شهر می آیند و این بدترین اتفاقی است که دارد می افتد. مردم هر نوع علامتی داشتند، از خانه بیرون نیایند. اگر علامت دار شدید به هیچ وجه از خانه بیرون نروید تا دیگران را آلوده نکنید و اگر علائم تشدید شد به مراکز درمانی مراجعه کنید.

  • 16
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ماکان بند,زندگینامه ماکان بند,زندگی نامه ماکان بند بیوگرافی ماکان بند و حواشی آن ها (+ تصاویر)

نام مستعار:ماکان بند

زاده: ۳ دی ۱۳۷۴ 

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سبک( ها):پاپ

ناشرین:آوازی نو

ادامه
اولیور ویلیامسون,زندگینامه اولیور ویلیامسون,تحصیلات اولیور ویلیامسون زندگینامه اولیور ویلیامسون و نظریه هایش (+ تصاویر)

زاده:۲۷ سپتامبر ۱۹۳۲

زادگاه:سوپریور، ویسکانسین

ملیت:ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد خرد

درگذشت:۲۱ مهٔ ۲۰۲۰ 

ادامه
احمد مهرانفر,ازدواج احمد مهرانفر,احمد مهرانفر بازیگر بیوگرافی احمد مهرانفر بازیگر مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۵۴/۳/۱۰

محل تولد:کاشان

تحصیلات:کارشناسی بازیگری و کارشناسی ارشد کارگردانی

همسر:مونا فائض پور

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
حضرت موسی (ع),عصای حضرت موسی (ع),زندگی نامه حضرت موسی (ع) زندگی نامه حضرت موسی (ع) یکی از پیامبران اولوالعزم

زاده:قرنهای ۱۳ تا ۱۵ قبل از میلاد مسیح

زادگاه:جوشن،  مصر

همسر:صفورا

دین:اسلام

محل مرگ:کوه نبو،  موأب

ادامه
ارلینگ هالند,بیوگرافی ارلینگ هالند,زندگی نامه ارلینگ هالند بیوگرافی ارلینگ هالند فوتبالیست حرفه‌ای نروژی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۰۰ ‏

محل تولد:لیدز، انگلستان

ملیت:نروژی

قد:۱٫۹۴ متر

پست:مهاجم نوک

ادامه
قیصر امین پور,شعر قیصر امین پور,زندگینامه قیصر امین پور زندگینامه قیصر امین پور شاعر معاصر ایرانی

تاریخ تولد:۲ اردیبهشت ۱۳۳۸

زادگاه:گتوند

مدرک تحصیلی:دکترای ادبیات فارسی

پیشه:شاعر و ترانه سرا

ملیت:ایرانی

ادامه
مهدی جهانی,ورود مهدی جهانی به عرصه موسیقی,تک آهنگ های مهدی جهانی بیوگرافی مهدی جهانی خواننده و آهنگساز ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۹ فروردین ۱۳۶۰

زادگاه:تهران

شروع فعالیت حرفه ای:۱۳۸۶

پیشه:خواننده، آهنگساز و ترانه سرا

ملیت:ایرانی

ادامه
محمد بن سلمان,زندگینامه محمد بن سلمان,محمد بن سلمان کیست بیوگرافی محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان سعودی (+ تصاویر)

زاده:۳۱ اوت ۱۹۸۵

زادگاه:جده

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ملیت:عربستان سعودی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
مسیح و آرش,کنسرت مسیح و آرش ای پی,علت شهرت مسیح و آرش زندگی نامه مسیح و آرش گروه موسیقی سبک پاپ و آر اند بی (+ تصاویر)

زاده:۲۰ اردیبهشت ۱۳۶۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:خواننده

شروع فعالیت:۱۳۸۳ تا کنون

سبک:پاپ،  آر اند بی

ادامه
ویژه سرپوش