پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
۰۹:۴۴ - ۲۷ تير ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۴۲۲۵۴
حوزه بهداشت و رفاه

عوامل انتشار کرونای دلتا در ایران؛

گردش کرونای هندی در تمام کشور | عروسی‌های ۲۰۰ نفره در دل 'دلتا'

وضعیت کرونا در کشور, کاهش رعایت پروتکل‌ها،
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت کرونا در کشور، درباره کاهش رعایت پروتکل‌ها، افزایش آمار ابتلا به کرونا، وضعیت واکسیناسیون علیه کرونا، وضعیت بیمارستان ها، استان‌های پرشیوع و ... توضیح داد.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: روز گذشته جلسه ستاد ملی کرونا با تمامی اعضا و با ریاست رییس جمهور برگزار شد و مروری بر آخرین وضعیت ویروس و بیماری در سطح دنیا داشتیم.

رئیسی گفت: ویروس دلتا کشورهای زیادی را درگیر کرده و ۶۵ کشور در دنیا این ویروس را گزارش کرده اند. کشورهایی مانند اندونزی، آمریکا، انگلیس و ... موارد ابتلای زیادی را گزارش کرده‌اند و حتی میزان بستری این کشورها به ویژه آمریکا و انگلیس علی‌رغم بحث واکسیناسیون افزایش یافته که یک زنگ خطر و هشدار است.

گردش دلتا در تمام کشور

رئیسی افزود: در کشور خودمان هم که این ویروس از جنوب و شرق کشور سرایت کرد و اکنون می‌توان گفت در تمام کشور این ویروس در حال گردش است. با توجه به قدرت سرایت بالایی که دارد، باید بیش از قبل به سمت رعایت پروتکل‌ها برویم که اتفاقا برعکس شده و این واقعا جای نگرانی دارد.

وی گفت: من عمیقا نگرانم که با توجه به وضعیتی که داریم، میزان رعایت پروتکل‌ها پایین است. به طوری که ابتدا پروتکل‌های ما از ۸۵ درصد افت کرد و بعد به ۷۰ و ۶۰ درصد رسید و حالا به زیر ۵۰ درصد یعنی به ۴۸ درصد رسیده است. حال باید پرسید چه اتفاقی افتاده است؟ آیا ویروس ضعیف‌تر شده یا از بین رفته؟ خیر اتفاقا ویروس مرتبا دارد جهش پیدا می کند، قوی‌تر شده و قدرت سرایت بالاتری دارد.

گذر از مرز ۱۸۰۰ بیمار بستری جدید در روز

رییسی ادامه داد: در حال حاضر ۱۶۹ شهر قرمز داریم و ۱۶۶ شهر نارنجی. یعنی از بیش از ۵۰۰ شهر ما ۱۱۳ شهرمان زرد است که این نشان دهنده این است که گسترس ویروس در سطح کشور بسیار زیاد است و میزان ابتلا هم در حال افزایش است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در حال حاضر روزانه میزان بستری در کشور دارد از مرز ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ بیمار عبور می‌کند که این یک زنگ خطر است که اگر جدی نگیریم و پروتکل‌ها را رعایت نکنیم، باید انتظار داشته باشیم که شهرهای بیشتری درگیر شوند و شهرهای قرمز ما قطعا با این وضعیت افزایش می‌یابند.

هنوز در هیچ شهری به قله پیک پنجم نرسیده‌ایم

وضعیت کرونا در کشور, کاهش رعایت پروتکل‌ها،

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: استان‌های جنوبی و شرقی کشور که ابتدا شروع به افزایش کردند، همچنان سیر صعودی دارند. تقریبا می‌توان گفت که هیچ استانی هنوز به قله نرسیده و هنوز در شاخه صعودی این خیز جدید هستیم. البته ما در موج چهارم به طور کامل از موج چهار نگذشتیم و در بازوی پایین رونده موج چهارم بودیم که ویروس دلتا وارد شد و با توجه به قدرت سرایتی که داشت، روند نزولی متوقف و بعد صعودی شد. اکنون هم در شهرهای جنوبی، استان‌های شرقی کشور اعم از بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان، یزد و... موارد دارد افزایشی می‌شود.

رئیسی افزود: در استان تهران و البرز هم روند در حال افزایش است. از آن طرف شهرهای شمالی ما اعم از گلستان، مازندران و گیلان هم در حال افزایش هستند. تقریبا می‌توان گفت که به جز دو سه استان که فعلا شاید هنوز خیلی روند شتابانی برای افزایش ندارند، سایر استان‌هایمان درگیرند. آذربایجان شرقی هنوز وارد پیک اصلی نشده و ملایم‌تر است. اما سایر استان‌ها درگیرند.

پروتکل‌ها مطابق با رنگ‌بندی شهرها رعایت نمی‌شود

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه ما به عنوان وزارت بهداشت تمام ابزارها را در اختیار نداریم و بیشترین ابزار ما ابزار نظارتی است، گفت: ما در قالب تیم‌های نظارتی عمل می‌کنیم. البته بسیاری از سطوح نظارتی هم در اختیار اصناف و مشاغل است که باید انجام شود. ما گزارش می‌کنیم که رستوران‌ها باز هستند، مشاغلی که در گروه دو و سه و چهار و در شهر قرمز هستند که نباید فعالیت کنند و باز هستند.

رئیسی گفت: واقعیت این است که طبق رنگ‌بندی شهرها پروتکل‌هایی که باید رعایت شود، متاسفانه رعایت نمی‌شود. اگر در سطح شهر تهران چرخ بزنید، می‌بینید که همه جا اعم از پاساژ، رستوران و ... بازند. در حالیکه ما تاکید کرده بودیم که این‌ها باید بسته باشند. همچنین تاکید کرده بودیم که مشاغلی مانند رستوران ها و کافی‌شاپ ها، تالارها و ... بسیار خطرناکند و سرایت در آن‌ها بالاست و باید  بسته باشند، اما این هفته شاهد فعالیت آنها بودیم و برای تعطیلی آن‌ها توفیق زیادی نداشتیم.

او گفت: امروز رییس جمهور دستور دادند و وزیر بهداشت هم درخواست یک جلسه اضطراری کردند که صبح روز یکشنبه ساعت ۸ صبح جلسه اضطراری با حضور وزیر کشور برای وضعیت پروتکل ها به ویژه در تهران برقرار است. زیرا وضعیت خاص است و افزایش زیاد بیماری را شاهدیم. همیشه باید یادمان باشد که سیستم درمانی در حوزه سلامت یک ظرفیتی دارد که اگر قرار باشد موارد خیلی زیاد شود، ممکن است دچار مشکل شود.

برای رهایی از پاندمی ایمن‌زایی یک یا چند کشور کافی نیست

معاون وزیر بهداشت با اشاره به تاثیر واکسن بر روی ویروس دلتا، گفت: باید توجه کرد که برای رهایی از یک پاندمی، صرفا ایمنی‌زایی یک یا چند کشور کافی نیست. به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت هم توصیه می‌کند که اگر درصد بالایی از مردم دنیا حتی تک دوز واکسن بزنند، بهتر از این است که چند کشور اعم از اروپا و آمریکا به طور کامل دو دوز واکسن را بزنند. زیرا هیچ کشوری حتی اگر ۷۰ تا ۸۰ درصد مردمش را هم واکسن بزند، نمی‌تواند خیالش راحت باشد که همه محدودیت‌ها را می‌تواند بردارد. تا زمانیکه زنجیره قطع نشده، از این پاندمی رها نمی‌شویم.

وی گفت: باید زنجیره انتقال ویروس در سراسر دنیا قطع شود. هرچه از عمر این ویروس می‌گذرد، مرتب شاهد جهش‌های جدید خواهیم بود. فرض کنید زمانی که آمریکا و انگلیس و ... واکسیناسیون را شروع کردند، اصلا چیزی به نام ویروس دلتا نبود، اما از آنجا که در کشورهای دیگر ویروس در حال گردش است و جهش صورت می‌گیرد، وقتی ویروس جهش‌یافته وارد آن کشور می‌شود، ممکن است این ویروس جهش یافته واکسن‌گریز باشد و افرادی را درگیر کند.

رئیسی افزود: بنابراین این یک پیام بسیار مشخص به تمام رهبران دنیاست که اگر می‌خواهید جهان سالمی داشته بتاشید و از شر این ویروس راحت شوید، باید همه واکسینه شوند. اینکه ده کشور فکر کنند که اگر کامل واکسیناسیون را انجام دهند، خیالشان راحت می شود، اشتباه است. همین فوتبالی که اخیرا بین انگلیس و ایتالیا و با حضور تماشاگر اتفاق افتاد، بعد از آن اتفاقات بدی افتاد و میزان شیوع بیماری به شدت بالا رفت. بنابراین اصلا نباید از این نکات مهم غافل شویم.

چه زمانی به زندگی عادی بازمی‌گردیم؟

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سوال کلیدی این است که چه زمانی می‌توانیم به زندگی عادی برگردیم و ماسکمان را برداریم؟ زمانیکه همه مردم دنیا ایمن شوند و به درجه‌ای از ایمنی برسند تا زنجیره انتقال قطع شود. در سطح کشورهایی که واکسیناسیون چندانی انجام نشده هم افرادی که واکسن زدند خیال‌شان راحت نباشد. ممکن است شما واکسینه شده باشید، اما در برابر جهش های جدید ایمن نباشید. البته این موضوع درباره سرایت بیماری است.

رئیسی گفت: مقوله مرگ و میر موضوع دیگری است و کشورهایی که واکسیناسیون بالا انجام دادند، ممکن است که اپیدمی یا خیز بیماری در آن‌ها اتفاق بیفتد، اما قطعا میزان مرگ و میرشان خیلی بالا نخواهد بود. بهترین راه این است که به سمت واکسیناسیون عمومی برویم و درجه واکسن را بالا بریم. هر واکسنی را هم که مورد تایید سازمان های بین المللی است، تزریق کنیم. ما باید به سمت واکسیناسیون حداکثری برویم تا یک ایمنی جمعی ایجاد شده و زنجیره ویروس قطع شود.

گام پنجم طرح شهید سلیمانی با تمرکز بر واکسیناسیون

این مسئول در ادامه به طرح شهید سلیمانی (طرحی محله‌محور با هدف شناسایی مبتلایان کرونا که از پاییز سال گذشته آغاز شده است) اشاره کرد و گفت: در گام پنجم طرح شهید سلیمانی با تمرکز بر واکسیناسیون پیش می‌رویم. در حال حاضر در تعداد بسیار زیادی از مراکز تجمیعی ما عزیزان بسیج، سپاه، هلال احمر و ... پای کار آمده اند.

رئیسی افزود: در سیستان و بلوچستان هم که نیرو و مرکز تجمیعی کم داشتیم، همه پای کار آمدند و باید از آنها تشکر کنیم. در عین حال مراقبت در منزل و قرنطینه هم برقرار است و روزانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر در قالب این طرح در حوزه سرپایی رصد و تست می‌کنیم. بیشترین انرژی‌مان را هم علاوه بر ردیابی و بیماریابی و قرنطینه روی واکسیناسیون گذاشتیم. در عین حال هر کس که علامت‌دار باشد، در مراکز حتما باید از او تست گرفته شود.

افزایش سریع تعداد مبتلایانِ کرونا / عروسی‌های ۲۰۰ نفره در دل "دلتا"

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ با اشاره به وضعیت شیوع و ابتلا به کرونای دلتا در کشور، گفت: اگر به نمودار بیماری در کشور نگاه کنیم، می‌بینیم که یک افزایش بسیار سریع و رو به بالا را در زمینه افزایش تعداد مبتلایان داریم.

وضعیت کرونا در کشور, کاهش رعایت پروتکل‌ها،

دکتر عاطفه عابدینی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در کشور، گفت: در حال حاضر طبق آمار ثبت شده وزارت بهداشت، با افزایش تعداد موارد مثبت بیماری، متاسفانه افزایش مبتلایان و مرگ و میر را هم داریم. به هر حال آغاز شیوع ویروس دلتا از جنوب کشور و استان‌های جنوبی مانند سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و بوشهر بود و اکنون هم شاهدیم که بیشترین میزان درگیری را در این استان‌ها داریم.

دلتا؛ موتاسیون غالبِ کشور/باز هم توصیه ها را گوش نمی کنند

وی افزود: البته متاسفانه از آنجایی که هنوز علی‌رغم همه توصیه‌ها باز هم مردم گوش نمی‌کنند و هنوز رفت و آمدها ادامه دارد، تقریبا می‌توان گفت که با وجود تعداد زیاد شهرهای قرمز و با توجه به نتایج آزمایش‌های ویروسی، به نظر می‌آید که موتاسیون غالب در کشور، موتاسیون دلتا است.

افزایش سریع تعداد مبتلایان به کرونا

عابدینی با بیان اینکه خاصیت موتاسیون دلتا این است که سرایت‌پذیری آن بسیار سریع است، گفت: بر همین اساس اگر به نمودار بیماری در کشور نگاه کنیم، می‌بینیم که یک افزایش بسیار سریع و رو به بالا را در زمینه افزایش تعداد مبتلایان داریم.

عوامل انتشار کرونای دلتا/برگزاری عروسی های ۲۰۰ نفره در دل "دلتا"

وی درباره مهمترین عوامل انتشار کرونای دلتا در کشور، گفت: یکی از این عوامل رفت و آمدهای بین استانی است. از طرفی واقعیت این است که شاید مرزهای شرق کشور را به موقع نبستیم. از طرف دیگر مردم دیگر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. در حالی که در پیک دوم و سوم همکاری مردم بیشتر بود و در فروردین و اردیبهشت توانستیم چند هفته‌ای مراکز خرید بزرگ را ببندیم، بازار ها را ببندیم و جاهای مختلفی را کنترل کردیم. در حال حاضر نه‌ تنها نمی‌توانیم این موارد را کنترل کنیم، بلکه مردم هم دیگر همراهی نمی‌کنند. حتی می‌بینیم که مردم حتی ماسک زدن را هم خیلی رعایت نمی‌کنند.

ترس از کرونا ریخته

وی گفت: قبلا یک ترسی از کرونا وجود داشت و شاید اکنون این ترس ریخته است یا مردم خسته شده‌اند. به هر حال قبول داریم که مشکلات اقتصادی هم وجود دارد، اما واقعیت این است که میزان رعایت بسیار کاهش یافته است. به طوری که حتی می‌بینیم که عروسی‌های ۲۰۰ نفره و ۱۵۰ نفره دارد در این شرایط برگزار می‌شود.

حضور موتاسیون دلتا، در بیش از ۱۰۰ کشور/نه سختگیری می شود و نه مردم رعایت می کنند

عابدینی ادامه داد: این در حالی است که حتی در کشورهایی که واکسیناسیون‌شان بهتر از ما انجام شده باشد، در حال حاضر نسبت به تجمع در مراکز سر بسته، واقعا ممنوع است و درباره آن هشدار داده شده است. زیرا در حال حاضر موتاسیون دلتا، در بالای ۱۰۰ کشور دارد به ویروس غالب بدل می‌شود و بر همین اساس در جاهایی هم که بیماری کنترل شده، میزان مرگ و میر و مبتلا کاهش یافته بود، اکنون که دلتا وارد شده، آن‌ها هم پروتکل‌ها را علی‌رغم واکسیناسیون پیشنهاد کردند و با سختگیری اعمال می‌شود، اما در ایران نه سختگیری می‌شود و نه مردم رعایت می‌کنند و این واقعا دردسر درست کرده است.

دیگر پروتکل ها را رعایت نمی کنند

وضعیت کرونا در کشور, کاهش رعایت پروتکل‌ها،

سرایت سریع؛ خاصیت موتاسیون دلتا

وی افزود: اکنون تهران را ببینید. واقعا در تهران تخت‌های بستری هر روز دارد پر و خالی می‌شود. البته یکسری ترخیصی داریم، اما تعداد بستری‌هایمان واقعا دارد زیاد می‌شود. در عین حال علی‌رغم اینکه در تهران مراکز سرپایی تزریق داروی رمدسیویر را داریم و این مراکز به صورت ۲۴ ساعته کار می‌کنند، اما باز هم تعداد تخت‌های بستری خالی در حال کاهش است. البته این خاصیت موتاسیون دلتا است. صحنه‌هایی که از هند می‌دیدیم هم بر همین اساس بود. یک تعداد بسیار زیادی با تماسی کوچک می‌توانند درگیر شوند. فقط کافی است که یک صحبت کوچک با یک فرد مبتلا به کرونا بدون ماسک داشته باشید و به راحتی این بیماری را می‌گیرید. حالا ما در شرایطی با این ویروس درگیر شدیم که مردم ما هم تقریبا دیگر رعایت نمی‌کنند.

۲ استان پر شیوع/افزایش سریع آمارهای تهران

وی همچنین گفت: در حال حاضر مشکل اصلی ما استان‌های کرمان و هرمزگان است. البته اکنون آمار بستری تهران هم خیلی سریع دارد افزایش می‌یابد و بر اساس نمودار تهران هم یک جهش سریعی در افزایش مراجعین و بستری‌ها پیدا کرده است که البته این رفتار از ویروس دلتا برایمان عجیب نیست. زیرا این اتفاق رخ می‌دهد. با این حال متاسفانه همچنان جشن‌ها، مهمانی‌ها و مراکز خرید و... باز هستند و هیچ کدام از پروتکل‌ها حتی در استان‌هایی که مشکل داریم در این مراکز رعایت نمی‌شود.

عابدینی ادامه داد: ما هنوز بر روی نمودار افزایش یافته قرار داریم و به نظر می‌آید که اگر روی همین منوال عدم رعایت‌ها پیش رویم، علی‌رغم اینکه در هفته اخیر سرعت واکسیناسیون ما بسیار زیاد شده و روزانه دست کم حدود ۲۵۰ هزار نفر را واکسینه می‌کنیم، اما با عدم رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم، به نظر می‌آید که همچنان افزایش درگیری را در یکی دو هفته آینده خواهیم داشت و متاسفانه به دنبال آن قطعا افزیش مرگ و میر هم خواهیم داشت.

چند مداخله برای کاهش مرگ ها

وی گفت: چند موضوعی که در پیک چهارم و پنجم داشتیم که خدا را شکر هنوز مورتالیتی‌مان (مرگ و میر) را خیلی افزایش نداده، این است که اولا استفاده از داروهای ضدویروس برای بیماران خیلی زودتر آغاز می‌شوند. زیرا در کلینیک‌های سرپایی مردم بدون اینکه بستری شوند، می‌توانند داروی ضد ویروس دریافت کنند. بنابراین درمان اولیه بیماری خیلی به کاهش کشندگی آن کمک کرده است.

عابدینی ادامه داد: همچنین مراکز درمانی هنوز دارند سرویس خوبی به مردم می‌دهند و علی‌رغم اینکه تخت‌ها پر است، اما باعث نمی‌شود که مردم پشت در بیمارستان بمانند. شاید مقداری معطل شوند اما در نهایت در مراکز سرپایی رفع نیاز می‌شوند. از طرفی درمان‌ها هم مقداری متفاوت شده و کادر درمان تجربه بیشتری در درمان کووید پیدا کردند و درمان‌های ضدویروسی در دسترس تر شده است. در حالی که در پیک اول و دوم هیچ درمان ضدویروسی نداشتیم و دارویی مانند رمدسیویر هم در ایران نبود که اکنون به تولید داخلی رسیده است.

وی گفت: خوشبختانه به نظر می‌آید که ما نباید آمار مرگ و میر زیادی داشته باشیم. مداخلاتی که به این صورت در روند درمان بیماری انجام شده، ان‌شاءالله باعث می‌شود که میزان مرگ و میرمان نسبت به قبل بالاتر نخواهد رفت.

  • 14
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
عکس پدرام شریفی با همسرش,فیلم های پدرام شریفی,عکس های پدرام شریفی بیوگرافی پدرام شریفی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تولد:۱۱ مرداد۱۳۶۶

زمینه فعالیت: بازیگر

محل تولد: تهران

سال های فعالیت: ۱۳۸۸- اکنون

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ویژه سرپوش