جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
۱۶:۰۹ - ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۵۰۳۱۷
حوزه بهداشت و رفاه

تعداد موارد مثبت کرونا در موج پنجم ۳ برابر موج‌های قبلی است | چین بزرگترین صادرکننده واکسن به ایران

واکسیناسیون عمومی کرونا,واکسنهای کرونا در ایران
رئیس گروه واکنش سریع کووید- ۱۹ گفت: ویروس‌های جهش‌یافته جدید قدرت سرایت چند برابری در مقایسه با ویروس‌های قبلی دارد، در کنار عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی تعداد موارد مثبت این موج را به بیش از سه برابر موج‌های قبلی رسانده است.

به گزارش تسنیم، حمید سوری ظهر امروز در جریان سفر به استان قم اظهار کرد: در شرایط فعلی واقع‌بینی و نگاه عالمانه به شرایط و استفاده از همه ظرفیت‌ها برای ثمربخش شدن اقدامات نظام بهداشت و درمان ضرورت دارد. از ابتدای بحران کرونا تا این لحظه دانشگاه علوم پزشکی قم توانسته موج‌های قبلی را به‌خوبی مدیریت کند.

رئیس گروه واکنش سریع کووید- ۱۹ تصریح کرد: ویروس‌های جهش‌یافته جدید موسوم به هندی و آفریقایی که قدرت سرایت چند برابری در مقایسه با ویروس‌های قبلی دارند، در کنار عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی تعداد موارد مثبت این موج را به بیش از سه برابر موج‌های قبلی رسانده است.

 تداوم روند صعودی ابتلا به ویروس کرونا در استان قم 

محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز بابیان اینکه هنوز به قله پیک بیماری در استان نرسیدیم بیان کرد: تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های استان رو به افزایش است و در حال حاضر با حدود ۶۵۰ بیمار بستری تعداد مبتلایان به کرونا ویروس بستری در مراکز درمانی از پیک قبلی بیشتر است.

وی بابیان اینکه قدرت سرایت ویروس در پیک جدید بسیار زیاد است بیان کرد: با توجه به اینکه سن ابتلاء در این مرحله کاهش‌یافته است باید رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی با دقت بیشتری انجام گیرد و تجمعات به حداقل برسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم همچنین با اشاره به واکسیناسیون افراد گروه هدف از طریق وزارت بهداشت در استان، خواستار کاهش سن گروه هدف از ۵۸ به ۵۰ سال در استان قم شد.

 قم جزو پنج استان برتر کشور در تست سریع کرونا است 

سیامک محبی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم ضمن ارائه گزارشی از وضعیت ابتلای به بیماری در قم اظهار داشت: وضعیت بیماری استان افزایشی است، کل کشور درگیر بیماری و ویروس دلتا است و عمده شهرهای کشور قرمز و نارنجی هستند.

وی افزود: در روزهای اخیر رعایت پروتکل‌های بهداشتی ۴۸ درصد گزارش‌شده است، وضعیت استان از میانگین کشور کم‌تر نیست و عادی انگاری‌ها هم افزایش‌یافته است.

محبی بیان کرد: میانگین بستری‌ها ۵۰۰تا ۶۰۰نفر است و یک‌پنجم بیماران ما بدحال هستند، این امر حامل پیام است وآن این‌که افراد زمانی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که وارد فاز خطرناک شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم بابیان این‌که قم در انجام تست سریع کرونا جزو پنج دانشگاه علوم پزشکی برتر کشور است عنوان کرد: آخرین آمار هفتگی بازدیدهای نظارتی در طرح شهید سلیمانی نشان می‌دهد حدود دو هزار و ۳۰۰ بازدید، حدود ۶۰۰ اخطار و ۱۰۷ پلمپ را به دنبال داشته است.

 مردم بدون ثبت‌نام هرگز به مراکز واکسیناسیون مراجعه نکنند 

دکتر عاطفه عابدینی فوق تخصص ریه و دبیر کمیته علمی وزارت بهداشت در بازدید از مراکز درمانی و بهداشتی و پایگاه‌های تجمیعی واکسیناسیون استان قم بیان کرد: استان قم هم همانند بسیاری از استان‌ها درگیر نوع جدید کروناست و اکنون با افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان و تعداد بستری‌ها مواجه شده است.

وی بیان کرد: روند واکسیناسیون در قم به‌خوبی در حال انجام است اما مردم باید در سامانه پیامکی ثبت‌نام و بعد از دریافت پیامک نوبت‌دهی به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

 افزایش سریع تعداد مبتلایان به کرونا 

عابدینی بابیان اینکه خاصیت موتاسیون دلتا این است که سرایت‌پذیری آن بسیار سریع است، گفت: بر همین اساس اگر به نمودار بیماری در کشور نگاه کنیم، می‌بینیم که یک افزایش بسیار سریع و رو به بالا را درزمینهٔ افزایش تعداد مبتلایان داریم.

دبیر کمیته علمی وزارت بهداشت تجربه کادر درمان قم را عامل موفقیت در ارائه خدمات دانست و گفت: امیدواریم مردم همچنان از تجمعات پرهیز کنند و ماسک بزنند تا با مشکلی مواجه نشوند.

 اگر وضعیت کنترل نشود با کمبود تخت روبرو می‌شویم 

علی ابرازه مشاور وزیر بهداشت، ناظر کشوری و عضو تیم واکنش سریع وزارت بهداشت نیز در حاشیه‌ بازدید از مراکز واکسیناسیون در قم، بیان کرد: با توجه به روند افزایشی تعداد مبتلایان و رسیدن آمار بستری‌ها به ۷۰۰ نفر باید مدیریت تخت‌ها و آماده‌باش مراکز بیمارستان‌ها را جدی‌تر دنبال کنیم تا با کمبود تخت مواجه نشویم.

وی عنوان کرد: استقبال مردم از مراکز واکسیناسیون قابل‌توجه بود به همین علت باید از ظرفیت‌های مختلف استان برای ایجاد مراکز واکسیناسیون و جلوگیری از تجمع استفاده کنیم.

ناظر وزارت بهداشت با تأکید بر لزوم رعایت بیشتر دستورالعمل‌های بهداشتی خاطرنشان کرد: ما نباید در شرایطی که هرروز هم‌وطنان جان خود را به خاطر کرونا از دست می‌دهند نسبت به این بیماری بی‌توجه باشیم‌.

سرایت پذیری بالا خاصیت جهش دلتای ویروس کرونا است

واکسیناسیون عمومی کرونا,واکسنهای کرونا در ایران

عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی وزارت بهداشت  صبح دوشنبه در حاشیه بازدید از مراکز درمانی و بهداشتی و پایگاه‌های تجمیعی واکسیناسیون استان قم گفت: استان قم هم همانند بسیاری از استان‌ها درگیر نوع جدید کرونا است و اکنون با افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان و تعداد بستری‌ها مواجه شده است.

فوق تخصص ریه تصریح کرد: بر همین اساس اگر به نمودار بیماری در کشور نگاه کنیم، می‌بینیم که یک افزایش بسیار سریع و رو به بالا را در زمینه افزایش تعداد مبتلایان داریم که خاصیت جهش دلتا است و نشان دهنده سرایت‌پذیری بالای ویروس است.

چین بزرگترین صادرکننده واکسن به ایران است/ ۵۰ محموله ارسال کردند

واکسیناسیون عمومی کرونا,واکسنهای کرونا در ایران

سفیر کشورمان در چین با بیان اینکه چین از ابتدای کرونا با ارسال بیش از پنجاه محموله کمک در کنار ما ایستاد، گفت: چین با اختلاف، بزرگترین صادرکننده واکسن به ایران است.

محمد کشاورززاده سفیر کشورمان در چین در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: چین از ابتدای کرونا با ارسال بیش از پنجاه محموله کمک در کنار ما ایستاد و اکنون اولین و با اختلاف بزرگترین صادرکننده واکسن به ایران است و این روند ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: خوشحالم از اینکه در شرایط سخت تهیه واکسن توانسته‌ایم کمکی هر چند کوچک به مردم عزیز کشورمان داشته باشیم.

  • 10
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
عکس پدرام شریفی با همسرش,فیلم های پدرام شریفی,عکس های پدرام شریفی بیوگرافی پدرام شریفی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تولد:۱۱ مرداد۱۳۶۶

زمینه فعالیت: بازیگر

محل تولد: تهران

سال های فعالیت: ۱۳۸۸- اکنون

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ویژه سرپوش