شنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۰
۲۳:۴۳ - ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۵۰۵۱۴
حوزه بهداشت و رفاه

دبیر قرارگاه ستاد کرونا: شاهد سقوط آزاد رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستیم/ حریرچی: ۹۲ درصد افراد بستری شده، واکسن نزده‌اند

بابک دین پرست,دبیر قرارگاه ستاد کرونا
دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونای کشور به مقایسه میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دو بازه زمانی ۲۶ خرداد لغایت ۲ تیر ماه با ۲۳ تیر تا ۳۰ تیرماه در کشور پرداخت و گفت: در این بازه زمانی میانگین کشوری رعایت پروتکل‌های بهداشتی از ۷۰ درصد به ۴۴ درصد رسیده است که کاهش ۳۷ درصد را نشان می‌ دهد.

به گزارش ایسنا، "بابک دین پرست" عصر امروز ششم مردادماه در جلسه ستاد مدیریت کرونای استان کرمان گفت: باید تا قبل از پایان دولت همه مصوبات ستاد کرونا اجرایی شود و تاکنون بیش از ۹۵ درصد آنها اجرایی شده است.

وی با انتقاد شدید از روند رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور، اظهار کرد: متاسفانه سقوط آزاد وحشتناکی از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور داریم که زنگ خطری برای همه ماست.

دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونای کشور به مقایسه میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دو بازه زمانی ۲۶ خرداد لغایت ۲ تیر ماه با ۲۳ تیر تا ۳۰ تیرماه در کشور پرداخت و گفت: در این بازه زمانی میانگین کشوری رعایت پروتکل‌های بهداشتی از ۷۰ درصد به ۴۴ درصد رسیده است که کاهش ۳۷ درصد را نشان می‌ دهد.

وی ادامه داد: میانگین کشوری استفاده از ماسک در اماکن عمومی از ۷۲ درصد به ۴۴ درصد و میانگین استفاده از تهویه مناسب در اماکن عمومی از ۷۳ درصد به ۴۸ درصد رسیده است همچنین میانگین رعایت فاصله‌گذاری از ۷۰ درصد به ۴۵ درصد و رعایت بهداشت فردی از ۷۵ درصد به ۴۸ درصد رسیده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور در ادامه با تبیین آخرین رنگ‌ بندی کرونایی کشور گفت: ۲۳۲ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۱۷ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۹۹ شهرستان در زرد کرونایی قرار دارند.

وی افزود: متاسفانه در هفته گذشته ۶۸ شهر در کشور به گروه شهرهای قرمز کرونایی اضافه شده که سه شهر آن مربوط به استان کرمان است.

دین‌پرست در خصوص آخرین وضعیت واکسیناسیون در کشور گفت: دوز اول واکسن تزریق شده ۷ میلیون و ۴۴۶ هزار و ۵۱۰ و تزریق شده در نوبت دوم ۲ میلیون و ۳۵۳ هزار و ۹۷۶ و مجموع واکسن‌های تزریق شده بیش از ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز است.

وی تاکید کرد: واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌ های بهداشتی تنها راه مقابله با بیماری کرونا هستند.

دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونای کشور با ابراز تاسف از عدم استقبال افراد از تزریق واکسن در ادامه حضور ائمه جماعات و دهیاران را برای شناسایی افراد جهت تزریق واکسن مهم دانست و بیان کرد: ۶۰ مورد دستور رئیس جمهور را برای تامین واکسن و اجرای آن در حال پیگیری داریم.

وی تصریح کرد: ۵۲ هزار مجوز استخدام جدید برای دانشگاه های علوم پزشکی در شرایط کرونایی گرفته ‌ایم و حتما باید از محل اختیارات قانونی وزارت بهداشت نیرو برای دانشگاه ها اعزام کند.

دین پرست در واکنش به سخنان رییس دانشگاه علوم پزشکی بم مبنی بر کمبود واکسن در آن دانشگاه اظهار کرد: استان های که چند دانشگاه علوم پزشکی دارند حتما مدیریت توزیع واکسن در بین دانشگاه های آنها صورت گیرد.

وی افزود: متاسفانه حدود ۱۵ درصد تخت های کرونایی استان کرمان خالی است و بیمارستان ها حتی یک ثانیه بدون برق نباشند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور خطاب به مسئولین استان گفت: واقعیت ها را به مسئولین کشوری بگویید لذا استان کرمان گزارش دقیقی از وضعیت خود در اختیارم برای گرفتن تصمیمات لازم بدهند.

وی آماری از تعداد موارد بستری، فوتی و درمان سرپایی جدید نیز ارائه داد و گفت: موارد بستری مثبت در کشور ۱۵.۵ درصد، فوتی‌ها ۲۲ درصد و درمان‌های سرپایی ۱۷ درصد افزایش را در این هفته نشان می‌دهد.

دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا با اشاره به موارد بستری و فوت در هفته آخر تیر ماه گفت: موارد بستری‌ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در کل کشور میانگین ۲۰.۴ است، اما استان کرمان ۳۸.۴ است که رتبه سوم کشور را دارد و در موارد مرگ و میرها بر حسب هر یک میلیون نفر، میانگین کشوری در این بازه زمانی ۱۷.۵ بوده که استان کرمان ۳۰.۶ است و رتبه ۵ کشور را دارد.

وی عنوان کرد: استان کرمان در ۲۷ اردیبهشت ماه ۷۸ درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی را داشته که متاسفانه در ۳۰ تیر به ۴۴ درصد رسیده است همچنین هفته اول تیرماه استان کرمان در گروه سوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی بوده و در آخرین گزارش جزو ۹ استان با رعایت ۲۹ تا ۴۰ درصد پروتکل‌های بهداشتی قرار دارد.

دین‌پرست ادامه داد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان کرمان در ۲۳ تا ۳۰ تیرماه ۳۸ درصد بوده در حالی که در دوم تیرماه با ۷۳ درصد رتبه ۹ کشوری را داشته است.

وی افزود: در بازه زمانی فوق الزکر کرمان در رعایت بهداشت فردی رتبه ۲۸ را با ۳۹ درصد رعایت دارد در حالی که میانگین کشوری ۴۸ درصد است. میزان رعایت بهداشت فردی مردم کرمان در اول تیرماه ۷۷ درصد بوده است.

معاون وزیر کشور بیان کرد: رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی استان کرمان در ۲۳ تا ۳۰ تیر ماه با ۳۹.۶ درصد رتبه ۲۷ را دارد در حالی که در دوم تیرماه با ۷۶ درصد رتبه ۱۲ را داشته است.

وی گفت: استان کرمان از اول تیرماه با ۷۳ درصد رعایت در استفاده از ماسک به ۳۷ درصد و رعایت فاصله‌گذاری از ۷۴ درصد به ۳۷ درصد رسیده است.

دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونای کشور بیان کرد: با توجه به پیچیدگی‌های این بیماری، فعلا درمان مشخصی ندارد و راهی غیر از رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مشارکت جدی در واکسیناسیون برای کاهش مرگ و میرها و ابتلا نداریم.

***

حریرچی: ۹۲ درصد افراد بستری شده، واکسن نزده‌اند

بابک دین پرست,دبیر قرارگاه ستاد کرونا

حریرچی گفت: قدرت سرایت ۱ ونیم تا ۲ برابری ویروس دلتا و مراجعات غیرکرونایی، باعث افزایش چشمگیر موارد بستری ما شده است.

باشگاه خبرنگاران نوشت: ایرج حریرچی معاون درمان وزارت بهداشت و درمان در مورد وضعیت پیک پنجم و شرایط بیمارستان‌ها اظهار کرد: ما در این موج با شدت قابل توجه هدایت پذیری ویروس دلتا مواجهیم. قدرت سرایت این ویروس ۶۰ تا ۱۰۰ درصد یعنی یک و نیم تا دو برابر بیشتر از سایر جهش‌های کروناست. همچنین بار ویروسی در افراد مبتلا، هزار برابر واریانت‌های قبلی است.

او افزود: بیماری زایی خالص این ویروس به دلیل افزایش تعداد ابتلا، بسیار بالا است. در بعضی از استان‌ها مثل آذربایجان شرقی مشکل ما کمتر است و به ویژه در این پیک با بحران خاصی در این استان، مواجه نیستیم و حتی می‌توانیم بگوییم این استان وارد پیک پنجم نشده است. همچنین روند بیماری در استان سیستان و بلوچستان نزولی است.

حریرچی بیان کرد: شاید متوسط کشوری نسبت به پیک‌های قبلی افزایش چشمگیری نداشته باشد، اما در استان‌هایی مثل تهران و البرز و هرمزگان و کرمان با وضعیت بسیار خطرناکی مواجه هستیم و در حال حاضر در این استان‌ها در حال پذیرش بیمار بالاتر از ظرفیتمان هستیم.

حریرچی افزود: در حال حاضر در بیمارستان امام خمینی ۵۵۰ بیمار کرونایی داریم و این برای یک بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی که باید بیماران غیر کرونایی مثل بیماران سرطانی و یا تصادفی را تحت درمان قرار دهد، شرایط مناسبی نیست، زیرا نصف ظرفیت بیمارستان درگیر کرونا شده است. بیمارستان بقیه الله نیز تعداد زیادی از تخت هایش را در اختیار بیماران کرونایی قرار داده است.

او افزود: در پیک‌های قبلی، بیماران غیرکرونایی ما کمتر بودند، اما در حال حاضر بیماران غیر کرونایی مثل بیماران تصادفی و یا مبتلایان به بیماری‌های شغلی و یا بیماران مبتلا به مشکلات قلبی عروقی و سرطان نیز به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند و نیازمند بستری هستند و این مسئله یکی از دلایل کمبود تخت‌های بیمارستانی است.

او افزود: نکته قابل توجه این است که در رده‌های سنی بالای ۷۰ سال که واکسیناسیون انجام شده موارد حاد و بستری نداریم و ۹۲ درصد افرادی که بستری می‌شوند، اشخاصی هستند که واکسینه نشده اند. سایر بیماران بستری نیز یا یک دوز از واکسن را بیشتر دریافت نکرده اند و یا فاصله بین تزریق دوز اول و دوم در آن‌ها خیلی زیاد یا خیلی کم بوده است، ولی خوشبختانه در یکی دو روز، مورد مداوا قرار می‌گیرند و از بیمارستان مرخص می‌شوند و کارشان به آی سی یو و بستری شدید نمی‌کشد.

معاون درمان اظهار کرد: در حال حاضر اقدام اصلی و مهم مقابله با کرونا با توجه به خستگی مردم از رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی فقط و فقط واکسیناسیون است که خوشبختانه واکسیناسیون نیز گسترش زیادی پیدا کرده است، ولی تا اتمام واکسیناسیون کامل حتماً باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی جدی گرفته شود.

  • 17
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رویا نونهالی,بیوگرافی رویا نونهالی,عکس رویا نونهالی بیوگرافی رویا نونهالی بازیگر تئاتر و سینمای ایران (+ تصاویر)

نام:رویا نونهالی

متولد:۲۴ بهمن ۱۳۴۱

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر، داور استعدادیابی

زمینه فعالیت:تئاتر و تلویزیون و سینما

سال های فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

ادامه
عقاید شهاب الدین یحیی سهروردی,زندگینامه ی شهاب الدین یحیی سهروردی,بیوگرافی شهاب الدین یحیی سهروردی زندگی نامه شهاب‌الدین یحیی سهروردی از کودکی تا به شهرت رسیدنش

زاده:۵۴۹ ق / ۱۱۵۵ م

زادگاه:سهرورد،  ایران

ملیت:ایرانی

درگذشت:۵ رجب ۵۸۷ ق

آرامگاه:قلعه حلب،  سوریه

ادامه
ما هواتنگ,بیوگرافی ما هواتنگ,زندگینامه ما هواتنگ زندگینامه ما هواتنگ رئیس شرکت اینترنتی چینی تنسنت (+ تصاویر)

زاده:۲۹ اکتبر ۱۹۷۱

زادگاه:گوانگ دونگ، چین

ملیت:چینی

محل تحصیل:دانشگاه شنژن

پیشه:رئیس هیئت مدیره تنسنت

ادامه
بیوگرافی سعید چنگیزیان,سعید چنگیزیان و همسرش الهام کردا,فیلم های سعید چنگیزیان بیوگرافی سعید چنگیزیان بازیگر تئاتر و سینمای کشور (+ تصاویر همسرش)

زاده: ۲۲ آذر ۱۳۵۶

محل تولد: سمنان

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی تئاتر

وضعیت تاهل: متاهل

سال های فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

ادامه
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
ثریا قاسمی و همسرش,مادر ثریا قاسمی,بیوگرافی ثریا قاسمی بیوگرافی ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۲۸ آذر ۱۳۱۹

زادگاه:تهران

حرفه:بازیگر و دوبلور

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
ویژه سرپوش