جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۱۰۰۳۴

سونای خشک برای لاغری و تناسب اندام

سونای خشک برای لاغریسونای خشک برای لاغری
در این مقاله از سرپوش به بررسی و توضیحات درباره سونای خشک برای لاغری می‌پردازیم. سونای خشک به عنوان یکی از روش‌های موثر در فرآیند لاغری و بهبود سلامت جسمی مطرح است. در این مقاله به فواید، راهنمای استفاده، و اثرات مثبت سونای خشک بر فرآیند لاغری می‌پردازیم.

درباره سونا خشک

سونا خشک یکی از انواع سونا است که در آن دمای هوا بین ۸۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد و رطوبت آن بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است. این نوع سونا از قدیم الایام در کشورهایی مانند فنلاند، ژاپن و چین مورد استفاده قرار می گرفته است.

در سال های اخیر، سونا خشک به عنوان یکی از روش های موثر برای کاهش وزن و لاغری مورد توجه قرار گرفته است. این روش با افزایش دمای بدن و تعریق، باعث می شود که بدن کالری بیشتری بسوزاند.

هنگامی که در سونا خشک قرار می گیرید، دمای بدن شما به سرعت افزایش می یابد. این افزایش دما باعث می شود که قلب شما سریع تر بزند و عرق کنید. تعریق باعث می شود که بدن شما آب و سموم را از طریق پوست دفع کند.

همچنین، سونا خشک باعث می شود که جریان خون در بدن شما افزایش یابد. این امر باعث می شود که مواد مغذی و اکسیژن بیشتری به سلول های بدن شما برسد. در نتیجه، متابولیسم بدن شما افزایش یافته و کالری بیشتری می سوزانید.

تاثیرات سونای خشک برای لاغریاستفاده از سونای خشک برای لاغری

اثرات سونا خشک بر کاهش وزن

مطالعات نشان داده اند که سونا خشک می تواند به کاهش وزن و لاغری کمک کند. یک مطالعه نشان داد که افراد شرکت کننده در برنامه لاغری که سونا خشک را به مدت ۲۰ دقیقه در هفته انجام می دادند، در مقایسه با افرادی که سونا خشک انجام نمی دادند، ۲.۴ کیلوگرم بیشتر وزن کم کردند.

یک مطالعه دیگر نشان داد که سونا خشک می تواند به کاهش چربی بدن کمک کند. افراد شرکت کننده در این مطالعه که سونا خشک را به مدت ۲۰ دقیقه در هفته انجام می دادند، در مقایسه با افرادی که سونا خشک انجام نمی دادند، ۱.۲ درصد چربی بدن کمتری داشتند. به طورکلی می توان اثراث سونای خشک بر لاغری را به صورت زیر تفسیر کرد:

کاهش وزن آب:

گرمای سونا می تواند دمای پوست را تا ۱۰۴ درجه فارنهایت (۴۰ درجه سانتیگراد) و دمای بدن را تا ۱۰۲.۲ درجه فارنهایت (۳۹ درجه سانتیگراد) افزایش دهد. این باعث افزایش گردش خون در پوست و تعریق برای خنک کردن بدن می شود.

از دست دادن توده بدن (BML) که ممکن است فرد بعد از یک جلسه سونا تجربه کند، عمدتاً به دلیل از دست دادن آب بدن است. مقدار آبی که فرد از دست می دهد ممکن است به مدت زمان جلسه سونا بستگی داشته باشد، البته باید اشاره کرد که این کاهش وزن موقتی است و معمولاً زمانی که فرد دوباره هیدراته شود، برمی گردد.

کالری سوزی:

انواع مختلف سونا عملکرد متفاوت نیز دارند. در حالی که سوناهای سنتی هوای اطراف اتاق را گرم می کنند، سوناهای مادون قرمز از مادون قرمز برای گرم کردن بدن بدون گرم کردن هوای اطراف استفاده می کنند.

طبق مقاله ای در سال ۲۰۱۷، مادون قرمز حاصل از سوناهای مادون قرمز می تواند در عرض ۳۰ دقیقه ۴۰۰ تا ۶۰۰ کالری بسوزاند. همان مقاله نشان می دهد که یک فرد با تناسب اندام متوسط می تواند در طول هر درمان تقریباً نیم کیلوگرم عرق از دست بدهد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ با تمرکز بر روی جوانانی که جنسیت آنها مرد است و دارای اضافه وزن بودند، نشان داد که چهار جلسه ۱۰ دقیقه‌ای سونا منجر به تغییراتی در پارامترهای فیزیولوژیکی شد: ضربان قلب، مصرف انرژی، شاخص توده بدنی (BMI) و سطح بدن از جمله این پارامترها بوده اند. 

این مطالعه گزارش داد که شرکت کنندگان حدود ۰.۶۵ کیلوگرم مایعات بدن خود را از دست دادند. علاوه بر این، افرادی که دارای توده بدنی، مساحت بدن، چربی بدن و توده عضلانی بالاتری بودند، در حین حمام کردن در سونا کالری نسبتاً بیشتری سوزاندند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نتایج مشابهی داشت. محققان دریافتند افرادی که سطح بدن و توده بدنی بالاتری داشتند، کاهش توده بدنی قابل توجهی را در اثر قرار گرفتن در معرض حرارت ناشی از سونا تجربه کردند.

پروفایل لیپیدی بهبود یافته:

یک مطالعه قدیمی‌تر در سال ۲۰۱۴ نشان داد که حمام کردن در سونا پس از سه هفته منجر به کاهش معنی‌دار کلسترول تام و لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) شد.

محققان این مطالعه به این نتیجه رسیدند که اثرات آن مشابه نتایجی است که یک فرد می تواند از تمرینات بدنی با شدت متوسط به دست آورد.

کاهش استرس و کاهش هورمون کورتیزول:

به زبان ساده، وقتی احساس استرس می کنید، بدن فکر می کند که در خطر هستید و برای محافظت مقدار هورمون کورتیزول را افزایش می دهد تا چربی را در بدن نگه دارد. بعلاوه، استرس مداوم می تواند یک پاسخ التهابی را تحریک کند. سونا زمانی را برای بی حسی و آرامش ارائه می دهد، در دمای بالا شما مجبور هستید عمیق نفس بکشید و تن خود را آزاد کنید، درنتیجه می توانید از حالت جنگ یا گریز خارج شوید. وقتی آرام می شوید، تولید کورتیزول زیاد را متوقف می کنید. همه این عوامل می توانند برای کاهش وزن مفید باشند.

تاثیر مثبت سونای خشک برای لاغری و کاهش وزنتاثیر مثبت سونای خشک برای لاغری

چگونه از سونا خشک برای لاغری استفاده کنیم

برای استفاده از سونا خشک برای لاغری، نکات زیر را رعایت کنید:

- قبل از ورود به سونا خشک، حتماً دوش بگیرید تا بدن شما تمیز باشد.

- به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در سونا خشک بمانید.

- اگر احساس گرمای بیش از حد کردید، سونا را ترک کنید.

- بعد از خروج از سونا، حتماً آب بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید.

- اگر دارای بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت یا بیماری های تنفسی هستید، قبل از استفاده از سونا خشک با پزشک خود مشورت کنید.

- اگر باردار هستید یا شیر می دهید، از سونا خشک استفاده نکنید.

- اگر احساس سرگیجه، حالت تهوع یا خستگی کردید، سونا را ترک کنید.

خطرات احتمالی استفاده از سونا برای کاهش وزن

یکی از خطرات اصلی حمام سونا کم آبی بدن است. افراد باید به طور مکرر مایعات خود را با مصرف آب بیشتر در طول حمام کردن سونا پر کنند.

در ادامه علائم کم آبی آورده شده است:

- تشنگی

- سبکی سر

- خستگی

- ادرار تیره و با بوی قوی

- دفع کمتر ادرار

در صورت بروز هر یک از علائم زیر ممکن است لازم باشد با پزشک خود تماس بگیرید:

- تشنگی شدید

- ضربان قلب سریع

- خستگی مفرط

- بدون ادرار به مدت ۸ ساعت

- سرگیجه هنگام ایستادن

گرمای زیاد همچنین ممکن است باعث شود که قلب سریعتر کار کند. افراد مبتلا به مشکلات قلبی، مانند فشار خون کنترل نشده، ابتدا باید از پزشک خود درباره استفاده از سونای خشک سوال کنند. همچنین نظارت بر ضربان قلب و فشار خون برای کاهش خطرات قلبی عروقی ضروری است.

نحوه استفادهه از سونای خشک برای لاغرینحوه استفاده از سونای خشک برای لاغری

سایر فواید سونای خشک

علاوه بر کاهش وزن احتمالی، مزایای احتمالی سونا نیز وجود دارد.

سموم و فلزات سنگین را از بین می برد:

حمام سونا گردش خون و تعریق را افزایش می دهد که به بدن کمک می کند عناصر سمی و فلزات سنگین مانند جیوه، آرسنیک و کادمیوم را از بین ببرد. با این حال، ورزش همچنان در حذف فلزات سنگین از بدن موثرتر از قرار گرفتن در محیط گرم است.

عوارض و مرگ و میر را کاهش می دهد:

به نظر می رسد سونا باعث کاهش عوارض و مرگ و میر می شود زیرا می تواند پاسخ های محافظتی و فیزیولوژیکی ناشی از ورزش را تقلید می کند. دفعات زیاد و مدت زمان حمام کردن در سونا ارتباط قوی با کاهش خطر بیماری قلبی عروقی دارد. این ممکن است به دلیل توانایی آن در کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو باشد.

سلامت قلب را بهبود می بخشد:

یک جلسه سونا باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود و بار قلبی را فراهم می کند که با فعالیت بدنی کوتاه و متوسط مطابقت دارد. اینها می توانند به کاهش احتمال ابتلای فرد به بیماری قلبی کمک کنند.

خطر ابتلا به بیماری های تنفسی را کاهش می دهد:

مطالعات نشان می دهد که حمام سونا ممکن است عملکرد ریه را بهبود بخشد. مطالعه دیگری نشان داد که ممکن است خطر ابتلا به بیماری های حاد و مزمن تنفسی مانند ذات الریه را کاهش دهد.

نکات استفاده از سونای خشک برای لاغریفواید سونای خشک برای بدن و لاغری

بهترین زمان استفاده از سونای خشک

از سونا در زمان مناسب استفاده کنید، استفاده از سونا باید فقط به بعد از تمرین محدود شود. سونا می تواند باعث کم آبی بدن شود و ورزش کردن در این حالت می تواند باعث سرگیجه یا غش شما شود. استفاده از سونا قبل از ورزش حتی می تواند منجر به گرمازدگی شود.

قرار گرفتن در سونا قبل از ورزش نیز می تواند باعث کشیدگی عضلات شده که می تواند منجر به آسیب شود. همچنین شایان ذکر است که بدن شما در سونا بسیار آرام می شود، به همین دلیل می تواند شما را از انجام تمرین ورزشی منصرف کند، علاوه بر این، سونا می تواند تاثیرات تمرین شما را افزایش دهد و نتایج بهتری به شما بدهد، بنابراین بهتر است آن را بعد از تمرین انجام دهید.

سخن نهایی درباره سونای خشک برای لاغری

سونا خشک می تواند به کاهش وزن و لاغری کمک کند، اما این روش نباید به عنوان تنها روش کاهش وزن استفاده شود. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، باید رژیم غذایی سالم و ورزش منظم را نیز در کنار سونا خشک انجام دهید.

گردآوری: بخش تغذیه و تناسب اندام سرپوش

  • 14
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ابراهیم بن جعفر ابی طالب زندگینامه ابراهیم بن جعفر ابی طالب

نام پدر: جعفر بن ابی طالب

سن تقریبی: بیشتر از ۵۰ سال

نسبت های مشهور: برادر محمد بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر ابی طالبزندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

زندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب بوده است، برخی از افراد ایشان را همراه با محمد از نوه های جعفر می دانند که عمال بن زیاد وی را به شهادت رساند. برخی از منابع می گویند که ابراهیم و محمد هر دو از لشکر ابن زیاد فرار کرده بودند که بانویی در کوفه آنها را پناه می دهد، اما درنهایت سرشان توسط همسر این بانو که از یاران ابن زیاد بود از جدا شد و به شهادت رسیدند. 

ادامه
مریم طوسی بیوگرافی مریم طوسی؛ سریع ترین دختر ایران

تاریخ تولد: ۱۴ آذر ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، دونده دوهای سرعت

تحصیلات: کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه تهران

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
ویژه سرپوش