یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۱۰۰۳۴

سونای خشک برای لاغری و تناسب اندام

سونای خشک برای لاغریسونای خشک برای لاغری
در این مقاله از سرپوش به بررسی و توضیحات درباره سونای خشک برای لاغری می‌پردازیم. سونای خشک به عنوان یکی از روش‌های موثر در فرآیند لاغری و بهبود سلامت جسمی مطرح است. در این مقاله به فواید، راهنمای استفاده، و اثرات مثبت سونای خشک بر فرآیند لاغری می‌پردازیم.

درباره سونا خشک

سونا خشک یکی از انواع سونا است که در آن دمای هوا بین ۸۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد و رطوبت آن بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است. این نوع سونا از قدیم الایام در کشورهایی مانند فنلاند، ژاپن و چین مورد استفاده قرار می گرفته است.

در سال های اخیر، سونا خشک به عنوان یکی از روش های موثر برای کاهش وزن و لاغری مورد توجه قرار گرفته است. این روش با افزایش دمای بدن و تعریق، باعث می شود که بدن کالری بیشتری بسوزاند.

هنگامی که در سونا خشک قرار می گیرید، دمای بدن شما به سرعت افزایش می یابد. این افزایش دما باعث می شود که قلب شما سریع تر بزند و عرق کنید. تعریق باعث می شود که بدن شما آب و سموم را از طریق پوست دفع کند.

همچنین، سونا خشک باعث می شود که جریان خون در بدن شما افزایش یابد. این امر باعث می شود که مواد مغذی و اکسیژن بیشتری به سلول های بدن شما برسد. در نتیجه، متابولیسم بدن شما افزایش یافته و کالری بیشتری می سوزانید.

تاثیرات سونای خشک برای لاغریاستفاده از سونای خشک برای لاغری

اثرات سونا خشک بر کاهش وزن

مطالعات نشان داده اند که سونا خشک می تواند به کاهش وزن و لاغری کمک کند. یک مطالعه نشان داد که افراد شرکت کننده در برنامه لاغری که سونا خشک را به مدت ۲۰ دقیقه در هفته انجام می دادند، در مقایسه با افرادی که سونا خشک انجام نمی دادند، ۲.۴ کیلوگرم بیشتر وزن کم کردند.

یک مطالعه دیگر نشان داد که سونا خشک می تواند به کاهش چربی بدن کمک کند. افراد شرکت کننده در این مطالعه که سونا خشک را به مدت ۲۰ دقیقه در هفته انجام می دادند، در مقایسه با افرادی که سونا خشک انجام نمی دادند، ۱.۲ درصد چربی بدن کمتری داشتند. به طورکلی می توان اثراث سونای خشک بر لاغری را به صورت زیر تفسیر کرد:

کاهش وزن آب:

گرمای سونا می تواند دمای پوست را تا ۱۰۴ درجه فارنهایت (۴۰ درجه سانتیگراد) و دمای بدن را تا ۱۰۲.۲ درجه فارنهایت (۳۹ درجه سانتیگراد) افزایش دهد. این باعث افزایش گردش خون در پوست و تعریق برای خنک کردن بدن می شود.

از دست دادن توده بدن (BML) که ممکن است فرد بعد از یک جلسه سونا تجربه کند، عمدتاً به دلیل از دست دادن آب بدن است. مقدار آبی که فرد از دست می دهد ممکن است به مدت زمان جلسه سونا بستگی داشته باشد، البته باید اشاره کرد که این کاهش وزن موقتی است و معمولاً زمانی که فرد دوباره هیدراته شود، برمی گردد.

کالری سوزی:

انواع مختلف سونا عملکرد متفاوت نیز دارند. در حالی که سوناهای سنتی هوای اطراف اتاق را گرم می کنند، سوناهای مادون قرمز از مادون قرمز برای گرم کردن بدن بدون گرم کردن هوای اطراف استفاده می کنند.

طبق مقاله ای در سال ۲۰۱۷، مادون قرمز حاصل از سوناهای مادون قرمز می تواند در عرض ۳۰ دقیقه ۴۰۰ تا ۶۰۰ کالری بسوزاند. همان مقاله نشان می دهد که یک فرد با تناسب اندام متوسط می تواند در طول هر درمان تقریباً نیم کیلوگرم عرق از دست بدهد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ با تمرکز بر روی جوانانی که جنسیت آنها مرد است و دارای اضافه وزن بودند، نشان داد که چهار جلسه ۱۰ دقیقه‌ای سونا منجر به تغییراتی در پارامترهای فیزیولوژیکی شد: ضربان قلب، مصرف انرژی، شاخص توده بدنی (BMI) و سطح بدن از جمله این پارامترها بوده اند. 

این مطالعه گزارش داد که شرکت کنندگان حدود ۰.۶۵ کیلوگرم مایعات بدن خود را از دست دادند. علاوه بر این، افرادی که دارای توده بدنی، مساحت بدن، چربی بدن و توده عضلانی بالاتری بودند، در حین حمام کردن در سونا کالری نسبتاً بیشتری سوزاندند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نتایج مشابهی داشت. محققان دریافتند افرادی که سطح بدن و توده بدنی بالاتری داشتند، کاهش توده بدنی قابل توجهی را در اثر قرار گرفتن در معرض حرارت ناشی از سونا تجربه کردند.

پروفایل لیپیدی بهبود یافته:

یک مطالعه قدیمی‌تر در سال ۲۰۱۴ نشان داد که حمام کردن در سونا پس از سه هفته منجر به کاهش معنی‌دار کلسترول تام و لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) شد.

محققان این مطالعه به این نتیجه رسیدند که اثرات آن مشابه نتایجی است که یک فرد می تواند از تمرینات بدنی با شدت متوسط به دست آورد.

کاهش استرس و کاهش هورمون کورتیزول:

به زبان ساده، وقتی احساس استرس می کنید، بدن فکر می کند که در خطر هستید و برای محافظت مقدار هورمون کورتیزول را افزایش می دهد تا چربی را در بدن نگه دارد. بعلاوه، استرس مداوم می تواند یک پاسخ التهابی را تحریک کند. سونا زمانی را برای بی حسی و آرامش ارائه می دهد، در دمای بالا شما مجبور هستید عمیق نفس بکشید و تن خود را آزاد کنید، درنتیجه می توانید از حالت جنگ یا گریز خارج شوید. وقتی آرام می شوید، تولید کورتیزول زیاد را متوقف می کنید. همه این عوامل می توانند برای کاهش وزن مفید باشند.

تاثیر مثبت سونای خشک برای لاغری و کاهش وزنتاثیر مثبت سونای خشک برای لاغری

چگونه از سونا خشک برای لاغری استفاده کنیم

برای استفاده از سونا خشک برای لاغری، نکات زیر را رعایت کنید:

- قبل از ورود به سونا خشک، حتماً دوش بگیرید تا بدن شما تمیز باشد.

- به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در سونا خشک بمانید.

- اگر احساس گرمای بیش از حد کردید، سونا را ترک کنید.

- بعد از خروج از سونا، حتماً آب بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید.

- اگر دارای بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت یا بیماری های تنفسی هستید، قبل از استفاده از سونا خشک با پزشک خود مشورت کنید.

- اگر باردار هستید یا شیر می دهید، از سونا خشک استفاده نکنید.

- اگر احساس سرگیجه، حالت تهوع یا خستگی کردید، سونا را ترک کنید.

خطرات احتمالی استفاده از سونا برای کاهش وزن

یکی از خطرات اصلی حمام سونا کم آبی بدن است. افراد باید به طور مکرر مایعات خود را با مصرف آب بیشتر در طول حمام کردن سونا پر کنند.

در ادامه علائم کم آبی آورده شده است:

- تشنگی

- سبکی سر

- خستگی

- ادرار تیره و با بوی قوی

- دفع کمتر ادرار

در صورت بروز هر یک از علائم زیر ممکن است لازم باشد با پزشک خود تماس بگیرید:

- تشنگی شدید

- ضربان قلب سریع

- خستگی مفرط

- بدون ادرار به مدت ۸ ساعت

- سرگیجه هنگام ایستادن

گرمای زیاد همچنین ممکن است باعث شود که قلب سریعتر کار کند. افراد مبتلا به مشکلات قلبی، مانند فشار خون کنترل نشده، ابتدا باید از پزشک خود درباره استفاده از سونای خشک سوال کنند. همچنین نظارت بر ضربان قلب و فشار خون برای کاهش خطرات قلبی عروقی ضروری است.

نحوه استفادهه از سونای خشک برای لاغرینحوه استفاده از سونای خشک برای لاغری

سایر فواید سونای خشک

علاوه بر کاهش وزن احتمالی، مزایای احتمالی سونا نیز وجود دارد.

سموم و فلزات سنگین را از بین می برد:

حمام سونا گردش خون و تعریق را افزایش می دهد که به بدن کمک می کند عناصر سمی و فلزات سنگین مانند جیوه، آرسنیک و کادمیوم را از بین ببرد. با این حال، ورزش همچنان در حذف فلزات سنگین از بدن موثرتر از قرار گرفتن در محیط گرم است.

عوارض و مرگ و میر را کاهش می دهد:

به نظر می رسد سونا باعث کاهش عوارض و مرگ و میر می شود زیرا می تواند پاسخ های محافظتی و فیزیولوژیکی ناشی از ورزش را تقلید می کند. دفعات زیاد و مدت زمان حمام کردن در سونا ارتباط قوی با کاهش خطر بیماری قلبی عروقی دارد. این ممکن است به دلیل توانایی آن در کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو باشد.

سلامت قلب را بهبود می بخشد:

یک جلسه سونا باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود و بار قلبی را فراهم می کند که با فعالیت بدنی کوتاه و متوسط مطابقت دارد. اینها می توانند به کاهش احتمال ابتلای فرد به بیماری قلبی کمک کنند.

خطر ابتلا به بیماری های تنفسی را کاهش می دهد:

مطالعات نشان می دهد که حمام سونا ممکن است عملکرد ریه را بهبود بخشد. مطالعه دیگری نشان داد که ممکن است خطر ابتلا به بیماری های حاد و مزمن تنفسی مانند ذات الریه را کاهش دهد.

نکات استفاده از سونای خشک برای لاغریفواید سونای خشک برای بدن و لاغری

بهترین زمان استفاده از سونای خشک

از سونا در زمان مناسب استفاده کنید، استفاده از سونا باید فقط به بعد از تمرین محدود شود. سونا می تواند باعث کم آبی بدن شود و ورزش کردن در این حالت می تواند باعث سرگیجه یا غش شما شود. استفاده از سونا قبل از ورزش حتی می تواند منجر به گرمازدگی شود.

قرار گرفتن در سونا قبل از ورزش نیز می تواند باعث کشیدگی عضلات شده که می تواند منجر به آسیب شود. همچنین شایان ذکر است که بدن شما در سونا بسیار آرام می شود، به همین دلیل می تواند شما را از انجام تمرین ورزشی منصرف کند، علاوه بر این، سونا می تواند تاثیرات تمرین شما را افزایش دهد و نتایج بهتری به شما بدهد، بنابراین بهتر است آن را بعد از تمرین انجام دهید.

سخن نهایی درباره سونای خشک برای لاغری

سونا خشک می تواند به کاهش وزن و لاغری کمک کند، اما این روش نباید به عنوان تنها روش کاهش وزن استفاده شود. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، باید رژیم غذایی سالم و ورزش منظم را نیز در کنار سونا خشک انجام دهید.

گردآوری: بخش تغذیه و تناسب اندام سرپوش

  • 14
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش