جمعه ۰۱ بهمن ۱۴۰۰
۰۸:۲۶ - ۰۷ آذر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۹۰۵۲۰
حوزه بهداشت و رفاه

' اومیکرون' کرونای جدید و خطرناک در جهان چرخیده است | آماده باش ایران برای مقابله با خطرناک‌ترین سویه کرونا

کرونای اومیکرون,جهش کرونا
پس از چین، انگلیس، هند و پرو حالا خبر می رسد که پنجمین واریانت دردسرساز ویروس کرونا از آفریقای‌جنوبی سر در آورده است. شناسایی این سویه جدید همه فرضیه‌ها درباره پایان همه‌گیری بیماری کووید۱۹ با از بین رفتن ویروس دلتا را - در حال حاضر- رد کرده؛ آن هم در شرایطی که با فروکش التهاب ویروس دلتا با واکسیناسیون گسترده جهانی، از بار تأثیرات بحران‌زای کرونا بر اقتصاد کشورها کاسته شده است.

به‌دنبال شناسایی خطرناک‌ترین سویه ویروس کرونا، انتشارتحقیقات مرتبط با ویژگی‌های واریانت جدید و مقابله با آن به سوژه داغ رسانه‌های جهانی بدل شده است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی این واریانت، ۳۰مرتبه دچار جهش شده که به‌دلیل سرعت انتشار آن و افزایش تصاعدی بیماران در عرض یک هفته در آفریقا، بحران‌زا بودن سویه جدید را محتمل‌تر کرده است. گونه «B۱.۱.۵۲۹» توسط سازمان بهداشت جهانی، اومیکرون «Omicron» نامگذاری شده و در دسته ویروس‌های «نگران‌کننده» طبقه‌بندی شده است.

طبق اطلاعات منتشرشده، این سویه به‌طور کلی دارای ۵۰ جهش است که بیش از ۳۰ جهش روی پروتئین اسپایک رخ داده است (یعنی دو برابر بیشتر از سویه دلتا که در هند شناسایی شد). پروتئین اسپایک همان بخشی از سلول است که از سوی واکسن‌ها هدف قرار می‌گیرد. محققان هنوز به‌طور دقیق نمی‌دانند آیا واریانت «اومیکرون» نسبت به ایمنی واکسن‌ها مقاومت دارد یا خیر با این حال سازمان بهداشت جهانی اومیکرون را به‌عنوان یک گونه «نگران‌کننده» طبقه‌بندی کرده است؛ گونه‌ای که دو برابر گونه دلتا جهش داشته است به‌همین علت نیز اصلی‌ترین نگرانی درباره اومیکرون، احتمال بی‌اثر یا کم‌اثر بودن واکسن‌ها در برابر آن وجود دارد اما این موضوع فعلاً به‌عنوان نگرانی مطرح است و «اظهار نظر قطعی» دانشمندان محسوب نمی‌شود.

مواردی از طغیان سویه جدید «اومیکرون» در انگلستان و بلژیک به‌طور پراکنده گزارش شده و عوارض حاد تنفسی از جمله نشانه‌های بارز سویه جدید عنوان می‌شود.در ایران نیز در شرایطی که آمارهای کرونا در مدار کاهشی قرار گرفته، تعداد مبتلایان به زیر ۵ هزار نفر در روز رسیده و از طرفی مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در ۱۰ استان کشور در ۲۴ ساعت منتهی به روز گذشته صفر یا یک بوده است اما نگرانی‌ها از ورود جهش جدید به کشور شدت گرفته است. بر همین اساس، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از آماده باش کشور برای جلوگیری از ورود جهش جدید کرونا خبر می‌دهد.

به گفته محمد مهدی گویا؛ جهش آفریقای‌جنوبی به‌دلیل آنکه قابلیت بیماری زایی نسبتاً بالایی دارد اگر منتشر شود با نگرانی که در این رابطه وجود دارد ممکن است برخورد با آن سخت باشد البته چند هفته طول می‌کشد تا شخصیت سویه جدید کرونا با جهش‌هایی که داشته مشخص شود تا بتوان با قطعیت نظر داد.مطابق آنچه که وزارت بهداشت اعلام کرده است؛ فعلاً شواهد نشان داده که سویه جدید ویروس کرونا باید عوارض شدیدتری در پی داشته باشد به همین دلیل وزارت بهداشت هم تمهیدات ویژه به‌کار گرفته است. به‌گفته گویا؛ به افرادی که قصد مسافرت به آفریقای‌جنوبی، بوتسوانا، نامیبیا، زیمبابوه، لسوتو و اسواتینی را دارند توصیه می‌کنیم سفر خود را به تأخیر بیندازند. ما همه اطلاع رسانی‌ها را در فرودگاه و تمام مرزهای زمینی، هوایی و دریایی در اختیار می‌گذاریم یعنی بدون آگاهی از کشور خارج نخواهند شد.

گویا با تأکید بر اینکه نهایت سختگیری اعمال خواهد شد، اظهار کرد: ما پرواز مستقیم از این کشورها نداریم و اعلام کردیم برای ورود فرد غیر ایرانی از کشورهای یاد شده به ایران ممانعت ایجاد خواهیم کرد و ایرانیانی هم که می‌خواهند مسافرت داشته باشند تا دو نوبت تست PCR منفی نداشته باشند باید در مبادی مرزی در قرنطینه بمانند. حتی ممکن است فردی تا ۱۴ روز در قرنطینه مرزی بماند. این اطلاع رسانی‌ها به مردم و سفارتخانه‌های ما در این کشورها انجام می‌شود.

امیکرون قابلیت بیماری زایی بالایی دارد

حمید سوری اپیدمیولوژیست در گفت‌و‌گو با ایسنا درباره ویژگی‌های سویه جدید ویروس کرونا و فرار این سویه از ایمنی زایی واکسن‌ها گفته است: در مورد میزان کشندگی این جهش جدید، اطلاعات جسته و گریخته است و فعلاً نمی‌توان قضاوت زیادی کرد. برای اینکه ببینیم آیا واکسن‌های موجود می‌توانند در برابر این جهش پاسخگو باشند هم به چند هفته زمان نیاز داریم تا نتایج عیان شود ولی آنچه‌ تابحال درمورد واریانت جدید تحت عنوان «اومیکرون» می‌دانیم این است که قابلیت بیماری زایی بالایی دارد و تابحال مشخص شده است که بیشتر گروه‌های سنی جوان‌تر را هدف قرار می‌دهد. در آفریقا که پوشش واکسیناسیون پایین است تقریباً همه گروه‌های سنی برای ابتلا حساس هستند ‌و تمایل ویروس برای ایجاد آلودگی به‌سمت جوانان است.

در همین رابطه تصمیمات جدید هوایی برای مقابله با سویه جدید کرونا نیز در دستور کار مدیران مربوط به حمل‌ونقل هوایی قرار گرفته است. حسن خوشخو مدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی روز گذشته گفت: پرواز مستقیمی از قاره آفریقا به ایران نداریم و در صورت نیاز محدودیت‌های پروازی از کشورهایی که سویه جدید در آنها در حال گسترش است، اتخاذ می‌شود.

وی با بیان اینکه ستاد ملی کرونا درباره سویه جدید تصمیم‌گیری می‌کند، خاطرنشان‌ کرد: اکنون هیچ پرواز مستقیمی از آفریقا نداریم اما برای پروازهای غیرمستقیم و کانکشن که بیشترین آنها از دوبی و قطر است، در صورت ابلاغ قوانین جدید پذیرش مسافر نخواهیم داشت، اکنون هیچ کشوری در فهرست کشورهای ویژه که با معرفی وزارت بهداشت مسافران از این کشورها حق ورود به کشور را نداشتند، وجود ندارد.

کرونای جدید و خطرناک در جهان چرخیده است 

دیلی میل نوشت: به گفته کارشناسان، زن واکسن نزده بلژیکی مبتلا به اومیکرون اصلا به افریقای جنوبی یا کشورهای مشکوک نرفته است.

وی به ترکیه و مصر رفته و سپس به کشورش بازگشته است.

به همین دلیل کارشناسان معتقدند اومیکرون مدتی است در جهان چرخیده و تازه رسانه‌ای شده است.

شناسایی دو مورد مبتلا به سویه اومیکرون در ایالت بایرن آلمان

آلمان از شناسایی دو مورد مبتلا به سویه جدید کرونا در مونیخ، مرکز ایالت بایرن خبر داد. هر دو نفر در ۲۴ نوامبر از آفریقای جنوبی وارد آلمان شده‌اند.

این دو نفر بعد از این که از طریق رسانه‌ها راجع به کشف سویه جدید کرونا (اومیکرون) در آفریقایی جنوبی مطلع شدند خود مبادرت به انجام تست کردند.

  • 15
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
ایران چجور اماده باش کرده با باز کردن مدارس
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
حضرت شیث,بیوگرافی حضرت شیث,زندگینامه حضرت شیث بیوگرافی حضرت شیث، فرزند حضرت آدم علیه السلام

پدر:آدم

مادر:حوا

کنیه:هبة الله

سن:بیش از ۹۰۰ سال

محل دفن:کوه ابوقبیس

ادامه
عنصری بلخی,زندگینامه عنصری بلخی,آثار ابوالقاسم حسن عنصری بلخی زندگینامه عنصری بلخی (ملک الشعرا) و آثار او

نام:ابوالقاسم حسن بن احمد عنصری بلخی

لقب:عنصری بلخی

زاده:۳۵۰ هجری قمری

زادگاه:بلخ

سمت:شاعر پارسی گوی بلخ

وفات:۴۳۱ هجری قمری

ادامه
ویژه سرپوش