چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
۱۰:۱۳ - ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۹۹۴
حوزه بهداشت و رفاه

دامنه گرانی‌ها در حوزه بهداشت و درمان ادامه دارد

مردم به خاطر گرانی قید «عینک طبی» را هم زده‌اند❗️

خرید عینک طبی,گرانی عینک طبی
حالا دیگر مساله فقط تهیه دارو و گرانی هزینه‌های درمان نیست، اینکه بسیاری از افراد توان پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی را همه ندارند و با مشکلات زیادی در این زمینه دست و پنجه نرم می‌کنند.

حالا دیگر مساله فقط تهیه دارو و گرانی هزینه‌های درمان نیست، اینکه بسیاری از افراد توان پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی را همه ندارند و با مشکلات زیادی در این زمینه دست و پنجه نرم می‌کنند. اما دامنه گرانی‌ها حالا به خرید عینک‌های طبی هم رسیده است. اینکه برخی عمل‌های جراحی چشم مشمول بیمه نمی‌شوند و به همین دلیل بسیاری از مردم توان پرداخت تعرفه‌های آزاد این جراحی‌ها را ندارند و از سوی دیگر مجبورند برای دید بهتر از عینک استفاده کنند هم به معضلی بزرگ تبدیل شده است.

در حال حاضر تنها عمل‌های جراحی چشم که در بیمارستان‌های دولتی انجام می‌شود تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی است و اگر شما بخواهید عمل جراحی برای برداشتن عینک را انجام دهید به نوعی عمل زیبایی به حساب می‌آید و تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیست و اگر بیمه تکمیلی داشته باشید شاید بتوانید بخشی از هزینه‌ها را جبران کنید. اما بسیاری از افراد هستند که برای تهیه عینک هم با مشکل مواجه‌اند. وقتی قیمت فریم و شیشه‌های طبی به حدی بالا رفته که هر کسی توان استفاده از آن را ندارد بسیاری از افراد از عینک‌های مطالعه که در داروخانه‌ها با قیمت اندکی فروخته می‌شود برای دید بهتر استفاده می‌کنند که این امر هم باعث بروز مشکلات بیشتر در دید آنها می‌شود.

مردم به خاطر گرانی قید عینک طبی را زده‌اند

عضو هیات‌مدیره انجمن اپتومتری ایران، از اینکه بیمه‌ها از پوشش خدمات اپتومتریست‌ها طفره می‌روند، به‌شدت انتقاد کرد و گفت: تورم و گرانی باعث شده مردم به سلامت چشم‌های خود توجه نکنند. ناصر صادقپور، در آستانه بیست و پنجمین کنگره سالانه انجمن اپتومتری ایران با عنوان این مطلب که در سال‌های اخیر صنعت بیمه در کشور رشد چشم‌گیری داشته و رقابت سازمان‌های بیمه‌گر به خصوص بیمه‌های تکمیلی در این صنعت قابل توجه است، اظهار داشت: در حال حاضر کمتر سازمان یا شرکت خصوصی یا دولتی را می‌توان یافت که کارکنان آن تحت پوشش یکی از بیمه‌های تکمیلی نباشد.

او افزود: در حال حاضر ۳۳ بیمه تکمیلی در کشور وجود دارد که بر اساس آمار سال ۱۴۰۰، میزان دریافت حق بیمه ۱۱۵ هزار میلیارد تومان بوده است که ۶۵ هزار میلیارد تومان تحت عنوان خسارت در همان سال به مردم باز گردانده شده است. صادقپور ادامه داد: بیمه تکمیلی در شاخه درمان، تلاش داشته ضمن توسعه فعالیت انتفاعی خود، هزینه‌های درمانی خانوارهای تحت پوشش را کاهش دهد.

تعهد سازمان‌های بیمه‌گر بسته به پرداخت سرانه حق بیمه

میزان تعهد سازمان‌های بیمه‌گر به بیمه شده، بسته به پرداخت سرانه حق بیمه متفاوت است و خدمات مختلفی را تحت پوشش قرار می‌دهد. تقریباً اکثر فعالیت‌های درمانی تحت پوشش قرار داده شده و بیمه متعهد به جبران خسارت بیمه گزار خواهد بود. او افزود: بیمه‌های تکمیلی تلاش دارند برای دستیابی به اهداف سازمانی خود، در کنار کمک به خانوارها برای جبران هزینه‌های درمان، سیاست‌هایی نیز برای کنترل و کاهش خسارت در نظر بگیرند.

صادقپور گفت: ارایه خدمات مربوط به سلامت بینایی نیز قسمتی از وظایف بیمه‌های تکمیلی است که در همین راستا جامعه اپتومتری ایران انتظار دارد بار مالی خانوارهای بیمه شده در زمینه معاینات اپتومتری و عینک طبی که در تعهد بیمه‌ها قرار دارد به خوبی اعمال شود. عضو هیات‌مدیره انجمن اپتومتری ایران ادامه داد: در حال حاضر، با توجه به راه‌اندازی نسخه الکترونیک در سه بیمه پایه، انتظار می‌رود که خدمات کارشناسان و کارشناسان ارشد پروانه‌دار، به خصوص ویزیت، در سه بخش دولتی، خیریه و خصوصی کاملاً تحت پوشش قرار گیرد و بیمار نگرانی بابت پرداخت هزینه‌ها نداشته باشد. 

عقد قرارداد با بیمه‌ها برای خدمات اپتومتری

او افزود: در بیمه‌های تکمیلی نیز همین انتظار هست و جامعه اپتومتری خواهان عقد قرارداد برای ارایه خدمات اپتومتری است. زیرا، با وجود تورم بالا و گرانی‌ها، متأسفانه توجه به سلامت بینایی و تهیه عینک طبی، از اولویت خانوارها خارج شده و همکاران ما شاهد کاهش آمار مراجعان به خصوص در ماه‌های اخیر بوده‌اند. صادقپور گفت: افزایش تعهد عینک، تسهیل در پرداخت هزینه‌های آن توسط بیمه‌ها به خصوص بیمه‌های تکمیلی، عقد قرارداد در زمینه پرداخت تعهد عینک با اپتومتریست‌ها، از مطالبات جامعه اپتومتری است. او افزود: به رغم اینکه توجه به این امر از بدیهیات صنعت بیمه است، لیکن بعضی از سازمان‌های بیمه‌گر مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. از جمله عدم پرداخت هزینه عینک با تجویز اپتومتریست، به رغم اینکه بیمه مرکزی بر لزوم پرداخت هزینه عینک طبی با مُهر اپتومتریست، تاکید دارد.

قانون اجرا نمی‌شود چون نظارتی نیست

شبنم مرادی، چشم پزشک در مورد کوتاهی بیمه‌ها در پرداخت هزینه عینک بیماران به «تعادل» می‌گوید: بر اساس قانون اگر فرد بیمه شده نسخه خود را که مهر اپتومتریست دارد به بیمه ارایه بدهد باید بخشی از هزینه عینک او پرداخت شود اما چون متاسفانه در این زمینه نظارت دقیقی صورت نمی‌گیرد بسیاری از سازمان‌های بیمه‌گر از این مسوولیت شانه خالی می‌کنند.

در واقع مشکلات چشم پزشکی هم مانند مشکلات اعصاب و روان و حتی دندانپزشکی چندان مهم شمرده نمی‌شود و بیمه‌ها در این زمینه سعی می‌کنند تا جایی که می‌توانند از پرداخت سهم خود طفره بروند.  او در رابطه با عمل‌های چشم و پرداخت هزینه‌های آن توسط بیمه‌ها می‌افزاید: بسیاری از عمل‌های چشم در حال حاضر چون منجر به برداشتن عینک می‌شود عمل زیبایی به حساب می‌آید و به همین خاطر بیمه‌ها هزینه‌های آن را پرداخت نمی‌کنند. مثلا عمل‌هایی مثل درمان پیرچشمی که فرد هم در دید نزدیک و هم دید دور دارای مشکل است هزینه جراحی بسیار بالاست و همه افراد از پس پرداخت آن بر نمی‌آیند. این چشم‌پزشک با اشاره به اینکه عمل جراحی «لازک» در حال حاضر بین ۱۸ میلیون تا بیش از ۳۰ میلیون است بستگی به این دارد که شما این عمل را در کجا انجام بدهید. در بیمارستان‌های تخصصی چشم پزشکی یا در کلینیک‌های خصوصی در واقع تعرفه واحدی برای انجام این دست عمل‌های جراحی وجود ندارد. 

به تبلیغات اینستاگرمی اطمینان نکنید

در حال حاضر بسیاری از پزشکان در اینستاگرام برای کارهای جراحی تبلیغ می‌کنند، از جراحی‌های زیبایی گرفته تا جراحی زانو و... اما آیا می‌توان به این صفحه‌ها اطمینان کرد و تمامی این پزشکان در کاری که انجام می‌دهند مهارت لازم را دارند. جراحی‌های چشم نیز یکی از موضوعاتی است که درباره آن تبلیغات بسیاری در فضای مجازی صورت می‌گیرد.

اکثر این جمله را دیده‌اید «تنها در ۵ دقیقه از شر عینک برای همیشه خلاص شوید»، «دید بهتر، آینده بهتر، در ۵ دقیقه» و... اما آیا این تبلیغات واقعی است و شما می‌توانید به آن اطمینان کنید. پرویز شمس، چشم پزشک در این رابطه به «تعادل» می‌گوید: اطمینان کردن به این تبلیغات می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری داشته باشد، در حال حاضر بسیاری از شکایت‌هایی که سازمان نظام پزشکی در مورد قصور پزشکی صورت می‌گیرد مربوط به همین صفحه‌های مجازی است. متاسفانه از آنجایی که برخی عمل‌های جراحی چشم اگر در مراکز معتبر انجام شوند هزینه بالایی دارند، افراد با دیدن قیمت‌هایی که بسیار پایین‌تر است فریب می‌خورند و چه بسا نتیجه‌ای هم که می‌گیرند بسیار خطرناک باشد.  او می‌افزاید: اگر بیمه‌ها خدمات بیشتری در این زمینه ارایه می‌دادند بازار این تبلیغات چنین گرم نمی‌شد و مردم سلامت خود را به خطر نمی‌انداختند. در حال حاضر نه خرید عینک و نه برخی عمل‌های جراحی چشم شامل بیمه نمی‌شود و با توجه به شرایط اقتصادی این روزها بسیاری از مردم توان خرید این خدمات را ندارند. 

عینک‌های طبی داروخانه‌ای  بسیار ضرر دارند

شمس در پاسخ به این سوال که استفاده از عینک‌های طبی داروخانه‌ای در بلندمدت چه مضراتی می‌تواند داشته باشد می‌گوید: متاسفانه بسیاری از افراد فکر می‌کنند که با استفاده از این عینک‌ها مشکل دید خود را حل کرده و می‌توانند به‌طور مداوم از این عینک‌ها استفاده کنند. در حالی که این عینک‌ها تنها برای مصارف کوتاه‌مدت مثل یادداشت کردن یک شماره تلفن یا دیدن یک آدرس و... مناسب هستند و استفاده مداوم و طولانی از آنها حتی می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به چشم وارد کند. 

او می‌افزاید: اینکه افراد فکر می‌کنند چون قیمت این عینک‌ها پایین است باید از آن استفاده کنند و قید خرید عینک طبی که دکتر برای آنها تجویز کرده را بزنند کاملا اشتباه است. متاسفانه در حال حاضر قیمت شیشه‌های طبی بسیار بالاست و بسیاری از بیماران توان خرید آن را ندارند در این زمینه دولت و بیمه‌ها باید دست به کار شوند چرا که بی‌توجهی به این امر می‌تواند باعث بروز مشکلات بیشتر در افرادی شود که تنها خرید یک عینک مناسب می‌توانست مانع از پیشرفت بیماری‌های مختلف چشمی در آنها شود. 

taadolnewspaper.ir
  • 11
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش