شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۳۱ - ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۴۳۳
حوزه بهداشت و رفاه

اتفاقی عجیب در بیمارستان قلب تهران؛ آب‌ پاشی روی همراهان بیماران برای بیرون کردن از حیاط!

آب‌پاشی روی همراهان بیماران برای بیرون کردن از حیاط بیمارستان,حیاط بیمارستان قلب تهران
در حیاط بیمارستان قلب تهران روی همراه‌‌های بیماران آب پاشیده شد. همان کسانی که به دلیل نبود مکانی برای استراحت و اسکان در حیاط بیمارستان نشسته بودند.گفته می‌شود که همراهان را حتی از نمازخانه بیمارستان نیز بیرون کردند و گفته شده که «اینجا جای عبادت است، نه استراحت.»

به گزارش فراز، حیاط بیمارستان قلب تهران، شبیه بسیاری از بیمارستان‌های دولتی شلوغ و پر از همراه است. خانواده‌ها از شهرهای مختلف به تهران سفر می‌کنند و به دلیل نبود مکانی برای اسکان در حیاط و اطراف بیمارستان‌ها به طور موقت در ماشین یا چادر ساکن می‌شود.

این بار اما ماجرا در بیمارستان قلب فرق داشت و بر اساس گزارش حاضران، در حیاط این بیمارستان همراه‌‌های بیماران آب پاشیده شد. همان کسانی که به دلیل نبود مکانی برای استراحت و اسکان در حیاط بیمارستان نشسته بودند.گفته می‌شود که همراهان را حتی از نمازخانه بیمارستان نیز بیرون کردند و گفته شده که «اینجا جای عبادت است، نه استراحت.»

این در حالی است که در این بیمارستان اتاق‌های ۴ تخته فقط دو صندلی که تخت‌خواب‌شو هم نیستند، برای همراه وجود دارد. براساس گزارش شاهدان، گویا این ماجرا قبل از شکل‌گیری درگیری میان مردم معترض و پلیس با دستور رییس بیمارستان فیصله پیدا کرده است. این ماجرا اما به همین جا ختم نمی‌شود.

مسئله اصلی؛ سرانه تخت‌های بیمارستانی در کشور

مسئله اصلی کمبود مکان برای همراهان بیمار در بیمارستان‌های تهران، کمبود سرانه تخت‌های بیمارستانی در کشور است. موضوعی که خانواده‌ها را مجبور می‌کند از شمال و جنوب کشور برای درمان به تهران بیایند. هزینه اجاره خانه، هتل و حتی مسافرخانه نیز در تهران سرسام‌آور شده و به همین دلیل وقتی بیماری بستری می‌شود، فقط یک همراه با او در بیمارستان حضور دارد و دیگران باید بیمارستان را ترک کنند.

حال فرض کنید که یک پدر و مادر همراه فرزندشان برای درمان راهی تهران شدند. پدر خانواده در مدت زمان بستری که گاه طولانی و چند ماه است باید کجا بماند؟

دقیقا به همین دلیل است که اطراف بیمارستان تخصصی کودکان و بیمارستان مفید تهران همواره خانواده‌هایی چادر زدند که جایی برای اسکان نداشتند. گزارش‌هایی حاکی از این است که آن‌ها بعضا چند ماه را در ماشین سپری کردند و هیچ امکاناتی برای اسکان‌شان در نظر گرفته نشده است. هرچند که حتی فراهم کردن امکانات برای این اسکان همراهان بیمار نیز راه‌حل اساسی این موضوع نیست و باید به فکر چاره بنیادی و بالابردن سرانه تخت‌های بیمارستانی بود.

سرانه تخت بیمارستانی چیست؟

قبل از اینکه از پایین بودن نگران‌کننده آمارهای سرانه تخت بیمارستانی بگوییم، تعریفی از سرانه تخت بیمارستانی ارائه می‌دهیم.

تخت‌های بیمارستانی شامل تمام تخت‌هایی است که به طور منظم نگهداری می‌شوند و برای استفاده در دسترس هستند. این تخت‌ها شامل تخت در بیمارستان‌های عمومی، بیمارستان های اعصاب و روان و سوء مصرف مواد، و سایر بیمارستان های تخصصی هستند. البته طبق تعاریف جهانی تخت‌ها در مراکز مراقبت‌های طولانی‌مدت و مسکونی از آمار تخت‌های بیمارستانی مستثنی می‌شوند.

پایین‌بودن نگران‌کننده سرانه تخت بیمارستانی در ایران

بر اساس آخرین آماری که معاون وزیر بهداشت اعلام کرده، ۱۵۵ هزار تخت بیمارستانی در ایران وجود دارد. طبق همین آمار سرانه تخت‌ بیمارستانی در ایران از استانداردهای جهانی فاصله بسیار دارد. چرا که سرانه تخت بیمارستانی را به ازای هر هزار نفر از کل جمعیت محاسبه می‌کنند. با این حساب سرانه تخت بیمارستانی در ایران به ازای هر هزار نفر حدود ۱.۵ خواهد بود. در حالی بر اساس استانداردهای بین‌المللی، این عدد باید حداقل ۳ باشد. همچنین آمارهای سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که دست کم در یک دهه اخیر ایران به لحاظ سرانه تخت بیمارستانی ایران هیچ پیشرفتی نداشته است و این موضوع آینده نظام سلامت عمومی کشور را با چالش روبه‌رو خواهد کرد.

تمرکز تخت‌های بیمارستانی در پایتخت و غفلت از سایر شهرها

معضل دیگر در سرانه تخت بیمارستانی کشور تمرکز آن در پایتخت است. طبق آمار از ۱۵۵ هزار تخت بیمارستانی حدود ۱۷ درصد آن‌ها در تهران است. فاصله تهران با دیگر استان‌ها بسیار زیاد است و پس از تهران، فارس با ۷.۴ درصد و اصفهان با ۷ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. پایین‌ترین آمار بیمارستان‌های کشور نیز مربوط به استان‌های خراسان شمالی با ۱.۱درصد، چهارمحال و بختیاری با ۱درصد، کهگیلویه و بویراحمد با  ۰.۹ درصد است. این آمار به خوبی نشان می‌دهد که چرا بیماران ناچار هستند از سراسر کشور به تهران بیایند و در طول دوران بستری همراهان آن‌ها در خیابان‌های شهر سکونت کنند.

به نظر می‌رسد که نظام سلامت عمومی در کشور قربانی بی‌توجهی دولت‌های مختلف شده است. چراکه اغلب دولت‌ها در دو دهه اخیر با مشکلات کسری بودجه روبه‌رو بودند و نتوانستند به دلیل عدم مدیریت وسیاست‌گذاری صحیح، در این حوزه سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی انجام دهند. اکنون شاید بخش خصوصی بتواند با ورود به این حوزه کمی از بار مشکلات و کمبود بیمارستان و تخت‌های بیمارستانی باکیفیت بکاهد.

  • 9
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش