شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
۱۸:۵۲ - ۱۸ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۱۱۶۱
حوزه بهداشت و رفاه

نمی‌شود کسبه را مجبور کرد کسب و کار خودشان را تعطیل کنند

نمکی: نمی‌توانیم مردم خسته را دوباره به شعار درخانه بمانیم برگردانیم

سعید نمکی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
سعید نمکی در جلسه اضطراري ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا گفت: نمی‌شود کسبه را مجبور کرد کسب و کار خودشان را تعطیل کنند.

وزیر بهداشت اظهار‌کرد: من هم قهر بودم هم دلشکسته و هم عصبانی. بارها گفتم این دستاورد بزرگ ملی را از دست می دهیم، این حرکت بزرگ افتخار آفرین را در عرصه بین المللی لگدمال بی توجهی نکنیم.

به گزارش ایلنا، سعید نمکی وزیر بهداشت در جلسه اضطراري ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا (corona) در کلانشهر تهران با بیان اینکه گلایه ما از این است که به مقامات ارشد نظام آدرس اشتباه می دهیم و تصمیمات غلط از آب درمی آید، اظهار‌کرد: بيش ترین زیان را ما در بخش سلامت داده ایم و هیچ بخشی به اندازه ما اذیت نشد. همه از کانون های کرونا فرار کردند امام بچه های ما دل به کانون عفونت دادند. بیمارستان های دانشگاهی از درآمد اختصاصی خود ۱۵ درصد درآمد داشتند.

او افزود: بيش ترین خسارت جانی، مالی و حیثیتی را در این مدت داریم و من بعنوان وزیر شرمنده مدافعین سلامت هستم که با تمام گذشت و مناعت طبع این مدت طی کردند. ما برنامه داشتیم ولی یک عده دچار سهل انگاری شدند. چه مردم و چه غیر مردم، دوستانی که در جایگاههایی خصوصی و دولتی نشسته اند.

او افزود: این دستاورد ملی ارزان به دست آمده را ساده انگاشتند. من هم قهر بودم هم دل شکسته و هم عصبانی. بارها گفتم این دستاورد بزرگ ملی را از دست می دهیم، این حرکت بزرگ افتخار آفرین را در عرصه بین المللی لگدمال بی توجهی نکنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به دل نوشته اش به رهبر انقلاب اظهار‌کرد: به خدمت مقام معظم رهبری این موضوعات را نوشتم. به ایشان عرض کردم من نگران مرگ سه رقمی به علت کرونا هستم و خدا شاهد است حمایت و بصیرتی که از رهبری در این دوره دارم، ندیده ام و در خیلی از روزها که رونگار کرونا را می نوشتم، از خدا خواستم تا روزی که زنده هستم این سایه بلند را از سر من برندارد.

نمکی تأکید کرد: ما به زحمت آمار مرگ و میر را به کم تر از ۳۰ نفر رساندیم و توانستیم در تهران مرگ را تک رقمی کنیم. ما برنامه مرگ تک رقمی داشتیم و برنامه کنترل بیماری داشتیم و سه فاز برای بیماری در نظر گرفتیم.

نمکی اظهار‌کرد: فاز اول مدیریت، فاز دوم کنترل و فاز سوم مهار بیماری بود و ما توانستیم در ۱۳ استان به فاز مهار برسیم.

نمکی گفت: در دوگانه معیشت و سلامت، وزیر بهداشت که باید فقط به سلامت می پرداخت؛ در این شرایط باید به معیشت بیش از سلامت می پرداخت و به پرسنل خود گفتم پروتکل بنویسید که چطور بازگشایی انجام دهیم بجای این که پروتکل بنویسند که چگونه ببندیم.

سعید نمکی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

او افزود: به ما اعلام شد برای هزار و ۳۰۰ شغل و حرفه در ۱۳ شبانه روز پروتکل بنویس، بی انصاف نباشید، ما در تحریم هستیم، ما مردمی داریم که اموراتشان با یک زیرپله می گذرد. مردمی داریم که اگر ۴ جفت جوراب شان را نفروشند امورات شان نمی گذرد. ما خزانه خالی داردیم و تحت فشارهای تحریم ظالمانه هستیم، اگر به من بگویند نخستین مقصر این صحنه کیست می گویم آمریکای جنایتکار. آمریکای جنایتکاری که بدترین، ظالمانه ترین و ناجوانمردانه ترین تحریم ها را علیه ما اعمال می کند.

وزیر بهداشت با اشاره به گزارش نهادهای امنیتی اظهار‌کرد: این که مردم از فقر و تهیدستی رو به سمت طغیان می برند، بحث جدّي است. رئیس جمهور این کشور باید به معیشت مردم فکر کرد. دولت باید به این موضوع فکر کند. نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی باید به این معیشت و عدم شکل گیری طغیان فکر کنند. در انگلیس در اوج کرونا به دانشجوی کشور دیگر کمک هزینه پرداخت شد، ولی من نمی توانیم شب به شب برای یک دکه دار پول ببرم. من که نمی توانم برای یک مسافرکش، یا مغازه داری که چک برگشتی او را موکول به خودکشي می کند فکر دیگری بکنم و جور دیگری کمک کنم، مجبور هستم بگویم بازگشایی کنید.

او با اشاره به مقاله یکی از اقتصاددانان علیه وزیر بهداشت اظهار‌کرد: اقتصاددانان باید به کمک من می آمدند و راهی را ارائه می کردند که من چطور این وضعیت را اداره کنم که معیشت مردمم در آن لحاظ شده باشد. اقتصاددانان مملکت شماها باید به من راهکار ارائه می کردید که من چگونه می توانم در این شرایط سخت کرونا این مملکت را بگونه ای اداره کنم که طغیان ناشی از گرسنگی و فقر هم نداشته باشم.

وی تاکید کرد: ما اگر در کرونا دچار خسران شدیم به دلیل این است که نه اینکه ندانیم این بازگشایی‌ها آمار را افزایش می‌دهد. این جبر ما نبود بلکه این ضعف ما و زانو زدن ما در مقابل اقتصادی بود که بیش از این پتانسیل و کشش نداشت. اگر روزی قرار باشد که این زحماتی که در طول این مدت کشیده شده‌ به هر دلیل مورد هجمه قرار گیرد، من هم مجبورم حرف‌هایی بزنم که خارج از ظرفیت برخی از اندیشه‌ها است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: به شدت از برنامه وزارت بهداشت و تلاش همه همکارانم دفاع می‌کنم و در مقابل آنها زانو می‌زنم و دست یکایک کسانی را که خارج از این وزارت خانه به ما کمک کردند را می‌بوسم. نهادهایی مانند نیروی مسلح جوانمردانه در کنار ما ایستاد، سازمان‌های مردم‌نهاد، خیرین و روحانیت؛ باور کنید آنقدر با نجابت برخورد کردند، تا گفتیم نمازجمعه، مسجد و صحن بقاع متبرکه را تعطیل کنیم آن را انجام دادند و استانداران با تمام وجود به صحنه آمده و کسی ما را تنها نگذاشت، ضمن اینکه دادستانی‌ها و قوه قضائیه نیز کمک کردند و من به عنوان یک شهروند این سرزمین دست یکایک شما را می‌بوسم.

وی با بیان اینکه ما از دو سمت ضربه می‌خوردیم، تصریح کرد: البته ما از یک سمت از بیرونی‌ها و کانال‌های معاند ضربه می‌خوردیم و یک‌سری نیز از درون که نیروهای ما را در اوج زحمت تضعیف می‌کردند و این روالی بود که در این مدت برما گذشت.

نمکی با اشاره به اقدامات ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران خاطرنشان کرد: هیچ ستادی را مقتدرتر از ستاد کرونای استان تهران ندیدم و این نمونه‌ای شد برای بحران‌های آتی مملکت. این آرایش جدید نیرو در تهران الگویی شد برای بحران‌‌هایی مانند زلزله در تهران.

وی تأکید کرد: ما نمی‌توانیم در برخی جاها به عقب برگردیم و نمی‌توانیم مردمان خسته و وامانده را با شعار "در خانه بمانیم"، در خانه نگه داریم. برای نخستین بار در تاریخ این مملکت قبل و بعد از اسلام، مردم در ۱۳ نوروز در خانه ماندند. اما همین ناجا هم دیگر نمی‌تواند این مردم را در خانه نگه دارد و این واقعیت را باید بپذیریم که نمی‌شود مردم را با شعار «درخانه بمان» نگه داشت و نه می‌شود کسبه را مجبور کرد که کسب و کار را تعطیل کنند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: باید به دنبال راهکار جدید باشیم. روشی هنرمندانه‌تر از این می‌خواهد که ما بتوانیم مردم را متقاعد به رعایت چهارچوب‌ها کنیم. باید از خیلی‌ها کمک بگیریم. هنرمندان، اهل قلم باید به کمک بیایند و باید برنامه‌های غیرمستقیمی را تدوین کنیم.

وی تاکید کرد: اولین راهکار ما قبل از بستن این است که فاصله‌گذاری هوشمند، نظارت بر پروتکل‌ها و استفاده از ماسک را عنوان سه اصل اساسی در تهران اجرا کنیم.

نمکی درباره تخت‌های بیمارستانی در تهران گفت: ۴ الی ۵ ماه عمل‌های الکتیو مردم را عقب انداختیم و امروز دیگر نمی‌توانیم این کار را بکنیم. امروز باید ظرفیت تخت‌های غیرکرونایی را حفظ کنیم. خواهش این است که همه بیمارستان‌‌ها را گرفتار این پدیده نکنیم. برای تهران بزرگ برنامه‌ریزی کنیم که تعدادی از بیمارستان‌‌ها را برای بیماران کرونایی قرار دهیم و تعدادی را برای بیماران غیرکرونایی و الکتیو قرار دهیم.

  • 10
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
جناب اقای دکتر نمکی سلام وخسته نباشید.شما چرا سعی دارید تمام تقصیرها رو گردن بگیرید دولت عزیز در این مدت چند بیمارستان مخصوصا کرونا ییها تاسیس کرد؟چرا اخرین بیمار کرونایی به خانه فرستاده میشود تا دوره درمان در خانه باشد انهم در شرایطی که مردم اکثرا در اپارتمان ومجتمع زندگی میکنن والودگی از انها پنهان می شود وراحت بقیه مردم بیمار میشوند.از بیماران پول دریافت میشود خصوصا بیماران ای سی یو نگوییم تقصیر تحریم است اگر تحریم مقصر بود که اصلا تخت ای سی یو هم نبود ولی الان که هست چرا اینهمه دریافت پول از مردم این بودجه را چه کسی باید میداد.مگر مردم دلشان برای کرونا تنگ شده بود.مدیریت های بحران الان بحرانی بالاتر از این وضع ددارند ویا دولت محترم شرایطی بدتر تر از این پیش بینی میکند که تازه یادشان امده از مردم پول هزینه درمان کرونا بگیرند.انشالله مشکلات به طور منطقی وجسورانه بررسی وحل شود.
آقاماشیفتی هستیم ۲۴ ۴۸وازخدامون ۴۸ ۹۶بشیم که کمترتوترددباشیم کارمنددولت هم هستیم خب واسه ماکه میتونیداینکارروبکنیدکه
مشاهده کامنت های بیشتر
استیون جرارد,عکس استیون جرارد,استیون جرارد و همسرش بیوگرافی استیون جرارد از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد: ۳۰ می ۱۹۸۰ انگلیس

پیشه: بازیکن و مربی فوتبال

مدرک تحصیلی: دیپلم

قد: ۱۸۳ سانتیمتر 

همسر: الکس کوران

فرزندان: ۳ دختر

ادامه
پروانه سلحشوری,تصاویر پروانه سلحشوری,بیوگرافی پروانه سلحشوری بیوگرافی پروانه سلحشوری و انتقادات آن به نظام حکومتی ایران

متولد: ۱۳۴۳

محل تولد: مسجدسلیمان، خوزستان

ملیت: ایران

همسر: برات قبادیان

فرزندان: دو پسر و یک دختر

شغل: سیاستمدار

ادامه
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
ویژه سرپوش