یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
۱۱:۰۱ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۰۷۸۸
حوزه بهداشت و رفاه

رابطه افزایش ابتلا به کرونا با افزایش سفرها/ نمودار

رابطه مسافرت و کرونا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
امار تردد وسایل نقلیه در محورها و جاده های بین شهری و بین استانی در چهار ماهه سال جاری نشان می دهد که ارتباط عمیق و معناداری بین افزایش سفرهای مردم با شیوع مجدد ویروس کرونا و افزایش تعداد مبتلایان تازه به بیماری کوید ۱۹ وجود دارد. در چهار ماه قبل هر قدر مردم سفرهای بیشتری رفته اند، نمودار مبتلایان به ویروس کرونا (corona) نیز همراستا با آن بسیار شده است.

به گزارش ایسنا، طبق داده های راهداری از تردد وسایل نقلیه مختلف در محورهای بیرون شهری ، سرنوشت شیوع ویروس کرونا با میزان سفرهای مردم گره خورده و هر وقت مردم در خانه ماندن را فراموش کرده اند و برای چند روز به مسافرت رفته اند، به فاصله چند روز و چند هفته پس از آن آمارهای ابتلا به کرونا در کشور نیز رشد پیدا کرده است و جالب تر اینکه از نظر زمانی، بسیاری از پیک های تردد همین وسایل نقلیه مختلف با پیک های شیوع ویروس کرونا دقیقا مطابقت دارد.

بر اساس این آمارها در اواخر اسفند ماه و روزهای پایانی پارسال تردد روزانه حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه وسیله نقلیه مختلف در محورهای کشور به ثبت رسید و دقیقا دو هفته بعد از آن شاهد بالا رفتن شیب صعودی شیوع ویروس کرونا بودیم و در هفته دوم فروردین ماه امسال موارد ابتلا جدید از کمتر از ۱۵۰۰ نفر به بیش از ۳۰۰۰ نفر در روز رسید. در آن ایام موارد ابتلا به کرونا (corona) به بیشترین حد خود تا آن روزها در کشور( یعنی ۳۱۸۶ بیمار جدید در ۱۱ فروردین ماه ) رسید.

اما در روزهای ابتدایی سال جاری که مردم سفرهای خود را کنسل کردند و از طرف دیگر محدودیت های تردد نیز در کشور اعمال شد، شاهد ثبت حدود ۶۰۰ هزار تردد دستگاه وسیله نقلیه در محورهای برون شهری بودیم؛ یعنی کمتر از نصف سفرهای مردم در روزهای پایانی سال گذشته و در نتیجه کاهش سفرها و البته جدی تر گرفتن مردم و رعایت پروتکل های بهداشتی، ابتلا به این ویروس هم دقیقا از پایان تعطیلات نوروزی روند کاهشی پیدا کرد؛ چرا که آمار مبتلایان در اواخر فروردین ماه به نصف یعنی ۱۵۰۰ نفر مبتلا در روز و بلکه کمتر از آن رسید.

در ۱۳ فروردین ماه هم مردم از خیر رسم قدیمی تفریح در روز طبیعت گذشتند و در خانه ماندند که تصاویر هوایی منتشر شده و البته میزان تردد وسایل نقلیه در محورها و راه های مختلف بیرون شهری که تنها حدود ۲۵۰ هزار وسیله نقلیه در محورهای مواصلاتی به ثبت رسیده بود، این مسئله را اثبات می کرد. در این راستا نه تنها آمار ابتلا روند کاهشی پیدا کرد بلکه کم کم به هزار مورد در روز و حتی کمتر از آن رسید و بهترین رکورد کشور( کم ترین ابتلا) در سال جاری در ۱۳ اردیبهشت با ۸۰۲ مورد ابتلای جدید به ثبت رسید.

البته این پایان ماجرا نبود و این ویروس ناخوانده رفته رفته بیشتر در شهرها و استان های مختلف رسوخ کرد و جالب اینکه قبل از آن آمارهای تردد هم تقریبا با همین شدت افزایش پیدا کرد؛ بدین صورت که از اواخر فروردین ماه تا اواسط اردیبهشت ماه سفرهای بین استانی مردم افزایش یافت و تردد وسایل نقلیه در محورهای برون شهری به بیش از یک میلیون دستگاه و نهایتا به بالای ۱.۵ میلیون دستگاه وسیله نقلیه مختلف رسید و همین مسئله سبب شد تا در همان نیمه اول خرداد ماه آمار ابتلا به ویروس کرونا به تدریج به ۳۰۰۰ نفر در روز برسد و نهایتا در ۱۵ خرداد امسال بالاترین آمار شیوع کوید ۱۹ در کشور، یعنی شناسایی ۳۵۷۴ نفر بیمار جدید از سوی سخنگوی وزارت بهداشت اعلام شد و خوزستان نیز در کنار دیگر استان ها به وضعیت قرمز از نظر این ویروس رسید.

نکته بدتر اینکه یکی دو روز پس از ثبت این آمار بالا در کشور، بیشترین آمار تردد وسایل نقلیه در محورهای برون شهری نیز برای امسال ثبت شد؛ چرا که بالغ بر دو میلیون دستگاه وسلیه نقلیه مختلف در این جاده ها ثبت شد و آمارها نشان می دهد که از همین تاریخ تا کنون هیچگاه ترددهای بین استانی نیز از یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه و موارد ابتلا به کوید ۱۹ از ۲۰۰۰ نفر پایین تر نیامده است.

به نظر میرسد که مردم در خانه ماندن و سفر نرفتن را باید جدّي تر بگیرند تا احتمالا شاهد کم و کمتر شدن موارد ابتلا به این بیماری در کشور باشیم و احتمالا اعمال مجدد سیاست محدودیت های تردد و سفر بتواند در این زمینه اثر گذار باشد؛ به این دلیل‌که دقیقا از همان اواخر ماه فروردین که محدودیت ها برداشته شد، سفرهای خارج از شهری نیز افزایش یافت.

رابطه مسافرت و کرونا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

  • 10
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویلیام شکسپیر,آثار ویلیام شکسپیر,کتاب ویلیام شکسپیر زندگینامه ویلیام شکسپیر (+ تصاویر)

متولد: ۲۶ ماه آوریل ۱۵۶۴میلادی

فوت: ۲۳ ماه آوریل ۱۶۱۶ میلادی

سمت: شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی

ملیت: انگلیسی

محل زندگی: لندن، استراتفورد

سبک نوشتاری: تئاتر رنسانس انگلستان

ادامه
نیوتون,زندگی نامه نیوتون,قانون های نیوتون زندگی نامه نیوتون بزرگترین و مشهورترین دانشمند جهان (+ تصاویر)

متولد: ۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳

محل تولد: روستای وولزثروپ، لینکلن شر، انگلستان

مرگ: ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ملیت: انگلیسی

رشته فعالیت: گرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره شناسی، فیزیولوژی، شیمی

دانش آموختهٔ: کالج ترینتی

ادامه
صادق هدایت,اشعار صادق هدایت,سگ ولگرد صادق هدایت بیوگرافی صادق هدایت از کودکی تا زمان خودکشی اش (+ تصاویر)

زادروز: ۲۸ بهمن ۱۲۸۱

ملیت: ایرانی

محل زندگی: ایران، هندوستان، فرانسه

مذهب: خداناباور، بی دین 

شغل: نویسنده، داستان نویس، مترجم، حسابدار بانک ملی ایران، کارمند وزارت خارجه

ادامه
مهناز افشار,عکس های جدید مهناز افشار,زندگینامه مهناز افشار بیوگرافی مهناز افشار و تصاویر اینستاگرامی او

تولد:۲۱ خردادماه ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

ملیت: ایرانی

شغل: هنرپیشه

سال های فعالیت: ۱۳۷۷ تاکنون

ادامه
امیر قلعه نویی,افتخارات امیر قلعه نویی,معرفی امیر قلعه نویی بیوگرافی امیر قلعه نویی و عکس هایش

نام مستعار: ژنرال

تاریخ تولد:۱ آذر ماه ۱۳۴۲

محل تولد: تهران، ایران

قد: ۱۶۵ سانتی متر

پست: مربی

ادامه
دیوید ریکاردو,تفاوت نظریه های پارسون مالتوس و دیوید ریکاردو,نظریه رشد اقتصادی دیوید ریکاردو بیوگرافی دیوید ریکاردو از تأثیرگذارترین اقتصاددانان سنتی(+ تصاویر)

زاده: ۱۸ آوریل ۱۷۷۲

محل تولد: لندن، انگلستان

حزب سیاسی: ویگ

تخصص: اهالی کسب و کار، اقتصاددان

مکتب فکری: اقتصاد کلاسیک

ادامه
ویژه سرپوش