پنجشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۹
۱۸:۵۱ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۱۶۹۱
حوزه بهداشت و رفاه

زالی: پاییز نگران کننده‌ای پیش‌رو داریم/ عرضه واکسن کرونای ایرانی تا آبان ۱۴۰۰

وضعیت کرونا در ایران و واکسن کرونای ایرانی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با بیان اینکه طبق مطالعات جهانی، پاییز نگران کننده ای را پیشرو خواهیم داشت، گفت: پائیز امسال سخت ترین پائیز معاصر خواهد بود.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره نگرانی ها از موج سوم بیماری در پائیز، گفت: بعضی از محدودیت ها در پائیز هم باید ادامه پیدا کند و امکان دارد حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس محدود شود، چراکه یکی از اساسی ترین فاکتورهای مؤثر در گسترش ویروس، شروع فعالیت های آموزشی و افزایش استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است.

به گزارش ایسنا، دکتر زالی در نشست ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در شهر تهران با نمایندگان رسانه های بین المللی که با حضور دکتر عبدالحسین شیروی مدیر اداره کل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، تلاش نظام های علمی و مدیریتی دنیا برای به اشتراک گذاری تجربیات و دستاورهای کارآمد را ضروری دانست و اظهار‌کرد: برای ریشه کنی کرونا باید تمامی مرزها از بین برود و گفتمان جهانی با دردی مشترک و احساس همدردی به همگان منتقل شود.

دکتر زالی در این نشست با اشاره به ماهیت عالم گیری پاندمی کرونا (corona) در عرصه های مختلف جهانی گفت: کرونا صرفا یک بیماری بیولوژیک نیست، این بیماری مولفه های اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و سیاسی را نیز دربرگرفته است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تأکید بر اینکه کووید ۱۹ دنیا را با بحران های اقتصادی مختلفی رو به رو کرده، به افت شاخص های PMI در حوزه های مختلف تولید در سراسر دنیا اشاره کرد و اظهار‌کرد: این شاخص در عرصه های مختلف نیز در حال کوچک تر شدن است به شکلی که به نظر میرسد تا پایان این بیماری نیز این روند ادامه داشته باشد.

ریشه کنی ویروس کرونا حداقل در بازه زمانی کوتاه غیرممکن است

او با بیان اینکه ویروس کرونا و تبعات مختلفی که ایجاد کرده تاکنون با هیچ پدیده طبیعی قابل قیاس نبوده، اظهار‌کرد: این بیماری و تبعات آن بسیار جدّي است و بسياري از پیش فرض ها را تغییر داده است. احتمال از بین رفتن ویروس کرونا در طبیعت کماکان وجود ندارد و ریشه کنی این ویروس حداقل در بازه زمانی کوتاه غیرممکن است.

او ضمن ابراز نگرانی از جهش هایی که امکان دارد در ساختار ویروس کرونا رخ دهد، توضیح داد: مطالعات بین المللی گواه این است که در ساختار ویروس تغییر شگرفی رخ نداده و تغییرات کوچکی صرفا در میزان سرایت پذیری ایجاد شده است.

دکتر زالی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به جمعیت استان تهران توضیح داد: بر اساس آخرین آمارجمعیت استان تهران قریب به ۱۴ میلیون و هشتصد هزار نفر است و این درحالیست که چگالی بالا و تراکم جمعیت تهران را از سایر استانها متمایز می کند. به عنوان نمونه در منطقه بهارستان تهران که در جنوب شرقی تهران واقع شده تراکم جمعیتی بسیار زیادی را شاهد هستیم که این موضوع میتواند حوزه بهداشت و درمان را با چالش های جدّي رو به رو کند.

چالش گذار شهر نشینی شتاب زده و سکونت های غیر رسمی در تهران

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گذار شهر نشینی شتاب زده و سکونت های غیر رسمی را یکی دیگر از چالش های مربوط به استان تهران ذکر کرد و گفت: مجموعه ای از این فاکتورها کنترل کرونا را در کلان شهر تهران با مشکلات جدّي رو به رو کرده است.

او با بیان اینکه بالاترین آمار از حاشیه نشینی مربوط به استان تهران است، تأکید کرد: حاشیه نشینی شرایط اقتصادی، بهداشتی و فرسودگی زیر ساخت ها را دستخوش تغییراتی می کند که در پاندمی کرونا بیش از پیش چهره خود را به نمایش گذاشت.

تردد ۴۰۰ هزار خودرو از استان البرز به تهران

جمعیت شناور در استان تهران یکی دیگر از مواردی بود که دکتر زالی به آن اشاره کرد و گفت: روزانه جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر، معادل جمعیت یک استان از استانهای مجاور نظیر البرز و ساوه وارد تهران و در پایان روز از شهر خارج میشوند، این جمعیت میتواند بار بیماری را به میزان چشمگیری به سیستم بهداشت و درمان وارد کند.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در بخش دیگری، تردد ۴۰۰ هزار خودرو از استان البرز به تهران را پدیده پیچیده و مشخصه تهران دانست.

معضل اتباع غیرایرانی فاقد شناسنامه در تهران

دکتر زالی با تأکید بر این که در بروز و شیوع اپیدمی ها نقاط کور میتواند بسیار خطر آفرین باشد، اظهار‌کرد: حدود ۴۰ درصد از اتباع سایر کشور ها در تهران سکونت دارند و آمار نشان می دهد که ۵۰ درصد از این اتباع به صورت غیرقانونی و فاقد گواهینامه در تهران سکونت دارند که در صورت ابتلا به بیماری به علت شرایط خاص اقامت تمایلی به مراجعه به مراکز درمانی ندارند.

او پدیده زباله گردی، کودکان کار، معتادان متجاهر را از دیگر مولفه های خطرآفرین انتشار کرونا در تهران ذکر کرد و تعامل و مشارکت بیشتر بخش های مختلف مدیریتی و استفاده از ظرفیت های دستگاه های مختلف را با هدف کنترل کووید- ۱۹ خواستار شد.

درمان ۸۵ درصد بیماران مبتلا به کرونا در این بیمارستان های تهران

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در بخش دیگری از این نشست از در اختیار داشتن ۱۲ هزار تخت درمانی دانشگاهی در تهران خبرداد و تأکید کرد: مراقبت های درمانی در بیمارستان های دانشگاهی در بالاترین سطح به بیما ران ارائه می شود و حدود ۸۵ درصد بیماران مبتلا به کرونا در این بیمارستان ها درمان می شوند.

وضعیت کرونا در ایران و واکسن کرونای ایرانی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

در تهران برای درمان بیماران کرونایی کمبودی نداشتیم

دکتر زالی در ادامه به بعضی از پروژه های درحال اتمام و یا آماده بهره برداری افزایش تخت های بیمارستانی اشاره کرد و اظهار‌کرد: پروژه بیمارستان های شهدای تجریش، امام خمینی (ره)، فیروزآبادی، شهرقدس تا ابتدای پائیز وارد مدار ارائه خدمات درمانی و بهداشتی خواهد شد که خوش بختانه اکثر تخت های درمانی این بیمارستانها متعلق به دانشگاه های علوم پزشکی است.

او با بیان اینکه در تهران تا به امروز برای درمان مبتلایان به کرونا با کمبود تختهای بیمارستانی روبرو نبوده ایم، اظهار‌کرد: باید با نگاه آینده نگارانه و افزایش ظرفیت های بیمارستانی زیر ساخت ها را برای فصول سرد سال مدیریت و تقویت کنیم.راهبرد اصلی مدیریت حوزه بهداشت و درمان کشور بالا بردن ظرفیت بخش های درمانی است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در بخش دیگری اهمیت غربالگری را مورد توجه قرار داد و فعالیت ۹۰ مرکز جامع سلامت ۱۶ و ۲۴ ساعته را یادآور شد.

او ضرورت پیروی از سیاست ها و راهبردهای سازمان بهداشت جهانی را خواستار شد و تأکید کرد: باید بیش از گذشته ضمن ارتباط و اتصال بیشتر با سازمان بهداشت جهانی از الگوها و توصیه های این سازمان بهره مند شویم.

دکتر زالی شکل گیری و شناسایی نقاط خطرآفرین و آلوده به کرونا را یکی دیگر از اقدامات ستاد مقابله با کرونا ذکر کرد و به روز رسانی این اطلاعات را ضروری دانست.

او با اشاره به ایجاد کمیته اپیدمیولوژیک در ستاد مقابله با کرونا گفت: این ستاد با نگاهی آکادمیک عدد مولد پایه مبتلایان را به صورت مستمر مانیتور می کند هرچه تراز این عدد بالاتر از یک باشد نشان دهنده شیوع خطرآفرین بیماری است.

شکل گیری و بازگشت امواج انسان دوستانه فارغ از هر گونه سلائق سیاسی و اقتصادی در سایه کرونا

دکتر زالی در ادامه شکل گیری و بازگشت امواج انسان دوستانه، فارغ از هر گونه سلائق سیاسی و اقتصادی و به صورت یکپارچه در دنیا را یکی دیگر از مواردی دانست که در سایه کرونا شکل گرفته و افزود: امروز مشکل و درد همه دنیا مشترک شده و روزی به شعف خواهیم رسید که در عرصه جهانی این بیماری کنترل شود.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران، تلاش نظام های علمی و مدیریتی دنیا برای به اشتراک گذاری تجربیات و دستاورهای کارآمد را ضروری دانست و گفت: برای ریشه کنی کرونا باید تمامی مرزهای از بین برود و گفتمان جهانی با دردی مشترک و احساس همدردی به همگان منتقل شود.

او گفت: اگر چنانچه هر کشوری به تجربه کارآمدی در زمینه درمان و یا مدیریت کرونا دست یافت، آنرا به اشتراک بگذارد از دشواری ها و چالشهای مقابله با این بیماری کاسته می شود.

به گفته دکتر زالی، فضای علمی جهانی، امروزه به فضایی منعطف تر و سخاوتمندانه تر از گذشته مبدل شده و در حوزه علمی رقابت های منطقی شکل گرفته که این مهم میتواند به توسعه این فعالیت ها کمک کند. دانش بشری محدود است و برای ریشه کنی کرونا باید دستاوردها و تجربیات علمی به اشتراک گذاشته شود.

وضعیت کرونا در ایران و واکسن کرونای ایرانی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

اجرای ۳۶۴ پروژه کیلینیکال علمی در کشور

او از اجرای ۳۶۴ پروژه کیلینیکال علمی در کشور خبرداد و افزود: نتایج این تحقیقات در آینده ای نزدیک منتشر خواهد شد.

بعضی محدودیت ها در پائیز هم باید ادامه پیدا کند

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با بیان اینکه طبق مطالعات جهانی، پاییز نگران کننده ای را پیشرو خواهیم داشت، گفت: پائیز امسال سخت ترین پائیز معاصر خواهد بود و این موضوع صرفا مربوط به کشور ما نیست چرا‌که همزمانی کرونا با بیماری های فصلی، تمایل مردم به حضور در فضاهای سرپوشیده، ایجاد علائم تنفسی و آلرژی در این فصل و ورود موج جدید H۱N۱ بسیار نگران کننده است.

۲۷ درصد انتقال بیماری، در وسایل حمل و نقل عمومی اتفاق می افتد

دکتر زالی در مورد نگرانی ها از موج سوم بیماری در پاییز، گفت: بعضی از محدودیت ها در پاییز هم باید ادامه پیدا کند و امکان دارد حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس محدود شود، چراکه یکی از اساسی ترین فاکتورهای مؤثر در گسترش ویروس، آغاز فعالیت های آموزشی و افزایش استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است.

به گفته فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا، ۲۷ درصد انتقال بیماری، در وسایل حمل و نقل عمومی اتفاق می افتد.

او با اشاره به این که کانون اصلی شیوع بیماری، تجمعات و دورهمی هاست، گفت: در خصوص مراسم عزاداری محرم نیز پروتکل های بهداشتی از سوی ستاد ملی کرونا ابلاغ شد و کارشناسان بهداشت از هر سه دانشگاه استان تهران بر نحوه اجرای دستورالعمل ها نظارت خواهند داشت.

لزوم توجه به نشاط نیروهای خط مقدم درمان

دکتر زالی در این مراسم با اشاره به این که کشور وسایل حفاظتی تیم درمان را حداقل تا سه ماه آینده تامین کرده، از فرسودگی تیم پزشکی و کادر درمان ابراز نگرانی کرد و رشادت های تیم خدوم سلامت را مورد تقدیر قرار داد.

او در ادامه از تلاش های سخت کوشانه و ارزنده مجموعه کادر بهداشتی و درمانی قدردانی کرد و گفت: مدافعان سلامت تابلوی زیبایی ار رشادت ها را به نمایش گذاشتند.

موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا با جذب ۱۰ هزار نیروی بهداشتی و درمانی

دکتر زالی با اشاره به این که خستگی پرسنل در مراکز بهداشتی و درمانی، یکی از مهمترین دغدغه های نظام سلامت دنیا است، گفت: ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا با جذب ۱۰ هزار نیروی بهداشتی و درمانی موفقت کرده که در فاز اول ۳هزار نیرو وارد مدار ارائه خدمت می شوند.

دکتر زالی در پایان گفت: پیشنهاد بازگرداندن نیروهای ۸۹ روزه و تمدید قرارداد کلیه پرسنل بازنشسته در ۵ سال اخیر برای یکسال به ستاد ملی کرونا ارائه شده است.

***

وزارت بهداشت: واکسن کرونای ایرانی آبان ۱۴۰۰ در دسترس خواهد بود

رئیسی اظهار کرد: ۱۴۸ واکسن در سطح دنیا در مرحله ابتدایی و پیش‌بالینی هستند. سازمان جهانی بهداشت در ارتباط با واکسن کرونا به شرکت‌های تولید کننده اجازه داده به طور استثناء در مورد کووید ۱۹، فاز اول و دوم یا فاز دوم و سوم را ادغام کنند تا زمان کوتاه شود. ۶ واکسن در سطح دنیا هست که الان در فاز سوم هستند.

معاون وزرات بهداشت تاکید کرد: روسیه این مراحل را به طور کامل طی نکرده و تاییدیه نگرفته است. تنها یک واکسن چینی کرونا برای یک سال مجوز گرفته است که فقط برای ارتش چین مورد استفاده قرار می گیرد، واکسن کرونای ایران در مرحله‌ای است که الان فاز حیوانی را شروع کردیم و در فاز یک و دو هستیم. روند ساخت واکسن اگر به درستی جلو برود آبان ماه سال آینده ممکن است واکسن کرونای ایرانی در شود.

وضعیت کرونا در ایران و واکسن کرونای ایرانی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

وی افزود: در فاز یک واکسن بر روی گروه کوچکی از افراد که داوطلب شدند، این واکسن را امتحان می‌کنند که دو هدف اصلی این اقدام، ایمن بودن خود واکسن است که افراد را دچار شوک نکند و دوم اینکه آیا این واکسن برای بدن انسان ضرر ندارد. در فاز دوم هدف این است که علاوه بر اهداف فاز یک، واکسن بر روی گروه بزرگ‌تری استفاده می‌شود که شامل چند صد نفرند. در این فاز یک هدف دیگر هم وجود دارد و آن این است که دوز و میزان واکسن را مشخص می‌کنند. یعنی چه میزان از واکسن باید وارد بدن شود تا ایمنی ایجاد شود. در فاز سوم واکسن بر روی چندین هزار نفر واکسن را امتحان می کنند. این فاز ویژگی خاصی دارد که این است که یک گروه کنترل دارد. یعنی به عده‌ای واکسن را تزریق کرده و به عده‌ای هم ماده دیگری تزریق می‌کنند تا اثربخشی واکسن را بسنجند. اگر این مرحله موفق بود واکسن وارد فاز دریافت تاییدیه می‌شود که بعد از دریافت تاییدیه وارد تولید انبوه می‌شود.

شش واکسن کرونا در فاز ۳

رییسی ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت در زمینه واکسن کرونا با توجه به پاندمی اسن بیماری به شرکت‌های تولید واکسن اجازه داده است که استثنائا در زمینه کووید-۱۹ می‌‌توانند فاز یک و دو یا فاز دو و سه را ادغام کنند تا زمان کوتاه شود و بتوانند به تولید واکسن برسند. باید پرسید چرا سازمان جهانی بهداشت درباره تولید واکسن سختگیری می‌کند؟. زیرا دارو را به کسی می‌دهیم که بیمار است که می‌تواند جان فرد را نجات هد و حالا ممکن است ۲۰ درصد عوارض جانبی هم داشته باشد. این درحالیست که واکسن را به افراد سالم تزریق می‌کنیم تا در برابر بیماری ایمن شوند و به همین دلیل بسیار مهم است ونباید به فرد سالم واکسنی تزریق کنید که بیمارش کنید. شش واکسن در دنیا در فاز سوم قرار دارند. روسیه برای واکسن کرونا مراحلی را که گفتم به طور کامل طی نکرده است و تاییدیه نگرفته است و خودش تولید کرده است. یک واکسن ساخت چین هست که تاییدیه گرفته و صرفا یکسال مجوز دارد و فقط برای ارتش چین هست و برای جای دیگر استفاده نمی‌شود.

وضعیت کرونا در ایران و واکسن کرونای ایرانی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

آخرین وضعیت واکسن ایرانی کرونا

او درباره وضعیت تولید واکسن کرونا در ایران نیز گفت: اکنون واکسن ایرانی کرونا فاز حیوانی را شروع کرده و در این مرحله است که فاز یک یا دو را آغاز کنند. باید توجه کرد که حداقل یکسال دیگر برای تولید واکسن زمان می برد و اگر واکسن ایرانی هم مراحل را پاس کند، ممکن است آبان سال آینده به دست آید.

احتمال ادامه محدودیت‌های تهران در شهریور ماه

رییسی درباره اجرای مجدد طرح ترافیک در تهران، گفت: محدودیت‌ها در تهران تا پایان مرداد ماه ادامه دارد و سپس بر اساس ارزیابی‌هایی که انجام می‌شود، مجددا درباره تمدید محدودیت‌ها یا تعدیل آن تصمیم می‌گیریم. فکر می‌کنم که بخش زیادی از محدودیت‌های تهران در شهریور ماه هم ادامه داشته باشد.

او افزود: در زمینه طرح ترافیک هم که در تهران اجرا می‌شود.به طور کلی از نظر من راه حل و علاج اصلی این است که زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی را درست کنیم. وقتی طرح ترافیک را برمی‌داریم، مرکز شهر شلوغ می‌شود و ممکن است آلودگی هوا بالا رود و وقتی آن را اجرا می‌کنیم، تجمعات بیشتر می‌شود. بنابراین فکر می‌کنم این موارد مُسَکن هستند و راه حل اصلی نیستند.

کلاس های درس مدارس و دانشگاه در تهران مجازی خواهد بود

رییسی درباره بازگشایی حضوری مدارس و دانشگاه ها در استان تهران گفت: وضعیت استان تهران سفید نیست و بر اساس پروتکل ها اکثر کلاس های درس به صورت مجازی برگزار خواهد شد مگر اینکه شرایط تغییر کند.

  • 11
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
ویژه سرپوش