جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۹
۲۱:۴۰ - ۰۷ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۰۴۰۷
حوزه بهداشت و رفاه

مینو محرز: آمار از این بدتر هم می‌شود، سخت‌گیری‌ها را تشدید کنید

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
مرگ ۴۱۵ نفر باعث شد تا ایران سیاه ترین روز کرونایی خود را تجربه کند.

به گزارش خبرآنلاین، امروز سیاه ترین روز کرونایی ایران بود، ۴۱۵ زندگی به خاطر ابتلا به این بیماری به پایان خود رسیدند. خبر بدتر آن که براساس هشدارهای کارشناسان احتمالا روزهای بدتری هم در راه است.

دلیل اصلی درگیری ایران با این روزهای سیاه، به آنچه در هفته های گذشته رخ داد مرتبط است؛ از ابتدایی پاییز روز به روز، هفته به هفته، تعداد مبتلایان به کووید- ۱۹ در کشور افزایش پیدا کرد و حالا بنظر میرسد، پیامد این افزایش تعداد مبتلایان در آمار روزانه کروناویروس (Coronaviruses) دیده می شود.

مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، در این رابطه به خبرآنلاین می گوید: «این آمار نتیجه گرفتاری تعداد بیشتری به بیماری است، پس از ۹ ماه کار، تعداد زیادی از بیماران سرپایی میشوند، و آن هایی که واقعا بدحال هستند بستری می شوند. وقتی تعداد بدحال ها افزایش پیدا کند، قطعاً تعدادی از آن ها به آی سی یو رفته و می میرند. ۸۰ درصد با علایم خفیف و بدون علامت مبتلا میشوند ، ۲۰درصد بدحال هستند که به بیمارستان می آیند، ۵ درصد از این ها به آی سی یو می روند و حداقل نصف آنها می میرند. در این مدت تعداد بیماران مبتلایانی که دیده ام نسبت به قبل نه یک ذره ، بلکه به شکل وحشتناکی افزایش پیدا کرده است.»

نگاهی به آمار مبتلایان بیماری کروناویروس در ایران در مهر ماه هم این موضوع را تایید می کند، از ابتدایی مهر ماه تا به حال تعداد مبتلایان هفتگی بیماری بیش از ۳۰درصد افزایش پیدا کرده است.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

سالمندان بیشتری درگیر کووید- ۱۹ هستند

از سویی در کنار افزایش مبتلایان به نظر میرسد که پاندمی در ایران خانوادگی شده است و سالمندان بیشتری به کووید- ۱۹ مبتلا شده اند، بر اساس آمار وزارت بهداشت ۸۰ درصد فوتی های کرونا در ایران از سالمندان هستند.

محرز در این رابطه می گوید: «الان بسياري از مبتلاها اشخاص سالمند یا درگیر بیماری پیش زمینه ای هستند. این هم طبیعی است وقتی خانواده ها گرفتار یک بیماری میشوند، در نتیجه پدربزرگ و مادربزرگ ها و دیگر افراد سالمند داخل خانواده هم درگیر می شوند. متأسفانه درصد مرگ ومیر هم بین این افراد بالاست.»

چندي پیش معاون درمان وزارت بهداشت، اعلام کرده بود که در موارد زیادی افرادی از یک خانواده بطور هم زمان در بیمارستان ها بستری میشوند و علت این موضوع هم عدم رعایت قرنطینه است.

وضعیت وحشتناک است، حداقل یک هفته تعطیل کنید

البته از ابتدای پائیز تاکنون دولت سعی کرد با اقدامات مختلف مثل بازگشت دوباره تعطیلی ها وضعیت را کنترل کند، ولی آن گونه که آمار نشان می دهد، بنظر میرسد این اتفاق رخ نداده است.

محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا می گوید: «من شنیدم که دولت گفته بود همه جا باید برای یک هفته تعطیل باشند، اما دیدم مغازه ها در خیابان ها باز هستند، شاید قرار است بعدا تعطیلی اجرا شود. بالاخره باید چنین اتفاقی رخ بدهد و مدارس، دانشگاه ها، رستوران ها، مراکز خرید و ... حداقل برای یک هفته تعطیل شوند تا آمار کمی پائین بیاید، چون وضعیت خيلي وحشتناک است و اصلا در بیمارستان ها جا نیست.»

برخی دیگر از اقدامات هم اجرایی قانون هایی مبنی بر جریمه افرادی بود که ماسک نمی پوشند یا پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، این اقدامی است که از ابتدای شروع پاندمی در بسياري از کشورها اجرا شد و حالا در مناطقی از ایران هم اجرایی شده است.

در همین رابطه دیروز پلیس خبر داده بود که ۶هزار خودرو به خاطر نپوشیدن ماسک جریمه شده اند.

محرز می گوید: «باید سختگیری کرد، در همه دنیا این کار انجام شده است. در برخی از کشورها حتی با وجود انجام این کار وضع بدتر شده است، اگر فردی ماسک نپوشد باید جریمه شود، بعد هم دولت باید نسبت به اجرای پروتکل های بهداشتیش در مناطق مختلف نظارت کند.»

آمار از این هم بدتر می شود

خبر بدتر این که بنظر میرسد، امروز سیاه ترین روز کرونایی ایران نباشد و احتمالا این روند افزایش مرگ ومیر تعداد قربانیان و مبتلایان ادامه دارد.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

محرز در این رابطه هشدار می دهد: «خدا می داند این روند تا کی ادامه کند، اگر تجمع ها ادامه پیدا کند، مردم رعایت نکنند و تعطیلی ها صورت نگیرد این روند ادامه پیدا می کند. ولی قطعاً شاهد افزایش آمار قربانیان خواهیم بود، چراکه درحال بستری مریض های بدحال هستیم، بستری آنها یعنی افزایش تعداد مرگ ومیر کرونا در کشور.»

این افزایش تعداد مبتلایان نگرانی هایی نسبت به ظرفیت سیستم بهداشتی کشور برای مقابله با کووید- ۱۹ به وجود آورده است، چراکه از همین حالا هم بسياري از بیمارستان ها نسبت به پر شدن ظرفیتشان هشدار داده اند.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا می گوید: «واقعا ما پزشک ها اذیت شده ایم، ما جسما خسته نیستیم و به این شرایط عادت داریم. روحا خسته شدیم چون تعداد مریض های بدحال و مرگ ومیر بیشتر شده است. این شرایط روحی روی جسم هم تاثیر می گذارد، پرسنل یکی از یکی از بین رفته اند و تعداد کم است.»

***

زالی: آمار مرگ و میر کرونا در تهران طی یک هفته ۹ بار رکورد شکست

دکتر زالی فرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران با ابراز تاسف از شیوع گسترده کرونا در تهران گفت: از ابتدای مهر ماه جاری تا کنون آمار مرگ و میر کرونا در تهران ۹ بار شکسته شد.

دکتر علیرضا زالی ادامه داد: متأسفانه برای پنجمین روز متوالی، عدد بستری شدگان کرونایی از شش هزار نفر پایین تر نیامده، و بیش از ۷۰۰ نفر نیز با حال عمومی وخیم در بخش های مراقبت های ویژه تحت درمان هستند.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

او، ضمن تشریح وضعیت تهران به لحاظ شیوع ویروس کووید ۱۹ گفت: امروز بیش از ۱۰ هزار و هفتصد بیمار به صورت سرپایی با تشخیص کرونا یا شبه کرونا به بخش های بهداشتی و درمانی مراجعه کرده اند.

او ادامه داد: مجموعا تعداد افرادی که در بیمارستان های استان تهران طی ۲۴ ساعت گذشته بستری شدند به بیش از ۸۹۰ نفر رسید.

فرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران از بستری شدن ۱۸۸ بیمار مبتلا به کرونا در بخش مراقبت های ویژه تهران طی روزی که گذشت خبرداد و گفت: در حال حاضر تعداد بیماران بستری در بیمارستان های تابعه استان بالغ بر شش هزارو ۱۲۵ بیمار گزارش شده است.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

زالی گفت: متأسفانه برای پنجمین روز متوالی، عدد بستری شدگان کرونایی از شش هزار نفر پائین تر نیامده. همچنین از تعداد بیمار کرونایی بستری حدود ۷۰۰ نفر با حال عمومی وخیم در بخش های مراقبت های ویژه بستری هستند.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا افزود: آخرین وضعیت منحنی ابتلا و بستری موارد جدید و بستری گواه این موضوع است که در پیک سوم کرونا متأسفانه هیچ کاهشی نداشته و وضعیت آمار سیر فزاینده را می پیماید.

او با اشاره به فعالیت بیمارستان های تهران بعنوان مهمترین مراکز ارجاعی کشور اظهار‌کرد: افزون بر ۴۰ درصد بیماران بدحال کرونایی کشور در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانهای تهران بستری هستند و کماکان بالاترین سهم بیماران با حال عمومی وخیم و نیازمند مراقبت ویژه مربوط به بیمارستان های تهران است.

زالی با تأکید بر اینکه کادر درمان حداکثر تلاش خود را برای ارائه خدمات باکیفیت به بیماران مبتلا به کرونا بکار بسته اند یادآور شد: ۱۰۸ بیمارستان تهران خدمات درمان و پذیرش مبتلایان به کووید ۱۹ را انجام می‌دهند و این درحالیست که در آینده احتمال اضافه شدن تخت های جدید بیمارستانی وجود دارد.

او ایجاد خستگی و فرسودگی نیروی انسانی و کادر درمان و بهداشت را نگران کننده دانست و هشدار داد: اگر امواج جدید کرونا از ظرفیت های اشباعی بالاتر رود حتماً این موضوع تبدیل به یک چالش جدی خواهد شد.

فرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران درباره اعمال محدودیت ها با هدف قطع زنجیره بیماری کووید ۱۹ نیز توضیح داد: استفاده ازظرفیت ۵۰ درصدی کارکنان ادارت فقط میتواند بخشی از ترددها را کاهش دهد و لازم است محدودیت های بیشتری برای پيش‌گيري از شیوع گسترده تر ویروس اعمال شود ضمن این که نتیجه مداخلات روزهای گذشته در هفته های پیشرو مشخص خواهد شد.

زالی اظهار‌کرد: در ساعات پیک شلوغی آمارهای میدانی خبر از کاهش ۱۰ تا ۱۳ درصدی ترافیک و تردد، پس از اعمال محدودیت ها در سطح شهر دارد.

او ضرورت اعمال استفاده از پتانسیل دور کاری و شیفت بندی (۵۰ درصدی) کارکنان بخش های دولتی و خصوصی را از سوی مسوولان بخش های اجرایی و استانی را مورد تاکید قرار داد و ادامه داد: بندهای ابلاغی این بخش نامه باید بی کم و کاست اجرا شود.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

  • 13
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
هانده دوغان دمیر,بیوگرافی هانده دوغان دمیر,تحصیلات هانده دوغان دمیر بیوگرافی هانده دوغان دمیر، بازیگر جوان ترکیه ای (+ تصاویر)

زاده: ۲۲ نوامبر ۱۹۸۵

زادگاه: آنکارا – ترکیه

قد: ۱۷۰ سانتیمتر 

مدرک: لیسانس رشته جامعه شناسی

شغل: بازیگر

ادامه
ویژه سرپوش