پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۵۵

همسر ایرادگیر چه نشانه هایی دارد و چگونه با او برخورد کنیم؟

رفتار با مرد ایرادگیر,برخورد با همسر ایرادگیر,شخصیت ایرادگیربرخورد با همسر ایرادگیر
زندگی مشترک در کنار شیرینی که دارد، مشکلاتی را هم به همراه می آورد که صبر زوجین را می طلبد. گاهی زن یا مرد شروع به ایراد گرفتن از یکدیگر می کنند که با ادامه یافتن این موضوع ممکن است زندگی مشترکشان را با مشکلات بزرگی روبرو کند. در ادامه این مقاله از سرپوش به بررسی این مشکل و ارائه راه حل برای رفع آن می پردازیم.

زندگی با همسر ایرادگیر:

در زندگی مشترک زن و مرد باید تلاش کنند مایه آرامش یکدیگر باشند، با این حال برخی افراد دائما در حال سرزنش یا ایراد گرفتن از دیگری هستند. این افراد آنطور که همسرشان او را دوست دارد، برای زندگی مشترک تلاش نمی کند . دائما سعی دارند همسر خود را تغییر دهند و گمان می کنند این موضوع با ایراد گرفتن یا سرزش کردن طرف مقابل امکان پذیر است، در صورتی که ایراد گرفتن تنها موجب کاهش اعتماد به نفس و جلوگیری از موفقیت همسر می شود.

شاید همسر ایرادگیر از رفتار خود راضی باشد، اما باید توجه کرد این رابطه زود یا دیر با مشکل روبرو می شود، زیرا ایراد گرفتن به مرور زمان سبب دلخوری و دل زدگی طرفین می شود و به دنبال این موضوع هیچ گاه فرصتی برای جبران فراهم نشود. مواردی که در ادامه به آنها اشاره می شود اثرات مخرب ایرادگیری به اوج خود خواهد رسید:

 • ایراد گرفتن دائمی از همسر همراه با القای احساس تحقیر
 • غر زدن طرف مقابل با ادعای همه چیزدان بودن همراه با تحقیر کردن همسر
 • زمانی که همسر فرد به با ایراد گرفتن قصد تخریب شخصیت طرف مقابل را دارد و با ایراد گرفتن از رفتار فرد شخصیتش را هدف می گیرد.
 • هنگامی که فرد با ایرادگیری دائما طرف مقابل را مقصر کارهای مختلف می داند.

ایرادگیری در ابتدا کم است و به مرور زمان بیشتر می شود، زمانی که این موضوع با هدف تغییر و سازندگی نباشد، می تواند زمینه ایجاد دلخوری و نفرت را فراهم کند. همسر ایراد گیر با فشار زیادی که به فرد وارد می کند احساس کنترل شدن مداوم را به او القا می کند، بنابراین همسرش عقب نشینی می کند و سردتر می شود، اختلافات بیشتر و بیشتر می شوند و به مرور زمان رابطه به سمت نابودی حرکت می کند.

برخورد با همسر ایرادگیر,شخصیت ایرادگیر,زندگی با همسر ایرادگیر نشانه های همسر ایرادگیر

نشانه های همسر ایرادگیر چیست؟

همسر ایراد گیری نشانه هایی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 • ایراد گرفتن مداوم از اشتباهات دیگران و عدم گذشت از خطای آنها
 • به طور کلی تحسین و یا تعریف از دیگران را کنار می گذارد
 • در صورتی که چیزی خلاف خواسته اش پیش رود احساس می کند به او توهین شده
 • موشکافانه رفتار می کند و با دقت در جزئیات به دنبال مشکل می گردد.
 • برای انجام امور ساده هم به همسر خود اعتماد ندارد.
 • دائما با همسرش درگیر است و رابطه ای متلاطم دارد زیرا به توافق نمی رسند و دائما ایراد می گیرد.
 • در صورتی که همسرتان یا شما فردی ایراد گیر هستید باید برای بهبود وضعیت زندگی تلاش کنید زیرا ممکن است پیامدهای غیرقابل جبرانی در انتظار شما باشند.

پیامد زندگی با همسر ایرادگیر,همسر ایرادگیر,دلایل ایراد گرفتن همسردلایل ایرادگیر شدن همسر

دلایل ایراد گرفتن همسر چیست؟

در صورتی که شما همسر ایرادگیر دارید باید بگوییم اغلب این رفتار ربطی به کارهای شما ندارد، به طوری که اگر از او دور شوید هم باز یک نفر دیگر را برای ایراد گرفتن پیدا می کند. درک این موضوع که انتقادهای همسرتان به رفتار شما ارتباط مستقیمی ندارد شاید سخت باشد، اما باید بدانید افرادی که از زندگی که دارند راضی نیستند سعی می کنند بر رفتار و عیب های دیگران تمرکز کنند. گاهی هم ریشه در خانواده آنها داشته باشد مثلا پدر یا مادر ایرادگیر داشته اند و از آنها آموخته اند که از طریق انتقاد با دیگران ارتباط برقرار کنند. بعضی از این افراد هم خشمی را با خود دارند که ناشی از افسوس برای گذشته است.

افراد ایرادگیر گاهی به علت خیرخواهی مدام ایراد می گیرند و از نظر خودشان دیدگاهی که دارند از همه بهتر است به همین دلیل دوست دارند حرفشان را به کرسی بنشاند.

عدم رضایت کافی از زندگی سبب می شود فرد احساس منفی و سیاهی به خود داشته باشد همین موضوع ممکن است خود را به شکل ایرادگیری بازتاب دهد. زوج ها باید با یکدیگر درباره مشکلات خود صحبت کنند زیرا اختلافات حل نشده می توانند زمینه ایجاد ایرادگیری را فراهم کنند، دلخوری در دل افراد ریشه می دواند و به شکل ایرادگیری بروز می کند.

برخورد با همسر ایرادگیر,شخصیت ایرادگیر,زندگی با همسر ایرادگیرچگونگی برخورد با همسر ایرادگیر

چگونه باید با همسر ایرادگیر رفتار کرد؟

فردی که دائما از شما ایراد می گیرد، شما را مورد انتقاد قرار می دهد، سعی دارد شما را آنگونه که خودش دوست دارد تغییر دهد در واقع حقیقت وجودی آنچه هستید را نپذیرفته. در این مورد دو راه پیش روی شما وجود دارد یا باید خود را تغییر دهید و یا همسرتان را تنبیه کنید، البته باید بدانید شما هیچ گاه نمی توانید خود را با سطح توقعات او یکسان کنید، زیرا او از شما می خواهد کسی باشید که هرگز نبوده اید. برای اصلاح این رابطه ناسالم می توانید از راهکارهایی که در ادامه به آنها اشاره می شود استفاده کنید:

آرامش خود را به طرف مقابل منتقل کنید:

بهانه جویی، انتقاد یا ایراد گیری های همسرتان ریشه در موضوعی دارد، بی شک او مشکلی دارد که شاید از بازگو کردن آن خجالت می کشد. در این موارد باید برای همسر خود منبعی از آرامش و امنیت باشید و او را هم به داشتن آرامش دعوت کنید. باید توجه داشته باشید هیچ گاه به حریم شخصی همسر خود تعرض نکنید و آن را محترم بدانید، حس کنکاش و تجسس در این موضوع می تواند شرایط را بدتر کند. قبول کنید همسرتان در آن لحظه نیاز به نیرو و انرژی مثبت دارد. با ایجاد یک محیط آرام و ساکت که نشان دهنده رضایت است سعی کنید فضایی برای فکر کردن همسرتان فراهم کنید تا او با خود کنار بیاید.

شوهر غرغرو و ایرادگیر,نشانه های همسر ایرادگیر,نحوه زندگی با همسر ایرادگیرهنگام برخورد با همسر ایرادگیر عصبانی و ناراحت نباشید

نه عصبانی و نه ناراحت:

یکی از توصیه هایی که برای مواجهه با همسر ایرادگیر وجود دارد این است که از عصبانیت و دعوا پرهیز کنید، سعی کنید ساکت باشید، با آرامش به صحبت های همسر خود گوش دهید، البته باید سعی کنید در این شرایط خنثی بمانید و احساس منفی را از خود دور کنید. با انجام این ترفند طرف مقابلتان آرام تر می شود و احساس می کند برای توافق کردن با او حسن نیت دارید، همچنین خودتان هم اذیت نمی شوید و اعصابتان آرام می ماند.

تعیین حد و مرز:

حد و مرز رفتار همسرتان را با صحبت کاملا مشخص کنید، به یاد داشته باشید رابطه ای پایدار و سالم است که طرفین احترام را مبنا قرار دهند، این موضوع را به همسرتان هم یادآوری کنید، بی احترامی را نپذیرید تا آرامش و احترام حفظ شود.

صدای خود را بالا نبرید:

در زمانی که قصد تعیین حد و مرز دارید صدای خود را بالا نبرید و با عصبانیت واکنش ندهید. در صورتی که از لحن و تن صدای آرام استفاده کنید می توانید به هدف خود دست پیدا کنید.

تکیه گاه باشید:

شرایط همسرتان را درک کنید، به یاد داشته باشید که او شرایط ویژه ای دارد، بهتر است تا زمانی که اوضاع سروسامان نگرفته بهانه گیری نکنید. می توانید برنامه های آخر هفته ترتیب دهید، از فرزندتان مراقبت کنید، یک شام و فضای دو نفره در نظر بگیرید و...

پیامد زندگی با همسر ایرادگیر,همسر ایرادگیر,دلایل ایراد گرفتن همسربرای نحوه برخورد با همسر ایرادگیر به مشاور مراجعه کنید

به مشاور مراجعه کنید:

در صورتی که مشکل قابل حل نبود بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید، مشاور می تواند چالش های پیش روی شما را کاملا متوجه شود، همچنین او می تواند یک منبع حمایتی خوب باشد که راهنمایی خود را در این مسئله دریغ نمی کند.

گردآوری: بخش زناشویی سرپوش

 • 12
 • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رضا میرزایی,بیوگرافی رضا میرزایی,زندگینامه رضا میرزایی بیوگرافی رضا میرزایی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

محل تولد:کردکوی

تاریخ تولد:۲۶/۱/۱۳۷۵

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

قد:۱٫۷۷ متر

ادامه
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
خشم حجاج بر کمیل بن زیاد,بیوگرافی کمیل بن زیاد,شهادت کمیل بن زیاد زندگینامه کمیل بن زیاد ؛ زاهدی عابد و سلحشور

زاده: ۷ پیش از هجرت یا ۱۲ پیش از هجرت

ملیت: یمنی

دین: اسلام

مذهب: شیعه اثنی عشری

وفات:  ۸۲ق ، کوفه

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
ویژه سرپوش