یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
۱۱:۰۷ - ۱۵ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۳۶۵۷
مشاوره پزشکی

ارتباط مرگ و ۲۰ بیماری شایع!

ارتباط مرگ و بیماری های شایع,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,مشاوره پزشکی
بیماری هایی مانند زیکا و ابولا می توانند توجهات بسیاری را به سوی خود جلب کنند زیرا نه تنها مرگبار هستند، بلکه در کشورهای توسعه یافته تقریبا نادر هستند. این در شرایطی است که برخی بیماری های شایع که شاید حتی آنها را نادیده بگیریم نیز می توانند مرگبار باشند.

به گزارش عصر ایران به نقل از "ام اس ان"، پزشکی مدرن و واکسیناسیون به سرعت تاثیر بیماری هایی که زمانی رواج داشتند را کاهش داده اما همچنان بیماری های شایع وجود دارند که می توانند به مرگ بیمار منجر شوند. در ادامه با برخی از آنها بیشتر آشنا می شویم.

مالاریا

به طور کلی، مالاریا در کشورهای توسعه یافته شایع نیست، زیرا به راحتی با داروهای تجویزی قابل درمان است، اما یک بیماری شایع در جهان است. مالاریا یک بیماری واگیردار است که بیشتر از طریق نیش پشه منتقل می شود و بنابر برآورد سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۲۰۰ میلیون مورد از این بیماری در سال ثبت می شوند.

آنفلوآنزا

آنفلوآنزا یک عفونت باکتریایی است که تا پیش از ظهور پزشکی مدرن، جان افراد بسیاری را می گرفت. حتی امروز، آنفلوآنزا برای افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند یک بیماری خطرناک محسوب می شود. بنابر برآورد سازمان بهداشت جهانی، صدها هزار نفر هر ساله جان خود را به واسطه بیماری های مرتبط با آنفلوآنزا از دست می دهند که اهمیت دریافت واکسن آنفلوآنزا برای افراد آسیب‌پذیر را نشان می دهد.

آسم

آسم یک بیماری مزمن است که ریه ها را تحت تاثیر قرار داده و تنفس را دشوار می کند. افراد مبتلا به آسم گاهی اوقات حملات آسم را تجربه می کنند که طی آن گلو مسدود شده و تنفس تقریبا غیرممکن می شود. بدون واکنش مناسب، این حملات می توانند مرگبار باشند، از این رو، افراد مبتلا به آسم شدید باید همواره داروی استنشاقی خود را همراه داشته باشند.

هپاتیت ب

هپاتیت ب یک عفونت شایع است که به کبد حمله کرده و موجب درد و افزایش احتمال سرطان کبد می شود. در حال حاضر، بیش از ۲۵۰ میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند، اما برنامه های واکسیناسیون گسترده به مهار آن در کشورهای توسعه یافته کمک کرده است.

سفلیس

امروزه، سفلیس می تواند با مصرف مقدار کمی پنی سیلین درمان شود، اما همواره این گونه نبوده است. تا پیش از کشف آنتی بیوتیک ها، این بیماری قابل انتقال از طریق رابطه جنسی جان افراد بسیاری را می گرفت.

عفونت های دستگاه ادراری

عفونت های دستگاه ادراری، به ویژه در زنان شایع هستند و می توانند به بیماری هایی مرگبار تبدیل شوند. در صورت عدم درمان، یک عفونت دستگاه ادراری می تواند به کلیه ها، جایی که می تواند موجب سپسیس یا گندخونی شود، گسترش یابد. خوشبختانه، بیشتر موارد عفونت دستگاه ادراری با یک دوره مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان هستند.

برونشیت

برونشیت یک عفونت ریوی است که موجب گلودرد و تب می شود. خوشبختانه، بیشتر موارد برونشیت با درمان مناسب به سرعت بهبود می یابند، اما برخی افراد از حالت پایدار بیماری که به نام برونشیت مزمن شناخته می شود، رنج می برند که می تواند به آمفیزم جدی و در نهایت مرگ منجر شود.

سرماخوردگی

ویروس سرماخوردگی به طور دائم در حال تغییر و جهش است که این امکان را فراهم می کند در برابر واکسن ها و درمان ها مقاومت کرده و تا به امروز به بقای خود ادامه دهد. یک نوع نادر جهش یافته ویروس سرماخوردگی می تواند حتی موجب مرگ انسان شود. بهترین روش برای پرهیز از مواجهه با ویروس جهش یافته مرگبار سرماخوردگی حفظ سلامت و تقویت سیستم ایمنی است.

آبله مرغان

بیشتر بزرگسالان احتمالا ابتلا به آبله مرغان در دوران کودکی خود را به خاطر دارند. این بیماری موجب بثورات قرمز رنگ خارش‌دار شده که پس از مدتی حالتی تاول مانند به خود می گیرند. درمان آبله مرغان چند هفته زمان می برد. اما همه به این اندازه خوش شانس نبوده و تا پیش از ظهور پزشکی مدرن گاهی اوقات آبله مرغان جان افراد را نیز می گرفت.

زونا

زونا به واسطه ویروسی مشابه با آبله مرغان شکل می گیرد و در واقع نسخه بزرگسالان محسوب می شود. به طور ویژه، افرادی که واکسن دریافت نکرده یا در کودکی به آبله مرغان مبتلا نشده اند، نسبت به زونا آسیب پذیرتر هستند. این بیماری موجب بروز راش های پوستی روی بدن شده و می تواند فوق العاده دردناک باشد. زونا با خطر بیشتر سکته های مغزی یا حملات قلبی مرگبار نیز مرتبط است.

سرخک

برای نسل های قدیمی، سرخک به اندازه آبله مرغان شرایطی رایج در دوران کودکی بود، اگرچه در موارد نادر می تواند موجب مرگ نیز شود. به لطف برنامه های واکسیناسیون، سرخک در کشورهای توسعه یافته کم و بیش ریشه کن شده بود، اما طی سال های اخیر موارد ابتلا به این بیماری بار دیگر روندی افزایشی داشته است.

سینه پهلو

سینه پهلو به واسطه عفونت ویروسی یا باکتریایی ریه ها شکل می گیرد که به التهاب کیسه های هوایی و پر شدن آنها با چرک منجر می شود. این بیماری می تواند به واسطه انواع مختلف عفونت شکل بگیرد و از علائم آن می توان به سرفه، تب، و سردرگمی اشاره کرد. افراد مسن به طور ویژه مستعد ابتلا به سینه پهلو هستند و در صورت عدم درمان این بیماری می تواند به مرگ بیمار منجر شود.

اسهال

همه ما در طول زندگی خود اسهال را تجربه کرده ایم که به دلایل مختلفی شکل می گیرد، اما خوشبختانه بیشتر موارد به سرعت بهبود می یابند. اسهال می تواند در کشورهای در حال توسعه شرایطی بسیار جدی باشد، به ویژه زمانی که به آب جاری و بهداشتی دسترسی کمی وجود دارد. اسهال موجب کم آب شدن سریع بدن می شود و هر ساله جان بیش از نیم میلیون نفر را می گیرد.

فلج اطفال

فلج اطفال همانند بسیاری بیماری های دیگر، تا حد زیادی در قرن بیستم ریشه کن شد، اما تا پیش از آن شرایطی بسیار شایع بود. افراد بسیاری به ویروس فلج اطفال آلوده بودند، حتی اگر علائمی نشان نمی دادند. در واقع، وضعیت زمانی بحرانی می شد که ویروس نخاع را تحت تاثیر قرار داده و موجب فلج و اختلال در رشد کودکان می شد.

بیماری سل

سل یک بیماری تنفسی است که طی قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم موجب مرگ افراد بسیاری می شد. تا پیش از معرفی آنتی بیوتیک ها، زمانی که علائم سل ظاهر می شدند معمولا به عنوان حکم مرگ بیمار در نظر گرفته می شد و این در شرایطی بود که افراد بسیاری به عفونت های نهفته مبتلا بودند که امکان گسترش هرچه بیشتر بیماری را فراهم می کرد. خوشبختانه، امروزه بیماری سل به راحتی قابل درمان است.

هاری

هاری که از طریق بزاق حیوان مبتلا به این بیماری به انسان منتقل می شود، در صورت عدم درمان مرگبار است. این بیماری به واسطه حمله به سیستم عصبی مرکزی موجب دیوانگی و تشنج بیمار می شود. اگر توسط حیوانی مشکوک به هاری گاز گرفته شده اید، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید زیرا با دریافت واکسن پیش از گسترش عفونت می توان از بروز بیماری پیشگیری کرد.

سیاه سرفه

سیاه سرفه یک بیماری تنفسی است. اگرچه معرفی واکسیناسیون موجب کاهش شیوع آن در کشورهای توسعه یافته شده است، اما همچنان ۲۴ میلیون مورد ابتلا به این بیماری در سال و آمار مرگ سالانه ۱۶۰ هزار نفر وجود دارد.

کزاز

کزاز عفونتی است که موجب انقباض عضلات بدن انسان می شود. خوشبختانه برای مقابله با این بیماری واکسن وجود دارد و یک بیماری شایع در کشورهای توسعه یافته محسوب نمی شود.

اچ‌آی‌وی

اچ‌آی‌وی ویروسی است که به ایدز منجر می شود که این بیماری تاکنون جان افراد بسیار زیادی را گرفته است. اچ‌آی‌وی همچنان شایع است، اما به لطف پیشرفت های پزشکی، همانند گذشته به عنوان حکم مرگ بیمار در نظر گرفته نمی شود. دریافت زودهنگام درمان برای پیشگیری از ابتلا به ایدز ضروری است.

دیابت

دیابت نوع ۲ زمانی رخ می دهد که بدن توانایی تنظیم سطوح قند خون را از دست می دهد. رژیم غذایی و سبک زندگی ناسالم موجب ابتلا و تشدید دیابت نوع ۲ می شوند که یک بیماری شایع در کشورهای مختلف جهان است. بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا هستند و هر ساله ۱.۶ میلیون نفر جان خود را به واسطه این بیماری از دست می دهند.

  • 14
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شجاع خلیل زاده,زندگینامه شجاع خلیل زاده,عکس شجاع خلیل زاده بیوگرافی شجاع خلیل زاده بازیکن فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۶۸

محل تولد: قائم شهر، ایران

قد: ۱٫۸۲ متر

پست: دفاع وسط

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
رافائل نادال,زندگینامه رافائل نادال,بیوگرافی رافائل نادال بیوگرافی رافائل نادال مشهورترین تنیسور جهان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳ جون ۱۹۸۶

محل تولد: ماناکور/مایورکا

نام پدر: سباستیان

نام مادر: آنا ماریا

قد: ۱/۸۵ سانتی متر 

تعداد عنوانهای قهرمانی: ۲۲ عنوان قهرمانی

ادامه
رونالدینیو,زندگینامه رونالدینیو,ازدواج رونالدینیو بیوگرافی رونالدینیو فوتبالیست مشهور (+ تصاویر خانوادگی)

القاب: ال ماسترو، گوچو، دنیو، رونی، وان ماگو

ملیت: برزیلی

تاریخ تولد: ۲۱ مارس ۱۹۸۰

محل تولد: پورتو آلگرا

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ادامه
علی اصغر مجرد,بیوگرافی علی اصغر مجرد,زندگینامه علی اصغر مجرد زندگی خصوصی و ورزشی علی اصغر مجرد (+عکس)

زادگاه: بجنورد، خراسان شمالی، ایران

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: مدافع میانی( سرعتی زن)

قد: ٢٠۵ سانتی‌متر

وزن: ۹۰ کیلوگرم

ادامه
مجید علیاری,زندگینامه ی مجید علیاری,مجید علیاری بازیکن فوتبال بیوگرافی مجید علیاری مهاجم فوتبال (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

زادروز: ۱۲ اسفند ۱۳۷۴

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: مهاجم

ادامه
محمدرضا حضرت ‌پور,بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور,زندگینامه محمدرضا حضرت ‌پور بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور (+تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ فروردین ۱۳۷۸

زادگاه:ارومیه، کشور ایران

شغل:بازیکن والیبال

پست در والیبال:لیبرو

قد:۱۸۷

وزن:۸۷ کیلوگرم

ادامه
مسعود صادقلو,عکس اینستاگرام مسعود صادقلو,بیوگرافی مسعود صادقلو بیوگرافی مسعود صادقلو، خواننده ی پاپ (+ تصاویر)

متولد: ۱۹ فروردین ماه ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

فعالیت: نوازنده، خوننده

سبک: پاپ

ادامه
همایون شجریان,آلبوم همایون شجریان,همسر همایون شجریان بیوگرافی همایون شجریان از بزرگان موسیقی سنتی کشور (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

محل تولد: تهران

تاریخ تولد: ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۵۴

سبک: موسیقی سنتی ایرانی

سازها: تنبک، کمانچه

همسر: گیتا خوانساری

ادامه
وارن بافت,بیوگرافی وارن بافت,تجربیات وارن بافت بیوگرافی وارن بافت، مشهورترین سرمایه گذار آمریکایی (+ تصاویر)

متولد:۳۰ اوت ۱۹۳۰ ‏

محل تولد: اوماها، ایالات متحده آمریکا

دین: ندانم گرایی

همسران: سوزان بافت (۱۹۵۲–۲۰۰۴)، استرید مینکس (۲۰۰۶–تاکنون)

محل تحصیل: دانشگاه نبراسکا در لینکلن (کارشناسی مدیریت اجرایی)، دانشگاه کلمبیا (کارشناسی ارشد اقتصاد)

ادامه
ویژه سرپوش