۱۱:۰۷ - ۱۵ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۳۶۵۷
مشاوره پزشکی

ارتباط مرگ و ۲۰ بیماری شایع!

ارتباط مرگ و بیماری های شایع,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,مشاوره پزشکی
بیماری هایی مانند زیکا و ابولا می توانند توجهات بسیاری را به سوی خود جلب کنند زیرا نه تنها مرگبار هستند، بلکه در کشورهای توسعه یافته تقریبا نادر هستند. این در شرایطی است که برخی بیماری های شایع که شاید حتی آنها را نادیده بگیریم نیز می توانند مرگبار باشند.

به گزارش عصر ایران به نقل از "ام اس ان"، پزشکی مدرن و واکسیناسیون به سرعت تاثیر بیماری هایی که زمانی رواج داشتند را کاهش داده اما همچنان بیماری های شایع وجود دارند که می توانند به مرگ بیمار منجر شوند. در ادامه با برخی از آنها بیشتر آشنا می شویم.

مالاریا

به طور کلی، مالاریا در کشورهای توسعه یافته شایع نیست، زیرا به راحتی با داروهای تجویزی قابل درمان است، اما یک بیماری شایع در جهان است. مالاریا یک بیماری واگیردار است که بیشتر از طریق نیش پشه منتقل می شود و بنابر برآورد سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۲۰۰ میلیون مورد از این بیماری در سال ثبت می شوند.

آنفلوآنزا

آنفلوآنزا یک عفونت باکتریایی است که تا پیش از ظهور پزشکی مدرن، جان افراد بسیاری را می گرفت. حتی امروز، آنفلوآنزا برای افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند یک بیماری خطرناک محسوب می شود. بنابر برآورد سازمان بهداشت جهانی، صدها هزار نفر هر ساله جان خود را به واسطه بیماری های مرتبط با آنفلوآنزا از دست می دهند که اهمیت دریافت واکسن آنفلوآنزا برای افراد آسیب‌پذیر را نشان می دهد.

آسم

آسم یک بیماری مزمن است که ریه ها را تحت تاثیر قرار داده و تنفس را دشوار می کند. افراد مبتلا به آسم گاهی اوقات حملات آسم را تجربه می کنند که طی آن گلو مسدود شده و تنفس تقریبا غیرممکن می شود. بدون واکنش مناسب، این حملات می توانند مرگبار باشند، از این رو، افراد مبتلا به آسم شدید باید همواره داروی استنشاقی خود را همراه داشته باشند.

هپاتیت ب

هپاتیت ب یک عفونت شایع است که به کبد حمله کرده و موجب درد و افزایش احتمال سرطان کبد می شود. در حال حاضر، بیش از ۲۵۰ میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند، اما برنامه های واکسیناسیون گسترده به مهار آن در کشورهای توسعه یافته کمک کرده است.

سفلیس

امروزه، سفلیس می تواند با مصرف مقدار کمی پنی سیلین درمان شود، اما همواره این گونه نبوده است. تا پیش از کشف آنتی بیوتیک ها، این بیماری قابل انتقال از طریق رابطه جنسی جان افراد بسیاری را می گرفت.

عفونت های دستگاه ادراری

عفونت های دستگاه ادراری، به ویژه در زنان شایع هستند و می توانند به بیماری هایی مرگبار تبدیل شوند. در صورت عدم درمان، یک عفونت دستگاه ادراری می تواند به کلیه ها، جایی که می تواند موجب سپسیس یا گندخونی شود، گسترش یابد. خوشبختانه، بیشتر موارد عفونت دستگاه ادراری با یک دوره مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان هستند.

برونشیت

برونشیت یک عفونت ریوی است که موجب گلودرد و تب می شود. خوشبختانه، بیشتر موارد برونشیت با درمان مناسب به سرعت بهبود می یابند، اما برخی افراد از حالت پایدار بیماری که به نام برونشیت مزمن شناخته می شود، رنج می برند که می تواند به آمفیزم جدی و در نهایت مرگ منجر شود.

سرماخوردگی

ویروس سرماخوردگی به طور دائم در حال تغییر و جهش است که این امکان را فراهم می کند در برابر واکسن ها و درمان ها مقاومت کرده و تا به امروز به بقای خود ادامه دهد. یک نوع نادر جهش یافته ویروس سرماخوردگی می تواند حتی موجب مرگ انسان شود. بهترین روش برای پرهیز از مواجهه با ویروس جهش یافته مرگبار سرماخوردگی حفظ سلامت و تقویت سیستم ایمنی است.

آبله مرغان

بیشتر بزرگسالان احتمالا ابتلا به آبله مرغان در دوران کودکی خود را به خاطر دارند. این بیماری موجب بثورات قرمز رنگ خارش‌دار شده که پس از مدتی حالتی تاول مانند به خود می گیرند. درمان آبله مرغان چند هفته زمان می برد. اما همه به این اندازه خوش شانس نبوده و تا پیش از ظهور پزشکی مدرن گاهی اوقات آبله مرغان جان افراد را نیز می گرفت.

زونا

زونا به واسطه ویروسی مشابه با آبله مرغان شکل می گیرد و در واقع نسخه بزرگسالان محسوب می شود. به طور ویژه، افرادی که واکسن دریافت نکرده یا در کودکی به آبله مرغان مبتلا نشده اند، نسبت به زونا آسیب پذیرتر هستند. این بیماری موجب بروز راش های پوستی روی بدن شده و می تواند فوق العاده دردناک باشد. زونا با خطر بیشتر سکته های مغزی یا حملات قلبی مرگبار نیز مرتبط است.

سرخک

برای نسل های قدیمی، سرخک به اندازه آبله مرغان شرایطی رایج در دوران کودکی بود، اگرچه در موارد نادر می تواند موجب مرگ نیز شود. به لطف برنامه های واکسیناسیون، سرخک در کشورهای توسعه یافته کم و بیش ریشه کن شده بود، اما طی سال های اخیر موارد ابتلا به این بیماری بار دیگر روندی افزایشی داشته است.

سینه پهلو

سینه پهلو به واسطه عفونت ویروسی یا باکتریایی ریه ها شکل می گیرد که به التهاب کیسه های هوایی و پر شدن آنها با چرک منجر می شود. این بیماری می تواند به واسطه انواع مختلف عفونت شکل بگیرد و از علائم آن می توان به سرفه، تب، و سردرگمی اشاره کرد. افراد مسن به طور ویژه مستعد ابتلا به سینه پهلو هستند و در صورت عدم درمان این بیماری می تواند به مرگ بیمار منجر شود.

اسهال

همه ما در طول زندگی خود اسهال را تجربه کرده ایم که به دلایل مختلفی شکل می گیرد، اما خوشبختانه بیشتر موارد به سرعت بهبود می یابند. اسهال می تواند در کشورهای در حال توسعه شرایطی بسیار جدی باشد، به ویژه زمانی که به آب جاری و بهداشتی دسترسی کمی وجود دارد. اسهال موجب کم آب شدن سریع بدن می شود و هر ساله جان بیش از نیم میلیون نفر را می گیرد.

فلج اطفال

فلج اطفال همانند بسیاری بیماری های دیگر، تا حد زیادی در قرن بیستم ریشه کن شد، اما تا پیش از آن شرایطی بسیار شایع بود. افراد بسیاری به ویروس فلج اطفال آلوده بودند، حتی اگر علائمی نشان نمی دادند. در واقع، وضعیت زمانی بحرانی می شد که ویروس نخاع را تحت تاثیر قرار داده و موجب فلج و اختلال در رشد کودکان می شد.

بیماری سل

سل یک بیماری تنفسی است که طی قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم موجب مرگ افراد بسیاری می شد. تا پیش از معرفی آنتی بیوتیک ها، زمانی که علائم سل ظاهر می شدند معمولا به عنوان حکم مرگ بیمار در نظر گرفته می شد و این در شرایطی بود که افراد بسیاری به عفونت های نهفته مبتلا بودند که امکان گسترش هرچه بیشتر بیماری را فراهم می کرد. خوشبختانه، امروزه بیماری سل به راحتی قابل درمان است.

هاری

هاری که از طریق بزاق حیوان مبتلا به این بیماری به انسان منتقل می شود، در صورت عدم درمان مرگبار است. این بیماری به واسطه حمله به سیستم عصبی مرکزی موجب دیوانگی و تشنج بیمار می شود. اگر توسط حیوانی مشکوک به هاری گاز گرفته شده اید، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید زیرا با دریافت واکسن پیش از گسترش عفونت می توان از بروز بیماری پیشگیری کرد.

سیاه سرفه

سیاه سرفه یک بیماری تنفسی است. اگرچه معرفی واکسیناسیون موجب کاهش شیوع آن در کشورهای توسعه یافته شده است، اما همچنان ۲۴ میلیون مورد ابتلا به این بیماری در سال و آمار مرگ سالانه ۱۶۰ هزار نفر وجود دارد.

کزاز

کزاز عفونتی است که موجب انقباض عضلات بدن انسان می شود. خوشبختانه برای مقابله با این بیماری واکسن وجود دارد و یک بیماری شایع در کشورهای توسعه یافته محسوب نمی شود.

اچ‌آی‌وی

اچ‌آی‌وی ویروسی است که به ایدز منجر می شود که این بیماری تاکنون جان افراد بسیار زیادی را گرفته است. اچ‌آی‌وی همچنان شایع است، اما به لطف پیشرفت های پزشکی، همانند گذشته به عنوان حکم مرگ بیمار در نظر گرفته نمی شود. دریافت زودهنگام درمان برای پیشگیری از ابتلا به ایدز ضروری است.

دیابت

دیابت نوع ۲ زمانی رخ می دهد که بدن توانایی تنظیم سطوح قند خون را از دست می دهد. رژیم غذایی و سبک زندگی ناسالم موجب ابتلا و تشدید دیابت نوع ۲ می شوند که یک بیماری شایع در کشورهای مختلف جهان است. بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا هستند و هر ساله ۱.۶ میلیون نفر جان خود را به واسطه این بیماری از دست می دهند.

  • 14
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید