شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲
۲۳:۳۲ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۲۴۲۷
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

ابداع روشی جدید برای درمان آلزایمر با برنامه‌ریزی مجدد مغز

درمان آلزایمر,برنامه‌ریزی مجدد مغز برای درمان آلزایمر
محققان در تلاش برای برنامه‌ریزی مجدد مغز به منظور درمان آلزایمر هستند.

پژوهشگران آمریکایی سعی دارند با روش جدیدی مبتنی بر فناوری کریسپر، به برنامه ریزی مجدد مغز بپردازند و به درمان آلزایمر کمک کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو" (UCSF)، چگونگی تبدیل سلول های مغزی آسیب دیده از حالت بیمار به حالت سالم را مورد بررسی قرار داده اند و یک مسیر جدید را برای درمان آلزایمر و سایر انواع زوال عقل کشف کرده اند.

این پژوهش روی میکروگلیا متمرکز است؛ سلول هایی که با پاک سازی نورون های آسیب دیده و پلاک های پروتئینی که اغلب با زوال عقل و سایر بیماری های مغزی مرتبط هستند، مغز را تثبیت می کنند.

دکتر "مارتین کامپمن" (Martin Kampmann)، از پژوهشگران این پروژه گفت: به رغم این که بروز تغییرات در این سلول ها نقش مهمی در آلزایمر و سایر بیماری های مغزی ایفا می کند، آن ها به درستی مورد بررسی قرار نگرفته اند.

او ادامه داد: ما اکنون با استفاده از یک روش جدید مبتنی بر فناوری کریسپر می توانیم کشف کنیم که چگونه میتوان سلول های میکروگلیا را کنترل کرد تا ترغیب شوند که به انجام دادن وظیفه مهم پاکسازی بازگردند. این قابلیت، فرصتی را برای یک نوع کاملاً جدید از درمان فراهم می کند.

استفاده از سیستم ایمنی مغز

به گفته کامپمن، بیشتر ژن هایی که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر (Alzheimer's disease) را افزایش می‌دهند، از طریق سلول های میکروگلیا عمل می کنند. بنابراین، این سلول ها تأثیر قابل توجهی بر چگونگی بروز بیماری های عصبی دارند.

سلول های میکروگلیا به عنوان سیستم ایمنی مغز عمل می کنند. سلول های ایمنی معمولی نمی توانند از سد خونی مغز عبور کنند؛ بنابراین وظیفه میکروگلیاهای سالم این است که مواد زاید و سموم را پاک کنند و نورون ها را در بهترین حالت خود نگه دارند. زمانی که میکروگلیا راه خود را گم می کند، التهاب مغز، آسیب به نورون ها و شبکه هایی که تشکیل می‌دهند، پیش می آید.

میکروگلیا تحت بعضی شرایط، از بین بردن سیناپس بین نورون ها را آغاز می کند. اگرچه این یک بخش طبیعی از رشد مغز در سال های کودکی و نوجوانی است ولی میتواند اثرات فاجعه باری را در مغز بزرگسالان داشته باشد.

بسياري از پژوهش هایی که طی حدود پنج سال قبل انجام شده اند، حالات متفاوت میکروگلیا را مشاهده و مشخص کرده اند ولی نتوانسته اند ژنتیک (Genetics) ورای آن ها را مشخص کنند.

کامپمن و گروهش می خواهند دقیقا مشخص کنند که کدام ژن ها در حالات خاصی از فعالیت میکروگلیا دخیل هستند و هر یک از این حالت ها چگونه تنظیم می شوند. با این دانش، آن ها میتوانند ژن ها را روشن و خاموش کنند و سلول های سرگردان را به مسیر درست بازگردانند.

انجام دادن این کار مستلزم غلبه بر موانع اساسی است که پژوهشگران را از کنترل بیان ژن در این سلول ها باز می دارند. به طورمثال، سلول های میکروگلیا دربرابر رایج ترین روش کریسپر که شامل وارد کردن ماده ژنتیکی مورد نظر به داخل سلول با استفاده از ویروس برای انتقال آن است، بسیار مقاوم هستند.

گروه کامپمن برای غلبه بر این مشکل، سلول های بنیادی اهدایی داوطلبان انسانی را برای تبدیل شدن به میکروگلیا ترغیب و تأیید کردند که این سلول ها مانند همتایان معمولی خود عمل می کنند. سپس، آن ها پلتفرم جدیدی را ایجاد کردند که نوعی از فناوری کریسپر را به کار می گیرد تا پژوهشگران را قادر سازد که ژن ها را با بازخوانی داده هایی که عملکردها و وضعیت سلول های میکروگلیا را نشان می‌دهند، روشن و خاموش کنند.

کامپمن و گروهش از طریق این تجزیه و تحلیل، ژن هایی را مشخص کردند که بر توانایی سلول برای بقا و تکثیر تأثیر می گذارند. همچنین، نشان دادند که سلول چگونه مواد التهابی را بطور فعال تولید می کند و به تنظیم سیناپس ها می پردازد.

از آن جا که دانشمندان تعیین کرده بودند کدام ژن میتواند فعالیت ها را کنترل کند، توانستند ژن ها را مجددا تنظیم کنند و سلول بیمار را به حالت سالم برگردانند.

کامپمن با استفاده از این روش جدید قصد دارد سلول ها را با مولکول های دارویی موجود هدف قرار دهد، آن ها را در مدل های بالینی آزمایش کند و چگونگی کنترل حالات میکروگلیا را مورد بررسی قرار دهد. او امیدوار است که بتواند ملکول های خاصی را پیدا کند که روی ژن های لازم کار می کنند تا سلول های بیمار را به حالت سالم بازگردانند.

کامپمن گفت: زمانی که ژن های مناسب برگردانده می شوند ، احتمالا میکروگلیاهای ترمیم شده، مسوولیت های خود را از سر می گیرند، پلاک های مرتبط با بیماری های عصبی را از بین می برند و از سیناپس ها محافظت می کنند تا از هم جدا شوند.

این پژوهش، در مجله "Nature Neuroscience" به چاپ رسید.

  • 15
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ویژه سرپوش