یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
۰۹:۳۶ - ۰۴ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۳۳۵
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

جابجایی باکتری‌ها با غبار هوا!

باکتری,جابجایی باکتری‌ها با غبار هوا
محققان میگویند که باکتری‌ها با غبار هوا هزاران کیلومتر جابجا می‌شوند.

محققان با بررسی زنجیره «دی ان ای» باکتری های موجود در گرد و غبار اعلام کردند که باکتری ها صدها کیلومتر جابجا میشوند و میتوانند ترکیب شیمیایی محیط زیستی را در مکان های دورتر تغییر دهند.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری «فیز»، زمانی که باد گرد و غبار را از روی زمین بلند می کند، باکتری های چسبیده به آن ها هم سوار بر ذرات گرد و غبار شروع به حرکت می کنند. این باکتری های هوابرد تشکیل دهنده «ایروبیوم» (aerobiomes) هستند و هنگامی که گرد و غبار در جایی دیگر مجدد بر زمین می نشیند، می توانند ترکیب شیمیایی محیط زیستی را تغییر دهند و بر سلامتی انسانها و حیوانات تاثیر بگذارند، هر چند دانشمندان نمی دانند این کار دقیقا چگونه انجام می شود.

دانیلا گات و همکاران وی در یک مطالعه جدید که در نشریه تحقیقات ژئوفیزیکی منتشر شده است اقدام به جمع آوری گرد و خاک هوابرد در زمان های مختلف کردند. آن ها از تعیین زنجیره دی ان ای برای شناسایی ترکیب جامعه باکتریایی در گرد و غبار استفاده کردند در حالی که مدل سازی مسیر نیز منشاء و خاستگاه گرد و غبار (Dust) را مشخص کرد.

این محققان کشف کردند که گرد و غبار از موقعیت های (لوکیشن های) مختلف از جمله آفریقای شمالی، عربستان سعودی و سوریه می توانند جامعه باکتریایی متنوع و گوناگونی را از فواصل چند صد کیلومتر دورتر با خود به همراه آورند. آنها برای مشخص کردن این که باکتری های درون نوعی از ایروبیوم از کجا می آیند، این ایروبیوم را با جامعه های باکتریایی روی سطح برگ درختان، خاک منطقه، آب دریای مدیترانه و همچنین نمونه های خاک در عربستان در نزدیکی سواحل دریای سرخ مقایسه کردند.

ایروبیوم های جمع آوری شده شباهت زیادی به ایروبیوم های جمع آوری شده در عربستان سعودی داشتند که این مساله نشان می دهد که مقدار قابل توجهی از باکتری- در حدود ۳۳ درصد آنها – موجود در هوا می تواند از مکان های دوردست بیاید.

جامعه های باکتریایی روی زمین شباهت کمتری با ایروبیوم نمونه داشتند. با این حال بطور میانگین ۳۴ درصد باکتری ایروبیوم نمونه احتمالا از منشاء خاک بوده و این نشان می دهد که خاک می تواند تعداد قابل توجهی از باکتری را با ایروبیوم مبادله کند. باکتری هوابرد کمتری توسط سطوح گیاهان (۱۱ درصد) و آب مدیترانه و دریای سرخ (۰.۹ درصد) تامین و فراهم شده است.

درک و شناخت این که ایروبیوم ها چگونه بر محیط زیست و سلامتی تاثیر می گذارند، مستلزم این است که دانشمندان بدانند آن ها چه ژن هایی حمل می کنند. از این رو محققان ژن های باکتریایی مشاهده شده در گرد و غبار را با ژن های باکتریایی از سایر محیط زیست های بررسی شده مقایسه کردند.

آن ها دریافتند که بطور میانگین باکتری های گرد و غبار ، حاوی میزان بیشتری از ژن هایی هستند که آلودگی های ارگانیک مانند املاح اسید بنزوئیک (benzoate) را بطور بیولوژیک تجزیه می کنند.

به گفته این محققان، نسبت بالاتر این ژن ها حاکی از وجود آثار گسترده مواد وابسته به تکامل انسان (anthropogenic) بر روی ترکیب و عملکرد جامعه هوابرد دارد.

پراکندگی ژن های مقاوم به آنتی بیوتیک بر اثر (انتشار) گرد و غبار میتواند بر سلامتی انسانها و حیوانات تاثیر بگذارد اما برای آزمایش این که آیا گرد و غبار موجب مقاومت آنتی بیوتیکی در مکان خاص می شود یا خیر، آنالیزهای مشخص مربوط به هر سایت مورد نیاز است.

علاوه بر این، باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک در گرد و غبار ممکن است قابل دوام نباشند. برای آزمایش این مساله، محققان قصد دارند به دنبال «آر.ان.ای» RNA در نمونه های گرد و غبار جست و جو کنند که این نشان دهنده سلول های باکتری های (Bacterium) زنده خواهد بود.

  • 16
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش