سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
۱۲:۳۸ - ۰۲ مهر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۷۰۰۸۹
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

برای دومین بار؛

پیوند قلب خوک اصلاح‌شده ژنتیکی به یک بیمار در آمریکا

پیوند قلب خوک اصلاح‌شده ژنتیکی به یک بیمار در آمریکا,پیوند قلب خوک به انسان برای دومین بار
برای دومین بار در تاریخ، قلب خوک اصلاح‌شده ژنتیکی به یک بیمار در آمریکا پیوند زده شد.

مرکز پزشکی دانشگاه مریلند اعلام کرد برای دومین بار در تاریخ، قلب یک خوک اصلاح ژنتیکی شده را به یک گیرنده انسانی زنده پیوند زده است.

به گزارش ایسنا به نقل از سی ان ان، نخستین پیوند قلب خوک به انسان در ژانویه ۲۰۲۲ با موفقیت انجام شد، ولی بیمار بعد از چند ماه جان سپرد. اکنون برای بار دوم این جراحی حیرت انگیز انجام شده است.

این جراحی پیشگامانه در تاریخ ۲۰ سپتامبر در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند (UMMC) توسط همان تیم پیوند انجام شده است.

گیرنده این قلب، لارنس فوست (Lawrence Faucette) ۵۸ ساله است که در حال حاضر بدون کمک هر دستگاهی به تنهایی نفس میکشد و قلبش بدون هیچ گونه کمکی از دستگاه های حمایتی به خوبی کار می کند.

فوست بیماری قلبی (heart disease) حاد و به پیوند قلب نیاز داشت. تیم پیوند در بیانیه ای اعلام کرد که او از قبل بیماری عروق محیطی و عوارض خونریزی داخلی داشت که او را واجد شرایط پیوند قلب سنتی نمی کرد. وی در نهایت در ۱۴ سپتامبر پس از شناسایی علائم نارسایی قلبی در بیمارستان بستری شد.

فوست در یک مصاحبه چند روز قبل از عمل جراحی گفت: تنها یک امید برای من باقی مانده و آن، پیوند قلب خوک است.

این عمل جراحی آزمایشی پیوند بیگانه یا بیگانه پیوندی (Xenotransplantation) از سوی سازمان غذا و داروی آمريکا (FDA) مجوز داشت. طبق گفته این سازمان، این برنامه یک مسیر بالقوه برای یک بیمار با یک بیماری یا شرایط جدی یا تهدید کننده زندگی را در دسترس قرار می دهد که هیچ گزینه درمانی جایگزینی ندارد.

قلب مورد استفاده در این جراحی، از یک خوک اصلاح شده ژنتیکی تهیه شد. این حیوان دارای ۱۰ ژن ویرایش شده از جمله سه ژن غیرفعال شده برای از بین بردن قند آلفا گال در سلول های خون خوک که میتواند واکنش شدیدی در سیستم ایمنی بدن انسان ایجاد کند و باعث رد پیوند شود، بود. همچنین یک ژن اضافی برای کنترل رشد قلب خوک اصلاح شد، در حالیکه ۶ ژن انسانی به ژنوم حیوان اضافه شد تا پذیرش توسط سیستم ایمنی انسان افزایش یابد.

سازمان غذا و داروی آمريکا برای نخستین بار خوک های ویرایش شده ژنتیکی را در سال ۲۰۲۰ برای استفاده و مصرف درمانی بالقوه تایید کرد.

پزشکان همچنین در حال درمان فوست با یک پادتن آزمایشی برای سرکوب بیشتر سیستم ایمنی و جلوگیری از رد پیوند هستند. او برای شناسایی هرگونه نشانه رد پیوند یا هرگونه ایجاد ویروس های مرتبط با خوک به دقت تحت نظر خواهد بود. ضمن اینکه خوک اهداکننده نیز از نظر هر گونه علائم ویروسی یا پاتوژن به دقت غربالگری شده بود.

دکتر بارتلی گریفیث جراحی که این پیوند را انجام داده و استاد جراحی در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند است، گفت:ما بار دیگر به یک بیمار در حال مرگ فرصتی برای زندگی طولانی تر ارائه می دهیم و از آقای فوست به خاطر شجاعت و تمایلش برای کمک به پیشرفت دانش در این زمینه بسیار سپاسگزاریم.

فوست بطور کامل با این درمان آزمایشی موافقت کرده و از تمام خطرات بالقوه آن مطلع شده است. علاوه بر این ، او تحت ارزیابی کامل روانپزشکی قرار گرفته و پرونده او با یک متخصص اخلاق پزشکی نیز در میان گذاشته شده است.

لارنس فوست پدر دو فرزند و یک کهنه سرباز نیروی دریایی آمریکاست که قبل از بازنشستگی به عنوان تکنسین آزمایشگاه در مؤسسه ملی بهداشت کار کرده است.

همسرش می گوید: ما هیچ انتظاری جز امیدواری برای گذراندن زمان بیشتر با هم نداریم. این می تواند به سادگی نشستن در ایوان و نوشیدن قهوه با هم باشد.

همان طور که اشاره شد، دانشگاه مریلند در ژانویه ۲۰۲۲ اولین جراحی آزمایشی از این دست را روی دیوید بنت ۵۷ ساله انجام داد که متاسفانه وی دو ماه پس از جراحی درگذشت.

در حالی که در مورد بنت، هیچ نشانه ای از رد پیوند در هفته های اول پس از پیوند وجود نداشت، تیم کالبد شکافی به این نتیجه رسید که بنت در نهایت به دلیل نارسایی قلبی به دلیل «تعداد پیچیده ای از عوامل» از جمله وضعیت بنت قبل از جراحی درگذشته است.

بنت قبل از پیوند در بیمارستان بستری شده بود و ۶ هفته قبل از پیوند به دستگاه کمک به ریه و قلب متصل شده بود. با این حال، یک مطالعه موردی توسط پزشکان نشان داد که شواهدی از ویروس خوک در وی وجود داشت که قبلاً شناسایی نشده بود.

به گواه آمار رسمی دولت آمریکا، بیش از ۱۱۳ هزار نفر در این کشور در صف پیوند اعضا وجود دارند که از جمله ۳۳۵۴ نفر به قلب نیاز دارند. کارشناسان می گویند هر روز ۱۷ نفر در انتظار یک عضو جان خود را از دست می دهند.

  • 12
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش