چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
۱۳:۴۵ - ۰۷ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۳۴۱
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

ریتم‌های فصلی و ساعت بدن در درمان کرونا موثرند؟

اثر ریتم‌های فصلی و ساعت بدن در درمان کرونا
درک ریتم های فصلی و ساعت بدن ممکن است در درمان کرونا تأثیر داشته باشد.

به گزارش شهروند، «تحقیقی جدید نشان می دهد ساعت ها و تقویم ها در سیستم ایمنی بدن (Système immunitaire) می تواند ما را مستعد ابتلا به بیماری یا آسیب در زمان های معینی از روز یا ماه هایی در سال کند. درک بهتر این ریتم ها ممکن است در درمان و پیشگیری از بیماری هایی مانند کووید- ۱۹ مؤثر باشد. همچنین به پاسخ این پرسش کمک می کند که چرا برخی از بیماریها مانند آنفلوآنزا تمایل به تاختن در زمستان دارند؛ در حالی که علائم بیماری های دیگر مانند مالتیپل اسکلروزیس (MS) اغلب در تابستان بدتر می شود.

اگر چه مطالعات اخیر نشان می دهد امکان دارد ریتم های «شبانه روزی» فصلی یا روزانه در عملکرد ایمنی بدن ما وجود داشته باشد، اما تا کنون چنین چیزی در تعداد زيادي از اشخاص تائید نشده بود.

دکتر کتی وایس، محقق فوق دکتری کالج سلطنتی جراحان در ایرلند، که تحقیق جدید را هدایت می کند، گفت: «قرن هاست آشکار شده مردم زمستان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های خاص هستند ولی واقعا هنوز نقش بدن مان را در آن، درک نمی کنیم.»

درک بهتر ریتم های فصلی و ساعت بدن ممکن است در درمان و پيش‌گيري از بیماری هایی مانند کووید- ۱۹ موثر باشد. همچنین به پاسخ این پرسش کمک می کند که چرا برخی از بیماریها مانند آنفلوآنزا تمایل به تاختن در زمستان دارند؛ در حالیکه علایم بیماری های دیگر مانند مالتیپل اسکلروزیس (MS) اغلب در فصل تابستان بدتر می شود.

وایس و همکارانش برای تحقیق به خون جمع آوری شده از حدود ۳۲۹ هزار و ۲۶۱ شرکت کننده در مطالعه UK Biobank مراجعه کردند- که بیش از یک دهه سلامت حدود نیم میلیون انگلیسی را دنبال کرده است - تا ببینند زمانِ روز یا فصلی که این نمونه ها جمع آوری شده بود، تأثیری بر سلول های ایمنی موجود در آن ها دارد یا خیر.

آن ها نوسانات واضحی در تعداد گلبول های سفید خون و علایمی در خون پیدا کردند که نشان می داد عملکرد سیستم ایمنی بدن ما بسته به اینکه چه ساعتی از روز یا فصل باشد، امکان دارد قوی تر یا ضعیف تر شود.

وایس اظهار‌کرد: «این نشان می دهد ممکن است ساعت ها و تقویم های درونی در سیستم ایمنی بدن وجود داشته باشد.» از همه مهمتر این که این تغییرات و نوسانات به عوامل محیطی یا سبک زندگی یا سطح ویتامین D مربوط نبود.

دکتر راشل ادگار در امپریال کالج لندن، که چگونگی بهره برداری ویروس ها را از ریتم شبانه روزی برای کمک به گسترش شان مطالعه می کند، اظهار‌کرد: «این نشان می دهد چنین تغییراتی در سیستم ایمنی بدن ما به دلیل ساعت بدن ماست، مکانیسم های ذاتی و طبیعی که ما را قادر می کند زمان را پیگیری و با توجه به زمان کارها را سازماندهی کنیم.»

در واقع نوسانات روزانه مشاهده شده در این مطالعه منعکس کننده الگوهای ادگار است که قبلا در مورد موش ها ثبت شده بود؛ در آغاز دوره فعالیت موش ها گلبول های سفید خون در غدد لنفاوی جمع میشوند و هنگامی که موش ها به مرحله استراحت می رسند، به درون خون منتقل می شوند. آنچه در آن غدد لنفاوی اتفاق می افتد، برای درک واکنش ایمنی بدن ما به واکسن (vaccine) ها و ویروس هایی مانند Sars CoV- 2- کلیدی است.

پروفسور تامی مارتینو، از دانشگاه گوئلف در انتاریو کانادا اظهار‌کرد: «یافته ها درباره ساعت بدن تأیید هیجان انگیز این موضوع است که چطور زمان بیولوژیکی برای سلامت انسان اهمیت اساسی دارد. می توانیم از این درک جدید از زمان بیولوژیکی، برای هدایت رفتارهای خود استفاده کنیم، شاید فعالیت خود را در طول شب یا در فصول زمستان محدود کنیم؛ به طوریکه قرار گرفتن در معرض عوامل بیماری زا را زمانی که مقاومت مان کم است، به حداقل برسانیم.»

اثر ریتم‌های فصلی و ساعت بدن در درمان کرونا

ادگار اظهار‌کرد: «در موش ها، زمانی از روز که [با ویروس] به چالش کشیده میشوند، پیامدهای اساسی در پاسخ ایمنی بدن در روزهای بعد دارد. این همراه با شواهدی مبنی بر این که تزریق واکسن آنفلوآنزای فصلی هنگام صبح کارآمدتر از بعدازظهر بنظر میرسد، به وضوح نشان می دهد اگر برخی از واکسن های Sars CoV- 2 در اوایل روز تجویز شوند، امکان دارد بهتر عمل کنند.»

این نظریه آزمایش نشده است و وایس در تفسیر نتایج خود احتیاط می کند. با این حال از منظر تکاملی، منطقی است که فعالیت سلول های ایمنی بدن را با مواقعی که به احتمال زیاد فعال هستید، هماهنگ و تعدیل کنید.

دکتر جان اونیل از شورای تحقیقات پزشکی در کمبریج- که قبلا نشان داده بود سلول هایی که در ترمیم آسیب بافت نقش دارند، در طول روز با سرعت بیشتری به زخم ها منتقل میشوند - گفت: «ساده ترین تفسیر این است که سیستم ایمنی برای شناختن و مبارزه با عوامل بیماری زای بالقوه در طول روز تکامل یافته است تا بهتر عمل کند، زیرا این زمانی است که انسانها بیشتر در تماس با عوامل بیماری زا هستند.»

پروفسور تامی مارتینو، رئیس برجسته تحقیقات قلب و عروق در دانشگاه گوئلف در انتاریو کانادا، گفت: «این یافته ها تأیید هیجان انگیز این موضوع است که چگونه زمان بیولوژیکی برای سلامت انسان اهمیت اساسی دارد. از منظر سبک زندگی می توانیم از این درک جدید از زمان بیولوژیکی برای هدایت رفتارهای خود استفاده کنیم، شاید فعالیت خود را در طول شب یا در فصول زمستان محدود کنیم؛ به طوریکه قرارگرفتن در معرض عوامل بیماری زا را هنگامی که مقاومت مان کم است، به حداقل برسانیم.»

در تحقیق جداگانه ای که هفته گذشته منتشر شد، مارتینو کشف کرد که ترکیب میکروبیوم روده در موش ها نیز از ریتم شبانه روز پیروی می کند.

  • 19
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
ویژه سرپوش