دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۱۰

چگونه با ناامیدی مبارزه کنیم؟ + راهکارها

ناامیدی,عکس های ناامیدی,عکس ناامیدیناامیدی یا دلسرد شدن ذهن از رویا‌پردازی، یکی از مهم‌ترین مشکلات روانی است
ناامیدی به حسی گفته میشود که با فقدان امید، خوشبینی و اشتیاق همراه باشد. شخصی که به این حس مبتلا شده، برای آینده یا موفقیت، هیچ جای تلاشی نمی بیند. غلبه بر ناامیدی علاوه بر این که سبب ارتقا سلامت روان فرد، میشود در پیشرفت و تغییر دیدگاه وی نسبت به آینده تأثير دارد.

ناامیدی

در اثر برآورده نشدن انتظارات یا امیدها، حس نارضایتی در شخص بوجود می آید که به آن ناامیدی می گویند. در واقع ناامیدی یک احساس قدرتمند گفته میشود که غالباً در ایجاد روحیه تاریک یا غمگین نقش دارد و امکان دارد تأثیر منفی بر نحوه ادراک شخص از خود، سایر افراد، شرایط شخصی و حتی جهان بگذارد. غالباً ناامیدی ممکن است در رفتار انسان تأثیر بسزایی بگذارد به علت اینکه منعکس کننده دیدگاه منفی فرد نسبت به آینده است. در اثر احساس ناامیدی، شخص علاقه خود را به موضوعات مهم، فعالیت ها ، رویداد ها یا افراد از دست میدهد. کسی که ناامید شده باشد، دیگر ارزش چیز هایی را که قبلاً مهم بوده اند را نمی تواند درک کند. غالباً احساسات با عدم الهام و همینطور احساس ناتوانی، درماندگی، دل کندن ، اسارت، افسردگی و انزوا همراه است. طبق مطالعات بسیار، ناامیدی ارتباط نزدیکی با ضعف سلامت روانی، روحی و جسمی دارد.

چگونه با ناامیدی مبارزه کنیم,ناامیدی,علل ناامیدیزمانیکه به ناامیدی می رسید معمولاً شور و اشتیاق اولیه خود را از دست می دهید

علل ناامیدی

ناامیدی امکان دارد نشانه ای از انواع اختلالات روانی باشد یا در اثر وقوع حوادث ناگوار ، منفی و استرس آور در زندگی رخ دهد.

ناامیدی همچنین میتواند به علت اختلالاتی نظیر افسردگی،  اضطراب،  اختلال دوقطبی،  اختلالات خوردن،  استرس پس از سانحه، وابستگی به مواد مخدر یا افکار خودکشی رخ دهد. یکی از عارضه های این حس اینست که نابود کننده است. از عوامل تاثیرگذار بر حس ناامیدی می توان به واکنش شما به این حس و روشی که برای غلبه بر آن انتخاب می کنید، اشاره کرد که در زیر به چند نمونه از ان اشاره شده است: 

- شكست های پی در پی در زندگی

- یكنواختی در زندگی

- عدم برآورده شدن نیازها

- كم بودن فعالیت های زندگی

- نداشتن عزت نفس و اعتماد به نفس

- شغل نامناسب

- مناسب نبودن رشته تحصیلی

بی توجهی به درمان ناامیدی به زندگی چه تأثیری در سلامت روان فرد دارد؟

ناامیدی مداوم بر سلامت روان فرد اثر سوء دارد و احتمال ابتلا به اختلالات روانی را افزایش می دهد که از جمله ی آن می توان به افسردگی، اضطراب، اختلال دو قطبی، اختلالات خوردن، استرس بعد از سانحه، وابستگی به مواد و ایده های خودکشی اشاره کرد. ابتلا به مشکلات سلامت روان سبب افزایش ریسک خودکشی میشود.

امید و ناامیدی,ناامیدی از زندگی,ناامیدیبرای غلبه بر ناامیدی، قبل از هر چیز باید بدانیم در چه مواردی ناامید هستیم

مدت زمان بهبود ناامیدی

بسته به شدت ناامیدی فرد، مدت زمان بهبود ناامیدی از چند دقیقه تا چند روز طول میکشد.

راهکارهایی برای درمان ناامیدی

دچار شدن به ناامیدی لزوماً محل نگرانی نیست بلکه ناتوانی در برخورد با آن و حل مشکل است که جای نگرانی دارد. برای مقابله با این حس به تلاشی آگاهانه نیاز دارید. برای غلبه بر حس منفی خود از روش های زیر استفاده کنید:

>> تقویت ایمان: 

ایمان به خدا، عامل زیربنایی احساس و رفتار انسان است. سخت ترین كارها را با ایمان به خدا میتوان انجام داد و از آن لذت برد. براین اساس تقویت ایمان راهكاری برای لذت بردن از زندگی و رفع ناامیدی است.

>> آگاهی عاطفی:

تائید احساسی که در موقعیت دارید یکی از بهترین راهها برای سلامت روان و رفع ناامیدی به شمار میرود. در صورتیکه با خودتان صادق باشید می توانید در خصوص احساستان با خودتان و دیگران حرف بزنید. اگر کسی را دارید که محرم شماست و میتوانید از احساستان با او حرف بزنید ، این به شما کمک می کند که نسبت به موقعیت، چشم انداز بهتری داشته باشید. اگر اطرافیانتان معتمد شما نیستند و از افشای راز میترسید، با یک مشاور یا روان شناس صحبت کنید.

صحبت کردن با مشاور سبب میشود مشکلات عاطفی حل نشده، رفع شود. یک مشاور با تجربه میتواند از مراجع خود حمایت کند و با شنیدن احساس و مشکلش، راهکاری برای حل آن ارائه دهد. مشاوران و روان شناسان میتوانند برای کنار آمدن با ناامیدی و عبور از آن، مکانیسم های سازگاری مناسبی ارائه دهند.

>> تجسم مثبت:

بجای این که بیشتر وقتتان را برای ناامیدی، ترس و منفی بافی صرف کنید، برای مثبت اندیشی صرف کنید. بزرگ ترين قهرمانان ورزشی جهان در حالی خودشان را تجسم می کنند که مسابقات مختلف را بدون هیچگونه عیب و نقصی به نفع خود به پایان می رسانند. در ذهن این افراد هیچ جایگاهی برای شکست وجود ندارد. این درست همان چیزی است که شما هم باید به آن برسید. تصور کنید که به آرزوها و اهدافتان می رسید. بر روی این کار وقت بگذارید؛ این امر سبب میشود تا راهتان را ادامه دهید.

>> تقویت روابط صمیمی و سازنده با دیگران:

همه ی انسانها به محبت و پذیرش احتیاج دارند و این محبت و پذیرش بیشتر از ناحیه دوستان ارضا می گردد. این ارضای نیاز حس لذت و خوشی را به انسان می بخشد. بدین ترتیب ابراز وجود و پذیرش دوست میتواند بر احساس مثبت شما در زندگی تأثير زیادی داشته باشد. پس اولا در انتخاب دوستان خوب اشتباه كنید تا به ناامیدی  دچار نشوید؛ دوستانی كه شما را به یاد خدا بیندازند و در شرایط سختی شما را رها نسازند و همیشه غم خوار تان هستند. ثانیا روابطتان را با آن ها بیشتر كنید.

ناامیدی,درمان ناامیدی,یاس و ناامیدیبرای دوری از ناامیدی باید صبر کنید زیرا شما میدانید که نمیتوانید همه چیز را در زندگی کنترل کنید

>> مشاوره:

یکی از روش های درمان ناامیدی که توسط مشاوران و روان شناسان برای مراجعان اجرا می شود ، شناخت درمانی می باشد. این روش درمانی برای افرادی که احساس ناامیدی را تجربه می کنند یک درمان مؤثر محسوب میشود. این نوع درمان، بر افکار و مفروضات منفی فرد تأثير دارد. در بسیاری از موارد، در جلسات اول مراجع دربرابر درمان مقاومت می کند بدین جهت که باید با دقت اعتبار فرضیات خود را مورد تجزیه وتحلیل قرار دهد. با‌این‌ وجود ، مشاوران میتوانند با تقویت اعتمادبه نفس فرد، بر موانع درمان غلبه کنند و برای مراجع، مسیر بهبودی را تسهیل کنند.

>> برنامه ریزی منظم برای زندگی:

برنامه ریزی جامعی برای زندگی خود داشته باشید تا دچار ناامیدی نشوید. این برنامه در برگیرنده ساعاتی برای تحصیل یا اشتغال، كارهای شخصی، تفریحات سالم، عبادت، استراحت و غیره باشد. باید برنامه خود را بر روی برگه نوشته و به دقت آنرا مورد اجرا قرار دهید و به هر گونه پیشرفت و موفقیت خود پاداش دهید. پاداش شما میتواند تحسین خود، رفتن به گردش، خوردن غذای مورد علاقه یا پرداختن به هر كار مورد علاقه ای باشد.

>> فعال در انجام برخی رفتارهاى اجتماعى:

یکی دیگر از روشهای مقابله با ناامیدی اینست که در انجام رفتارهاى اجتماعى کوچک و در محیط هایی که بیش‏تر احساس راحتى مى‏ کنید، فعال باشید. باسلام کردن، احوالپرسى، جواب سلام دادن، نگاه کردن ، تعارف کردن و تعارف شنیدن با اطرافیان و استادان در بیرون از کلاس، این فعالیت را آغاز کنید و با تمرین به کارهاى بزرگ‏تر و مهم‏تر گسترش دهید. البته این کارها در صورتی توصیه می شود که حمل بر غرض ورزی نشود و سبب از بین رفتن آبروی انسان نشود.

>> انتقادهای ناسالم را نادیده بگیرید:

همانند شعار و تبلیغات که به شما فشار روانی زیادی وارد می کنند، انتقادهای ناسالم و افراد منفی گرا نیز سبب میشود تا شما استرس و اضطراب بگیرید. انتقاد میتواند تا حدی باعث پیشرفت شما شود، ولی اگر از طرف آدم هایی با نیت و افکار درست انجام شود. درصورت درست بودن این انتقادات، خودتان را اصلاح کنید و روشتان را تغییر دهید. ولی اگر منطقی نیستند، آن ها را فراموش کنید تا دچار حس ناامیدی نشوید.

احساس ناامیدی و عدم اطمینان,ناامیدی,احساس یاس و ناامیدیعامل ناامیدی در کسانی که دچار بیماری‌های سخت هستند، قضاوت زود هنگام درباره‌ی زمان مرگ است

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 9
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش