دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
۰۱:۳۲ - ۰۴ شهریور ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۶۰۲۵۹
امنیتی و دفاعی

یک سؤال دربارۀ تصاویر لو رفتۀ زندان اوین/ مطهری: رئیس زندان اوین و سازمان زندان‌ها باید استعفا کنند

زندان اوین,هکر دوربین های زندان اوین

مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: ورود شخص رییس قوۀ قضاییه به ماجرای تصاویر لو رفته از زندان اوین که نشان‌گر بدرفتاری برخی مأموران است و سخنان امروز رییس مجلس شورای اسلامی دربارۀ پی‌گیری در کمیسیون اصل ۹۰ نشان می‌دهد قضیه به لحاظ توجه افکار عمومی و رسانه‌ها و از منظر اعتباری و حیثیتی جد‌ی‌تر از آن است که به سکوت و فراموشی سپرده شود اما این داستان غم‌بار یک سؤال مهم را هم به ذهن متبادر می‌کند:

این دوربین‌های مدار بسته و کنترل و نظارت مستمر - به گونه‌ای که در اتاق مونیتورینگ پیداست - آیا تنها برای زیر نظر داشتن زندانیان است تا زندانی بداند که همه چیز تحت کنترل است و دست از پا خطا نکنند، یا برای نظارت بر مأموران هم هست؟

اگر برای نظارت بر مأموران هم هست چرا کسی که می‌دیده همان موقع واکنش نشان نداده و به بالادست گزارش نداده است؟

بگذارید مثال ملموس‌تری بیاوریم. دوربین‌های ترافیک برای ثبت تخلفات است. این که راننده‌ای وارد محدودۀ ممنوعۀ طرح ترافیک نشود یا از چراغ قرمز عبور نکند و مانند اینها.

حالا اگر راننده‌ای عابری را زیر گرفت و پلیسی هم در محل خدای ناکرده دید ولی اقدام نکرد، یا راننده را فراری داد، آیا کسی که پشت دستگاه نشسته و برای ثبت و گزارش تخلفات خیابان‌ها را رصد و مونیتور می‌کند، او هم مسؤولیت دارد یا نه؟

پس به این پرسش هم باید پاسخ داد این تصاویر را قبلا دیده بودند و اقدام نکردند یا چون مربوط به طرف زندان‌بانی است مشکلی نداشته یا اصلا ندیده بودند و حالا که منتشر شده دارند می‌بینند؟!

به عبارت دیگر دوربین گذاشته‌اند تا فقط رفتار زندانی را زیر نظر داشته باشند یا نظارت دوربینی شامل رفتار زندان‌بان با زندانی هم می‌شود؟ 

روشن‌تر این که: اگر این تصاویر لو نمی‌رفت هم، آیا به خاطر بدرفتاری‌های ماموران، جای دیگر بازبینی و پیگیری و برخورد می‌شد یا نه؛

و دغدغه کدام است: این که چرا و چگونه رخنه یا هک کرده‌اند، یا این که چند مأمور چرا به جان زندانی یا همدیگر می‌افتند یا هر دو؟ 

***

علی مطهری: رئیس سازمان زندان‌ها باید پاسخگو باشند و استعفا کنند/ فیلم‌های اوین نشان می‌دهد در گذشته تخلفات غیر قابل گذشتی وجود داشته است

علی مطهری در گفت‌وگو با خبرنگار اعتمادآنلاین با اشاره به رویه اصلاح امور قضایی که در دوره «تحول و تعالی» و با حضور غلامحسین محسنی اژه‌ای به صورت جدی در حال اجراست، گفت: اقدامات جناب آقای اژه‌ای از روزی که ریاست قوه را بر عهده گرفتند امیدوارکننده است. ایشان در همان ابتدا به پرونده محکومان آبان ۹۸ و بازداشتی‌های معترضان خوزستان پرداختند و یک بازدید هم از زندان اوین داشتند و از نزدیک با زندانیان سیاسی ملاقات کردند که کار خوبی بود.

زندان اوین,هکر دوربین های زندان اوین

او ادامه داد: به نظر می‌رسد که قوه قضائیه قصد دارد فصل سوم قانون اساسی که مربوط به حقوق ملت است و خیلی رفتارها از جمله شنود را ممنوع و بر آزادی بیان تاکید کرده به درستی اجرا کند که ما هم از این روندی که جناب آقای اژه‌ای آغاز کردند استقبال می‌کنیم.

مطهری در ادامه به حادثه اخیر زندان اوین و فیلم‌های منتشرشده از این زندان اشاره کرد و به اعتمادآنلاین گفت: این فیلم‌ها نشان می‌دهد که متاسفانه در گذشته تخلفات غیر قابل گذشتی وجود داشته، اما همین که رئیس محترم قوه قضائیه دستور پیگیری سریع دادند نویدبخش است و امیدواریم که موضوع کاملاً پیگیری شود.

او افزود: صرفاً عذرخواهی رئیس زندان اوین کافی نیست و رئیس زندان اوین و رئیس سازمان زندان‌ها باید پاسخگو باشند و استعفا بدهند. ان‌شاءالله با روند جدیدی که آقای اژه‌ای آغاز کردند از این مشکلات عبور کنیم.

مطهری همچنین درباره بازدید رئیس قوه قضائیه از زندان اوین و ملاقات با زندانیان امنیتی گفت: همین دیدار و برخی از صحبت‌های ایشان نشان می‌دهد که نسبت به رعایت حق متهمان و حتی زندانیان، حساسیت و توجه دارند و قصد دارند حقوق اینها رعایت شود که ما امیدواریم در کارشان موفق باشند و برخی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی در کار ایشان موانعی ایجاد نکنند که این نیاز به ایستادگی دارد و ان‌شاءالله ایشان هم مقاومت و ایستادگی لازم را خواهند داشت.

او در پایان به ارائه پیشنهاداتی به رئیس قوه قضائیه پرداخت و گفت: پیشنهاد می‌کنم که ایشان به بازدیدهای خود مخصوصاً اگر سرزده باشد ادامه دهند و از بقیه زندان‌ها هم بازدید داشته باشند، حتی از برخی دادگاه‌ها بازدید کنند و ملاقات حضوری با افرادی را که با قوه قضائیه سروکار دارند نیز در نظر بگیرند.

مطهری افزود: منظور بنده این نیست که ملاقات‌ها خیلی زیاد باشد که وقت ایشان گرفته شود، ولی حداقل ماهی یک بار یک ملاقات عام و یک دیدار با مردم داشته باشند، چون می‌توان خیلی از حرف‌ها را مستقیماً از مردم شنید که ممکن است بسیاری از مسئولان آن حقایق را ابراز نکنند. این اقدامات می‌تواند مکمل رویه‌ای باشد که جناب آقای اژه‌ای در پیش گرفته‌اند و ایشان را از توفیقات بیشتری برخوردار کند.

  • 21
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۵
جدیدترین
قدیمی ترین
رییس سازمان زندان ها مشغول کارهای تبلیغاتی و شوآف هست نه به امنیت توجه دارد نه ... حتی به کارکنان سازمان که پیگیر حقوق و مزایای خود بودند رحم نکرد و آنها را تعلیق کرد خدا هم اینطوری زدش
مسئولین خاطی در ایران فقط پست عوض می کنن نه مجازاتی تو کاره نه تعلیقی نه استعفا زیاد خودتون رو خسته نکنید
کسی‌که‌از‌خدا‌نترسد‌خیلی‌کارها‌میکند.ازسمت‌ومقام‌که‌ازدست‌بدهند میترسند.ولی‌ازخدا‌نه‌کل‌مسئولی‌که‌این‌کارها‌را‌انجام‌داده‌محاکمه شود نه‌سرباز‌بیچاره
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش