پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
۰۸:۰۶ - ۰۱ آذر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۲۰۷۱
امنیتی و دفاعی

اعلام آتش بس ۴ روزه در غزه/ حماس: آزادی ۱۵۰ زن و کودک فلسطینی در برابر ۵۰ زن و کودک اسرائیلی

جنگ اسرائیل و حماس,اعلام آتش بس 4 روزه در غزه
توافق آتش بس شامل ورود صدها کامیون کمک‌های بشردوستانه، امدادی، پزشکی و سوختی به تمام مناطق نوار غزه بدون استثنا است.

به گزارش عصرایران، دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و همزمان جنبش مقاومت اسلامی (حماس) با انتشار بیانیه های جداگانه از دست یابی به توافق آتش بس چهار روزه خبر دادند. 

براساس بیانیه دفتر نتانیاهو، کابینه اسرائیل به توافقی که آزادی برخی از اسرا در غزه را تضمین می‌کند، رأی مثبت داد. به گفته حماس توافق آتش بس انسانی چهار روزه با تلاش‌های گسترده قطر و مصر و «بعد از مذاکرات سخت و پیچیده برای روزهای طولانی» به سرانجام رسید.

بر اساس بیانیه حماس به موجب این توافق، صدها کامیون ویژه حمل کمک و سوخت به همه مناطق غزه بدون استثنا در شمال و جنوب وارد خواهد شد و طی آن ۵۰ تن از بازداشتی‌های رژیم اشغالگر که زنان و کودکان هستند، در مقابل آزادی ۱۵۰ زن و کودک فلسطینی آزاد خواهند شد.

توافق شامل آتش‌بس از سوی دو طرف، توقف تمامی اقدامات نظامی «ارتش» در تمام مناطق نوار غزه و توقف حرکت خودروهای نظامی در غزه است.

گفته شده است که همه وزرای کابینه نتانیاهو به جز ۳ وزیر وابسته به حزب تندرور صهیونیسم مذهبی از این توافق حمایت کردند.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز بامداد امروز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای از دست‌یابی به توافق آتش بس با رژیم اسرائیل خبر داد و گفت که طی این مدت درگیری‌ها و همچنین همه حملات ارتش رژیم اشغالگر متوقف خواهد شد.

اختلافات در تل آویو 

از سوی دیگر، اختلافات در تل آویو بر سر آتش بس در جنگ غزه بالا گرفته است.

در جدیدترین اختلاف درونی در تل آویو بر سر اتش بس در جنگ غزه، وزیر افراطی کابینه نتانیاهو با توافق برای تبادل اسرا مخالفت کرده است.

ایتامار بن‌گویر، وزیر امنیت داخلی اسرائیل بعد از جدی شدن ماجرای تبادل اسرا گفته است: «بسیار ناراحتم چون آنها (اشاره به کابینه جنگ) درحال حاضر دارند درباره یک معامله صحبت می‌کنند. ما یک‌بار دیگر شاهد تفرقه هستیم. آنها دوباره دارند حقیقت را از ما پنهان می‌کنند و یکبار دیگر ما را نادیده می‌گیرند. شایعات حاکی از آن است که دولت اسرائیل بار دیگر دارد مرتکب اشتباه بسیار بسیار بزرگی می‌شود.»

بن گویر همچنین افزود: «این اشتباه، به سبک توافق مبادله «گیلعاد شالیط» در سال ۲۰۱۱ است که منجر به آزادی یحیی سنوار، رهبر حماس در غزه شد و یک نمونه برای پایان بد توافق تبادل زندانیان است. هرگونه توافق برای تبادل اسرا یک «فاجعه» و نشانه حماقت کابینه جنگ است!»

«بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر اسرائیل در سخنانی درباره آتش بس در جنگ غزه اعلام کرد که صلیب سرخ با اسرایی که آزاد نخواهد شد، ملاقات خواهد کرد.

نتانیاهو با تأیید آزادی اسرا گفت که اسرا در چندین مرحله آزاد خواهند شد.

تتانیاهو همچنین افزود که دولت اسرائیل امشب با تصمیم سختی مواجه بود اما این تصمیمی درست بود، با این حال، جنگ ادامه دارد و تا تحقق تمامی اهدافمان به آن ادامه می‌دهیم، در عین حال بازگرداندن گروگان‌ها مأموریتی مقدس است و من به آن پایبندم.

نخست وزیر جنجالی اسرائیل همچنین افزود که مقامات امنیتی از تصمیم آزادی گروگان‌ها به طور کامل حمایت می‌کنند، این تصمیم به ارتش این امکان را می‌دهد که به جنگ ادامه دهد، چون جنگ چند مرحله است و بازگرداندن اسرا در چند مرحله انجام می‌گیرد و تا رسیدن به پیروزی کامل آرام نمی‌گیریم.

نتانیاهو این را هم گفت که از بایدن خواستم برای بهبود شرایط این توافق مداخله کند و همین کار هم انجام شد.

بعد از مذاکرات سخت و پیچیده برای روزهای طولانی؛ حماس: به آتش‌بس انسانی ۴ روزه دست یافتیم

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) بامداد امروز چهارشنبه از دست‌یابی به توافق آتش بس با رژیم اسرائیل خبر داد و گفت که طی این مدت درگیری‌ها و همچنین همه حملات ارتش رژیم اشغالگر متوقف خواهد شد.

در بیانیه جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) آمده است: بعد از مذاکرات سخت و پیچیده برای روزهای طولانی، ما اعلام می‌کنیم که به توافق آتش بس انسانی چهار روزه دست یافتیم که با تلاش‌های گسترده قطر و مصر به سرانجام رسید.

به موجب این توافق، صدها کامیون ویژه حمل کمک و سوخت به همه مناطق غزه بدون استثنا در شمال و جنوب وارد خواهد شد و طی آن ۵۰ تن از بازداشتی‌های رژیم اشغالگر که زنان و کودکان هستند، در مقابل آزادی ۱۵۰ زن و کودک فلسطینی آزاد خواهند شد.

همچنین همه تحرکات هواپیماهای اشغالگران درجنوب به مدت چهار روز متوقف خواهد شد. بر اساس این توافق اشغالگران متعهد می‌شوند که به هیچ کسی در همه مناطق نوار غزه متعرض نشوند و تردد آزاد انسان‌ها از شمال به جنوب از طریق خیابان صلاح الدین تضمین شود.

بندهای توافق آتش‌بس و تبادل اسرا بر اساس دورنمای مقاومت و مطالبات مشخص آنکه هدف از آن‌ها خدمت به مردم و تقویت مقاومت ملت فلسطین در برابر اشغالگران است، نوشته شده است.

علی رغم این آتش‌بس، ما تأکید داریم که دستمان روی ماشه سلاح است و گردان‌های عزالدین القسام در کمین متجاوز نشسته‌اند تا از ملت فلسطین و آرمان آن در برابر متجاوزان دفاع کنند.

ساعاتی قبل نیز دو منبع مرتبط با مذاکرات تبادل اسرا بین حماس و رژیم صهیونیستی گفته بودند که توافق آتش‌بس شامل یک آتش‌بس موقت پنج روزه است که در ادامه، آتش‌بس جامع و توقف درگیری‌ها را نیز شامل می‌شود.

آمریکا در نخستین واکنش به آتش بس غزه، مراحل اجرای آن را اعلام کرد

یک مقام دولتی در آمریکا به توافق آتش بس در غزه واکنش نشان داد و جزئیاتی از آن را اعلام کرد.

این مقام ارشد آمریکایی که نامی از او برده نشده، گفته است که توافق آتش بس بر سر مرحله اول یعنی تبادل زندانیان دو طرف درگیری در غزه است.

به گفته این مقام آمریکایی، از جمله کسانی که در مرحله اول توافق قرار است آزاد شوند، دو زن و یک کودک آمریکایی هستند.

این مقام آمریکایی در ادامه درباره جزییات توافق آتش بس در غزه گفت: اعلام رسمی مبادله زندانیان پس از دریافت پاسخ تل آویو از طریق کشور قطر انجام خواهد شد.

روند اجرایی مبادله اسرا ۲۴ ساعت پس از اعلام رسمی توافق آغاز می شود و احتمالاً صبح پنجشنبه مبادله اسرا آغاز می‌شود.

در صورت پیشرفت در مرحله دوم توافق، امکان تمدید مدت آتش بس وجود دارد.

همچنین دولت آمریکا به کار بر روی مراحل بعدی توافق تا زمان آزادی همه گروگان ها ادامه خواهد داد.

از تلاش‌های دولت قطر در این مرحله از مذاکرات قدردانی می‌کنیم.

در صورت آزاد شدن تعداد بیشتری از اسرا، آتش بس برای چند روز تمدید می شود و عملیات نظامی به طور کامل متوقف می شود.

وزارت خارجه آمریکا: توافق آزادی اسرا از غزه هنوز نهایی نیست

متیو (مت) میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر سه شنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران درباره اظهارنظرها درباره نزدیک بودن به توافق میان اسرائیل و حماس برای آزادی اسرا گفت: «ما به توافق آزادی گروگان امیدواریم. نمی توان زیاد وارد جزئیات شد. ارزیابی ما تاکنون این بوده است که حماس احتمالا کنترل همه این گروگان ها را ندارد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال افزود: « تا زمانی که گروگان ها آزاد نشوند هیچ چیز نهایی نیست.اما ما به این توافق نزدیک هستیم.»

میلر همچنین گفت: ما در حال گفتگوهای نسبتا مفصلی با اسرائیل در مورد اقداماتی که آنها می توانند برای محافظت از غیرنظامیان و اقداماتی که آنها می توانند برای افزایش دسترسی بشردوستانه و افزایش حمایت های بشردوستانه به ویژه در جنوب غزه انجام دهند، هستیم.

پیش ازاین، جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی و سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز سه شنبه به وقت محلی به خبرنگاران درباره توافق آزادی اسرای اسرائیلی و فلسطینی از ارائه جزئیات در مورد آزادی احتمالی گروگان‌ها خودداری کرد و گفت: باید یک توافق توسط کابینه جنگ اسرائیل و همچنین حماس امضا شود.

این مقام ارشد کاخ سفید تصریح کرد: "بنابراین هنوز تعدادی تاییدیه برای دستیابی به آزادی گروگان ها باقی مانده است."

کربی در عین حال تصریح کرد: ما معتقدیم نزدیک‌تر شده ایم اما هیچ جزئیاتی ارائه نخواهم کرد و من نمی توانم جزئیاتی را که در گزارش های مطبوعاتی منتشر شده است، تایید کنم.

این مقام کاخ سفید افزود: ما روی آزادی گروگان ها سخت کار می کنیم و امیدواریم این امر انجام شود. ما در این لحظات حساس چیزی نمی گوییم تا توافق در معرض خطر بیشتری قرار نگیرد.

این مقام آمریکایی همچنین گفت که اولین نکته مورد نیاز در یک توافق برای آزادی اسرا «نوعی مسیر امن» برای بازگشت آنها به اسرائیل است.

 جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نیز روز سه شنبه به وقت محلی پیش از شروع نشستی در کاخ سفید با اعضای کابینه خود در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره توافق آزادی اسرا گفت: ما به بازگرداندن گروگان ها به خانه بسیار نزدیک هستیم. نمی خواهم وارد جزئیات شوم زیرا تا زمانی که تکمیل نشود، انجام نشده است.

رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد: همانطور که می دانید ما به طور فشرده برای هفته ها روی این مساله کار کرده ایم.

خبرنگاری از بایدن پرسید: آقای رئیس جمهور، آیا می دانید چه تعداد آمریکایی آزاد خواهند شد؟ بایدن پاسخ داد: زمان زیادی برای گفتگو در مورد گروگان ها داریم. اکنون زمان توضیح نیست. به شما نخواهم گفت.

یک رسانه آمریکایی درباره جزئیات توافق آزادی اسرا میان فلسطین و اسرائیل نوشت که در مرحله اول این توافق دو مرحله‌ای، حماس ۵۰ زن و کودک اسرائیلی را که در غزه نگهداری می‌شوند، آزاد کند، در حالی که انتظار می‌رود اسرائیل حدود ۱۵۰ اسیر فلسطینی را که اکثراً زنان و خردسالان هستند، آزاد کند.

کابینه جنگ اسرائیل توافق مبادله اسرا با حماس را تائید کرد

همه وزرای کابینه اسرائیل به استثنای سه وزیر از حزب عوتسما یهودیت به ریاست ایتمار بن گویر به طرح مبادله اسرا و برقراری آتش بس موقت رای مثبت دادند.

پیش تر تلویزیون اسرائیل گزارش داده بود که مدیران سرویس‌های امنیتی جزئیات توافق مبادله اسرا با غزه را به وزرای کابینه نتانیاهو ارائه کردند.

نخست وزیر و وزیر جنگ اسرائیل حمایت نهادهای امنیتی از این توافق را تائید کردند.

قطر: زمان آغاز آتش‌بس بین اسرائیل و حماس را اعلام خواهیم کرد

وزارت خارجه قطر اعلام کرد، زمان شروع آتش بس بشردوستانه ظرف ۲۴ ساعت اعلام می‌شود و به مدت چهار روز ادامه خواهد داشت که قابل تمدید است.

وزارت خارجه قطر، افزود: موفقیت میانجیگری مشترک با مصر و آمریکا بین (رژیم) اسرائیل و حماس را که منجر به توافق برای آتش بس بشردوستانه شد، اعلام می‌کنیم.

بن بر اعلام وزارت خارجه قطر، آتش بس اجازه ورود تعداد بیشتری از کاروان‌های بشردوستانه و کمک‌های امدادی از جمله سوخت تعیین‌شده برای نیازهای بشردوستانه را می‌دهد.

بر اساس این گزارش، مرحله اول شامل تبادل ۵۰ زندانی زن و کودک غیر نظامی در غزه در ازای آزادی زنان و کودکان از زندان‌های (رژیم) اسرائیل است و تعداد آزادشدگان در مراحل بعدی اجرای توافق افزایش خواهد یافت.

پیش تر منابع خبری گزارش داده بودند، کابینه رژیم صهیونیستی به صورت رسمی توافق مبادله اسرا با جنبش حماس را پذیرفته و تائید کرده است.

اسماعیل هنیه رهبر حماس در بیانیه‌ای پیشتر گفته بود که «توافق آتش‌بس موقت» با اسرائیل نزدیک است.

منبع دیپلماتیک: زمان اجرای آتش‌بس موقت مشخص نیست

یک منبع دیپلماتیک به شبکه تلویزیونی سی‌‌ان‌ان گفت که اگرچه کابینه اسرائیل بامداد چهارشنبه با توافق بر سر آزادی ۵۰ گروگان در ازای آتش‌بس چهار روزه موافقت کرده است، اما هنوز مشخص نیست که آتش‌بس موقت از چه زمانی اجرا شود.

  • 19
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش