یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰
۱۸:۱۵ - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۷۶۹۶
سیاست داخلی

روایت‌های سیاسی از تجمع دانشگاه تهران

تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
برگزاری یک تجمع درباره حجاب در دانشگاه تهران و واکنش تند به آن در داخل دانشگاه تبدیل به یک جنجال رسانه‌ای شد. این در حالی است که مدت‌ها بود فضای دانشگاه‌های کشور نسبتا آرام بود و اعتراض‌های اینچنینی در ماه‌های اخیر در جریان نبوده است.

به گزارش فرارو، دانشجویان دانشگاه تهران دو روز پیش در اقدامی کم‌سابقه در اعتراض به "طرح‌های حجاب و عفاف" تجمع کردند. دانشجویان تجمع خود را از مقابل پردیس دانشکده هنر‌های زیبای دانشگاه تهران آغاز کردند و سپس برای سخنرانی در آمفی تئاتر این دانشکده تجمع کردند.

 

در این تجمع دانشجویان اعتراض‌هایی درباره دستورالعمل‌های حجاب داشتند. شعار‌هایی نیز علیه حجاب اجباری در این تجمع سر داده شد.

 

گزارش رسانه‌ها حاکی از آن بود که تجمع کنندگان حدودا ۲۰۰ نفر بوده اند.

 

اما در ادامه برخی دیگر از دانشجویان به تجمع کنندگان معترض شدند، اعتراض به تجمع کنندگان از سوی بسیج دانشجویی هدایت شد. ویدئو‌هایی از این تجمع منتشر شد که نشان می‌دهد، تقابل دو طیف دانشجویان باعث شد تجمع به مشاجره و خشونت کشیده شود.

 

بر اساس گزارش‌ها درگیری از مقابل در پردیس دانشکده هنر‌های زیبا آغاز شد و در سالن آمفی تئاتر به اوج خود رسید.

 

ظاهرا تجمع اولیه براساس فراخوانی از سوی تشکل‌های مستقل شکل گرفته بود. پیش از برگزاری این تجمع زمزمه‌هایی مبنی برای اعمال دستور العمل‌هایی درباره حجاب در دانشگاه منتشر شده بود.

 

گفته شده بود قرار است گشت ارشاد در دانشگاه دایر شود. 

 

اما این ادعا‌ها از سوی مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران رد شد. او در همان روز گفت: "متأسفانه عده‌ای از افراد جاهلانه یا عامدانه نکاتی را منتشر می‌کنند که انتشار این نوع اخبار سایر دانشجویان را دچار هیجان می‌کند. در صورتیکه بسیاری از این اخبار اساساً کذب و با واقعیت مغایر است."

 

به گفته سر سنگی " تنها چیزی که وجود دارد این است که هر ساله به مناسبت ماه مبارک رمضان و با هدف حفظ حرمت این ماه تاکید شد که مظاهر روزه خواری در سطح دانشگاه دیده نشود و وضع پوشش هم نباید به گونه‌ای باشد که حرمت ماه رمضان نادیده گرفته شود. در همین راستا نیرو‌های انتظامات در محوطه دانشگاه تهران حضور پیدا کردند تا به افرادی که حرمت روزه‌داری را حفظ نمی‌کنند تذکر داده شود. " او تاکید کرد که این روند هر سال در ماه رمضان وجود دارد.

 

معاون فرهنگی دانشگاه تهران ورود "گشت ارشاد" به دانشگاه را قویا رد کرد و گفت که این «یک شوخی کاملاً غیر واقعی است و چنین چیزی اتفاق نیفتاده.»

 

او گفت: «دانشجویان اگر مواردی جز تذکر از سوی نیرو‌های انتظامات در حوزه عدم رعایت حجاب یا روزه‌خواری مشاهده کردند را اعلام نمایند. متأسفانه همانطور که عنوان شد عده‌ای جاهلانه یا عامدانه می‌خواهند اتفاقات را به گونه‌ای دیگر جلوه دهند.»

 

تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایرانروزنامه کیهان تجمع را به اتفاقات هفت تپه و چپ ها ارتباط داده است

 

واکنش‌ها به ماجرا 

تجمع دانشجویان و اتفاقات داخل دانشگاه بازتاب گسترده‌ای در افکار عومی و رسانه‌ها داشت. در دو سوی ماجرا تحلیل‌ها و روایت‌های متفاوتی مطرح شد. رسانه‌های خارج از کشور گزارش‌ها و ویدئو‌های تجمع و حواشی آن را بازتاب دادند و بر وقوع خشونت و برخورد با "معترضان به حجاب اجباری" تاکید کردند.حتی عده ای این اعتراض را در راستای وقایع دی ماه دو سال پیش دانستند.

 

برخی از رسانه‌ها مدعی شدند که نیرو‌های لباس شخصی از خارج دانشگاه برای سرکوب معترضان وارد دانشگاه شده اند. 

 

در سوی دیگر امروز روزنامه‌های اصولگرا تلاش کردند سرنخ را در جریان چپ جست و جو کنند. کیهان و فرهیختگان و صبح نو به شکلی هماهنگ در گزارش‌هایی به تجمع دانشجویان پرداختند و معترضان را "چپ آمریکایی" و "چپ مبتذل" خواندند.

 

به نوشته کیهان: «شعار‌های رادیکالی و سیاسی تجمع‌کنندگان و تیپ حضور آن‌ها (دست‌نوشته‌های قرمزرنگ) است که حاکی از رد پای چپ‌نما‌های به‌ظاهر مارکسیست مسلک است نه صرفاً معترضان صنفی.»

 

کیهان ماجرا را به اعتراض‌های کارگران نیشکر هفت تپه ربط داد و نوشت: "در جریان اعتراضات کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه که بخشی از آن معلول سیاست‌های دولت برجامی بود، همین چپ‌نما‌ها و شبه مارکسیست‌ها با موج‌سواری بر روی نارضایتی‌های صنفی به پوشش اخبار مربوطه پرداختند و برخی معترضان فریب‌خورده را قهرمان و اسطوره معرفی کردند و با شیطنت‌های رسانه‌ای، جمهوری اسلامی را به سرکوب معترضان متهم کردند."

 

البته این روزنامه مدعی ارتباط تجمع کنندگان با اصلاح طلبان نیز شده و به نقل از صادق کوشکی فعال سیاسی اصولگرا نوشته است: «این سناریو از سوی اعضای جبهه منحله مشارکت و بخش افراطی اصلاحات چیده شد، آن‌ها می‌خواهند با این اقدامات احساسات طرف مقابل خود را تحریک کنند.»

 

روزنامه صبح نو نزدیک به محمد باقر قالیباف با تیتر "ماجرای نیمروز" گزارشی درباره ماجرا ارائه کرد و در نوشته‌ای با تیتر " چپِ چپکی" التهاب‌های دانشگاه تهران را به چپ‌ها مرتبط کرده است.

 

این روزنامه نوشته است: "چپ‌های وطنی در اعتراض به «تعرض آشکار به حریم خصوصی» تجمع می‌کنند! «حریم خصوصی» و منافع شخصی دال مرکزی گفتمان لیبرال است، نه جریان چپ و سوسیالیست."

 

این روزنامه همچنین به تیپ تجمع کنندگان اشاره کرده و آن‌ها را "رفاه زده" و کسانی که طعم فقر را نچشیده اند خوانده است.

 

به نوشته صبح نو تجمع کنندگان "از جبهه‌بندی‌های جهانی اطلاع کمی دارند و از بصیرت انترناسیونالیستی چپ هم بی‌بهره‌اند و نمی‌دانند در شرایط فعلی جهان، جمهوری اسلامی ایران مهم‌ترین حکومتی است که دربرابر امپریالیسم سرمایه‌داری آمریکا ایستاده است."

 

صبح نو و کیهان هر دو به کنایه به حمایت مسیح علی‌نژاد روزنگار وابسته به آمریکا از تجمع کنندگان اشاره کرده اند. البته این نکته قابل ذکر است که تجمع کنندگان در تجمع خود از علی‌نژاد به عنوان "شیاد" یاد کردند و علیه او شعار دادند. با این حال صبح نو در این باره نوشت: «وقتی چپ در معنای اصلی خودش متحیر و تهی از معنا شده باشد، زمانی‌که به ایران که مهد چپ هم نیست ورود می‌کند، به شعار‌های خنده‌آوری مانند «نان، کار، آزادی / پوشش اختیاری» تبدیل می‌شود که نخستین مشتری و مبلّغ شعارش، مسیح علی‌نژاد می‌شود که با دلار پنتاگون در حال طرح‌ریزی رژیم‌چینج است.»

 

روزنامه فرهیختگان هم در همین مسیر تحلیلی حرکت کرده و نوشته است "در این ماجرا جریان چپ مارکسیستی در دانشگاه‌ها با جریان لیبرال پیوند خورد."

 

فرهیختگان هم از دانشجویان معترض انتقاد کرده که چرا به خواسته‌های معیشتی توجه نمی‌کنند. این روزنامه اصولگرا نوشت: "چطور می‌شود با پوتین چند میلیونی آمریکایی ادعای مخالفت با سیاست‌های نئولیبرالی داشت؟! "

 

تاکید رسانه‌های اصولگرا بر این که تجمع دانشگاه تهران حساب شده و برنامه ریزی شده بوده است در افکارعمومی این جریان نیز بروز و ظهور دارد.

 

تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

 

واکنش دولت 

اتفاقات دانشگاه تهران شاید در نگاه اول رخداد پیش پا افتاده‌ای بود که در درون دانشگاه ایجاد شد، اما واکنش‌ها و حواشی آن ماجرا را بزرگتر از آنچه که در حقیقت بود، تبدیل کرد. کار به جایی رسید که معاون اول رییس جمهور در این باره اظهار نظر کرد. 

 

اسحاق جهانگیری در توئیتی نوشت: «هرحادثه‌ای در دانشگاه با موضوعیت دانشجو رخ دهد هر قدر کوچک هم باشد، نیازمند توجه و اهتمام فراوان است. دانشگاه محل گفتگو، عقلانیت، اخلاق، التزام اجتماعی و تفکر انتقادی است و دانشجویان اعضای این خانواده‌اند که باید بتوانند با خود، استادان، مدیران و بامسئولان کشور آزادانه و حتی منتقدانه گفتگو کنند.»

 

در همین رابطه امروز مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران دوباره درباره ماجرا سخن گفت و از سیاسی شدن آن انتقاد کرد. این مقام دانشگاه تهرن گفت: "ماجرای اخیر دانشگاه تهران، با غلو زیادی در برخی رسانه‌های داخلی و خارجی منعکس شد. همین موضوع باعث حساسیت‌زایی مساله شد."

 

او تاکید کرد " پوشش مساله‌ای نیست که بخواهیم آن را سیاسی کنیم. اجازه ندهیم موضوعات ماهیت اصلی خود را از دست بدهند و فضا منحرف و ملتهب شود."

 

سرسنگی تجمع صورت گرفته را ناشی از یک سوء تفاهم دانست و گفت: «دانشجویان معترض نیز تصور می‌کردند قرار است طرح جدیدی در دانشگاه اجرا شود.» او تاکید کرد طرح تازه‌ای در دست اجرا نبوده و همان ممنوعیت‌های ماه رمضان بوده است.

 

امروز رییس دانشگاه تهران نیز در جمع دانشجویان بسیجی درباره اتفاقات رخ داده توضیح داد.نیلی گفت: «درمورد اتفاقات روز دوشنبه نیز سیاست ما از ابتدا هدایت این اعتراض ها به سالن و فضایی است که تشنج کمتری را به دنبال دارد. لذا هدف ما رسمیت بخشی به این حرکت نبوده‌ و فقط کنترل فضا و ارسال هرچه کمتر تشنج از طریق رسانه ها به فضای خارج دانشگاه بوده است.»

 

نیلی در پاسخ به این سوال ضمن اینکه تعداد معترضین در روز دوشنبه را بسیار کم دانست، اضافه کرد: «اینکه تصور کنیم که ایستادن خانمی در ورودی دانشگاه علت اتفاقات دوشنبه است مخالف هستم و دانشگاه نیز برای رد ادعای گشت دانشگاه نیازی به بیانیه ندارد زیرا اجرای قانون های مربوط به حجاب جزو وظایف دانشگاه است.»

 

 

  • 17
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش