۱۸:۱۵ - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۷۶۹۶
سیاست داخلی

روایت‌های سیاسی از تجمع دانشگاه تهران

تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
برگزاری یک تجمع درباره حجاب در دانشگاه تهران و واکنش تند به آن در داخل دانشگاه تبدیل به یک جنجال رسانه‌ای شد. این در حالی است که مدت‌ها بود فضای دانشگاه‌های کشور نسبتا آرام بود و اعتراض‌های اینچنینی در ماه‌های اخیر در جریان نبوده است.

به گزارش فرارو، دانشجویان دانشگاه تهران دو روز پیش در اقدامی کم‌سابقه در اعتراض به "طرح‌های حجاب و عفاف" تجمع کردند. دانشجویان تجمع خود را از مقابل پردیس دانشکده هنر‌های زیبای دانشگاه تهران آغاز کردند و سپس برای سخنرانی در آمفی تئاتر این دانشکده تجمع کردند.

 

در این تجمع دانشجویان اعتراض‌هایی درباره دستورالعمل‌های حجاب داشتند. شعار‌هایی نیز علیه حجاب اجباری در این تجمع سر داده شد.

 

گزارش رسانه‌ها حاکی از آن بود که تجمع کنندگان حدودا ۲۰۰ نفر بوده اند.

 

اما در ادامه برخی دیگر از دانشجویان به تجمع کنندگان معترض شدند، اعتراض به تجمع کنندگان از سوی بسیج دانشجویی هدایت شد. ویدئو‌هایی از این تجمع منتشر شد که نشان می‌دهد، تقابل دو طیف دانشجویان باعث شد تجمع به مشاجره و خشونت کشیده شود.

 

بر اساس گزارش‌ها درگیری از مقابل در پردیس دانشکده هنر‌های زیبا آغاز شد و در سالن آمفی تئاتر به اوج خود رسید.

 

ظاهرا تجمع اولیه براساس فراخوانی از سوی تشکل‌های مستقل شکل گرفته بود. پیش از برگزاری این تجمع زمزمه‌هایی مبنی برای اعمال دستور العمل‌هایی درباره حجاب در دانشگاه منتشر شده بود.

 

گفته شده بود قرار است گشت ارشاد در دانشگاه دایر شود. 

 

اما این ادعا‌ها از سوی مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران رد شد. او در همان روز گفت: "متأسفانه عده‌ای از افراد جاهلانه یا عامدانه نکاتی را منتشر می‌کنند که انتشار این نوع اخبار سایر دانشجویان را دچار هیجان می‌کند. در صورتیکه بسیاری از این اخبار اساساً کذب و با واقعیت مغایر است."

 

به گفته سر سنگی " تنها چیزی که وجود دارد این است که هر ساله به مناسبت ماه مبارک رمضان و با هدف حفظ حرمت این ماه تاکید شد که مظاهر روزه خواری در سطح دانشگاه دیده نشود و وضع پوشش هم نباید به گونه‌ای باشد که حرمت ماه رمضان نادیده گرفته شود. در همین راستا نیرو‌های انتظامات در محوطه دانشگاه تهران حضور پیدا کردند تا به افرادی که حرمت روزه‌داری را حفظ نمی‌کنند تذکر داده شود. " او تاکید کرد که این روند هر سال در ماه رمضان وجود دارد.

 

معاون فرهنگی دانشگاه تهران ورود "گشت ارشاد" به دانشگاه را قویا رد کرد و گفت که این «یک شوخی کاملاً غیر واقعی است و چنین چیزی اتفاق نیفتاده.»

 

او گفت: «دانشجویان اگر مواردی جز تذکر از سوی نیرو‌های انتظامات در حوزه عدم رعایت حجاب یا روزه‌خواری مشاهده کردند را اعلام نمایند. متأسفانه همانطور که عنوان شد عده‌ای جاهلانه یا عامدانه می‌خواهند اتفاقات را به گونه‌ای دیگر جلوه دهند.»

 

تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایرانروزنامه کیهان تجمع را به اتفاقات هفت تپه و چپ ها ارتباط داده است

 

واکنش‌ها به ماجرا 

تجمع دانشجویان و اتفاقات داخل دانشگاه بازتاب گسترده‌ای در افکار عومی و رسانه‌ها داشت. در دو سوی ماجرا تحلیل‌ها و روایت‌های متفاوتی مطرح شد. رسانه‌های خارج از کشور گزارش‌ها و ویدئو‌های تجمع و حواشی آن را بازتاب دادند و بر وقوع خشونت و برخورد با "معترضان به حجاب اجباری" تاکید کردند.حتی عده ای این اعتراض را در راستای وقایع دی ماه دو سال پیش دانستند.

 

برخی از رسانه‌ها مدعی شدند که نیرو‌های لباس شخصی از خارج دانشگاه برای سرکوب معترضان وارد دانشگاه شده اند. 

 

در سوی دیگر امروز روزنامه‌های اصولگرا تلاش کردند سرنخ را در جریان چپ جست و جو کنند. کیهان و فرهیختگان و صبح نو به شکلی هماهنگ در گزارش‌هایی به تجمع دانشجویان پرداختند و معترضان را "چپ آمریکایی" و "چپ مبتذل" خواندند.

 

به نوشته کیهان: «شعار‌های رادیکالی و سیاسی تجمع‌کنندگان و تیپ حضور آن‌ها (دست‌نوشته‌های قرمزرنگ) است که حاکی از رد پای چپ‌نما‌های به‌ظاهر مارکسیست مسلک است نه صرفاً معترضان صنفی.»

 

کیهان ماجرا را به اعتراض‌های کارگران نیشکر هفت تپه ربط داد و نوشت: "در جریان اعتراضات کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه که بخشی از آن معلول سیاست‌های دولت برجامی بود، همین چپ‌نما‌ها و شبه مارکسیست‌ها با موج‌سواری بر روی نارضایتی‌های صنفی به پوشش اخبار مربوطه پرداختند و برخی معترضان فریب‌خورده را قهرمان و اسطوره معرفی کردند و با شیطنت‌های رسانه‌ای، جمهوری اسلامی را به سرکوب معترضان متهم کردند."

 

البته این روزنامه مدعی ارتباط تجمع کنندگان با اصلاح طلبان نیز شده و به نقل از صادق کوشکی فعال سیاسی اصولگرا نوشته است: «این سناریو از سوی اعضای جبهه منحله مشارکت و بخش افراطی اصلاحات چیده شد، آن‌ها می‌خواهند با این اقدامات احساسات طرف مقابل خود را تحریک کنند.»

 

روزنامه صبح نو نزدیک به محمد باقر قالیباف با تیتر "ماجرای نیمروز" گزارشی درباره ماجرا ارائه کرد و در نوشته‌ای با تیتر " چپِ چپکی" التهاب‌های دانشگاه تهران را به چپ‌ها مرتبط کرده است.

 

این روزنامه نوشته است: "چپ‌های وطنی در اعتراض به «تعرض آشکار به حریم خصوصی» تجمع می‌کنند! «حریم خصوصی» و منافع شخصی دال مرکزی گفتمان لیبرال است، نه جریان چپ و سوسیالیست."

 

این روزنامه همچنین به تیپ تجمع کنندگان اشاره کرده و آن‌ها را "رفاه زده" و کسانی که طعم فقر را نچشیده اند خوانده است.

 

به نوشته صبح نو تجمع کنندگان "از جبهه‌بندی‌های جهانی اطلاع کمی دارند و از بصیرت انترناسیونالیستی چپ هم بی‌بهره‌اند و نمی‌دانند در شرایط فعلی جهان، جمهوری اسلامی ایران مهم‌ترین حکومتی است که دربرابر امپریالیسم سرمایه‌داری آمریکا ایستاده است."

 

صبح نو و کیهان هر دو به کنایه به حمایت مسیح علی‌نژاد روزنگار وابسته به آمریکا از تجمع کنندگان اشاره کرده اند. البته این نکته قابل ذکر است که تجمع کنندگان در تجمع خود از علی‌نژاد به عنوان "شیاد" یاد کردند و علیه او شعار دادند. با این حال صبح نو در این باره نوشت: «وقتی چپ در معنای اصلی خودش متحیر و تهی از معنا شده باشد، زمانی‌که به ایران که مهد چپ هم نیست ورود می‌کند، به شعار‌های خنده‌آوری مانند «نان، کار، آزادی / پوشش اختیاری» تبدیل می‌شود که نخستین مشتری و مبلّغ شعارش، مسیح علی‌نژاد می‌شود که با دلار پنتاگون در حال طرح‌ریزی رژیم‌چینج است.»

 

روزنامه فرهیختگان هم در همین مسیر تحلیلی حرکت کرده و نوشته است "در این ماجرا جریان چپ مارکسیستی در دانشگاه‌ها با جریان لیبرال پیوند خورد."

 

فرهیختگان هم از دانشجویان معترض انتقاد کرده که چرا به خواسته‌های معیشتی توجه نمی‌کنند. این روزنامه اصولگرا نوشت: "چطور می‌شود با پوتین چند میلیونی آمریکایی ادعای مخالفت با سیاست‌های نئولیبرالی داشت؟! "

 

تاکید رسانه‌های اصولگرا بر این که تجمع دانشگاه تهران حساب شده و برنامه ریزی شده بوده است در افکارعمومی این جریان نیز بروز و ظهور دارد.

 

تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

 

واکنش دولت 

اتفاقات دانشگاه تهران شاید در نگاه اول رخداد پیش پا افتاده‌ای بود که در درون دانشگاه ایجاد شد، اما واکنش‌ها و حواشی آن ماجرا را بزرگتر از آنچه که در حقیقت بود، تبدیل کرد. کار به جایی رسید که معاون اول رییس جمهور در این باره اظهار نظر کرد. 

 

اسحاق جهانگیری در توئیتی نوشت: «هرحادثه‌ای در دانشگاه با موضوعیت دانشجو رخ دهد هر قدر کوچک هم باشد، نیازمند توجه و اهتمام فراوان است. دانشگاه محل گفتگو، عقلانیت، اخلاق، التزام اجتماعی و تفکر انتقادی است و دانشجویان اعضای این خانواده‌اند که باید بتوانند با خود، استادان، مدیران و بامسئولان کشور آزادانه و حتی منتقدانه گفتگو کنند.»

 

در همین رابطه امروز مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران دوباره درباره ماجرا سخن گفت و از سیاسی شدن آن انتقاد کرد. این مقام دانشگاه تهرن گفت: "ماجرای اخیر دانشگاه تهران، با غلو زیادی در برخی رسانه‌های داخلی و خارجی منعکس شد. همین موضوع باعث حساسیت‌زایی مساله شد."

 

او تاکید کرد " پوشش مساله‌ای نیست که بخواهیم آن را سیاسی کنیم. اجازه ندهیم موضوعات ماهیت اصلی خود را از دست بدهند و فضا منحرف و ملتهب شود."

 

سرسنگی تجمع صورت گرفته را ناشی از یک سوء تفاهم دانست و گفت: «دانشجویان معترض نیز تصور می‌کردند قرار است طرح جدیدی در دانشگاه اجرا شود.» او تاکید کرد طرح تازه‌ای در دست اجرا نبوده و همان ممنوعیت‌های ماه رمضان بوده است.

 

امروز رییس دانشگاه تهران نیز در جمع دانشجویان بسیجی درباره اتفاقات رخ داده توضیح داد.نیلی گفت: «درمورد اتفاقات روز دوشنبه نیز سیاست ما از ابتدا هدایت این اعتراض ها به سالن و فضایی است که تشنج کمتری را به دنبال دارد. لذا هدف ما رسمیت بخشی به این حرکت نبوده‌ و فقط کنترل فضا و ارسال هرچه کمتر تشنج از طریق رسانه ها به فضای خارج دانشگاه بوده است.»

 

نیلی در پاسخ به این سوال ضمن اینکه تعداد معترضین در روز دوشنبه را بسیار کم دانست، اضافه کرد: «اینکه تصور کنیم که ایستادن خانمی در ورودی دانشگاه علت اتفاقات دوشنبه است مخالف هستم و دانشگاه نیز برای رد ادعای گشت دانشگاه نیازی به بیانیه ندارد زیرا اجرای قانون های مربوط به حجاب جزو وظایف دانشگاه است.»

 

 

  • 17
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 21 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید