یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
۱۲:۵۹ - ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۶۰۱۵۸۷
سیاست داخلی

فاضل‌میبدی: هنوز كشور چوب دوران احمدی‌نژاد را می‌خورد!

حجت الاسلام فاضل میبدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
معاون بهداشت وزیر بهداشت از خیز دوباره کرونا (corona) در تهران و بعضی استانهای دیگر خبرداد و خاطرنشان کرد:میزان بیماران ناشی از این بیماری در تهران، طی یک هفته قبل و در قیاس با هفته قبل از آن، دو برابر شد.

از انتخابات مجلس یازدهم تا تمام انتخابات ها طی چهل سال نظام جمهوری اسلامی شعار کاندیداها و نامزدهای انتخاباتی بحث برانگیزترین مسئله عرصه های انتخاباتی بوده چراکه غالبا یا رنگ و بوی پوپولیسم دارند یا بعد از مدتی از یاد می روند ، در وضعیت امروز کشور اما نمی توان به آسانی از کنار بعضی شعارها گذر کرد چراکه صحبت از وضعیت ناآرام و درگیری کشور با بحران و کروناست و حل این مباحث نیاز به عزمی جدّي دارد و نه شعاری جدی. در همین رابطه حجت الاسلام فاضل میبدی با« آرمان ملی» به گفتگو پرداخته که در ذیل می خوانید.

طی سال های گذشته از مشکلاتی که به بحران های داخل کشور دامن زده شکاف بین دولت – ملت و فاصله بین مردم و حکومت بوده است علت را چه می دانید؟

عوامل متعددی موجود هست که بین دولت و ملت شکاف ایجاد می کند و آنچه این فاصله را ایجاد کرده خلف وعده هاست. یکی از بدترین گناهان در اخلاق خلف وعده است و در اسلام هم بسیار مذمت شده و از صفات رذیله است، متاسفانه خلف وعده برخی مسئولان دیده شده است، درواقع در هر برهه ای از زمان هر کسی که بخواهد وزیر و وکیل و رئیس جمهور شود و خود را در معرض انتخاب مردم قرار می دهد نسبت به مردم وعده بهشت می دهد اما بهشتی که هرگز به آن دست پیدا نمی کنیم، شاید عاقبت جهنم هم نباشد اما بهشت هم نیست. روسای جمهور در ایران چهل سال است که وعده بهبود اقتصادی می دهند اما هر چه جلوتر آمده ایم اقتصاد ما نابسامان تر و فشل تر شد، در چنین جامعه ای اخلاق و فرهنگ نیز به سوی نابسامانی می رود و در پایان هیچ اعتمادی بین ملت و دولت وجود نخواهد داشت. کسی که مسئولیت پیدا می کند باید ببیند گنجایش جامعه چقدر است و مردم چه می خواهند و قدرت خودش چقدر است و بر آن اساس به مردم وعده بدهد آقای روحانی که منتخب شد و ما نیز مبلغ ایشان بودیم، وعده های زیادی به مردم داد، او شرایط پیش روی خود را نمی دید بدان معنا که برای عمل به وعده های خود هیچ برنامه ای نداشت و اساسا شاید برخی از وعده های او در حیطه اختیارات ریاست جمهوری در ایران هم نبود و این برای رئیس جمهوری ایراد بزرگی محسوب می شود.

با این حساب بخش عمده این مشکل را به عملکرد روحانی طی سال های اخیر وابسته می دانید؟

تیم آقای روحانی در دولت دوم و طی سال های اخیر نشان دادند که پیش بینی دقیقی از آینده ندارند. علاوه براین زمانی که سنگ اندازی ها سر راه روحانی و دولت او قرار گرفت او صادقانه با مردم از موانع صحبت نکرد و همین موضوع هم باعث شد تمام تقصیرات را به گردن روحانی بیندازند، آقای روحانی در بسیاری موارد با موانع مواجه شد اما شفاف با مردم سخن نگفت. در یکی دو سال اخیر اقتصاد مردم بد شده است و مردم نگرانند، این اضطراب نگرانی هایی به همراه می آورد. برخی مسئولان در کشور ما فقط می شنوند چیزی گران شده است ولی مردم کوچه و بازار می فهمند و لمس می کنند که وضعیت چقدر مایوس و ناامیدکننده است. از این رو فشار بر مردم بیشتر شده و اعتماد آنها بر مسئولان کم شده است.

باتوجه به مشکلاتی که یادآور شدید مجلس یازدهم چه نقشی می تواند در این وادی داشته باشد؟

صد روز از کار مجلسی با شعار انقلابی گری گذشته است و عملا در جهت رفع مشکلات مردم هیچ اقدامی از این مجلس شاهد نبودیم و فقط می خواهند برای انتخابات ریاست جمهوری خودی نشان بدهند؛ برهمین اساس هم تمام اقدامات آنها مباحث حاشیه ای دارد ولی درد مردم این نیست، درد مردم اقتصاد و معیشت است. از این رو این مجلس نیز ظاهرا دارد به بیراهه می رود ، چراکه شعارهای پرسروصدای آنها در عمل تهی به نظر می رسد. در نهایت این مجلس نباید بگذارد ناامیدی مردم گسترش یابد.

حجت الاسلام فاضل میبدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

با این توضیح ها آیا انتظار تاثیرگذاری مثبت مجلس بر شرایط کشور امیدی واهی است؟

هر مجلسی که با شعار بر سر کار بیاید توخالی است چون شرایط کشور به گونه ای است که باید مشکلاتمان را با دنیا حل کنیم، ما روزبه روز منزوی تر می شویم و منطقه بر ما فشار وارد می کند، کشورهای حوزه خلیج فارس با اسرائیل رابطه برقرار می کنند و آسیب و فشار این وضعیت بر کشور و مردم تحمیل می شود، در چنین شرایطی مجلس برای مشکلات کلان کشور برنامه ای جامع ندارد و برخی هم متاسفانه منتظر تغییر رییس جمهور آمریکا هستند. تا اینجا مجلس یازدهم نشان می دهد که کاری اساسی نکرده است بلکه در برخی نمایندگان گاه چوب لای چرخ دولت هم گذاشته اند. یکی از نمونه ها قانونFATF بود که نه تنها مشکلی برای کشور ایجاد نمی کند بلکه می توانست ارتباط ما با بانک های بین المللی را برقرار کند، امروز این امکان بسته شده و بانک های با ایران در حد مطلوب کار نمی کنند. حتی دارو که از حیاتی ترین اقلام است به همین دلیل به سختی وارد می شود ولی آقایان می گویند به فکر مردم و مشکلات جامعه هستند. در نهایت باید توجه کنیم که انقلاب برای رفاه و صلاح و نجات و سلامتی انسان انجام شد. باید با دنیا ارتباط بر اساس احترام متقابل برقرار کنیم و مردم را به رستگاری رساند. صرفا با ده سال زندان برای یک اختلاسگر مشکل اصلی حل نمی شود. اما اگر مشکل اساسا حل نشود از درون اقتصاد ناسالم همچنان دزد و اختلاسگر و فاسد پدید می آید. ساختار کشور از جهت اقتصادی مطلوب نیست. ما باید ابتدا کشور را از این وضعیت نجات بدهیم سپس به کار دیگران برسیم.

در چنین شرایطی دولت از چه راه هایی می تواند در فرصت باقیمانده در جهت احیای اعتماد مردمی موفق عمل کند؟

از دیدگاه من دولت روحانی با شرایط فعلی نمی تواند کار زیادی از پیش ببرد و فقط باید استقامت کند، از نظر اقتصادی در وضعیت بدی قرار داریم، تنها امید مردم به بورس است. شاید تعامل قوا بتواند کمی وضعیت را بهتر کند، درواقع وقتی مجلس و قوه قضائیه و دولت با هم همکاری کنند می توان امید داشت در یک سال پایانی دولت کاری از پیش برود. وضعیت کمی بهتر شود، وگرنه ادامه رفتارهای گذشته راهی برای بهبود اوضاع باقی نمی گذارد و هر کسی رییس جمهور شود وضعیت همین خواهد بود.

با توجه به این نکات رئیس جمهور آینده چگونه و با چه برنامه ای باید رای مردم را جذب کند و می تواند اعتماد مردم را برگرداند؟

عقیده دارم اعتمادی به شعار نیست و کار از شعارها گذشته است باید جریانی نخبه و عقلگرا در کشور بر سر کار بیاید تا مردم نتیجه عمل را ببینند وگرنه مردم به شعارها اعتمادی نخواهند کرد. هر چه شعار بیشتر شود اعتماد مردم کمتر می شود. ما در همه انتخابات ها هر چه شعار بوده است داده ایم از مترقی ترین شعار تا هر چیزی ولی میزان عمل کم بوده است. در شرایط امروز اصلاحات در همه عرصه ها و لایه های جامعه باید صورت بگیرد و تمام ابعاد کشور باید به سمت اصلاحات پیش برود. اصلاحات یعنی یک گفتمان جدید در رابطه با زندگی بشر که فقط محدود به سیاست نیست. اصلاح طلبی در اجتماع فرهنگ و اقتصاد نیاز است تا امید مردم به بهبود کشور بازگردد.

آیا کشور با یک رییس جمهور اصولگرا و ایجاد یکدستی در قوا می تواند در مسیر توسعه و حل مشکلات قرار بگیرد؟

من عقیده دارم هیچ کدام از جریان های سیاسی نمی توانند کاری برای کشور انجام دهند تا زمانی که ساختار سیاسی در کشور اصلاح نشود و قانون دقیقی در کشور حاکم نشود و کشور قانون محور نباشد و شخص محوری در امور اجرایی ترویج شود، نمی توان کاری از پیش برد. آقای احمدی نژاد اصولگرا بود ایشان چه وضعیتی ایجاد کرد؟ همه مصائب فعلی ما از همان دولت اصولگرا با آن شعارهای خاص ظهور و فرج و... بود. هاله نور می دیدو... نتیجه چه شد؟ ما را گرفتار تحریم های سازمان ملل کرد و رفت. با ساختار فعلی کاری از اصولگرا برنمی آید، اصلاح طلبان نیز برای فعالیت با مانع روبه رو هستند. در کشور باید منافع ملی اولویت اول مسئولان باشد نه منافع شخصی. وضعیت زمانی اصلاح می شود که ما به همه افراد کشور به یک چشم بنگریم و همه را با هم برابر ببینیم. متاسفانه چنین رویکردی در حد مطلوب وجود ندارد. تا ایران مساله خود را با دنیا حل نکند وضعیت همین خواهد بود و هر کسی رئیس جمهور شود کاری از او ساخته نخواهد بود. امروز ایران در منطقه خود با دشمنان سرسختی روبه رو است، تقویت بنیه نظامی کشور ضروری است اما باید اعتماد ملی نیز تقویت شود.

در چنین شرایطی از دیدگاه شما بازگردانیدن نخبه ها و دلسوزان نظام به قدرت و ارکان حاکمیت می تواند کمک کننده باشد؟

طی سال های گذشته بعضی از دلسوزان که می توانستند برای ایران عزیز و نظام ارزشمند جمهوری اسلامی مفید واقع شوند از قطار پیاده شدند در واقع افرادی که کارآمد بودند یا می توانستند در جهت کادرسازی برای نظام پیشگام باشند آنها را از قطار پیاده و از عرصه سیاست خارج کردیم. این مسئله برای کشور ما جدید نیست و برای هیچ انقلابی هم قدیمی نمی شود، هر انقلابی در هر کشوری رخ می دهد عده ای در تلاش هستند که با استفاده از قدرت بر عده ای دیگر که شاید شایستگی هم دارند، تسلط پیدا کنند. در انقلاب ایران نیز در برخی مواقع چنین اتفاقی رخ داده، به عنوان مثال ما شاهد این مسئله در جریان های سیاسی هم بودیم و برخی نیروها داخل از عرصه قدرت رانده شدند. باید با درایت افراد موثر و جوان را بازگردانیم، چراکه تمام این جوانان سرمایه های کشور هستند و از دست رفتن هرکدام از آنها کاسته شدن از سرمایه کشور است.

armanmeli.ir
  • 15
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویلیام شکسپیر,آثار ویلیام شکسپیر,کتاب ویلیام شکسپیر زندگینامه ویلیام شکسپیر (+ تصاویر)

متولد: ۲۶ ماه آوریل ۱۵۶۴میلادی

فوت: ۲۳ ماه آوریل ۱۶۱۶ میلادی

سمت: شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی

ملیت: انگلیسی

محل زندگی: لندن، استراتفورد

سبک نوشتاری: تئاتر رنسانس انگلستان

ادامه
نیوتون,زندگی نامه نیوتون,قانون های نیوتون زندگی نامه نیوتون بزرگترین و مشهورترین دانشمند جهان (+ تصاویر)

متولد: ۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳

محل تولد: روستای وولزثروپ، لینکلن شر، انگلستان

مرگ: ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ملیت: انگلیسی

رشته فعالیت: گرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره شناسی، فیزیولوژی، شیمی

دانش آموختهٔ: کالج ترینتی

ادامه
صادق هدایت,اشعار صادق هدایت,سگ ولگرد صادق هدایت بیوگرافی صادق هدایت از کودکی تا زمان خودکشی اش (+ تصاویر)

زادروز: ۲۸ بهمن ۱۲۸۱

ملیت: ایرانی

محل زندگی: ایران، هندوستان، فرانسه

مذهب: خداناباور، بی دین 

شغل: نویسنده، داستان نویس، مترجم، حسابدار بانک ملی ایران، کارمند وزارت خارجه

ادامه
مهناز افشار,عکس های جدید مهناز افشار,زندگینامه مهناز افشار بیوگرافی مهناز افشار و تصاویر اینستاگرامی او

تولد:۲۱ خردادماه ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

ملیت: ایرانی

شغل: هنرپیشه

سال های فعالیت: ۱۳۷۷ تاکنون

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش